Постанова № 56645109, 17.03.2016, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
17.03.2016
Номер справи
922/6408/15
Номер документу
56645109
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" березня 2016 р. Справа № 922/6408/15

Колегія суддів у складі: головуючого судді Бородіної Л.І., судді Лакізи В.В., судді Шутенко І.А.

при секретарі Федосєєвій Х.В.

за участю представників сторін:

від ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» ОСОБА_1 за довіреністю від 15.06.2015р. №55/16;

від ПАТ «Укргазбуд» ОСОБА_2 за довіреністю від 11.01.2016р.;

від УПФУ в Балаклійському районі Харківської області ОСОБА_3 за довіреністю від 12.01.2016р.;

ліквідатор боржника не зявився;

від боржника ОСОБА_4 за довіреністю від 01.02.2016р.;

розглянувши апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», м. Київ

на постанову господарського суду Харківської області від 13.01.2016р.

у справі № 922/6408/15

за заявою Балаклійського підприємства теплових мереж, м. Балаклія

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИЛА:

Постановою господарського суду Харківської області від 13.01.2016р. у справі №922/6408/15 визнано Балаклійське підприємство теплових мереж банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру; призначено ліквідатором Балаклійського підприємства теплових мереж арбітражного керуючого ОСОБА_5; встановлено оприлюднити на офіційному веб - сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури; встановлено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо; строк виконання всіх грошових зобовязань банкрута вважається таким, що настав, у банкрута не виникає жодних додаткових зобовязань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обовязкових платежів)), крім витрат, безпосередньо повязаних із здійсненням ліквідаційної процедури; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута, відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю, продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Законом, скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника; накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається; кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет; зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає; особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу; зобовязано ліквідатора представити суду реєстр грошових вимог кредиторів, повідомлення про результати розгляду вимог кредиторів банкрута, надавати суду щомісячно звіти про хід ліквідаційної процедури, в строк до 13.01.2017р. виконати ліквідаційну процедуру, надати суду звіт про виконану роботу, всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури, у тому числі акти інвентаризації майна, акти оцінки майна, звіт про виплачені кредиторам кошти, договори купівлі-продажу майна банкрута, довідки установ банку про закриття рахунків банкрута, довідку з архіву про прийняття документів, які підлягають довгостроковому зберіганню, довідку про знищення печаток і штампів банкрута, оригінали установчих документів і свідоцтва про державну реєстрацію, ліквідаційний баланс, докази, що свідчать про стягнення дебіторської заборгованості, або докази що свідчать про неможливість стягнення дебіторської заборгованості, інші документи, що свідчать про виконану ліквідатором роботу по ліквідації банкрута.

Постанова місцевого господарського суду з посиланням на статті 105,110,111 ЦК України, статті 37-48, 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі Закон про банкрутство) мотивована тим, що Балаклійським підприємство теплових мереж дотримано порядок ліквідації юридичної особи відповідно до вимог цивільного та господарського законодавства, що є передумовою звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство. Крім того, судом встановлено, що загальна сума кредиторських зобовязань становить 21342,4грн., що перевищує майнові активи боржника які становлять 6315,7грн., що свідчить про їх недостатність для задоволення вимог кредиторів та неплатоспроможність боржника. В частині призначення арбітражного керуючого постанова місцевого господарського суду мотивована тим, що арбітражного керуючого ОСОБА_5 визначено відповідно до Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, затвердженого Постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 16.01.2013р. N1, яким подано заяву на участь у справі в якості ліквідатора боржника.

Дочірня компанія «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» з постановою суду першої інстанції не погодилась та звернулась до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову господарського суду Харківської області від 13.01.2016р. у справі №922/6408/15.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги заявник вказує на те, що оскаржувана постанова прийнята з неповним дослідженням всіх обставин справи, оскільки апелянта не було повідомлено про дату і час судового засідання, що відповідно до статті 104 ГПК України є підставою для скасування судового рішення.

У додаткових поясненнях до апеляційної скарги від 23.02.2016р. скаржник зазначає, що місцевим господарським судом не встановлено: по-перше, які саме кредитори та з якими вимогами звернулись до боржника після публікації оголошення про ліквідацію боржника; по-друге, судом не встановлені активи та пасиви боржника за результатами проведеної ним інвентаризації, що, на думку апелянта, свідчить про невстановлення місцевим господарським судом всіх необхідних передумов для визнання Балаклійського підприємства теплових мереж банкрутом в порядку статті 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Також зазначає, що в описовій частині оскаржуваної постанови визначено, що розмір активу боржника становить 6315,7грн., при цьому загальна кредиторська заборгованість - 21342,4грн., однак дана обставина не відповідає дійсності, оскільки заборгованість боржника лише перед ДК «Газ України» становить 34143559,61грн. Крім того, зазначає, що Сільськогосподарське підприємство «Балагросервіс» відповідно до вимог Закону України «Про теплопостачання» та рішення Балаклійської районної ради від 17.02.2015р. є правонаступником боржника, а отже заборгованість перед ДК «Газ України» повинна була бути передана на баланс правонаступника.

Відзивом від 22.02.2016р. Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття заперечує проти вимог апеляційної скарги, вважає постанову місцевого господарського суду законною та обґрунтованою, прийнятою у відповідності до вимог чинного законодавства.

Ліквідатор Балаклійського підприємства теплових мереж відзивом на апеляційну скаргу заперечує проти доводів апеляційної скарги, вважає її необґрунтованою та такою, що не підлягає до задоволення, посилаючись на те, що Дочірня компанія «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» ще не набуло статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а отже позбавлена процесуального права оскарження судових рішень.

У доповненнях до відзиву на апеляційну скаргу ліквідатор зазначив, що боржником у відповідності до статей 105,110,111ЦК України та статті 60 ГК України дотримано порядок ліквідації юридичної особи за рішенням власника, а саме: Балаклійською районною радою 17.02.2015р. прийнято рішення про припинення Балаклійського підприємства теплових мереж та 14.05.2015р. дане рішення подано державному реєстратору; у Бюлетені державної реєстрації №324 (19) оприлюднено повідомлення про ліквідацію підприємства за рішенням власника та встановлено строк для предявлення вимог кредиторів до 21.09.2015р.; проведено інвентаризацію активів Балаклійського підприємства теплових мереж та затверджено проміжний ліквідаційний баланс.

Державна податкова інспекція у Балаклійському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області також заперечує проти вимог апеляційної скарги та просить відмовити у її задоволенні. При цьому зазначає, що Балаклійким підприємством теплових мереж виконано вимоги цивільного та господарського законодавства та здійснено всі необхідні заходи для самостійної ліквідації юридичної особи, у тому числі, проведено повну інвентаризацію необоротних та оборотних активів підприємства, дебіторської та кредиторської заборгованості, складений проміжний ліквідаційний баланс, який затверджений рішенням Балаклійської районної ради Харківської області LVI сесії VI скликання, та з якого вбачається, що вартості майна боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів. Таким чином, на думку ДПІ у Балаклійському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області, судом правомірно визнано боржника банкрутом.

У відзиві на апеляційну скаргу від 23.02.2016р. боржник просить залишити апеляційну скаргу без задоволення за необґрунтованістю та безпідставністю. При цьому зазначає, що все майно, що обліковується на балансі підприємства, є спільною власністю територіальної громади Балаклійського району в особі Балаклійської районної ради Харківської області. Також вказує на те, що підприємство з 2006 року не надає послуг з теплопостачання та не веде активної господарської діяльності, майновий стан підприємства скрутний, що підтверджується наступним: загальний розмір кредиторської заборгованості становить 21160393,20грн., тоді як активи підприємства становлять 181009,95грн. - товарно-матеріальні цінності, 3979499,50грн. - дебіторська заборгованість, 5049,37грн. грошові кошти на рахунках, а отже розмір заборгованості значно перевищує розмір активів підприємства.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник апелянта підтримав вимоги апеляційної скарги з підстав, наведених в апеляційній скарзі та додаткових поясненнях до апеляційної скарги, і просив скасувати постанову господарського суду Харківської області від 13.01.2016р. у справі №922/6408/15.

Представник боржника заперечив проти вимог апеляційної скарги, вважає постанову місцевого суду законною та обґрунтованою, прийнятою у відповідності до вимог чинного законодавства.

Представник УПФУ в Балаклійському районі Харківської області також заперечив проти вимог апеляційної скарги та зазначив про її безпідставність і необґрунтованість.

Представник ПАТ «Укргазбуд» зазначив, що копії апеляційної скарги не отримував, а отже не може висловити свого ставлення до апеляційної скарги.

Ліквідатор та інші кредитори у справі належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, проте не скористалися своїм правом на участь у судовому засіданні.

Враховуючи належне повідомлення сторін про час та місце засідання суду, а також те, що явка сторін не була визнана судом обовязковою, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутністю ліквідатора та представників інших кредиторів за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників боржника та апелянта, УПФУ в Балаклійському районі, ПАТ «Укргазбуд» перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та доказів на їх підтвердження, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.

15.12.2015р. Балаклійське підприємство теплових мереж в особі голови ліквідаційної комісії ОСОБА_6 звернулось до господарського суду Харківської області з заявою про порушення провадження у справі про його банкрутство в порядку статті 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, чинній на момент звернення), яка обґрунтована тим, що засновником (учасником), прийнято рішення про припинення Балаклійського підприємства теплових мереж шляхом ліквідації та створення ліквідаційної комісії; ліквідаційною комісією подані державному реєстратору документи для проведення реєстраційної дії «внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи щодо припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців, 20.07.2015р. опубліковано повідомлення про ліквідацію в «Бюлетені державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»; проведено інвентаризацію необоротних і оборотних активів підприємства і аналіз фінансово-господарської діяльності; повідомлено кредиторів про припинення Балаклійського підприємства теплових мереж шляхом ліквідації; розглянуті вимоги кредиторів та складений реєстр. Крім того, ліквідаційною комісією встановлено, що загальна сума зобовязань безспірних вимог перед кредиторами становить 21160393,20грн., загальна вартість товарно-матеріальних цінностей - 181009,95грн., дебіторської заборгованості - 3979499,50грн. та грошових коштів на рахунках - 5049,37грн., у звязку з чим ліквідаційна комісія дійшла висновку, що майна підприємства недостатньо для задоволення вимог всіх кредиторів. Також, у заяві зазначено, що підприємство тривалий час є збитковим та не веде господарської діяльності, Відділом примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області накладено арешт на рахунки та кошти боржника, усі розрахунки здійснюються лише через поточний рахунок ПАТ КБ «ПРАВЕКС-БАНК».

З доданих до заяви документів вбачається, що 09.07.2015р. Балаклійською районною радою, яка є засновником Балаклійського підприємства теплових мереж, на LVI сесії VІ скликання прийняті наступні рішення: припинити діяльність Балаклійського підприємства теплових мереж шляхом його ліквідації; створити ліквідаційну комісію у складі голови комісії в.о.директора ОСОБА_6 та членів комісії ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9; доручити ліквідаційній комісії вжити організаційно-правових заходів, передбачених чинним законодавством, щодо припинення підприємства, у тому числі: повідомити державну реєстраційну службу про рішення щодо припинення підприємства шляхом ліквідації; встановити строк для предявлення вимог кредиторів - потягом 2-х місяців з дати оприлюднення повідомлення про припинення шляхом ліквідації; здійснити інвентаризацію майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Балаклійського району, що знаходиться на балансі комунального підприємства, яке ліквідується, та після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами скласти проміжний ліквідаційний баланс комунального підприємства та подати його на затвердження Балаклійській районній раді; забезпечити закриття рахунків, відкритих у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації; провести незалежну оцінку майна, що знаходиться на балансі Балаклійського підприємства теплових мереж, та здійснити реалізацію даного майна для задоволення вимог кредиторів; витрати, пов'язані з ліквідацією підприємства, здійснювати за рахунок реалізації майна підприємства, що ліквідується; після завершення розрахунків з кредиторами скласти ліквідаційний баланс, який подати на затвердження Балаклійській районній раді (т.1, а.с.24,25).

14.07.2015р. Балаклійське підприємство теплових мереж звернулось до державного реєстратора для проведення реєстраційної дії «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації», про що свідчить опис документів, що надаються юридичною особою для проведення реєстраційної дії (т.1, а.с.26).

У «Бюлетені державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців №324 (19) 2015рік» опубліковане оголошення про ліквідацію Балаклійського підприємства теплових мереж (т.1, а.с.27).

18.11.2015р. головою ліквідаційної комісії подано до ДПІ у Балаклійському районі Харківської області заяву за формою 8-ОПП про припинення платника податку - Балаклійського підприємства теплових мереж (т.1, а.с.90).

20.08.2015р. головою ліквідаційної комісії ОСОБА_6 надіслано відомим кредиторам, а саме: ПАТ «Харківгаз», Квартирно-експлуатаційному відділу, КП «Балаклійський водоканал», Балаклійському районному центру зайнятості, Відділу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Балаклійському районі Харківської області, Відділу фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, ДПІ у Балаклійському районі в особі Балаклійського центру зайнятості, ПФУ в Балаклійському районі, ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», Підприємству житлово-комунального господарства «Червонодонецьке», АК «Укргазбуд», ПАТ «Укргазвидобування» повідомлення про прийняття рішення про припинення Балаклійського підприємства теплових мереж шляхом ліквідації, у яких зазначено, що 20.07.2015р. Державною реєстраційною службою оприлюднено повідомлення про ліквідацію Балаклійського підприємства теплових мереж та, що термін прийняття заяв з кредиторським вимогами становить два місяці з дня оприлюднення (т.1, а.с.47-49, 52-60).

З заявами про визнання кредиторських вимог звернулись: Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Балаклійського районного центру зайнятості, УПФ України у Балаклійському районі Харківської області, ДПІ у Балаклійському районі ГУ ДФС у Харківській області, Відділ виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Балаклійському районі Харківської області, КП «Балаклійський водоканал», ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», Квартирно-експлуатаційний відділ м. Харкова, ПАТ «Харківгаз», ПАТ «Укргазвидобування» в особі «Шебелинкагазвидобування», ПАТ «Укргазбуд» (т.1, а.с.61 -71, 75, 76).

Також, головою ліквідаційної комісії надано перелік субєктів господарювання, що мають невиконані зобовязання перед КП «Балаклійське підприємство теплових мереж», у якому зазначено про наявність дебіторської заборгованість у розмірі 3937848грн., у звязку з чим направлено Комунальному підприємству Балаклійської районної ради «Балаклійські теплові мережі» лист з вимогою погасити заборгованість у розмірі 2791600,45грн. до 01.08.2015р.(т.1,а.с.78, 147).

З матеріалів справи вбачається, що 17.02.2015р. Балаклійською районною радою прийнято рішення №771- VІ «Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Балаклійського району», згідно якого вирішено передати майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Балаклійського району з балансу Балаклійського підприємства теплових мереж на баланс Комунального підприємства сільськогосподарського підприємства «Балагросервіс» на праві господарського відання; Балаклійській районній державній адміністрації провести інвентаризацію майна, що знаходиться на балансі Балаклійського підприємства теплових мереж, та передати його, оформивши відповідний акт приймання-передачі; розірвати договір тимчасового користування майна від 01.10.2006р. між Балаклійським підприємством теплових мереж та Комунальним підприємством Балаклійської районної ради «Балаклійські теплові мережі» тощо (т.1,а.с.89).

Проте, матеріали справи не містять доказів передачі майна з Балаклійського підприємства теплових мереж на баланс Комунального сільськогосподарського підприємства «Балагросервіс».

Листом від 25.12.2015р. ДПІ у Балаклійському районі ГУ ДФС у Харківській області надано інформацію про відкриті рахунки у банках та інших фінансових установах, у якому зазначено про наявність 11 рахунків (т.1, а.с.148-151).

На виконання наказу в.о. директора ОСОБА_6 «Про проведення інвентаризації №1 від 01.09.2015р.» 20.09.2015р. ним проведено інвентаризацію основних засобів та складено інвентаризаційний опис основних засобів, який одноособово підписаний в.о. директора ОСОБА_6, та в якому, зокрема, зазначено, що вартість такого майна як: приміщення протипожежної насосної станції, бетономішалка, електролічильників, водоміра, насоса ЗК9 компютерів, кондиціонерів, тощо становить 0 грн. (а.с.158-160) та визначено загальну вартість майна у сумі 181009,95грн. (т.1, а.с.157-161).

08.10.2015р. Балаклійською районною радою LVI сесії VІ скликання прийнято рішення №892-VI про затвердження проміжного ліквідаційного балансу Балаклійського підприємства теплових мереж (т.1,а.с.29).

З матеріалів справи вбачається, що проміжний ліквідаційний баланс Балаклійського підприємства теплових мереж наданий у фотокопії. Крім того, зазначено, що він підписаний заступником голови районної ради ОСОБА_10, однак не надано документів, які б підтверджували його право на підписання відповідних документів.

У додатку №1 до проміжного ліквідаційного балансу Балаклійського підприємства теплових мереж «Перелік заявлених кредиторами вимог та результати їх розгляду станом на 22.09.2015р.» визнані та включені до реєстру вимоги кредиторів на загальну суму 20472950,97грн. грн., з яких вимоги: ФДСС України на випадок безробіття в особі Балаклійського районного центру зайнятості - на суму 126,926,95грн., УПФ України в Харківськоій області на суму 2164233,07грн., ДПІ у Балаклійському районі ГУ ДСФ у Харківській області на суму 5555493,13грн., ВВД ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Балаклійському районі Харківської області на суму 17277,33грн., КП «Балаклійський водоканал» - на суму 32531,17грн., ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» - на суму 10157610,97грн., Квартирно-експлуатаційного відділу у м. Харкові на суму 104885,44грн, ПАТ «Харківгаз» - на суму 66223,20грн., ОСОБА_11 на суму 2320,24грн, ОСОБА_4 на суму 9418,96грн., ПЖКГ «Червонодонецьке» - на суму 6026,46грн., ПАТ «Укргазбуд» - на суму 2189934,40грн., ПАТ «Укргазвидобування » в особі газопромислового управління «Шебелинкагазвидобування» - на суму 15348,42грн., ОСОБА_6 на суму 23061,66грн., ОСОБА_12 на суму 20472950,97грн. (т.1, а.с.32).

У додатку №2 до проміжного ліквідаційного балансу Балаклійського підприємства теплових мереж «Перелік майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Балклійського району, що знаходиться на балансі Балаклійського підприємства теплових мереж станом на 22.09.2015р.» зазначено, що балансова вартість цього майна становить 752093,83грн., залишкова вартість -181009,95грн. (т.1, а.с.33,34). Даний додаток також складений особою, який не є членом ліквідаційної комісії.

08.10.2015р. Балаклійською районною радою LVI сесії VІ скликання прийнято рішення №893-VI «Про застосування Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» до Балаклійського підприємства теплових мереж», яким дозволено в.о. директора голові ліквідаційної комісії Балаклійського підприємства теплових мереж звернутися до господарського суду Харківської області із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство (т.1,а.с.28).

Ухвалою господарського суду Харківської області від 18.12.2015р. прийнято заяву Балаклійського підприємства теплових мереж про порушення справи про банкрутство до розгляду; підготовче засідання у справі призначено на 29.12.2015р. (т.1, а.с.2,3).

Ухвалою місцевого господарського суду від 29.12.2015р. у даній справі порушено провадження у справі про банкрутство Балаклійського підприємства теплових мереж та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (т.1,а.с.165,166).

13.01.2016р. місцевим господарським судом винесено оскаржувану постанову з підстав, наведених вище (т.1, а.с.179-182).

Перевіривши матеріали справи, правильність їх юридичної оцінки та застосування місцевим господарським судом норм законодавства, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Згідно зі статтею 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (надалі Закон про банкрутство) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Статтею 1 Закону про банкрутство встановлено, що банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури; неплатоспроможність це- неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через відновлення його платоспроможності.

За приписами вказаного Закону під ліквідацією розуміється припинення субєкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення в порядку Закону вимог кредиторів шляхом продажу його майна.

За приписами частини 1 статті 95 «Особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником» Закону про банкрутство встановлено, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Відповідне правило передбачено частиною 3 статті 110 ЦК України, яка містить загальні положення про ліквідацію юридичної особи.

Спрощена процедура банкрутства, що передбачена статтею 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.

У зв'язку з цим необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.

Частиною 3 статті 11 Закону про банкрутство встановлено, що до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство, яка подається боржником додаються: установчі документи боржника - юридичної особи; бухгалтерський баланс боржника на останню звітну дату; перелік кредиторів боржника, вимоги яких визнаються боржником, із зазначенням загальної суми грошових вимог усіх кредиторів, а також щодо кожного кредитора - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором; перелік майна боржника із зазначенням його балансової вартості та місцезнаходження, а також загальна балансова вартість майна; перелік майна, що перебуває у заставі або є обтяженим у інший спосіб, його місцезнаходження, вартість, а також інформація про кредиторів, на користь яких вчинено обтяження майна боржника, їх ім'я або найменування, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційні коди юридичних осіб або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), суми їх грошових вимог, підстави виникнення зобов'язань, а також строки їх виконання згідно із законом або договором; довідка органів приватизації (органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності) стосовно наявності або відсутності на балансі підприємства, щодо якого порушено справу про банкрутство, державного майна, що в процесі приватизації (корпоратизації) не увійшло до його статутного капіталу; перелік осіб, що мають невиконані зобов'язання перед боржником, із зазначенням вартості таких зобов'язань, терміну виконання та підстав виникнення; відомості про всі рахунки боржника, відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах, їх реквізити; відомості про всі рахунки, на яких обліковуються цінні папери, що належать боржнику, їх реквізити; протокол загальних зборів (конференції) працівників боржника, відповідне рішення первинної профспілкової організації боржника (за наявності кількох первинних організацій - їхнє спільне рішення), на яких обраний представник працівників боржника для участі у справі про банкрутство, якщо такі збори (конференція) відбулися до подачі заяви боржника до господарського суду; копія спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, а в разі закінчення терміну дії такого дозволу - довідка про наявність у боржника матеріальних носіїв секретної інформації (технічної документації, виробів, їхніх дослідних зразків тощо); рішення власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) боржника про звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство; інші документи, які підтверджують неплатоспроможність боржника.

Враховуючи положення Закону про банкрутство, господарський суд, при вирішенні питання щодо можливості порушення провадження у справі, повинен встановити дотримання боржником (КП «Балаклійське підприємство теплових мереж»), як загальних вимог Цивільного кодексу України, які встановлюють порядок ліквідації підприємства за рішенням власника, так і дотримання боржником вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

З матеріалів, доданих до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство вбачається, що боржником як на момент звернення до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство так і на момент прийняття оскаржуваної постанови не надано установчих документів боржника (наявні лише фотокопії 3-х аркушів сторінок Статуту боржника), довідки органів приватизації стосовно наявності або відсутності на балансі підприємства державного майна, що в процесі приватизації (корпоратизації) не увійшло до його статутного капіталу.

Таким чином, заява про порушення провадження у праві про банкрутство подана в порушення приписів статті 11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Також суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до частин 1,3 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами. Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Частинами 3, 4 статті 105 ЦК України встановлено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

09.07.2015р. Балаклійською районною радою Харківської області LIV серії ІV скликання прийняті наступні рішення: припинити діяльність Балаклійського підприємства теплових мереж шляхом його ліквідації; створити ліквідаційну комісію у складі голови комісії в.о.директора ОСОБА_6 та членів комісії ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9; доручити ліквідаційній комісії вжити організаційно-правових заходів, передбачених чинним законодавством, щодо припинення підприємства, у тому числі, повідомити державну реєстраційну службу про рішення щодо припинення підприємства шляхом ліквідації; встановити строк для предявлення вимог кредиторів - потягом 2-х місяців з дати оприлюднення повідомлення про припинення шляхом ліквідації; здійснити інвентаризацію майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Балаклійського району, що знаходиться на балансі комунального підприємства, яке ліквідується, та після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами скласти проміжний ліквідаційний баланс комунального підприємства та подати його на затвердження Балаклійській районній раді; забезпечити закриття рахунків, відкритих у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації; провести незалежну оцінку майна, що знаходиться на балансі Балаклійського підприємства теплових мереж, та здійснити реалізацію даного майна для задоволення вимог кредиторів; витрати, пов'язані з ліквідацією підприємства, здійснювати за рахунок реалізації майна підприємства, що ліквідується; після завершення розрахунків з кредиторами скласти ліквідаційний баланс, який подати на затвердження Балаклійській районній раді; забезпечити передачу документів, які підлягають тривалому зберіганню, до відповідної архівної установи в порядку, визначеному законодавством України (т.1, а.с.24,25).

Згідно частиною 1 статті 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців вбачається, що 14.07.2015р. внесено запис «в стані припинення, за рішенням засновників» (т.1,а.с.21).

Відповідно до частин 5, 6 статті 105 ЦК України строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи. Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

З матеріалів справи вбачається, що з заявами про визнання кредиторських вимог звернулись: Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Балаклійського районного центру зайнятості, УПФ України у Балаклійському районі Харківської області, ДПІ у Балаклійському районі ГУ ДФС у Харківській області, Відділ виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Балаклійському районі Харківської області, КП «Балаклійський водоканал», ДК «Газ України», НАК «Нафтогаз України», Квартирно-експлуатаційний відділ м. Харкова, ПАТ «Харківгаз», ПАТ «Укргазвидобування» в особі «Шебелинкагазвидобування», ПАТ «Укргазбуд» (т.1, а.с.61 -71, 75, 76).

Проте, матеріали справи не містять доказів розгляду кожної окремої вимоги кредитора та надіслання їм відповідного рішення.

Відповідно до частини 1 статті 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

Головою ліквідаційної комісії подано до матеріалів справи перелік субєктів господарювання, що мають невиконані зобовязання перед КП «Балаклійське підприємство теплових мереж», у якому зазначено, що дебіторами боржника є: БРР «Балаклійські теплові мережі» з розміром заборгованості 2748799грн. (підстави виникнення боргу послуги по наданню майна в тимчасове користування) та населення з розміром боргу 1189049грн. (підстави виникнення боргу послуги теплопостачання) (т.1,а.с.147).

Однак, в матеріалах справи відсутні докази вчинення відповідних дій щодо стягнення сум дебіторської заборгованості, а також в порушення статті 11 Закону про банкрутство до заяви не надано конкретного перелік осіб, що мають невиконані зобов'язання перед боржником із зазначенням вартості таких зобов'язань, терміну виконання та підстав виникнення.

Згідно із частинами 3, 4 статті 111 ЦК України під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.

Згідно довідки Державної податкової інспекції у Балаклійському районі головного управління ДФС у Харківській області у боржника відкрито 12 рахунків в різних установах банків (т.1,а.с.148-151), проте відсутні докази їх закриття чи обґрунтування неможливості вчинення головою ліквідаційної комісії відповідних дій.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що інвентаризація проводиться з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства. Під час інвентаризації активів і зобов'язань перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан, відповідність критеріям визнання і оцінка. При цьому забезпечуються: виявлення фактичної наявності активів та перевірка повноти відображення зобов'язань, коштів цільового фінансування, витрат майбутніх періодів; установлення лишку або нестачі активів шляхом зіставлення фактичної їх наявності з даними бухгалтерського обліку; виявлення активів, які частково втратили свою первісну якість та споживчу властивість, застарілих, а також матеріальних та нематеріальних активів, що не використовуються, невикористаних сум забезпечення; виявлення активів і зобов'язань, які не відповідають критеріям визнання.

Пунктом 6 Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014р. N 879 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.10.2014р. за N 1365/26142, встановлено, що суцільною інвентаризацією охоплюються всі види зобов'язань та всі активи підприємства незалежно від їх місцезнаходження, у тому числі предмети, що передані у прокат, оренду або перебувають на реконструкції, модернізації, консервації, у ремонті, запасі або резерві незалежно від технічного стану. Також інвентаризації підлягають активи і зобов'язання, які обліковуються на позабалансових рахунках, зокрема цінності, що не належать підприємству, але тимчасово перебувають у його користуванні, розпорядженні або на зберіганні (об'єкти оперативної (операційної) оренди основних засобів, матеріальні цінності на відповідальному зберіганні, переробці, комісії, монтажі), умовні активи і зобов'язання (непередбачені активи та зобов'язання) підприємства (застави, гарантії, зобов'язання тощо), бланки документів суворої звітності, інші активи.

Вищезазначене Положення встановлює, що інвентаризація активів та зобовязань включає в себе інвентаризацію основних засобів, матеріальних активів, незавершених капітальних інвестицій, запасів, біологічних активів, готівки, грошових коштів та їх еквівалентів, бланків документів суворої звітності, дебіторської та кредиторської заборгованості, витрат і доходів майбутніх періодів.

Проте, в порушення вимог Цивільного кодексу України головою ліквідаційної комісії одноособо проведено інвентаризацію лише основних засобів КП «Балаклійське підприємство теплових мереж».

Проведення аналізу активів та пасивів боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника, відповідно до пункту 3 статті 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Частиною 8 статті 111 ЦК України встановлено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.

При порушенні провадження у справі та винесенні постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури суд в обовязковому порядку повинен встановити активи і пасиви боржника, їх наявність або відсутність, розмір та безспірність вимог кредитора.

Однак, враховуючи відсутність доказів проведення інвентаризації всіх активів та зобов'язань боржника, а також майна, яке не належить підприємству, але тимчасово перебуває у його користуванні, розпорядженні або на зберіганні боржника, належних доказів наявності дебіторської заборгованості та її розміру, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що проміжний ліквідаційний баланс, складений з неповним встановленням всіх активів та пасивів боржника.

Крім того, наявний в матеріалах справи проміжний ліквідаційний баланс КП «Балаклійські теплові мережі» станом на 22.09.2015р. складений особою, яка не є членом ліквідаційної комісії.

Також суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що згідно рішення Балаклійської районної ради Харківської області LIV серії ІV скликання від 09.07.2015р. ліквідацію підприємства теплових мереж слід провести в шестимісячний термін з дати прийняття даного рішення.

Проте, не виконавши вимоги рішення власника боржника, викладені у рішенні Балаклійської районної ради Харківської області LIV серії ІV скликання від 09.07.2015р., а саме, щодо проведення належної інвентаризації усіх активів та пасивів підприємства, закриття рахунків, проведення оцінки, майна, що знаходиться на балансі Балаклійського підприємства теплових мереж, та здійснити реалізацію даного майна для задоволення вимог кредиторів, передачі документів, які підлягають тривалому зберіганню, до відповідної архівної установи(т.1, а.с.24,25), голова ліквідаційної комісії уже 14.12.2015р. звернулась до місцевого господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника.

Отже, судом першої інстанції не надано оцінку проміжному ліквідаційному балансу станом на 22.09.2015р., як необхідному додатку до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство та документу, який в сукупності з іншими доказами відображає активи та пасиви боржника.

Вищенаведене свідчить, що висновок місцевого господарського суду про недостатність майна боржника задовольнити вимоги його кредиторів та наявність підстав для визнання боржника банкрутом є безпідставним та таким, що суперечить статті 95 Закону про банкрутство, оскільки складання проміжного ліквідаційного балансу можливе лише після встановлення активів та пасивів, розміру дебіторської та кредиторської заборгованості, аналізу фінансово-господарської діяльності боржника, проведення оцінки майна юридичної особи, що ліквідується.

За таких обставин, при визнанні боржника банкрутом судом першої інстанції не встановлено наявність підстав для порушення провадження по справі про банкрутство за ознаками статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутство" шляхом перевірки дотримання заявником всіх необхідних передумов для звернення до суду, передбачених ст.ст.105, 110, 111 Цивільного кодексу України, також не досліджено Статут боржника (щодо наявності чи відсутності майна, внесеного до статутного фонду, чи переданого на баланс підприємства), не надано аналізу кредиторським вимогам, активам та пасивам боржника, не здійснено оцінки грошових коштів на рахунках, без чого неможливо зясувати питання про неплатоспроможність боржника.

Таким чином, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду вважає, що господарський суд першої інстанції без належного дослідження всіх обставин справи, повної та всебічної перевірки зібраних по справі доказів безпідставно порушив провадження по справі та визнав боржника банкрутом.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.

У разі звернення до господарського суду боржника із заявою про порушення справи про банкрутство у підготовчому засіданні з'ясовуються ознаки неплатоспроможності боржника або її загрози.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що документи які підтверджують дотримання ліквідаційною комісією всіх вимог ЦК України, ГК України, щодо проведення дій, які передують зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство на підставі ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не можуть бути надані суду після порушення справи, а тим паче після визнання боржника банкрутом, оскільки на відміну від позовного провадження, порушення справи про банкрутство тягне за собою ряд правових наслідків.

Щодо доводів ліквідатора про те, що Дочірня компанія «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» ще не набула статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а отже позбавлена процесуального права оскарження судових рішень, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

В досудовій добровільній ліквідації Балаклійського підприємства теплових мереж ліквідатор 20.05.2015р. повідомив апелянта про припинення підприємства шляхом ліквідації та про прийняття претензій на протязі двох місяців з дня оприлюднення відповідного повідомлення (т.1,а.с.57).

21.08.2015р. Дочірня компанія «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» звернулась з кредиторськими вимогами у сумі 18658700грн. (т.1,а.с.68-70), з яких згідно додатку до проміжного ліквідаційного балансу станом на 22.09.2015р. визнані боржником у сумі 10157610,97грн. (т.1,а.с.32).

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає, що Дочірня компанія «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» у межах місячного строку після визнання боржника банкрутом звернулась до господарського суду Харківської області з кредиторськими вимогами до Балаклійського підприємства теплових мереж, що підтверджується фіскальним чеком (т.2,а.с.172).

Таким чином, враховуючи особливості провадження у справі про банкрутство боржника за рішенням власника, в порядку статті 95 Закону про банкрутство та факт визнання боржником кредиторських вимог ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» і його звернення як до ліквідаційної комісії, так і до суду, у межах строку, встановленого законом, з кредиторськими вимогами до боржника, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України» набула статусу учасника провадження у справі про банкрутство з правом апеляційного оскарження, оскільки оскаржуване рішення безпосередньо стосується її прав та охоронюваних інтересів.

З огляду на викладене, апеляційна скарга Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» підлягає задоволенню, постанову господарського суду Харківської області 13.01.2016р. у справі № 922/6408/15 слід скасувати, як таку, що прийнята з неповним зясуванням всіх обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права , провадження у справі слід припинити відповідно до пункту 1-1 частини 1 статті 80 ГПК України, пункту 11 частини 1 статті 83 Закону про банкрутство.

Керуючись, ст.ст. 91, 99, 101,п.1-1 ст.80, п. 3 ст. 103, п.п.1,4 ч.1 ст.104, ст.ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду

ПОСТАНОВИЛА:

1.Апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», м. Київ задовольнити.

2.Постанову господарського суду Харківської області 13.01.2016р. у справі № 922/6408/15 скасувати.

3.Провадження у справі №922/6408/15 припинити.

Постанова набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцятиденного строку.

Повний текст постанови складений 22.03.2016р.

Головуючий суддя Бородіна Л.І.

Суддя Лакіза В.В.

Суддя Шутенко І.А.