Постанова № 56645288, 23.03.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2016
Номер справи
805/919/15-а
Номер документу
56645288
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Волгіна Н.П.

Суддя-доповідач - Васильєва Ірина Анатоліївна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2016 року справа №805/919/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Васильєвої І.А.

Судді: Ханова Р.Ф.

Жаботинська С.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 року у справі № 805/919/15-а за позовом Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішення від 19 січня 2015 року № 0000131700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, -

ВСТАНОВИВ:

12 березня 2015 року Публічне акціонерне товариство «Азовський машинобудівний завод» (далі - позивач, ПАТ «АМЗ») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - відповідач, Мангуська ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області) про скасування рішення Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області № 0000131700 від 19 січня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (за грудень 2013 року) в сумі 33 401, 12 грн. (арк. справи 4-11)

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 року адміністративний позов задоволено, скасовано вищенаведене рішення Мангуської ОДПІ про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (за грудень 2013 року) за період з 21 січня 2014 року по 13 січня 2015 року в сумі 33 401, 12 грн. (арк. справи 152-158).

Не погодившись із постановою суду першої інстанції відповідачем (далі - апелянт, Мангуська ОДПІ) подано апеляційну скаргу, в якій останній посилався на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просив постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, оскільки на думку апелянта, судом першої інстанції не враховано, що на виконання пункту 93 розділу VIIІ прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платники єдиного внеску, визначені частиною 4 статті цього Закону, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилась антитерористична операція звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Таким чином на дуку апелянта обов'язок зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2013 року виник за позивачем 20 січня 2014 року, тобто до 14 квітня 2014 року, що обумовлює правильність прийняття Мангуською ОДПІ вказаного рішення. До того ж апелянт вказав, що єдиною підставою для звільнення позивача від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) своїх зобов'язань у відповідності до статті 10 ЗУ № 1669-VII є Сертифікат Торгово-промислової палати України, який позивачем до заяви № 436-61 від 27 листопада 2014 року доданий не був (арк. справи 161-162).

22 березня 2016 року на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання від Мангуської ОДПІ про розгляд справи у письмовому провадженні за відсутності їх представників (арк. справи 188).

23 березня на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду від представника Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» разом із додатковими письмовими поясненнями надійшло клопотання про розгляд даної справи за відсутності ПАТ «АМЗ» (арк. справи 194).

З урахуванням викладеного суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін, на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Дослідивши письмові матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Приватне акціонерне товариство «Азовський машинобудівельний завод» (ідентифікаційний код 3295467187400, адреса: Донецька область, Першотравневий район, смт. Мангуш, вул. Мурзи, 16, кв. 6), є юридичною особою, зареєстрованою Першотравневою районною державною адміністрацією Донецької області 24 грудня 2004 року за № 1 247 102 0000 000046, що підтверджується випискою із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії ААВ № 012267 (арк. справи 12), товариство узяте та перебуває на обліку в Мангуській ОДПІ за № 146, що підтверджено довідкою про взяття на облік платника податків від 02 липня 2012 року № 3066/10/18-013-9 (арк. справи 14).

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, 18 лютого 2014 року відповідачем сформована та направлена на адресу позивача вимога № Ю-17-1 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальну суму 351 774, 83 грн. (арк. справи 23).

При цьому колегія суддів зазначає, що не погодившись із даною вимогою відповідач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом про скасування вищенаведеної вимоги відповідача № Ю-17-1, що підтверджується описом цінного листа та фіскальним чеком Укрпошти, копії яких надані суду (арк. справи 26), у зв'язку з чим ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 8 квітня 2014 року відкрито провадження у справі № 805/4262/14 та призначено до розгляду на 28 квітня 2014 року (арк. справи 27).

Також встановлено, що відповідно до відомостей, отриманих з автоматизованої системи збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень «Єдиний державний реєстр судових рішень» ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 3 липня 2014 року провадження у справі № 805/4262/14 було зупинено, а згідно з актом від 12 травня 2015 року, складеного посадовими особами апарату Донецького окружного адміністративного суду справа № 805/4262/14 перебуває в колишній будівлі Донецького окружного адміністративного суду (у місті Донецьк) та вважається втраченою (арк. справи 145).

З приводу викладеного колегія суддів одразу зазначає, що під час розгляду даної справи, позивачем, ані суду першої інстанції, ані суду апеляційної інстанції не надано будь яких належних та допустимих доказів щодо спроможності останнього відновити втрачене судове провадження у справі № 805/4262/14 у відповідності до процедури, встановленої розділом VII Кодексу адміністративного судочинства, або доказів намагання останнім звернутись із новим позовом про скасування такої вимоги контролюючого органу, з урахуванням чого на думку суду дана вимога є чинною.

При цьому, із розрахунку заборгованості по єдиному внеску, доданого до наведеної вимоги, а також звіту про нарахування єдиного внеску вбачається, що вказана вище вимога, окрім іншого, включає недоїмку, яка обліковується за товариством за грудень 2013 року у розмірі 76 297, 27 грн. (арк. справи 18-21, 24).

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, останній платіж товариства в рахунок погашення наведеної недоїмки з єдиного внеску за грудень 2013 року був здійснений 13 січня 2015 року, що підтверджується копіями платіжних доручень, які містяться в матеріалах справи, та карткою особового рахунку позивача за 2013 - 2015 роки (арк. справи 29-30, 32, 35, 37, 39, 42, 66-127).

З урахуванням викладеного, у зв'язку з несплатою (неперерахуванням) або несвоєчасною сплатою (несвоєчасним перерахуванням) єдиного внеску податковою інспекцією 19 січня 2015 року прийнято спірне рішення № 0000131700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені на загальну суму 33 401, 12 грн., з яких: за несвоєчасну сплату єдиного внеску за грудень 2013 року застосовано штраф у розмірі 7 629,75 грн. та за період з 21 січня 2014 року до 13 січня 2015 року пеня в розмірі 25 771,37 грн. (арк. справи 16).

Як вказувалось судом вище, товариство не погодившись із даним рішенням звернулось до суду першої інстанції із адміністративним позовом про його скасування, судом першої інстанції задоволені вимоги позивача та скасовано вищенаведене рішення контролюючого органу, проте, податкова інспекція не погодившись із вказаним рішенням подала апеляційну скаргу, посилаючись на те, що платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилась антитерористична операція у відповідності до ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», а також Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану, а обов'язок зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2013 року виник за позивачем 20 січня 2014 року, тобто до 14 квітня 2014 року.

Таким чином спірним питанням в даній справі є звільнення суб'єкта господарювання, який здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції від сплати штрафних санкцій та пені за період з 21 січня 2014 року по 13 січня 2015 року за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску за грудень 2013 року, та як наслідок, правомірність винесення відповідачем спірного рішення від 19 січня 2015 року № 0000131700 на загальну суму 33 401, 12 грн.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04 липня 2013 року № 406-VII до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI (далі - Закон №2464-VI) та ПК України внесено зміни, відповідно до яких право адміністрування єдиного внеску, яке раніше було у органів Пенсійного фонду України, передано органам доходів і зборів.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону № 2464-VI його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (п.2 ч.1 ст.1 Закону № 2464-VI).

Частиною 2 статті 6 Закону №2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Відповідно до частини 10 та пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, а за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII, який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначав тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

До того ж, наведеним Законом внесено зміни до Закону № 2464-VI та доповнено його розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» пунктом 9-3, який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону №2464-VI, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VIІ, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону №2464-VI, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

ПРИ цьому підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

30 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з яким до зазначених населених пунктів належало смт. Мангуш Першотравневого району Донецької області, яке відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців є основним місцем реєстрації ПАТ «Азовський машинобудівний завод».

Не можна залишити поза увагою і той факт, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» (від 30 жовтня 2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», від 05 листопада 2014 року № 1079 «Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053»), смт. Мангуш також віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Отже з наведеного вбачається, що платники єдиного внеску, які перебувають на обліку у фіскальних органах та знаходилися на територіях, визначених переліком населених пунктів, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період мають усі законні права для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань щодо сплати єдиного внеску (штрафів та пені) з 14 квітня 2014 року, за наявності поданої ним:

1. до органу доходів і зборів за основним місцем обліку у довільній формі заяви про звільнення від сплати платежів (не пізніше тридцяти календарних днів після закінчення АТО);

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів адміністративної справи, позивач звернувся 28 листопада 2014 року (вих. № 436-61 від 27 листопада 2014 року) до відповідача із заявою про звільнення його від виконання своїх обов'язків, визначених частиною 2 статті 6 Закону № 2464-VII на підставі вищенаведеного пункту 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» зазначеного закону (арк. справи 28), та отримав відповідь від 8 грудня 2014 року в якій зазначено, що у зв'язку із зупиненням Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 5 листопада 2014 року дії Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», положення п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VIII не можуть бути застосовані до визначення у встановленому законодавством порядку остаточного переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (арк. справи 133-134);

Крім того, 09 липня 2015 року до Торгово-промислової палати з відповідною заявою за № 156 про засвідчення ПАТ «АМЗ» форс-мажорних обставин (арк. справи 197-198), але листом від 15 липня 2015 року № 1011/12.12-03 отримав відповідь від ТПП, що законом не передбачено в даному випадку підтверджувати настання обставин непереборної сили та надання відповідного сертифікату, оскільки Закон «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» частиною 2 статті 6 звільнив платників єдиного внеску від невиконання обов'язків щодо такої сплати з 14 квітня 2014 року до закінчення АТО (арк. справи 199-200).

З урахуванням викладеного суд вважає, що позивач виконав усі вимоги законодавства, що є підставою для звільнення останнього з 14 квітня 2014 року від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань щодо сплати єдиного внеску.

Як вказувалось судом вище податковим органом до загальної суми рішення від 19 січня 2015 року № 0000131700 у розмірі 33 401, 12 грн., включені: штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску за грудень 2013 року у розмірі 7 629,75 грн., а також пеня за період з 21 січня 2014 року до 13 січня 2015 року в розмірі 25 771,37 грн., отже колегія суддів зазначає, що відповідачем правомірно застосовані до позивача штрафні санкції за період 2013 рік, та пеня у період з 21 січня 2014 року по 14 квітня 2014 року, оскільки з 14 квітня 2014 року товариство звільнено від такої сплати.

Судом апеляційної інстанції з метою повного, всебічного та правильного розгляду справи в частині вірної суми пені, яка повинна обліковуватись за позивачем, витребувано у відповідача розрахунки штрафних санкцій та пені за період з 21 січня 2014 року по 14 квітня 2014 року (арк. справи 190-191), згідно з яким сума штрафних санкцій та пені разом за рішенням від 19 січня 2015 року № 0000131700 повинна складати: 14 038,72 грн. (штраф 7 629,75 грн. за 2013 рік + пеня за період з 21 січня 2014 року по 14 квітня 2014 року у розмірі 6 408,97), на підставі чого судова колегія робить висновок, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, шляхом не взяття до уваги вищенаведені обставини, які стали підставою для неправомірного скасування судом першої інстанції у повному обсязі рішення від 19 січня 2015 року № 0000131700 на суму 33 401,12 грн., а не скасування такого рішення в частині неправомірного нарахування товариству за період з 14 квітня 2014 року по 13 січня 2015 року пені у розмірі 19 362,40 грн., що відповідно до вимог статті 202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового. Всі здійснені документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору підлягають розподілу відповідно до вимог частини 3 статті 94 КАС України відповідно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 року у справі № 805/919/15-а, - задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2015 року у справі № 805/919/15-а, - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішення від 19 січня 2015 року № 0000131700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, - задовольнити частково.

Скасувати рішення Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 19 січня 2015 року № 0000131700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині нарахування пені за період з 14 квітня 2014 року по 13 січня 2015 в сумі 19 362,40 грн. (дев'ятнадцять тисяч триста шістдесят дві грн. 40 коп. ).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» витрати по сплаті судового збору пропорційно задоволеним вимогам в сумі 105 грн. 92 коп. (сто п'ять грн. 92 коп.) на користь Державного бюджету України за наступними реквізитами: отримувач коштів: Краматор.УК/м Краматорськ/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37944338; банк отримувача ГУДКСУ у Донецькій обл.; код банку отримувача (МФО) 834016; рахунок отримувача 31211206781059; код класифікації доходів бюджету 22030001.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Постанова прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Головуючий суддя І.А. Васильєва

Суддів: Р.Ф. Ханова

С.В. Жаботинська