Справа № 712/17490/14-к
Провадження № 1кп/712/24/16
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2016 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого судді Чечот А.А.
при секретарі Акатова Ю.А.
за участю прокурорів Павленко Т.О., Панчишина К.П., Мордванюк Д.В., Чепурна Т.В.
захисників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3
обвинувачених ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси кримінальне провадження № 42014250000000098 відносно:
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Черкаси, українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, працюючого інспектором ДПС групи відділення ДАІ Соснівського РВ м. Черкаси УМВС України в Черкаській області, проживаючого АДРЕСА_1, раніше не судимого.
за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,-
ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженця м. Черкаси, українця, громадянина України, з середньо-спеціальною освітою, одруженого, працюючого інспектором ДПС групи відділення ДАІ Соснівського РВ м. Черкаси УМВС України в Черкаській області, проживаючого АДРЕСА_2, раніше не судимого.
за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,-
ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_8, уродженця с. Великі Орлинці, Красилівського району, Хмельницької області, українця, громадянина України, з середньо-спеціальною освітою, одруженого, працюючого інспектором ДПС групи відділення ДАІ Придніпровського РВ м. Черкаси УМВС України в Черкаській області, проживаючого АДРЕСА_3, раніше не судимого.
за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,-
ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_11, уродженця с. Трушівці, Чигиринського району, Черкаської області, українця, громадянина України, з середньою освітою, не одруженого, працюючого інспектором ДПС групи відділення ДАІ Придніпровського РВ м. Черкаси УМВС України в Черкаській області, проживаючого АДРЕСА_4, раніше не судимого.
за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4, 10.12.2010 року прийнятий на службу в міліцію, що в Україні згідно ст. 1 Закону України «Про міліцію» є державним озброєним органом виконавчої влади, що захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
29.09.2011 року наказом начальника УМВС України в Черкаській області № 265 о/с ОСОБА_4 призначений на посаду інспектора ДПС групи ДПС відділення ДАІ Соснівського PB в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області.
Під час проходження служби в підрозділах міліції, 30.11.2011 року відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про міліцію» та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 29.07.1991 року № 114, ОСОБА_4 присвоєне чергове спеціальне звання сержант міліції.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_4 як працівник міліції був представником державного органу виконавчої влади, законні вимоги якого є обов'язковими для виконання громадянами і службовими особами. При виконанні покладених на нього обов'язків ОСОБА_4 повинен керуватись тільки законом, діяти в його межах і підпорядковуватись своїм безпосередньому і прямому начальникам.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України ОСОБА_4 як працівник органу державної влади зобов'язаний був діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22.02.2006 року № 3460-ІV, на ОСОБА_4 як працівника міліції покладався обов'язок дотримуватись Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.
Статтею 7 цього ж Статуту на ОСОБА_4 покладався обов'язок дотримуватись службової дисципліни, яка базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу, серед іншого, дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; захищати і охороняти від протиправних посягань життя, здоров'я, права та свободи громадян, власність, довкілля, інтереси суспільства і держави тощо.
Згідно ст. 2 Закону України «Про міліцію» на ОСОБА_4 як працівника міліції покладені, серед іншого, завдання забезпечувати особисту безпеку громадян, захищати їх права і свободи, законні інтереси; запобігати правопорушенням та припиняти їх; охороняти та забезпечувати громадський порядок; виявляти і розкривати злочини, розшукувати осіб, які їх вчинили, тощо.
У своїй службовій діяльності ОСОБА_4 відповідно до ст. 3 Закону України «Про міліцію» та прийнятої Присяги повинен був керуватися принципами законності, гуманізму, поваги до особи, соціальної справедливості тощо, а згідно ст. 5 цього ж закону - виконувати свої завдання неупереджено, у точній відповідності з законом; ніякі виняткові обставини або вказівки службових осіб не могли бути підставою для будь-яких незаконних дій або бездіяльності.
Крім того, відповідно до ст. 10 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_4 як працівник міліції був зобов'язаний, серед іншого, забезпечувати безпеку громадського порядку; припиняти кримінальні та адміністративні правопорушення; а також незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу в разі безпосереднього виявлення правопорушень зобов'язаний вжити заходів до попередження і припинення правопорушень, встановлення і затримання осіб, які вчинили правопорушення, охорони місця події і повідомити про це в найближчий підрозділ міліції тощо.
Для реалізації покладених повноважень статтями 11, 12, 13 та 14 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_4 як працівнику міліції надавались, серед іншого, права вимагати від громадян, які порушують громадський порядок, припинення правопорушень, виносити на місці усне попередження особам, які допустили порушення, а в разі невиконання зазначених вимог застосовувати передбачені Законом заходи впливу; затримувати осіб, підозрюваних у вчиненні злочину та осіб, які могли завдати шкоди оточуючим, застосовувати прийому рукопашного бою, зберігати, носити і застосовувати спеціальні засоби, у тому числі і наручники, та зброю тощо.
Згідно функціональних обов'язків, які затвердженні начальником ВДАІ Соснівського РВ в м. Черкаси УМВС України в області 29.12.2012 року, ОСОБА_4 повинен постійно контролювати дотримання учасниками дорожнього руху правил, норм і стандартів, діючих у сфері безпеки дорожнього руху; попереджувати та припиняти злочини, а також адміністративні правопорушення, у межах своєї компетенції застосовувати до правопорушників заходи адміністративного впливу; при отриманні інформації про злочин негайно доповідати про це черговому або безпосередньому начальникові і діяти за їх рішеннями.
Отже, зважаючи на обсяг своїх повноважень, визначених Конституцією України, Законом України «Про міліцію», Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України, прийнятою Присягою та Інструкцією ОСОБА_4 на час вчинення злочину був особою, яка постійно здійснювала функції представника влади, тобто був службовою особою.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_4 як працівник міліції у межах повноважень, наданих законодавством України, самостійно приймає рішення і несе за свої протиправні дії або бездіяльність, дисциплінарну чи кримінальну відповідальність.
Разом із тим, в ніч з 26 січня на 27 січня 2014 року, згідно постової відомості розстановки нарядів дорожньо-патрульної служби станом від 26.01.2014 року, інспектор ДПС групи ДПС відділення ДАІ Соснівського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області ОСОБА_4 у складі екіпажу з інспектором ДПС групи ДПС відділення ДАІ Соснівського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області ОСОБА_6 на службовому автомобілі «Опель» державний номерний знак НОМЕР_2 ніс службу з охорони громадського порядку та безпеки дорожнього руху на території Соснівського району м. Черкаси.
Для несення служби ОСОБА_4 отримав табельну зброю ПМ 9 мм за № НОМЕР_1, спеціальні засоби 16 набоїв і 2 магазина та радіостанцію, що підтверджується постовою відомістю розстановки нарядів дорожньо-патрульної служби станом від 26.01.2014 року.
26 січня 2014 року близько 24 години екіпажу ДПС ВДАІ у складі ОСОБА_4 та ОСОБА_6 черговим чергової частини роти ДПС ДАІ при УМВС України в Черкаській області ОСОБА_8 надана усна вказівка забезпечити перекриття руху транспорту на Соборній площі з метою унеможливити по ній рух транспортних засобів пересічних громадян, виконання якої ними здійснювалось безпосередньо на перехресті вулиці Лазарєва - бульвар Шевченка у м. Черкаси, що охоплює територію Соборної площі.
Незважаючи на свій обов'язок служити закону, бути відданим народові України, суворо дотримуватись Конституції України, чинного законодавства України, у тому числі і Закону України «Про міліцію», Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, функціональних обов'язків, виконувати Присягу, ОСОБА_4 неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, близько 01 години 27.01.2014 року перебуваючи на перехресті вулиці Лазарєва - бульвар Шевченка у м. Черкаси, усвідомлюючи, що на наступному перехресті, зокрема, на вулиці Байди Вишневецького - бульвар Шевченка у м. Черкаси стоїть екіпаж з інспекторів ДПС групи ДПС відділення ДАІ Придніпровського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області ОСОБА_7 і ОСОБА_5, маючи реальну можливість, під час служби не вжив жодних заходів до попередження та припинення кримінального правопорушення - хуліганства, яке полягало у грубому порушенні невстановленими слідством особами громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалось особливою зухвалістю, що призвело до пошкодження транспортних засобів на території Соборної площі.
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов'язки ОСОБА_4 через несумлінне ставлення до них, в ніч з 26 січня на 27 січня 2014 року найближчій підрозділ міліції або чергового про вчинення кримінального правопорушення не повідомив і не забезпечив охорону місця події, що призвело до втечі підозрюваних з місця вчинення правопорушення, створення умов для уникнення від кримінальної відповідальності та грубого порушення конституційних прав потерпілих від злочину, передбаченого ч. 2 ст. 296 КК України, і тим самим підірвали авторитет органів внутрішніх справ як виконавчого органу влади, що є істотною шкодою державним інтересам.
ОСОБА_6, 11.03.2008 року прийнятий на службу в міліцію, що в Україні згідно ст. 1 Закону України «Про міліцію» є державним озброєним органом виконавчої влади, що захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
29.09.2011 року наказом начальника УМВС України в Черкаській області № 265 о/с ОСОБА_6 призначений на посаду інспектора ДПС групи ДПС відділення ДАІ Соснівського PB в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області.
Під час проходження служби в підрозділах міліції, 22.02.2012 року відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про міліцію» та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 29.07.1991 року № 114, ОСОБА_6 присвоєне чергове спеціальне звання старший сержант міліції.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_6 як працівник міліції був представником державного органу виконавчої влади, законні вимоги якого є обов'язковими для виконання громадянами і службовими особами. При виконанні покладених на нього обов'язків ОСОБА_6 повинен керуватись тільки законом, діяти в його межах і підпорядковуватись своїм безпосередньому і прямому начальникам.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України ОСОБА_6 як працівник органу державної влади зобов'язаний був діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22.02.2006 року № 3460-ІV, на ОСОБА_6 як працівника міліції покладався обов'язок дотримуватись Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.
Статтею 7 цього ж Статуту на ОСОБА_6 покладався обов'язок дотримуватись службової дисципліни, яка базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу, серед іншого, дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; захищати і охороняти від протиправних посягань життя, здоров'я, права та свободи громадян, власність, довкілля, інтереси суспільства і держави тощо.
Згідно ст. 2 Закону України «Про міліцію» на ОСОБА_6 як працівника міліції покладені, серед іншого, завдання забезпечувати особисту безпеку громадян, захищати їх права і свободи, законні інтереси; запобігати правопорушенням та припиняти їх; охороняти та забезпечувати громадський порядок; виявляти і розкривати злочини, розшукувати осіб, які їх вчинили, тощо.
У своїй службовій діяльності ОСОБА_6 відповідно до ст. 3 Закону України «Про міліцію» та прийнятої Присяги повинен був керуватися принципами законності, гуманізму, поваги до особи, соціальної справедливості тощо, а згідно ст. 5 цього ж закону - виконувати свої завдання неупереджено, у точній відповідності з законом; ніякі виняткові обставини або вказівки службових осіб не могли бути підставою для будь-яких незаконних дій або бездіяльності.
Крім того, відповідно до ст. 10 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_6 як працівник міліції був зобов'язаний, серед іншого, забезпечувати безпеку громадського порядку; припиняти кримінальні та адміністративні правопорушення; а також незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу в разі безпосереднього виявлення правопорушень зобов'язаний вжити заходів до попередження і припинення правопорушень, встановлення і затримання осіб, які вчинили правопорушення, охорони місця події і повідомити про це в найближчий підрозділ міліції тощо.
Для реалізації покладених повноважень статтями 11, 12, 13 та 14 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_6 як працівнику міліції надавались, серед іншого, права вимагати від громадян, які порушують громадський порядок, припинення правопорушень, виносити на місці усне попередження особам, які допустили порушення, а в разі невиконання зазначених вимог застосовувати передбачені Законом заходи впливу; затримувати осіб, підозрюваних у вчиненні злочину та осіб, які могли завдати шкоди оточуючим, застосовувати прийому рукопашного бою, зберігати, носити і застосовувати спеціальні засоби, у тому числі і наручники, та зброю тощо.
Згідно функціональних обов'язків, які затвердженні начальником ВДАІ Соснівського РВ в м. Черкаси УМВС України в області 29.12.2012 року, ОСОБА_6 повинен постійно контролювати дотримання учасниками дорожнього руху правил, норм і стандартів, діючих у сфері безпеки дорожнього руху; попереджувати та припиняти злочини, а також адміністративні правопорушення, у межах своєї компетенції застосовувати до правопорушників заходи адміністративного впливу; при отриманні інформації про злочин негайно доповідати про це черговому або безпосередньому начальникові і діяти за їх рішеннями.
Отже, зважаючи на обсяг своїх повноважень, визначених Конституцією України, Законом України «Про міліцію», Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України, прийнятою Присягою та Інструкцією ОСОБА_6 на час вчинення злочину був особою, яка постійно здійснювала функції представника влади, тобто був службовою особою.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_6 як працівник міліції у межах повноважень, наданих законодавством України, самостійно приймає рішення і несе за свої протиправні дії або бездіяльність, дисциплінарну чи кримінальну відповідальність.
Разом із тим, в ніч з 26 січня на 27 січня 2014 року, згідно постової відомості розстановки нарядів дорожньо-патрульної служби станом від 26.01.2014 року, інспектор ДПС групи ДПС відділення ДАІ Соснівського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області ОСОБА_6 у складі екіпажу з інспектором ДПС групи ДПС відділення ДАІ Соснівського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області ОСОБА_4 на службовому автомобілі «Опель» державний номерний знак НОМЕР_2 ніс службу з охорони громадського порядку та безпеки дорожнього руху на території Соснівського району м. Черкаси.
Для несення служби ОСОБА_6 отримав табельну зброю ПМ 9 мм за № НОМЕР_3, спеціальні засоби 16 набоїв і 2 магазина та радіостанцію, що підтверджується постовою відомістю розстановки нарядів дорожньо-патрульної служби станом від 26.01.2014 року.
26 січня 2014 року близько 24 години екіпажу ДПС ВДАІ у складі ОСОБА_6 та ОСОБА_4 черговим чергової частини роти ДПС ДАІ при УМВС України в Черкаській області ОСОБА_8 надана усна вказівка забезпечити перекриття руху транспорту на Соборній площі з метою унеможливити по ній рух транспортних засобів пересічних громадян, виконання якої ними здійснювалось безпосередньо на перехресті вулиці Лазарєва - бульвар Шевченка у м. Черкаси, що охоплює територію Соборної площі.
Незважаючи на свій обов'язок служити закону, бути відданим народові України, суворо дотримуватись Конституції України, чинного законодавства України, у тому числі і Закону України «Про міліцію», Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, функціональних обов'язків, виконувати Присягу, ОСОБА_6 неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, близько 01 години 27.01.2014 року перебуваючи на перехресті вулиці Лазарєва - бульвар Шевченка у м. Черкаси, усвідомлюючи, що на наступному перехресті, зокрема, на вулиці Байди Вишневецького - бульвар Шевченка у м. Черкаси стоїть екіпаж з інспекторів ДПС групи ДПС відділення ДАІ Придніпровського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області ОСОБА_7 і ОСОБА_5, маючи реальну можливість, під час служби не вжив жодних заходів до попередження та припинення кримінального правопорушення - хуліганства, яке полягало у грубому порушенні невстановленими слідством особами громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалось особливою зухвалістю, що призвело до пошкодження транспортних засобів на території Соборної площі.
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов'язки ОСОБА_6 через несумлінне ставлення до них, в ніч з 26 січня на 27 січня 2014 року найближчій підрозділ міліції або чергового про вчинення кримінального правопорушення не повідомив і не забезпечив охорону місця події, що призвело до втечі підозрюваних з місця вчинення правопорушення, створення умов для уникнення від кримінальної відповідальності та грубого порушення конституційних прав потерпілих від злочину, передбаченого ч. 2 ст. 296 КК України, і тим самим підірвали авторитет органів внутрішніх справ як виконавчого органу влади, що є істотною шкодою державним інтересам.
ОСОБА_7, 09.03.2004 року прийнятий на службу в міліцію, що в Україні згідно ст. 1 Закону України «Про міліцію» є державним озброєним органом виконавчої влади, що захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
29.09.2011 року наказом начальника УМВС України в Черкаській області № 265 о/с ОСОБА_7 призначений на посаду інспектора ДПС групи ДПС відділення ДАІ Придніпровського PB в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області.
Під час проходження служби в підрозділах міліції, 10.04.2013 року відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про міліцію» та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 29.07.1991 року № 114, ОСОБА_7 присвоєне чергове спеціальне звання старший прапорщик міліції.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_7 як працівник міліції був представником державного органу виконавчої влади, законні вимоги якого є обов'язковими для виконання громадянами і службовими особами. При виконанні покладених на нього обов'язків ОСОБА_7 повинен керуватись тільки законом, діяти в його межах і підпорядковуватись своїм безпосередньому і прямому начальникам.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України ОСОБА_7 як працівник органу державної влади зобов'язаний був діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22.02.2006 року № 3460-ІV, на ОСОБА_7 як працівника міліції покладався обов'язок дотримуватись Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.
Статтею 7 цього ж Статуту на ОСОБА_7 покладався обов'язок дотримуватись службової дисципліни, яка базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу, серед іншого, дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; захищати і охороняти від протиправних посягань життя, здоров'я, права та свободи громадян, власність, довкілля, інтереси суспільства і держави тощо.
Згідно ст. 2 Закону України «Про міліцію» на ОСОБА_7 як працівника міліції покладені, серед іншого, завдання забезпечувати особисту безпеку громадян, захищати їх права і свободи, законні інтереси; запобігати правопорушенням та припиняти їх; охороняти та забезпечувати громадський порядок; виявляти і розкривати злочини, розшукувати осіб, які їх вчинили, тощо.
У своїй службовій діяльності ОСОБА_7 відповідно до ст. 3 Закону України «Про міліцію» та прийнятої Присяги повинен був керуватися принципами законності, гуманізму, поваги до особи, соціальної справедливості тощо, а згідно ст. 5 цього ж закону - виконувати свої завдання неупереджено, у точній відповідності з законом; ніякі виняткові обставини або вказівки службових осіб не могли бути підставою для будь-яких незаконних дій або бездіяльності.
Крім того, відповідно до ст. 10 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_7 як працівник міліції був зобов'язаний, серед іншого, забезпечувати безпеку громадського порядку; припиняти кримінальні та адміністративні правопорушення; а також незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу в разі безпосереднього виявлення правопорушень зобов'язаний вжити заходів до попередження і припинення правопорушень, встановлення і затримання осіб, які вчинили правопорушення, охорони місця події і повідомити про це в найближчий підрозділ міліції тощо.
Для реалізації покладених повноважень статтями 11, 12, 13 та 14 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_7 як працівнику міліції надавались, серед іншого, права вимагати від громадян, які порушують громадський порядок, припинення правопорушень, виносити на місці усне попередження особам, які допустили порушення, а в разі невиконання зазначених вимог застосовувати передбачені Законом заходи впливу; затримувати осіб, підозрюваних у вчиненні злочину та осіб, які могли завдати шкоди оточуючим, застосовувати прийому рукопашного бою, зберігати, носити і застосовувати спеціальні засоби, у тому числі і наручники, та зброю тощо.
Згідно функціональних обов'язків, які затвердженні начальником ВДАІ Придніпровського РВ в м. Черкаси УМВС України в області 10.01.2013 року, ОСОБА_7 повинен постійно контролювати дотримання учасниками дорожнього руху правил, норм і стандартів, діючих у сфері безпеки дорожнього руху; попереджувати та припиняти злочини, а також адміністративні правопорушення, у межах своєї компетенції застосовувати до правопорушників заходи адміністративного впливу; при отриманні інформації про злочин негайно доповідати про це черговому або безпосередньому начальникові і діяти за їх рішеннями.
Отже, зважаючи на обсяг своїх повноважень, визначених Конституцією України, Законом України «Про міліцію», Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України, прийнятою Присягою та Інструкцією ОСОБА_7 на час вчинення злочину був особою, яка постійно здійснювала функції представника влади, тобто був службовою особою.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_7 як працівник міліції у межах повноважень, наданих законодавством України, самостійно приймає рішення і несе за свої протиправні дії або бездіяльність, дисциплінарну чи кримінальну відповідальність.
Разом із тим, в ніч з 26 січня на 27 січня 2014 року, згідно постової відомості розстановки нарядів дорожньо-патрульної служби станом від 26.01.2014 року, інспектор ДПС групи ДПС відділення ДАІ Придніпровського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області ОСОБА_7 у складі екіпажу з інспектором ДПС групи ДПС відділення ДАІ Придніпровського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області ОСОБА_5 на службовому автомобілі «Фольксваген Пасат» державний номерний знак НОМЕР_5 ніс службу з охорони громадського порядку та безпеки дорожнього руху на території Придніпровського району м. Черкаси.
Для несення служби ОСОБА_7 отримав табельну зброю ПМ 9 мм за № НОМЕР_4, спеціальні засоби 16 набоїв і 2 магазина та радіостанцію, що підтверджується постовою відомістю розстановки нарядів дорожньо-патрульної служби станом від 26.01.2014 року.
26 січня 2014 року близько 24 години екіпажу ДПС ВДАІ у складі ОСОБА_7 та ОСОБА_5 черговим чергової частини роти ДПС ДАІ при УМВС України в Черкаській області ОСОБА_8 надана усна вказівка забезпечити перекриття руху транспорту на Соборній площі з метою унеможливити по ній рух транспортних засобів пересічних громадян, виконання якої ними здійснювалось безпосередньо на перехресті вулиці Б.Вишневецького - бульвар Шевченка у м. Черкаси, що охоплює територію Соборної площі.
Незважаючи на свій обов'язок служити закону, бути відданим народові України, суворо дотримуватись Конституції України, чинного законодавства України, у тому числі і Закону України «Про міліцію», Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, функціональних обов'язків, виконувати Присягу, ОСОБА_7 неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, близько 01 години 27.01.2014 року перебуваючи на перехресті вулиці Б.Вишневецького - бульвар Шевченка у м. Черкаси, усвідомлюючи, що на наступному перехресті, зокрема, на вулиці Лазарєва - бульвар Шевченка у м. Черкаси стоїть екіпаж з інспекторів ДПС групи ДПС відділення ДАІ Соснівського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області ОСОБА_4 і ОСОБА_6, маючи реальну можливість, під час служби не вжив жодних заходів до попередження та припинення кримінального правопорушення - хуліганства, яке полягало у грубому порушенні невстановленими слідством особами громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалось особливою зухвалістю, що призвело до пошкодження транспортних засобів на території Соборної площі.
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов'язки ОСОБА_7 через несумлінне ставлення до них, в ніч з 26 січня на 27 січня 2014 року найближчій підрозділ міліції або чергового про вчинення кримінального правопорушення не повідомив і не забезпечив охорону місця події, що призвело до втечі підозрюваних з місця вчинення правопорушення, створення умов для уникнення від кримінальної відповідальності та грубого порушення конституційних прав потерпілих від злочину, передбаченого ч. 2 ст. 296 КК України, і тим самим підірвали авторитет органів внутрішніх справ як виконавчого органу влади, що є істотною шкодою державним інтересам.
ОСОБА_5, 26.11.2007 року прийнятий на службу в міліцію, що в Україні згідно ст. 1 Закону України «Про міліцію» є державним озброєним органом виконавчої влади, що захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
29.09.2011 року наказом начальника УМВС України в Черкаській області № 265 о/с ОСОБА_5 призначений на посаду інспектора ДПС групи ДПС відділення ДАІ Придніпровського PB в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області.
Під час проходження служби в підрозділах міліції, 10.01.2013 року відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про міліцію» та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 29.07.1991 року № 114, ОСОБА_5 присвоєне чергове спеціальне звання старшина міліції.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_5 як працівник міліції був представником державного органу виконавчої влади, законні вимоги якого є обов'язковими для виконання громадянами і службовими особами. При виконанні покладених на нього обов'язків ОСОБА_5 повинен керуватись тільки законом, діяти в його межах і підпорядковуватись своїм безпосередньому і прямому начальникам.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України ОСОБА_5 як працівник органу державної влади зобов'язаний був діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22.02.2006 року № 3460-ІV, на ОСОБА_5 як працівника міліції покладався обов'язок дотримуватись Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.
Статтею 7 цього ж Статуту на ОСОБА_5 покладався обов'язок дотримуватись службової дисципліни, яка базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу, серед іншого, дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; захищати і охороняти від протиправних посягань життя, здоров'я, права та свободи громадян, власність, довкілля, інтереси суспільства і держави тощо.
Згідно ст. 2 Закону України «Про міліцію» на ОСОБА_5 як працівника міліції покладені, серед іншого, завдання забезпечувати особисту безпеку громадян, захищати їх права і свободи, законні інтереси; запобігати правопорушенням та припиняти їх; охороняти та забезпечувати громадський порядок; виявляти і розкривати злочини, розшукувати осіб, які їх вчинили, тощо.
У своїй службовій діяльності ОСОБА_5 відповідно до ст. 3 Закону України «Про міліцію» та прийнятої Присяги повинен був керуватися принципами законності, гуманізму, поваги до особи, соціальної справедливості тощо, а згідно ст. 5 цього ж закону - виконувати свої завдання неупереджено, у точній відповідності з законом; ніякі виняткові обставини або вказівки службових осіб не могли бути підставою для будь-яких незаконних дій або бездіяльності.
Крім того, відповідно до ст. 10 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_5 як працівник міліції був зобов'язаний, серед іншого, забезпечувати безпеку громадського порядку; припиняти кримінальні та адміністративні правопорушення; а також незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу в разі безпосереднього виявлення правопорушень зобов'язаний вжити заходів до попередження і припинення правопорушень, встановлення і затримання осіб, які вчинили правопорушення, охорони місця події і повідомити про це в найближчий підрозділ міліції тощо.
Для реалізації покладених повноважень статтями 11, 12, 13 та 14 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_5 як працівнику міліції надавались, серед іншого, права вимагати від громадян, які порушують громадський порядок, припинення правопорушень, виносити на місці усне попередження особам, які допустили порушення, а в разі невиконання зазначених вимог застосовувати передбачені Законом заходи впливу; затримувати осіб, підозрюваних у вчиненні злочину та осіб, які могли завдати шкоди оточуючим, застосовувати прийому рукопашного бою, зберігати, носити і застосовувати спеціальні засоби, у тому числі і наручники, та зброю тощо.
Згідно функціональних обов'язків, які затвердженні начальником ВДАІ Придніпровського РВ в м. Черкаси УМВС України в області 10.01.2013 року, ОСОБА_5 повинен постійно контролювати дотримання учасниками дорожнього руху правил, норм і стандартів, діючих у сфері безпеки дорожнього руху; попереджувати та припиняти злочини, а також адміністративні правопорушення, у межах своєї компетенції застосовувати до правопорушників заходи адміністративного впливу; при отриманні інформації про злочин негайно доповідати про це черговому або безпосередньому начальникові і діяти за їх рішеннями.
Отже, зважаючи на обсяг своїх повноважень, визначених Конституцією України, Законом України «Про міліцію», Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України, прийнятою Присягою та Інструкцією ОСОБА_5 на час вчинення злочину був особою, яка постійно здійснювала функції представника влади, тобто був службовою особою.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про міліцію» ОСОБА_5 як працівник міліції у межах повноважень, наданих законодавством України, самостійно приймає рішення і несе за свої протиправні дії або бездіяльність, дисциплінарну чи кримінальну відповідальність.
Разом із тим, в ніч з 26 січня на 27 січня 2014 року, згідно постової відомості розстановки нарядів дорожньо-патрульної служби станом від 26.01.2014 року, інспектор ДПС групи ДПС відділення ДАІ Придніпровського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області ОСОБА_5 у складі екіпажу з інспектором ДПС групи ДПС відділення ДАІ Придніпровського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області ОСОБА_7 на службовому автомобілі «Фольксваген Пасат» державний номерний знак НОМЕР_5 ніс службу з охорони громадського порядку та безпеки дорожнього руху на території Придніпровського району м. Черкаси.
Для несення служби ОСОБА_5 отримав табельну зброю ПМ 9 мм за № НОМЕР_6, спеціальні засоби 16 набоїв і 2 магазина та радіостанцію, що підтверджується постовою відомістю розстановки нарядів дорожньо-патрульної служби станом від 26.01.2014 року.
26 січня 2014 року близько 24 години екіпажу ДПС ВДАІ у складі ОСОБА_5 та ОСОБА_7 черговим чергової частини роти ДПС ДАІ при УМВС України в Черкаській області ОСОБА_8 надана усна вказівка забезпечити перекриття руху транспорту на Соборній площі з метою унеможливити по ній рух транспортних засобів пересічних громадян, виконання якої ними здійснювалось безпосередньо на перехресті вулиці Б.Вишневецького - бульвар Шевченка у м. Черкаси, що охоплює територію Соборної площі.
Незважаючи на свій обов'язок служити закону, бути відданим народові України, суворо дотримуватись Конституції України, чинного законодавства України, у тому числі і Закону України «Про міліцію», Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, функціональних обов'язків, виконувати Присягу, ОСОБА_5 неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, близько 01 години 27.01.2014 року перебуваючи на перехресті вулиці Б.Вишневецького - бульвар Шевченка у м. Черкаси, усвідомлюючи, що на наступному перехресті, зокрема, на вулиці Лазарєва - бульвар Шевченка у м. Черкаси стоїть екіпаж з інспекторів ДПС групи ДПС відділення ДАІ Соснівського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області ОСОБА_4 і ОСОБА_6, маючи реальну можливість, під час служби не вжив жодних заходів до попередження та припинення кримінального правопорушення - хуліганства, яке полягало у грубому порушенні невстановленими слідством особами громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалось особливою зухвалістю, що призвело до пошкодження транспортних засобів на території Соборної площі.
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов'язки ОСОБА_5 через несумлінне ставлення до них, в ніч з 26 січня на 27 січня 2014 року найближчій підрозділ міліції або чергового про вчинення кримінального правопорушення не повідомив і не забезпечив охорону місця події, що призвело до втечі підозрюваних з місця вчинення правопорушення, створення умов для уникнення від кримінальної відповідальності та грубого порушення конституційних прав потерпілих від злочину, передбаченого ч. 2 ст. 296 КК України, і тим самим підірвали авторитет органів внутрішніх справ як виконавчого органу влади, що є істотною шкодою державним інтересам.
ОСОБА_4 у судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що працював на посаді інспектора ДПС групи ДПС відділення ДАІ Соснівського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області. 26.01.2014 року в складі екіпажу з ОСОБА_6 на службовому автомобілі Опель д.н. НОМЕР_2 несли службу з охорони порядку та безпеки дорожнього руху на території Соснівського району м. Черкаси. 26.01.2014 року перед виїздом вони отримали табельну зброю. Пізніше до них зателефонував черговий з чергової частини та повідомив, щоб вони здали зброю. Після чого вони здали зброю і отримали вказівку перекриття руху вул. Лазарєва - бул. Шевченка в м. Черкаси. Вони отримали вказівку пропускати лише службові автомобілі. З площі автомобілі виїхати могли, а на площу вони пропускали лише екстрені автомобілі. Спецзасобів у них не було, радіостанцію вони отримали в неробочому стані, тому з черговим зв»язувалися через мобільні телефони. Крім них на площі перебували інші спецпідрозділи, які слідкували за порядком і затримували порушників. Черговий слідкував за подіями на площі в режимі он-лайн. Кожен підрозділ виконував свої функції згідно інструкції. Їм була вказівка забезпечувати безпеку дорожнього руху, що вони і виконували. Про усі події, що відбувалися на площі вони з мобільного телефону повідомляли чергового.
ОСОБА_6 у судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що працював на посаді інспектора ДПС групи ДПС відділення ДАІ Соснівського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області. 26.01.2014 року в складі екіпажу з ОСОБА_4 на службовому автомобілі Опель д.н. НОМЕР_2 несли службу з охорони порядку та безпеки дорожнього руху на території Соснівського району м. Черкаси. 26.01.2014 року перед виїздом вони отримали табельну зброю. Пізніше до них зателефонував черговий з чергової частини та повідомив, щоб вони здали зброю. Після чого вони здали зброю і отримали вказівку перекриття руху вул. Лазарєва - бул. Шевченка в м. Черкаси. На площі крім них були інші підрозділи, які займалися припиненням правопорушень. Вони отримали вказівку з чергової частини перекрити рух, що вони і виконували. Про ситуацію на площі вони повідомляли чергового. Під час проведення спецоперації кожен підрозділ отримує вказівку що робить, вони отримали вказівку забезпечити безпеку дорожнього руху. У них не було ні зброї, ні засобів безпеки, ні рації, з черговим вони спілкувалися з мобільного телефону. В той день у них був інший маршрут, проте черговий дав вказівку їхати до площі і перекривати рух. Коли вони здають назад зброю, то про це підпис ніде не ставляють, це може підтвердити їх керівник ОСОБА_10 За ними велося відеоспостереження з чергової частини в режимі он-лайн, крім цього вони постійно доповідали черговому про обстановку на площі. Вони виконували вказівку чергового про забезпечення безпеки дорожнього руху. Пропускали лише автомобілі екстрених служб. Коли вони приїхали, то деякі автомобілі стояли на площі і вже були пошкоджені.
ОСОБА_7 у судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що працював на посаді інспектора ДПС групи ДПС відділення ДАІ Придніпровського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області. 26.01.2014 року в складі екіпажу з ОСОБА_5 на службовому автомобілі Фольксваген д.н. НОМЕР_5 несли службу з охорони порядку та безпеки дорожнього руху на території Придніпровського району м. Черкаси. 26.01.2014 року перед виїздом вони отримали табельну зброю. Пізніше до них зателефонував черговий з чергової частини та повідомив, щоб вони здали зброю. Після чого вони здали зброю і отримали вказівку перекриття руху вул. Б.Вишневецького - бул. Шевченка в м. Черкаси. На площі крім них були інші підрозділи, які займалися припиненням правопорушень. Вони отримали вказівку з чергової частини перекрити рух, що вони і виконували. Про ситуацію на площі вони повідомляли чергового. Під час проведення спецоперації кожен підрозділ отримує вказівку що робить, вони отримали вказівку забезпечити безпеку дорожнього руху. У них не було ні зброї, ні засобів безпеки, ні рації, з черговим вони спілкувалися з мобільного телефону. В той день у них був інший маршрут, проте черговий дав вказівку їхати до площі і перекривати рух. За ними велося відеоспостереження з чергової частини в режимі он-лайн, крім цього вони постійно доповідали черговому про обстановку на площі. Вони виконували вказівку чергового про забезпечення безпеки дорожнього руху. Пропускали лише автомобілі екстрених служб. Коли вони приїхали, то деякі автомобілі стояли на площі і вже були пошкоджені. На скільки йому відомо, то зброя була вивезена на склад МВС з метою уникнення її захвату. Коли вони приїхали на площу, то автомобілі були вже там. Працівнику підрозділу «Беркут» при затриманні людей били автомобілі.
ОСОБА_5 у судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що працював на посаді інспектора ДПС групи ДПС відділення ДАІ Придніпровського РВ в м. Черкаси УМВС України в Черкаській області. 26.01.2014 року в складі екіпажу з ОСОБА_7 на службовому автомобілі Фольксваген д.н. НОМЕР_5 несли службу з охорони порядку та безпеки дорожнього руху на території Придніпровського району м. Черкаси. 26.01.2014 року перед виїздом вони отримали табельну зброю. Пізніше до них зателефонував черговий з чергової частини та повідомив, щоб вони здали зброю. Після чого вони здали зброю і отримали вказівку перекриття руху вул. Б.Вишневецького - бул. Шевченка в м. Черкаси. На площі крім них були інші підрозділи, які займалися припиненням правопорушень. Вони отримали вказівку з чергової частини перекрити рух, що вони і виконували. Про ситуацію на площі вони повідомляли чергового. Під час проведення спецоперації кожен підрозділ отримує вказівку що робить, вони отримали вказівку забезпечити безпеку дорожнього руху. У них не було ні зброї, ні засобів безпеки, ні рації, з черговим вони спілкувалися з мобільного телефону. В той день у них був інший маршрут, проте черговий дав вказівку їхати до площі і перекривати рух. За ними велося відеоспостереження з чергової частини в режимі он-лайн, крім цього вони постійно доповідали черговому про обстановку на площі. Вони виконували вказівку чергового про забезпечення безпеки дорожнього руху. Пропускали лише автомобілі екстрених служб. Коли вони приїхали, то деякі автомобілі стояли на площі і вже були пошкоджені. На скільки йому відомо, то зброя була вивезена на склад МВС з метою уникнення її захвату.
Враховуючи те, що обвинувачені вину у скоєному злочині не визнали, їх винність підтверджується зібраними по справі доказами, яким в ході судового розгляду було надано належну оцінку і які були дослідженні судом в повному обсязі.
Показами свідка ОСОБА_11, який у судовому засіданні пояснив, що перший раз приїхав на Соборну площу близько 18-19 год. 26.01.2014 року, на площі бачив багато чоловіків з пов»язками. Працівників ДАІ не бачив взагалі. В той день йому розбили автомобіль, тому він поїхав з площі, а побитий автомобіль заховав. Коли приїхав Київський авто майдан, тоді було перекрито рух. Вдруге він поїхав до Соборної площі, оскільки знайомий попросив його забрати автомобіль, на що він погодився. Це було близько 24-00 год., саме тоді і палили автомобілі. Він заїхав на площу з боку вулиці Смілянської та побачив автомобіль свого знайомого, який на той час уже був пошкоджений. Автомобіль розбили працівники «Беркута». Коли він забирав автомобіль, то він був побитий і у нього були порізані колеса. Автомобіль він забрав близько 03-00 год. Інші автомобілі палили невідомі, а його автомобіль працівники «Беркута». На площу спочатку він приїхав своїм автомобілем, його розбили, він поїхав звідти, а потім повернувся вдруге щоб забрати автомобіль свого знайомого. Він поїхав звідти на порізаних шинах. В період з 24-00 год. по 01-00 год. автомобілі на площі не палили;
Показами свідка ОСОБА_10, який у судовому засіданні пояснив, що його підлеглі 26.01.2014 року отримали зброю та заступили на службу по своєму маршруту. Після чого поступила інформація що будуть проводитися масові заходи, тому екіпажі повернулися назад, а інспектори здали зброю. Далі їм поступила вказівка їхати на Соборну площу, щоб забезпечити безпеку дорожнього руху. На площі знаходилися інші спецпідрозділи, як безпосередньо слідкували за порядком. Працівники ДАІ забезпечували безпеку дорожнього руху. Хто саме проводив розвод він не пам»ятає. Інспектори повинні виконувати вказівки чергової частини;
Показами свідка ОСОБА_12, який у судовому засіданні пояснив, що працює в ГУ НП в Черкаській області. 26.01.2014 року пости ДАІ виставлялися для забезпечення безпеки дорожнього руху. Було приблизно 1-2 екіпажа, їм була вказівка забезпечувати безпеку дорожнього руху. Інспектори ДАІ про ситуацію на площі доповідали черговій частині. Чи повідомляли його працівники чергової частини про ситуацію на Соборній площі він не пам»ятає. За несправність рацій повинна відповідати технічна служба, працівники ДАІ повинні були стежити за безпекою дорожнього руху. Якщо біля працівників ДАІ велика кількість людей, вони про це доповідають черговій частині, а працівники чергової частини дають їм подальші вказівки. Чи поверталася назад зброя він не знає. У них є чотири веб-камери, які розташовані на виїзді з м. Черкаси. Працівники ДАІ повинні були забезпечувати безпеку дорожнього руху, а не попереджувати правопорушення. Про події на площі вони повинні доповідати черговій частині, а працівники чергової частини доповідають про ситуацію УМВС в Черкаській області. Він особисто ніяких вказівок не давав, у працівників ДАІ не було можливості затримувати порушників, самостійно вони не могли приймати рішення;
Показами свідка ОСОБА_8, який у судовому засіданні пояснив, що 26.01.2014 року працював інспектором чергової частини. Від ОСОБА_12 ними була отримана інформація про те, що приїде Київський авто майдан і потрібно виставити наряди для забезпечення безпеки дорожнього руху. По спецопераціях команди не було. Про події, що відбувалися на Соборній площі йому ніхто не доповідав, про неправомірні дії також ніхто не доповідав. Чи доповідав він ОСОБА_12 про події на Соборній площі він не пам»ятає. Працівники ДАІ повинні були доповідати про обстановку на площі, проте вони не доповідали, він сам дізнався про події на площі. Їхніх камер на площі не було. Він здійснював керівництво нарядами за вказівкою свого керівництва. Працівники ДАІ на номер чергової частини не телефонували. ОСОБА_12 давав вказівку знімати наряди;
Показами свідка ОСОБА_13, який у судовому засіданні пояснив, що працював інспектором з технічного забезпечення. 26.01.2014 року він тимчасово виконував обов"язки керівника Придніпровського В ДАІ. Хто давав вказівку про зміну території не знає. Про спецоперацію нічого не пам»ятає. Працівникам ДАІ він ніяких вказівок не давав. Про події на Соборній площі він дізнався на наступний день. Працівники ДАІ повинні керуватися ЗУ «Про міліцію». Чи отримували вони зброю він не пам»ятає;
Показами свідка ОСОБА_14, який у судовому засіданні пояснив, що 26.01.2014 року працював помічником чергового чергової частини. Про події на Соборній площі їх не повідомляли, про проведення спецоперації він не пам»ятає, на площі працівники ДАІ перебували з опівночі;
Показами свідка ОСОБА_15, який у судовому засіданні пояснив, що працював головним спеціалістом сектору зв»язку. Камери відеоспостереження на Соборній площі є, але вони до них не підключені. Відео їм надано Черкаською міською радою. Хто керував камерами він не знає, які камери тоді працювали він також не знає. Це були камери Черкаської міської ради, сервер стоїть у черговій частині УМВС в Черкаській області. Камера, якою було зняте дане відео показує свій час і дату. Дата там правильна, а час мабуть ні. Встановити точний час відеозапису не можливо;
Показами свідка ОСОБА_16, який у судовому засіданні пояснив, що працював помічником оперативного чергового УМВС в Черкаській області. 26.01.2014 року заступив на чергування. Камерами він не керує, у них немає відповідальної особи, хто повинен керувати камерами. Вони тільки приймають дзвінки «102». Монітори у черговій частині є, він відповідав на дзвінки, а Овчаренко стежив за камерами. З 26.01.2014 року на 27.01.2014 року він точно сказати не може;
Показами свідка ОСОБА_17, який у судовому засіданні пояснив, що працює водієм на телебаченні. 26.01.2014 року приїхав до Соборної площі та зупинив автомобіль на парковці по вул. Б.Вишневецького. Зі сторони кафе «Ярославна» вийшли працівники спецпідрозділу «Беркут»витягнули його з автомобіля та сказали щоб він їхав звідти. Він одразу від'їхав та поставив автомобіль в ряд з автомобілями авто майдану на площі. Точний час сказати не може. На площі він бачив один патрульний автомобіль. Працівники ДАІ приїхали після того, які він поставив свій автомобіль поряд з іншими автомобілями автомайдану. На площі він побув кілька хвилин та одразу поїхав звідти. Він не бачив чи робили в цей час щось працівники ДАІ. На даний момент точно усі події того дня він не пам»ятає. На те чи затримували когось працівники ДАІ він увагу не звертав, бо все відбувалося дуже швидко. Протягом однієї хвилини що він був на площі працівники ДАІ нічого не робили. Чи кричали в цей момент працівники ДАІ сказати не може, оскільки там кричали усі. Перший раз він стояв по вул. Б.Вишневецького, точний час сказати не може, це було до 24 год. Коли він вдруге приїхав на площу, то працівників ДАІ також не було. На площі тоді були й інші спецпідрозділи, знає що точно були працівники «Беркут». Коли він виїжджав з площі, то працівники ДАІ пропустили його автомобіль. Покази, які він давав на досудовому слідстві більш розкриті, оскільки пройшло багато часу. Чи телефонували працівники ДАІ він не бачив. Коли на площі били автомобілі працівників ДАІ він не бачив, бо одразу поїхав звідти. Точний час він повідомити не може, сказати що саме в цей момент робили працівники ДАІ також не може;
Показами свідка ОСОБА_18, яка у судовому засіданні пояснила, що ухвалу слідчого-судді Придніпровського РС м. Черкаси за клопотанням адвоката ОСОБА_2 було виконано. По вказаних свідках відкриті кримінальні провадження, деякі свідки оголошені в розшук. При проведенні досудового розслідування були дотримані вимоги КПК України;
- даними постової відомості розстановки нарядів дорожнього-патрульної служби станом на 26.01.2014 року, згідно якої інспектори ДАІ ОСОБА_6 та ОСОБА_4 на час несення служби з 19-00 год. по 07-00 год. тримали табельну зброю, спеціальні засоби та технічні засоби;
(Том 1 а.с. 105-106)
- даними постової відомості розстановки нарядів дорожнього-патрульної служби станом на 26.01.2014 року, згідно якої інспектори ДАІ ОСОБА_7 та ОСОБА_5 на час несення служби з 19-00 год. по 07-00 год. тримали табельну зброю та набої;
(Том 1 а.с. 107)
- даними функціональних обов»язків інспекторів ДПС відділення ДАІ Соснівського РВ УМВС м. Черкаси, затверджених 29.12.2012 року начальником В ДАІ Соснівського РВ УМВС м. Черкаси, згідно яких інспектори ДПС при виконанні своїх посадових обов»язків постійно повинні керуватися наказом МВС України від 27.03.2009 року № 111, наказом від 26.02.2009 року № 77, розпорядженням № 466, наказом від 08.04.2011 року № 131.;
(Том 1 а.с. 112-114)
- даними функціональних обов»язків інспекторів ДПС відділення ДАІ Придніпровського РВ УМВС України в Черкаській області, затверджених 10.01.2013 року начальником В ДАІ Придніпровського РВ УМВС України в Черкаській області, згідно яких інспектори ДПС при виконанні своїх посадових обов»язків постійно повинні керуватися наказом МВС України від 27.03.2009 року № 111, наказом від 26.02.2009 року № 77, розпорядженням № 466, наказом від 08.04.2011 року № 131.;
(Том 1 а.с. 172-175)
- даними протоколу перегляду відеозапису подій на Соборній площі в ніч з 26.01.2014 року на 27.01.2014 року;
(Том 2 а.с. 125-127)
- вимога;
(Том 1 а.с. 157, 220, Том 2 а.с. 50, 113)
- характеристика;
(Том 1 а.с. 159, 223, Том 2 а.с. 107, 111)
До закінчення судового слідства клопотань від учасників процесу, у тому числі і від державного обвинувача про збір, перевірку чи витребування додаткових доказів крім уже тих, що заявлялися, не надійшло.
Суд обмежений у праві збору доказів вини обвинувачених за власною ініціативою та, залишаючись об'єктивним і неупередженим, має створити необхідні умови для виконання сторонами їхніх процесуальних обов'язків та здійснення наданих їм прав розглянути кримінальне провадження і постановити відповідне рішення. Суди при розгляді кримінальних справ не вправі перебирати на себе функції обвинувачення чи захисту.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може грунтуватися на доказах, одержавних незаконним шляхом, а також припущеннях. Усі сумніви доведеності вини особи, мають тлумачитися на її користь.
Згідно зі ст. 1 ЗУ «Про міліцію», міліція в Україні - державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
Статтею 20 ЗУ «Про міліцію» передбачено, що працівник міліції є представником державного органу виконавчої влади.
Законні вимоги працівників міліції є обов'язковими для виконання громадянами і службовими особами.
Працівник міліції при виконанні покладених на нього обов'язків керується тільки законом, діє в його межах і підпорядковується своїм безпосередньому і прямому начальникам. Ніхто інший, за винятком уповноважених службових осіб, у передбачених законом випадках не вправі втручатися в законну діяльність працівника міліції.
Відповідно до наказу № 111 від 27.03.2009 року про затвердження Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС завданнями та функціями підрозділів ДПС є : Нагляд за дорожнім рухом з метою забезпечення його безпеки; Забезпечення безпечного й безперебійного руху транспортних засобів; Профілактика, попередження та припинення злочинів і адміністративних правопорушень у сфері дорожнього руху; Винесення відповідно до чинного законодавства постанов про адміністративні порушення; забезпечення ефективного використання технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху; Регулювання дорожнього руху, забезпечення організації руху транспортних засобів і пішоходів у місцях проведення аварійно-рятувальних робіт, масових заходів та під час виникнення заторових явищ ; Виконання невідкладних заходів на місці ДТП, а також ужиття заходів до евакуації людей та надання їм першої медичної допомоги, сприяння в транспортуванні пошкоджених транспортних засобів ; Здійснення спільно з іншими підрозділами ОВС розшуку транспортних засобів, водії яких зникли з місця скоєння ДТП, та транспортних засобів, які викрадені або якими незаконно заволоділи в межах території обслуговування під час введення відповідного оперативного плану ; Супроводження та забезпечення безперешкодного проїзду транспортних засобів, що використовуються для пересування осіб, стосовно яких здійснюється державна охорона, організованих груп дітей, що прямують до місць оздоровлення та у зворотному напрямку, небезпечних, великогабаритних вантажів, а також інших транспортних засобів та вантажів у порядку, визначеному чинним законодавством ; Забезпечення безпеки дорожнього руху та охорони громадського порядку під час проведення масових заходів ; Здійснення заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі тимчасове затримання транспортних засобів і доставлення їх на спеціальні майданчики чи стоянки ; Облік, аналіз правопорушень та ДТП на території, що обслуговується ; Надання практичної допомоги учасникам дорожнього руху ; Контроль за утриманням автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд та залізничних переїздів у безпечному для дорожнього руху стані, обладнанням вулиць і доріг технічними засобами регулювання дорожнього руху ; Здійснення під час несення служби контролю за виконанням умов та порядку проведення ремонтно-будівельних та інших робіт на вулично-дорожній мережі, залізничних переїздах, а також здійснення невідкладних заходів під час виникнення небезпечних дорожніх умов ; Участь у попередженні й розкритті злочинів під час нагляду за дорожнім рухом та охорони громадського порядку.
Таким чином, виходячи з наведених норм законодавства та переліку обов'язків і повноважень обвинувачені під час охорони громадського порядку, на час вчинення злочину були представниками влади - працівниками правоохоронного органу.
Статтею 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, статтею 2 Закону України «Про міліцію» передбачено, що одними із основних завдань міліції є:
- забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів;
- запобігання правопорушенням та їх припинення;
- охорона і забезпечення громадського порядку;
- виявлення кримінальних правопорушень;
- участь у розкритті кримінальних правопорушень та розшуку осіб, які їх вчинили, у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством;
- забезпечення безпеки дорожнього руху;
- участь у поданні соціальної та правової допомоги громадянам,сприяння у межах своєї компетенції державним органам, підприємствам, установам і організаціям у виконанні покладених на них законом обов'язків.
У статті 3 цього Закону зазначено, що діяльність міліції будується на принципах законності, гуманізму, поваги до особи, соціальної справедливості, взаємодії з трудовими колективами, громадськими організаціями й населенням.
Згідно статті 4 Закону України «Про міліцію» правовою основою діяльності міліції є: Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України, постанови Верховної Ради України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, нормативні акти Міністерства внутрішніх справ України, Загальна декларація прав людини, міжнародні правові норми, ратифіковані у встановленому порядку.
Статтею 5 вказаного Закону передбачено, що міліція має виконувати свої завдання неупереджено і у точній відповідності з законом. Ніякі виняткові обставини або вказівки службових осіб не можуть бути підставою для будь-яких незаконних дій або бездіяльності міліції.
Не визнання вини обвинуваченими суд оцінює критично, як уникнення від відповідальності за скоєний злочин, оскільки їх вина підтверджується матеріалами кримінального провадження, показами свідків, даними постових відомостей розстановки нарядів дорожнього-патрульної служби станом на 26.01.2014 року, даними функціональних обов»язків інспекторів ДПС відділення ДАІ Соснівського РВ УМВС м. Черкаси, даними функціональних обов»язків інспекторів ДПС відділення ДАІ Придніпровського РВ УМВС України в Черкаській області, даними протоколу перегляду відеозапису подій на Соборній площі в ніч з 26.01.2014 року на 27.01.2014 року.
Вказані докази в деталях узгоджуються між собою та з іншими матеріалами кримінального провадження, а тому суд приймає їх до уваги та вважає такими, що повністю спростовують вказану лінію захисту обвинувачених.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, в результаті повного, об'єктивного і всебічного їх дослідження в судовому засіданні, суд вважає, що вина обвинувачених у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України доведена в повному обсязі.
Дії обвинуваченого ОСОБА_4 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 367 КК України як службова недбалість, тобто неналежне виконання службовими особами своїх службових обов»язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
Дії обвинуваченого ОСОБА_6 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 367 КК України як службова недбалість, тобто неналежне виконання службовими особами своїх службових обов»язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
Дії обвинуваченого ОСОБА_7 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 367 КК України як службова недбалість, тобто неналежне виконання службовими особами своїх службових обов»язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
Дії обвинуваченого ОСОБА_5 суд кваліфікує за ч. 1 ст. 367 КК України як службова недбалість, тобто неналежне виконання службовими особами своїх службових обов»язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_4 відповідно до ст. 66 КК України - судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_4 відповідно до ст. 67 КК України, судом не встановлено.
Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_6 відповідно до ст. 66 КК України - судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_6 відповідно до ст. 67 КК України, судом не встановлено.
Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_7 відповідно до ст. 66 КК України - судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_7 відповідно до ст. 67 КК України, судом не встановлено.
Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_5 відповідно до ст. 66 КК України - судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_5 відповідно до ст. 67 КК України, судом не встановлено.
При призначенні покарання суд дотримується вимог ст. 65 КК України, оскільки має на меті не тільки покарати, а й сприяти виправленню обвинувачених, а також запобігти вчиненню нових злочинів. Оскільки в разі призначення невідповідного, невиправдано м'якого чи надто суворого покарання, мети покарання буде важко досягти.
На підставі викладеного, враховуючи особу обвинуваченого ОСОБА_4, який раніше не судимий, на обліку у психіатра та нарколога не перебуває, по місцю роботи характеризується позитивно, також враховуючи тяжкість вчиненого злочину, суд вважає, що його виправлення та перевиховання можливе при призначенні покарання у вигляді штрафу з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади.
На підставі викладеного, враховуючи особу обвинуваченого ОСОБА_6, який раніше не судимий, на обліку у психіатра та нарколога не перебуває, по місцю роботи характеризується позитивно, також враховуючи тяжкість вчиненого злочину, суд вважає, що його виправлення та перевиховання можливе при призначенні покарання у вигляді штрафу з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади.
На підставі викладеного, враховуючи особу обвинуваченого ОСОБА_7, який раніше не судимий, на обліку у психіатра та нарколога не перебуває, по місцю роботи характеризується позитивно, також враховуючи тяжкість вчиненого злочину, суд вважає, що його виправлення та перевиховання можливе при призначенні покарання у вигляді штрафу з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади.
На підставі викладеного, враховуючи особу обвинуваченого ОСОБА_5, який раніше не судимий, на обліку у психіатра та нарколога не перебуває, по місцю роботи характеризується позитивно, також враховуючи тяжкість вчиненого злочину, суд вважає, що його виправлення та перевиховання можливе при призначенні покарання у вигляді штрафу з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади.
Цивільний позов не заявлено.
Процесуальні витрати відсутні.
Долю речових доказів по справі необхідно вирішити у відповідності із вимогами ст. 100 КПК України.
Керуючись ст. ст. 368, 370, 374 КПК України, суд, -
З А С У Д И В:
Визнати ОСОБА_4 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України та призначити покарання за ч. 1 ст. 367 КК України у вигляді штрафу в розмірі 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5 100,00 грн. з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади строком на 2 роки.
Міру запобіжного заходу відносно ОСОБА_4 у вигляді особистого зобов»язання до вступу вироку в законну силу залишити без змін.
Визнати ОСОБА_6 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України та призначити покарання за ч. 1 ст. 367 КК України у вигляді штрафу в розмірі 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5 100,00 грн. з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади строком на 2 роки.
Міру запобіжного заходу відносно ОСОБА_6 у вигляді особистого зобов»язання та відсторонення від посади до вступу вироку в законну силу залишити без змін.
Визнати ОСОБА_7 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України та призначити покарання за ч. 1 ст. 367 КК України у вигляді штрафу в розмірі 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5 100,00 грн. з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади строком на 2 роки.
Міру запобіжного заходу відносно ОСОБА_7 у вигляді особистого зобов»язання та відсторонення від посади до вступу вироку в законну силу залишити без змін.
Визнати ОСОБА_5 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України та призначити покарання за ч. 1 ст. 367 КК України у вигляді штрафу в розмірі 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5 100,00 грн. з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади строком на 2 роки.
Міру запобіжного заходу відносно ОСОБА_5 у вигляді особистого зобов»язання та відсторонення від посади до вступу вироку в законну силу залишити без змін.
Цивільний позов не заявлено.
Процесуальні витрати відсутні.
Речові докази:
-матеріали кримінального провадження № 12014250000000096 направлені до прокуратури Черкаської області - залишити за належністю (Том 1 а.с. 25-26);
-диск «CD-R» знаходиться при матеріалах кримінального провадження - залишити при матеріалах кримінального провадження (Том 2 а.с. 124);
Вирок може бути оскаржений до Апеляційного суду Черкаської області протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Соснівський районний суд м. Черкаси, а обвинуваченому, який перебуває під вартою, з моменту вручення копії вироку.
Обвинуваченому та прокурору копію вироку на підставі п. 6 ст. 376 КПК України вручити негайно після його проголошення.
Учасники судового провадження мають право на підставі п. 6 ст. 376 КПК України отримати в суді копію вироку.
Головуючий: