Постанова № 56682765, 11.02.2016, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
11.02.2016
Номер справи
369/12495/15-а
Номер документу
56682765
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 369/12495/15-а

Провадження № 2-а/369/41/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

11.02.2016 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Волчка А.Я.

за участю секретаря Раситюк М.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області, про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії.

Свої вимоги мотивував, тим, що вона ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу», як державний службовець, отримує пенсію за віком в Управлінні Пенсійного фонду України у Києво- Святошинському районі Київської області.

Останнім місцем її роботи була посада заступника начальника управління сімейної політики та соціальних послуг - начальника відділу соціальних послуг Департаменту сім'ї та дітей Міністерства соціальної політики України.

Пенсія їй була встановлена в розмірі 80 відсотків від заробітку, але не з повної суми фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески.

Під час роботи в Міністерстві соціальної політики України вона отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, з яких утримувались страхові внески, про що свідчать довідки про складові заробітної плати №07/96 від 17.03.2014 року та №07/284 від 01.10.2015 року.

Довідку від 01.10.2015 №07/284, разом із заявою про перерахунок пенсії, 04.11.2015 року нею було подано до відповідача.

Своїм листом від 11.11.2015 за №285/111-01 відповідач в перерахунку пенсії та включенні до заробітної плати - грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зазначених у довідці, відмовив, пославшись на приписи ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету міністрів України №865 від 31.05.2000 року.

З рішенням відповідача про відмову в перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати - грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зазначених у Довідці не згодна, вважає його протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, виходячи з наступного.

Таким чином, наведені положення вказують, що грошова винагорода, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально- побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно п. 2.3.3 ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від№ 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійна страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до відомостей, зазначених у Довідці, на грошову винагороду, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, висновок відповідача про те, що грошова винагорода, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначені у Довідці, не включаються до складу заробітної плати державного службовця та не підлягають врахуванню при обчисленні розміру пенсії, є протиправним та таким, що грубо порушує її права, гарантовані Конституцією України та чинним законодавством України.

Тому просила визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Києво- Святошинському районі Київської області про відмову ОСОБА_1, в перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати сум грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зазначених у Довідці про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, відповідно до Законом України «Про державну службу» з 01.03.2014 року відповідно довідок №07 96 від 17.03.2014 року та №07/284 від 01.10.2015 року - протиправними.Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок тавиплату пенсії державного службовця у розмірі 80 відсотків заробітної плати призначеної ОСОБА_1, згідно Довідок №07/95 від17.03.2014 року №07/96 від 17.03.2014 року та №07/284 від 01.10.2015 року, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум, з 01.03.2014 року відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в у Києво- Святошинському районі Київської області врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, як складові заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії ОСОБА_1, при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства України.

У судове засідання позивач та його представник не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені, надали суду заяву, згідно якої просили розглядати справу без їх участі, позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Відповідач свого представника у судове засідання не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений, надіслали до суду заперечення, згідно яких просили вважають вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, тому просили відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки її вимоги є необґрунтованими та безпідставними.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, прийшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково з наступних підстав:

Відповідно до п.9 ч.1 ст.3 КАС України відповідач - суб»єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Відповідно до п. 7 ч.1 ст.3 КАС України суб»єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб»єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Зазначене ґрунтується і на положеннях Рішення Конституційного Суду України від 18 червня 2007 року №4-рп/2007, у пункті 3.4 якого вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.

Як встановлено судом, позивач ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу», як державний службовець, отримує пенсію за віком в Управлінні Пенсійного фонду України у Києво- Святошинському районі Київської області.

Останнім місцем її роботи була посада заступника начальника управління сімейної політики та соціальних послуг - начальника відділу соціальних послуг Департаменту сім'ї та дітей Міністерства соціальної політики України.

Пенсія їй була встановлена в розмірі 80 відсотків від заробітку, але не з повної суми фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески.

Під час роботи в Міністерстві соціальної політики України вона отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, з яких утримувались страхові внески, про що свідчать довідки про складові заробітної плати №07/96 від 17.03.2014 року та №07/284 від 01.10.2015 року.

Довідку від 01.10.2015 №07/284, разом із заявою про перерахунок пенсії, 04.11.2015 року позивачем було подано до відповідача, про що свідчать копії документів.

Своїм листом від 11.11.2015 за №285/111-01 відповідач в перерахунку пенсії та включенні до заробітної плати - грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зазначених у довідці, відмовив, пославшись на приписи ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету міністрів України №865 від 31.05.2000 року.

З рішенням відповідача про відмову в перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати - грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зазначених у Довідці не згодна, вважає його протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, виходячи з наступного.

Таким чином, наведені положення вказують, що грошова винагорода, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Судом встановлено, що має місце спір фізичної особи (пенсіонера) із суб'єктом владних повноважень (Управлінням Пенсійного фонду України) щодо оскарження його рішення про перерахунок пенсії.

Правовідносини регулюються ст.ст. 22, 58 Конституції України, ст.37 Закону України «Про державну службу».

Відповідно п. 2.3.3 ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від№ 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійна страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до відомостей, зазначених у Довідці, на грошову винагороду, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, висновок відповідача про те, що грошова винагорода, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначені у Довідці, не включаються до складу заробітної плати державного службовця та не підлягають врахуванню при обчисленні розміру пенсії, є протиправним та таким, що грубо порушує права позивача , гарантовані Конституцією України та чинним законодавством України.

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу», що була чинною на день призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст. 37 вище зазначеного Закону в редакції Закону України від 08.07.2011 р. N 3668-VI, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно вимог ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до вимог ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Зідно з ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Разом з тим слід зазначити, що аналізуючи вказані положення, вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, вимогами ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до положень ст. 41 цього Закону визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи викладене, слід вважати, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, суд вважає такими, що ґрунтуються на вимогах закону, доводи позивача про необхідність врахування при призначенні їй пенсії сум матеріальної допомоги для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

У відповідності до положень ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42, ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення права на підвищення пенсії - з першого числа місця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Згідно положень ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадиться при виникненні права на підвищення пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа.

Згідно вимог ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи та інтереси.

Ст. 13 Конвенції, яка гарантовано кожному право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо порушення передбаченого Конвенцією права було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до ч.2 ст. 8 КАС України, передбачено під час вирішення справи суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, права людини визнаються найвищими соціальними цінностями, вони визначають зміст і спрямованість діяльності держави;

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до положень ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановлено цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась до УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області з відповідною заявою з проханням здійснити їй перерахунок пенсії у відповідності до положень Закону України «Про державну службу» 04.11.2015 року, що підтверджується заявою ОСОБА_1 поданою на ім'я начальника УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області ОСОБА_2 від 04.11.2015 року. Тобто позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню саме з дати її звернення до пенсійного фонду з відповідною заявою про здійснення перерахунку пенсії.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, нарахування пенсії при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства України слід зазначити, що дана вимога не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення може бути постановлене тільки щодо правовідносин, які склались на день його постановлення, та має бути наслідком чинного правового регулювання. Суд не може обмежувати законодавчий орган в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних правовідносин.

Дослідивши матеріали справи, доводи сторін, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтуються на безпосередньому, всебічному, повному та об»єктивному дослідженні в судовому засіданні всіх доказів, що є в матеріалах справи, в їх сукупності, керуючись принципом верховенства права, суд вважає за необхідне позовні вимоги позивача задовольнити частково.

Що стосується заперечення відповідача вони спростовуються зазначеними вище обставинами, а тому судом до уваги не беруться.

Отже, оцінюючи докази в їх сукупності, суддя дійшов висновку про задоволення вимог позивача частково.

Керуючись ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 41, 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 1 - 2 Закону України «Про оплату праці», 35, 38, 42, 48 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 6, 71, 90, 99, 159, 160, 167 КАС України, суд -

П О СТ А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Києво- Святошинському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати сум грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зазначених згідно до довідок за №07/95 від 17.03.2014 року та №07/284 від 01.10.2015 року про складові заробітної плати, відповідно до закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Києво- Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок тавиплату пенсії державного службовця у розмірі 80 відсотків заробітної плати призначеної ОСОБА_1, згідно Довідок №07/95 від17.03.2014 року №07/96 від 17.03.2014 року та №07/284 від 01.10.2015 року, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум, з 04.11.2015 року відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».

У решті позову відмовити.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: А.Я. Волчко