ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2016 року м. Київ К/800/34397/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Борисенко І.В.
Моторного О.А.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Конотопський арматурний завод»
на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2015
та постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30.03.2015
у справі № 818/815/15
за позовом Публічного акціонерного товариства «Конотопський арматурний завод»
до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області
про скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Конотопський арматурний завод» звернулось до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області від 29.12.2014 № 0002181703.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 30.03.2015, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2015, в задоволенні позовних вимог відмовлено, з мотивів правомірності прийняття спірного податкового повідомлення-рішення.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Відповідач в запереченнях на касаційну скаргу просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, як законні та обґрунтовані.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами проведеної планової документальної перевірки ПАТ «Конотопський арматурний завод» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства з 01.01.2012 по 31.12.2013, складено акт № 366/22-01/00218331 від 01.12.2014, в якому зафіксовано порушення: пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України в частині несплати до бюджету нарахованого податку на доходи фізичних осіб у строки, передбачені для місячного податкового періоду.
На підставі результатів проведеної перевірки, 29.12.2014 та відповідно до п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0002181703 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, в розмірі 345 405,20 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
В ході проведення перевірки встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб за період з 06.09.2012 по 31.12.2013 встановлено, що ПАТ «Конотопський арматурний завод» в порушення вимог пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України при нарахуванні працівникам товариства заробітної плати та її не виплаті в терміни, передбачені законодавством, податок, утриманий з нарахованих доходів, у строки, встановлені Кодексом для місячного податкового періоду, до бюджету сплачений не був.
Сума боргу, нарахованого та несплаченого в місячний термін податку на доходи фізичних осіб складає:
- станом на 01.12.2012 в сумі 44 717,19 грн., борг виник за жовтень 2012 року;
- станом на 01.01.2013 в сумі 35 792,76 грн., борг виник за листопад 2012 року;
- станом на 01.05.2013 в сумі 55 777,69 грн., борг виник за березень 2013 року;
- станом на 01.06.2013 в сумі 62 397,69 грн., борг виник за квітень 2013 року;
- станом на 01.07.2013 в сумі 143 372,57 грн. борг виник в наступних періодах: за квітень 2013 року в сумі 59 877,69 грн., за травень 2013 року в сумі 83 534,88 грн.;
- станом на 01.08.2013 борг в сумі 173 937,27 грн., виник в наступних періодах: за квітень 2013 року в сумі 3 766,43 грн., за травень 2013 року в сумі 83 534,88 грн., за червень 2013 року в сумі 86 635,96 грн.;
- станом на 01.09.2013 борг в сумі 225 048,27 грн., виник в наступних періодах: за травень 2013 року в сумі 31442,48 грн., за червень 2013 року в сумі 86 635,96 грн., за липень 2013 року в сумі 106 969,83 грн.
Таким чином, загальна сума не сплаченого до бюджету нарахованого податку на доходи фізичних осіб у строки, передбачені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду складає 475 826 грн., в т.ч.: за жовтень 2012 року - 44 717,19 грн., за листопад 2012 року - 35 792,76 грн., за березень 2013 року - 55 777,69 грн., за квітень 2013 року - 62 397,69 грн., за травень 2013 року - 83 534,88 грн., за червень 2013 року - 86635,96 грн., за липень 2013 року - 106969,83 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до п. 18.1 ст. 18 Податкового кодексу України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Згідно з пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 зазначеного Кодексу у разі коли оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Податковий агент зобов'язаний сплатити суму, податкового зобов'язання (нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується, на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Згідно з п. 31.1 ст. 31 Податкового кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до п. п. 33.1, 33.3 ст. 33 ПК України податковим періодом визнається встановлений цим Кодексом період часу, з урахуванням якого відбувається, обчислення та сплата окремих видів податків та зборів; базовий податковий (звітний) період - період, за який платник податків зобов'язаний здійснювати розрахунки податків, подавати податкові декларації (звіти, розрахунки) та сплачувати до бюджету суми податків та зборів, крім випадків, передбачених цим Кодексом, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податку.
Податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює - календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пп. 49.18.1. п.49.18. ст.49 Податкового кодексу України).
Аналіз наведених положень Кодексу дає підстави для висновку, що податковий агент зобов'язаний перерахувати до бюджету утриманий податок під час виплати доходу, а якщо оподаткований дохід нараховується, але не виплачується платнику податку, то податок підлягає сплаті (перерахуванню) у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Відповідно до п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Оскільки ПАТ «Конотопський арматурний завод» був зобов'язаний нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб, однак в порушення пп. 168.1.5 п.168.1 ст. 168 Податкового кодексу України не виконав своїх зобов'язань, то податковим органом правомірно застосовані до нього штрафні (фінансові) санкції спірним податковим повідомленням-рішення на підставі положень ст. 127 Податкового кодексу України.
За наведених обставин, відсутність порушень норм матеріального та процесуального права, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про відмову в задоволенні позовних вимог є вірним, а касаційна скарга позивача - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Конотопський арматурний завод» відхилити.
Ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2015 та постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30.03.2015 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий В.В. Кошіль Судді І.В. Борисенко О.А. Моторний