Постанова № 5665847, 18.05.2009, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
18.05.2009
Номер справи
2а-394/09
Номер документу
5665847
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2а-394/09

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2009 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

у складі: головуючого судді ПЕЛЕП Ю.К.

при секретарі Григор’євій С.В.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Красноармійськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Красноармійської районної державної адміністрації Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов’язання зробити перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, подальшої виплати допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, перерахунок допомоги при народженні дитини, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Красноармійської райдержадміністрації Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов’язання зробити перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, подальшої виплати допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, перерахунок допомоги при народженні дитини.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що вона є матір’ю малолітньої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає разом з нею.

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» з урахуванням положень Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» відповідач призначив їй одноразову допомогу при народженні дитини у розмірі 8500 гривень та виплатив в наступному порядку: липень 2007 року - 3400 гривень та протягом наступних 12 місяців 5100 гривень. Крім того, з вересня 2007 року по грудень 2008 року відповідач виплачував їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступних розмірах: вересень 2007 року – 47,31 гривень, жовтень 2007 року – 130,64 гривень, листопад 2007 року – 140,05 гривень, грудень 2007 року-грудень 2008 року – по 144,10 гривень на місяць.

Позивач вважає, що дії відповідача по сплаті вказаної допомоги в зазначених розмірах протиправні та суперечать ст.ст.12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до яких допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Позивач просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Красноармійської районної державної адміністрації Донецької області зробити перерахунок допомоги при народженні дитини в розмірі кратному 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, та стягнути з відповідача недоотриману суму одноразової виплати при народженні дитини в розмірі 767 гривень та недоотриману суму, що сплачується протягом 12 місяців, за період з серпня 2007 року по липень 2008 року в розмірі 997,30 гривень. Крім того позивач просить зробити перерахунок щомісячної допомоги по догляду до дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнути з відповідача недоплачені суми допомоги по догляду за дитиною до трьох років за період з вересня 2007 року по грудень 2008 року у розмірі 6166,70 гривень, зобов’язати в подальшому виплачувати щомісячну допомогу у розмірі, не меншому за розмір прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.

В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, просила задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Красноармійської районної державної адміністрації Донецької області позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 є матір’ю малолітньої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини (а.с.7). Дитина проживає разом з позивачкою.

Відповідно до ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» позивачці була здійснена виплата допомоги при народженні дитини, нарахована в липні 2007 року в розмірі 8500 гривень, - одноразово в липні 2007 року в сумі 3400 гривень, та рівними частинами на протязі 12 місяців з серпня 2007 року по липень 2008 року в сумі 5100 гривень (а.с.30,31).

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» з вересня 2007 року по грудень 2008 року відповідач виплачував позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступних розмірах: вересень 2007 року – 47,31 гривень, жовтень 2007 року – 130,64 гривень, листопад 2007 року – 140,05 гривень, грудень 2007 року-грудень 2008 року – по 144,10 гривень на місяць (а.с.8-9,31).

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-XII від 2.11.1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 ст.1 вказаного закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року №2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-XII від 21.11.1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов’язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені ст.14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

В обґрунтування позовних вимог позивачка вказує, що відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року №2240-III розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 42 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року №2240-III передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року №2240-III (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

В матеріалах справи відсутні докази того, що позивач є застрахованою особою.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» є загальним, тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми спеціального закону, яким є Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому суд зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.

За п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11.01.2007 року №13 (в редакції постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №900 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року N 1751 та від 11.01.2007 року N 13») передбачено, що на виконання ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).

Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 ч.1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.1996 року визначено, що, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відповідно до ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року №489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року №489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі №1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст.ст.56, 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року №489-V. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, є остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року №2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Позивач заявив клопотання про поновлення строку для звернення до суду, суд вважає, що заявлене клопотання підлягає задоволенню, оскільки судом встановлено, що позивачем строк звернення до суду пропущено з поважних причин в зв’язку з частими хворобами дитини, що підтверджується медичною довідкою (а.с.33).

З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 20.09.2007 року по 31.12.2007 року складає 1410,90 гривень (вересень 2007 року – 463 гривні, жовтень-грудень – 470 х 3= 1410 гривень, а всього 1873 гривень – 462,10 гривень (сплачених за вересень-грудень 2007 року) = 1410,90 гривень) і ця сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно ч.2 ст.3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Стосовно позовних вимог за період з січня 2008 року по грудень 2008 року, то суд враховує, що в 2008 році порядок виплати та розмір допомоги по догляду за дитиною є іншим.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року №107, який набрав чинності з 01.01.2008 року, знову внесено зміни до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Суд вважає, що позовні вимоги у частині зобов’язання відповідача з 01.01.2009 року сплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» з наступним її перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства, є необґрунтованими.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

В межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача, внаслідок чого зобов’язання відповідача в подальшому роботи перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до змін діючого законодавства є безпідставним, оскільки встановлює обов’язки на майбутнє без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце та без наявності спірних правовідносин.

Керуючись ст.ст.14,15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ст.ст.11, 17-20, 69-72, 86, 94, 99, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Красноармійської районної державної адміністрації Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов’язання зробити перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, подальшої виплати допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, перерахунок допомоги при народженні дитини задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_1 пропущений строк для звернення до суду за захистом порушеного права.

Визнати дії ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Красноармійської районної державної адміністрації Донецької області по виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах менших ніж прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років за період з 20.09.2007 року по 31.12.2007 року протиправними.

Стягнути з ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Красноармійської районної державної адміністрації Донецької області з р/р 35411003001103 в ГУДКУ Донецької області УДК м.Красноармійськ МФО 834016 ЄДРПОУ 25967772 КПК 090303 на користь ОСОБА_1 недоплачені суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 20.09.2007 року по 31.12.2007 року в сумі 1410,90 гривень за рахунок коштів Державного бюджету України.

В частині позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Красноармійської районної державної адміністрації Донецької області про перерахунок допомоги при народженні дитини в розмірі кратному 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини, стягнення недоотриманих сум допомоги при народженні дитини, стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду до дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року та зобов’язання призначити з 01.01.2009 року допомогу по догляду за дитиною у розмірі, не меншому за розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Суддя