Постанова № 56674069, 23.03.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2016
Номер справи
247/2058/14-а
Номер документу
56674069
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Арапіна Н.Є.

Суддя-доповідач - Арабей Т.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2016 року справа №247/2058/14-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., Міронової Г.М.,розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області на постанову Торезького міського суду Донецької області від 30 травня 2014 року у справі № 247/2058/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи - Державне підприємство «Торезантрацит», Державне підприємство «Донвуглереструктурізація» про визнання протиправними дії, зобов'язання відповідача вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

07 травня 2014 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області про визнання протиправним відмову управління щодо надання пільг на придбання палива на побутові потреби; зобов'язання відповідача надати позивачу пільги на придбання твердого палива відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 77 від 31 січня 2007 року «Про затвердження Порядку надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам» та Постанови Кабінету Міністрів України № 887 від 12 серпня 2009 року із змінами, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 831 від 13 листопада 2013 року з урахуванням вимог ст. 48 Гірничого Закону України (а.с.4).

Постановою Торезького міського суду Донецької області від 30 травня 2014 року позовні вимоги задоволено у повному обсязі. Визнано дії Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо відмови позивачу у наданні пільг на тверде пічне побутове паливо відповідно до статті 48 Гірничого Закону України; зобов'язано управління надати позивачу пільгу на тверде побутове паливо відповідно до статті 48 Гірничого Закону України за 2013 рік (а.с. 78-85).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати у повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального права та відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, вважає, що відмова управління є правомірною у зв'язку з тим, що підприємство, на якому працювала позивач не є ліквідованим (а.с. 89-90).

Позивач, представники відповідача та третіх осіб у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду повідомлялись належним чином.

Сторони про день та час розгляду справи повідомлялись шляхом розміщення інформації на офіційному сайті суду.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів розглядає дану справу відповідно до вимог ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати, з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером з 26 січня 1983 року (а.с. 8).

Відповідно до записів в трудовій книжці позивач з 11 листопада 1965 року по 19 січня 1987 року працювала в Шахтоуправлінні «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезьантрацит» (а.с. 6-7).

Згідно з архівною довідкою № 01-945 від 24 квітня 2014 року Відособленого підрозділу «Шахтоуправління «Волинське» Державного підприємства «Торезантрацит», ОСОБА_2 дійсно працювала у «Шахтоуправлінні «Волинське», на момент призначення пенсії працювала на шахті «Річна», звільнена за особистим бажанням у зв'язку з переходом на пенсію за віком (а.с. 9).

Повідомленням № 09/3231 від 20 грудня 2013 року відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача щодо нарахування пільг згідно з вимогами ст. 48 Гірничого закону України з тих підстав, що підприємство «Шахтоуправління «Волинське», з якого вона вийшла на пенсію є діючим.(а.с.12).

Не погодившись із даною відмовою позивач звернулася до суду із даним позовом.

Спірним питання даної справи є правомірність відмови управління позивачу у надання пільг щодо безкоштовного забезпечення побутовим вугіллям.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відмова управління є неправомірною, позивач має право на пільги на тверде пічне побутове паливо відповідно до вимог ст. 48 Гірничого Закону України.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України № 669 від 19 листопада 2002 року, реорганізовано ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» - дочірнє підприємство (ДП) ДХК «Торезантрацит» шляхом виділення з його складу структурного підрозділу «Шахта «Річна» та створено на його базі Державне підприємство (ДП) «Шахта «Річна» (а.с.43).

Згідно з Актом комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт з фізичної ліквідації та робіт з охорони довкілля на шахті «Річна» ДВАТ «Шахтоуправління «Волинське» ДХК «Торезантрацит», пред'явлені приймальній комісії роботи з ліквідації підприємства визнані завершеними в повному обсязі згідно з проектом ліквідації (а.с.62-63).

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 1078 від 21 грудня 2012 року затверджено Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт і заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Річна» від 11 грудня 2012 року (а.с.61).

Відповідно до записів у трудовій книжці позивача ОСОБА_2 на підставі наказу № 392/к від 11 листопада 1965 року прийнята на роботу доШахтоуправління «Комсомольське», яке у 1972 році перейменовано на Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит» (а.с. 6-7).

Як вбачається з Архівної Довідки від 24 квітня 2014 року № 01-945на момент призначення пенсії позивач працювала на дільниці завантаження Шахти «Річна» Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрациту «Торезантрацит», тобто Шахта «Річна» була структурним підрозділом шахтоуправління (а.с. 9,53).

Як вбачається з довідки ВП «Шахтоуправління «Волинське» № 01-591 від26 березня 2014 року та Архівної довідки № 13 грудня 2013 року № 01-2123, підприємство реорганізовувалось наступним чином:

- в 1976 році введено в експлуатацію шахту «Річна» та шахту «Волинська» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрацита«Торезантрацит» перейменована на «Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрацита«Торезантрацит»;

- на підставі наказу Міністра вугільної промисловості СРСР від 22 грудня 1988 року № 242 Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрацита«Торезантрацит» перетворено на «Шахта «Волинська» та «Шахта «Річна» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрацита«Торезантрацит», у склад «Шахта «Волинська» увійшли 2 шахти - шахта «Волинська» та шахта «Расипнянська №2», у склад шахти «Річна» увійшли 2 шахти - шахта «Річна» та шахта «Яблоневська»;

- «Шахта «Волинська» та «Шахта «Річна» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрацита«Торезантрацит» перетворені на «Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрацита«Торезантрацит» на підставі наказу в/о «ТА» № 139 від 29 вересня 1995 року;

- «Шахтоуправління «Волинське» Торезького виробничого об'єднання по видобутку антрацита«Торезантрацит» перетворено на Державне відкрите акціонерне товариство «Шахтоуправління «Волинське» на підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України № 297а від 28 червня 1996 року;

- Державне відкрите акціонерне товариство «Шахтоуправління «Волинське», на підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України № 665 від 30 грудня 1996 року перетворено на Державне відкрите акціонерне товариство «Шахтоуправління «Волинське» дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Торезантрацит» (ДВАТ «Ш/у «Волинське» ДП ДХК «Т орезантрацит»);

- наказом Мінтопенерго України № 683 від 24 грудня 2001 року ДВАТ «Ш/у «Волинське» ДП ДХК « Торезантрацит» реорганізовано шляхом виділення з його складу структурного підрозділу шахта «Расипнянська №2» та утворення на його базі Державного підприємства «Шахта «Расипнянська №2»;

- наказом Мінтопенерго України № 87 від 15 лютого 2002 року ДП Шахта «Расипнянська №2» припинила діяльність шляхом ліквідації і передачі у склад Державного підприємства « Укрвуглереструктуризація»;

- наказом Мінтопенерго України № 669 від 19 листопада 2002 року ДВАТ «Ш/у «Волинське» ДП ДХК «Торезантрацит» реорганізовано шляхом виділення з його складу структурного підрозділу шахта «Річна» і створення на його базі Державного підприємства «Шахта«Річна»;

- наказом Мінтопенерго України № 506 від 05 жовтня 2005 року ДГІ «Шахта «Річна» припинило діяльність шляхом ліквідації і передачі у склад Державного підприємства «Донвуглереструктуризація»;

- після виділення шахти «Расипнянська №2» та шахти «Річна» з складу ДВАТ «Ш/у «Волинське» ВП «Ш/у «Волинське» увійшло у склад ДП «Торезантрацит». Відповідно до наказу Мінтопенерго України № 120 від 07 березня 2003 року (а.с.11, 25).

З повідомлення ВП «Ш/у «Волинське» № 09/3231 від 20 грудня 2013 року з питання забезпечення ОСОБА_2 побутовим вугіллям вбачається, що остання з 26 січня 1983 року вийшла на пенсію з «Ш/у «Волинське» (а.с.12).

Згідно з наказом Міністерства палива та енергетики України від 05 жовтня 2005 року № 506 припинено діяльність ДП «Шахта «Річна» шляхом ліквідації (а.с.45, 60).

Статтею 48 Гірничого закону України передбачені соціальні гарантії працівникам гірничих підприємств, що ліквідуються або консервуються.

Відповідно до положень ст. 43 Гірничого закону України підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, у тому числі й пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних із підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років для жінок.

Відповідно до п. 12.10 Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України (з доповненнями і змінами) безоплатне забезпечення вугіллям робітників і пенсіонерів вугільної промисловості здійснюється підприємством, з якого вони пішли на пенсію або працюють, за нормою 5,9 тон на рік.

Відповідно до Порядку надання пільг на придбання твердого палива і скрапленого газу за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 77, особи, які мають право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, пред'являють уповноваженому органові трудову книжку та пенсійне посвідчення (крім непрацевлаштованих працівників), що підтверджують відповідність вимогам статті 48 зазначеного Закону.

Відповідно до ч.5 ст. 48 Гірничого закону України після ліквідації або консервації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється в межах тарифної угоди правонаступником таким категоріям осіб:

-непрацевлаштованим працівникам за переліком професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України;

- пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше ніж 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних з підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше ніж 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше ніж 15 років - для жінок;

- пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах та мають загальний пільговий стаж на підземних роботах та/або роботах, пов'язаних з підземними умовами, та/або роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках. - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок;

- інвалідам праці;

- особам, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання у разі, якщо вони користувалися цим правом до настання інвалідності;

-сім'ям працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника;

- членам сімей (вдовам) працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які мають право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, а також померлих пенсіонерів, які за життя мали таке право.

Враховуючи вищевикладене та те, що в матеріалах справи відсутні докази того, що позивач на час призначення пенсії працювала на Шахті «Річна»,як самостійного підприємства, яка була ліквідована, суд апеляційної інстанції вважає, що відповідач відмовляючи позивачу у наданні пільг для забезпечення побутовим паливом, діяв відповідно до законодавства та в межах своїх повноважень.

Управлінням праці та соціального захисту населення Торезької міської радиДонецької області доведено правомірність дій щодо не нарахування пільг на тверде паливо за рахунок державного бюджету місцевим бюджетом, у зв'язку з відсутністю підстав, передбачених ст. 48 Гірничого закону України, а саме, не ліквідоване підприємствош/у Волинське в/о «Торезантрацит», на якому позивач працювала та була звільнена за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції дійшов хибного висновку щодо наявності у позивача права на отримання пільг,передбачених ст. 48 Гірничого закону України, а відтак, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Згідно ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для скасування постанови суду першої інстанції згідно ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.

На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області на постанову Торезького міського суду Донецької області від 30 травня 2014 року у справі № 247/2058/14-а - задовольнити.

Постанову Торезького міського суду Донецької області від 30 травня 2014 року у справі № 247/2058/14-а- скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволені позову ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи - Державне підприємство «Торезантрацит», Державне підприємство «Донвуглереструктурізація» про визнання протиправними дії, зобов'язання відповідача вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Судді Т.Г.Арабей

І.В. Геращенко

Г.М. Міронова