Ухвала суду № 56646033, 15.03.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
15.03.2016
Номер справи
817/3166/14
Номер документу
56646033
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 березня 2016 року м. Київ К/800/6253/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Кошіля В.В.

Суддів Борисенко І.В.

Моторного О.А.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області

на ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21.01.2015

та постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 06.11.2014

у справі № 817/3166/14

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Скарб»

до Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Скарб» звернулось до суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області № 0000401544 від 18.10.2013 про збільшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 3 323 257 грн.; № 0000391544 від 18.10.2013 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 3 325 327 грн.; № 0000811544 від 12.11.2013 про збільшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 16 400 грн.; № 0000801544 від 12.11.2013 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 16 400 грн.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 06.11.2014 позов задоволено; визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 18.10.2013 № 0000401544 та від 12.11.2013 № 0000801544 та № 0000811544 повністю; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 18.10.2013 № 0000391544 на суму 3 323 257 грн.

ТОВ «Скарб» звернулось до суду апеляційної інстанції після відкриття апеляційного провадження із письмовим клопотанням про часткову відмову від позовних вимог, а саме: в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000391544 та № 0000401544 від 18.10.2014 по кожному в сумі 1 200 000 грн.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21.01.2015 прийнято відмову від частини позову ТОВ «Скарб» та скасовано постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 06.11.2014 в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000401544 від 18.10.2014 в сумі 1 200 000 грн. та № 0000391544 від 18.10.2014 в сумі 1 200 000 грн. та провадження у цій частині закрито; в іншій частині позовних вимог постанову суду першої інстанції - залишено без змін.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій за виключенням закриття провадження у справі в частині позовних вимог та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Скарб» щодо від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту по декларації з податку на додану вартість за червень 2013 року, складено акт № 25/17-16-15-01/32951439 від 04.10.2013, в якому зафіксовано порушення: ст. 39, п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України, а саме: завищено залишок від'ємного значення (рядок 24) за червень 2013 року на суму 2 070 грн.; п. 200.4, п. 200.6 ст. 200 ПК України, а саме: завищено залишок від'ємного значення (рядок 24) за червень 2013 року на суму 3 323 257 грн. та занижено бюджетне відшкодування ПДВ на загальну суму 3 323 257 грн.

Окрім того, актом перевірки № 25/17-16-15-01/32951439 від 04.10.2013 підтверджено факт оплати позивачем товарів/послуг постачальникам, загальна сума ПДВ складає 3 323 257 грн. по операціям поставки, та які знайшли своє відображення в додатку 2 до декларації з податку на додану вартість за червень 2013 року.

18.10.2013 податковим органом прийнято податкові повідомлення-рішення:

- № 0000391544 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 3 325 327 грн.

- № 0000401544 про збільшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 3 323 257 грн.

Також, за результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Скарб» щодо від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість задекларованого у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість звітних (податкових) періодів платника по декларації з ПДВ за серпень 2013 року, складено акт № 98/17-16-15-01/32951439 від 29.10.2013, в якому зафіксовано порушення: п. 200.3, п. 200.4, п. 200.6 ст. 200 ПК України, а саме: завищено залишок від'ємного значення (рядок 24) за серпень 2013 року на суму 16 400 грн. та занижено бюджетне відшкодування ПДВ на загальну суму 16 400 грн., в тому числі за серпень 2013 року на 16 400 грн.

Також, актом перевірки № 98/17-16-15-01/32951439 від 29.10.2013 підтверджено факт оплати позивачем товарів/послуг постачальникам, загальна сума ПДВ складає 130 498 грн. по операціям поставки, та які знайшли своє відображення в додатку 2 до декларації з податку на додану вартість за серпень 2013 року.

12.11.2013 відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення.

- № 0000801544 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 16 400 грн.

- № 0000811544 про збільшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 16 400 грн.

Враховуючи межі перегляду судом касаційної інстанції та оскарження судових рішень лише в частині задоволення позовних вимог, суд касаційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено матеріалами справи, позивачем за звітний (податковий) період червень 2013 року було подано податкову декларацію з податку на додану вартість із наступними значеннями рядків декларації: рядок 9 (усього податкових зобов'язань) в сумі 17 220 грн., рядок 17 (усього податкового кредиту) в сумі 13 471 грн., рядок 18 (позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового періоду) в сумі 3 749 грн., рядок 21.1 (значення рядка 20.2 декларації попереднього звітного (податкового) періоду) в сумі 28 542 грн., рядок 21.2 (значення рядка 24 декларації попереднього звітного (податкового) періоду) в сумі 3 323 308 грн., рядок 22 (залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду в сумі 3 348 101 грн., рядок 24 (залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) в сумі 0 грн.

До декларації за червень 2013 року є наявним додаток 2 «Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду Д2».

Як вбачається з вказаного додатку, платником заповнено наступні колонки: залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 22 декларації звітного (податкового) періоду) в розрізі звітного (податкового) періоду, у якому виникла така сума та безпосередньо сума 3 348 101 грн., значення рядка 24 декларації звітного податкового періоду в сумі 3348101 грн.

Колонка: частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України включена до податкових зобов'язань у декларації, у попередніх та звітному податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних (податкових) періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (переноситься до рядка 2 розрахунку бюджетного відшкодування) залишається незаповненою.

За звітний (податковий) період серпень 2013 року було подано податкову декларацію з податку на додану вартість із наступними значеннями рядків декларації: рядок 9 (усього податкових зобов'язань) в сумі 17 090 грн., рядок 17 (усього податкового кредиту) в сумі 42 011 грн., рядок 19 (від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового періоду) в сумі 24 921 грн., рядок 21.1 (значення рядка 20.2 декларації попереднього звітного (податкового) періоду) в сумі 130626 грн., рядок 22 (залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду в сумі 130 626 грн., рядок 23.2 (сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів) в сумі 130 626 грн.

До декларації за серпень 2013 року є наявним додаток 2 «Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду Д2».

Як вбачається з вказаного додатку, платником заповнено наступні колонки: залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 22 декларації звітного (податкового) періоду) в розрізі звітного (податкового) періоду, у якому виникла така сума та безпосередньо сума 130 626 грн., значення рядка 24 декларації звітного податкового періоду в сумі 130 626 грн.

Колонка: частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України включена до податкових зобов'язань у декларації, у попередніх та звітному податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних (податкових) періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (переноситься до рядка 2 розрахунку бюджетного відшкодування) залишається незаповненою.

В жовтні 2013 року позивачем подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2013 року, яким уточнені слідуючи показники: податкові зобов'язання становлять 17 218 грн., від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового періоду) становить 24 793 грн., зарахування від'ємного значення різниці поточного звітного (податкового) періоду до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду становить 130 498 грн., залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду становить 130 498 грн., сума що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах становить 114 098 грн., залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду становить 16 400 грн.

Відповідно до пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Пунктами 200.1, 200.2, 200.3, 200.4 ст. 200 цього Кодексу Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які: були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів) (п. 200.5 ст. 200 ПК України).

Згідно з п. 200.6 ст. 200 ПК України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

З огляду на викладене, від'ємне значення попередніх періодів може бути заявлено платником у складі сум бюджетного відшкодування або включене до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань, що виникли протягом наступних звітних періодів.

В судовому порядку з підтвердженням матеріалів справи встановлено, що позивач не приймав рішення про отримання бюджетного відшкодування, а тому у відповідача були відсутні законні підстави збільшувати ТОВ «Скарб» суму бюджетного відшкодування з ПДВ.

Податкове законодавство не містить обов'язку платника податку, який має від'ємне значення податку на додану вартість, заявляти таку суму до бюджетного відшкодування, і, одночасно, не містить заборону на включення в повному обсязі такого від'ємного значення до податкового кредиту в наступному податковому періоді. При цьому, не визначено жодних обмежень щодо періоду, протягом якого платник податку має право включати таке від'ємне значення до податкового кредиту.

Крім того, як вбачається з податкових декларацій з ПДВ, починаючи з лютого 2011 року, від'ємні значення податку, були сформовані в попередньому періоді та відображені в додатку 2 до декларації в звітному періоді.

З аналізу вищезазначених положень Податкового кодексу України вбачається, що прийняття рішення платником податку щодо отримання бюджетного відшкодування є його правом, а не обов'язком.

Крім того, відповідно до абз. а) п. 200.14 ст. 200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах.

При цьому заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірок, та надсилання платнику податку податкових повідомлень, з зазначенням суми такого заниження та підстав для її вирахування, яка, відповідно до п. «а» п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України вважається такою, від отримання якої як бюджетного відшкодування платник податку добровільно відмовляється та враховує її згідно з п. 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах, у справі встановлено не було, що спростовує доводи податкового органу, наведені ним в касаційній скарзі.

Враховуючи встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи, межі перегляду, відсутність порушень норм матеріального та процесуального права, висновок судів, з урахуванням часткового закриття провадження у справі, про задоволення позовних вимог є вірним, а касаційна скарга відповідача - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області відхилити.

Ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21.01.2015 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий В.В. Кошіль Судді І.В. Борисенко О.А. Моторний