УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про зобовязання конкурсного кредитора усунути недоліки заяви про грошові
вимоги до боржника
22.03.16р. Справа № 904/11261/15
Розглянувши заяву Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про грошові вимоги у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРА-М", 49000, м.Дніпропетровськ, вул.Маршала Малиновського, 2
Суддя Примак С.А.
ВСТАНОВИВ:
Компанія "ОСОБА_1 ГмбХ", Австрія, 9560, Фельдкірхен, Оссіахерштрассе 7, представник ОСОБА_2, 04080, м.Київ, вул.Фрунзе, 1-3 подала заяву щодо банкрутства Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРА-М", 49000, м.Дніпропетровськ, вул.Маршала Малиновського, 2.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 04.01.16р. прийнято заяву про порушення справи про банкрутство до розгляду. Підготовче засідання суду призначено на 19.01.16 р.
19.01.16 р. ухвалою господарського суду порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРА-М". Визнано грошові вимоги Компанії "ОСОБА_1 ГмбХ", Австрія, 9560, Фельдкірхен, Оссіахерштрассе 7, представник ОСОБА_2, 04080, м.Київ, вул.Фрунзе, 1-3 в загальній сумі 21 370 264,39 грн. Введено процедуру розпорядження майном боржника строком на сто п'ятнадцять календарних днів до 13.05.16р. Розпорядником майна призначено ОСОБА_3 (свідоцтво №1538 від 17.07.13р.). Призначено попереднє засідання суду на 15.03.16 р. о 10:20хв.
Судове засідання 15.03.16 р. не відбулося у зв'язку з хворобою судді.
22.03.16р. ухвалою господарського суду Дніпропетровської області відкладено попереднє засідання на 05.04.16 р. на 12:00. Зобов'язано розпорядника майна до 31.03.16 р. надати до господарського суду реєстр вимог кредиторів.
16.03.2016р. до суду від Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби до господарського суду Дніпропетровської області надійшла заява про визнання грошових вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРА-М", 49000, м.Дніпропетровськ, вул.Маршала Малиновського, 2 у розмірі 31 025 662,71 грн.
16.03.16р. до суду від Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби надійшло клопотання про відстрочення сплати судового збору. Судом клопотання прийнято до розгляду.
Розглянувши клопотання Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про відстрочення сплати судового збору, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції від 01.09.2015р.) заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; заяви про визнання правочинів (договорів) недійсними та спростування майнових дій боржника в межах провадження у справі про банкрутство; заяви про розірвання мирової угоди, укладеної у справі про банкрутство, або визнання її недійсною становить 2 розміри мінімальної заробітної плати.
Згідно до ч. 8 ст. 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2015р." (зі змінами внесеними 17.09.15р.) установлено у 2015 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 вересня - 1 218,00 гривень; з 1 вересня - 1 378,00 гривень.
Отже, сума судового збору за подання заяви про визнання грошових вимог Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби до ТОВ "ФРА-М" має складати 2 мінімальні заробітні платні, а саме 2 436,00 грн.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір", суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Пунктом 3.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" з подальшими змінами і доповненнями, роз`яснено, що єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Статтею 129 Конституції України, як однієї із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Таким чином, зі змісту статті 8 Закону України "Про судовий збір" вбачається, що звільнення від сплати судового збору є правом суду, а не його обов'язком, при цьому єдиною підставою для вчинення судом зазначених у наведеній нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону.
Отже суд не приймає до уваги посилання Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби на відсутність фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору, оскільки наведене не може бути підставою для відстрочення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби обов'язку оплатити судовий збір за подання заяви з грошовими вимогами до боржника.
Враховуючи викладене, суд вирішив, у задоволенні клопотання Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про відстрочення сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника відмовити.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції від 01.09.2015р.) заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; заяви про визнання правочинів (договорів) недійсними та спростування майнових дій боржника в межах провадження у справі про банкрутство; заяви про розірвання мирової угоди, укладеної у справі про банкрутство, або визнання її недійсною становить 2 розміри мінімальної заробітної плати.
Згідно до ч. 8 ст. 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2015р." (зі змінами внесеними 17.09.15р.) установлено у 2015 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 вересня - 1 218,00 гривень; з 1 вересня - 1 378,00 гривень.
Отже, сума судового збору за подання заяви до господарського суду Дніпропетровської області про визнання грошових вимог Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби до ТОВ "ФРА-М" має складати 2 мінімальні заробітні платні, а саме 2 436, 00 грн.
Разом з тим, заява кредитора подана без дотримання вимог ч. 3 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", зокрема, до заяви не додано доказів сплати судового збору.
Згідно зі ст. 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у разі, якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог ч. 3 ст. 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобовязаний їх усунути. Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви. Повернення заяви з підстав, передбачених цією статтею, не перешкоджає повторному зверненню до суду у цій же справі, якщо порушення усунуто в межах строку, встановленого ч.1 ст. 23 цього Закону.
Враховуючи те, що заява Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби до ТОВ "ФРА-М" не відповідає вимогам ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суд вирішив, відкласти вирішення питання щодо прийняття заяви Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби до ТОВ "ФРА-М" до розгляду, до закінчення строку на усунення недоліків в заяві, а саме сплатити судовий збір за подання заяви з грошовими вимогами до боржника у розмірі 2 436, 00 грн.
Керуючись ст. 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 ГПК України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про відстрочення сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника відмовити.
Відкласти вирішення питання щодо прийняття заяви Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби у справі про банкрутство ТОВ "ФРА-М" до розгляду, до закінчення строку на усунення недоліків в заяві.
Зобовязати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби у строк до 05.04.16р. усунути недоліки заяви про грошові вимоги у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРА-М", 49000, м.Дніпропетровськ, вул.Маршала Малиновського, 2 ,а саме сплатити судовий збір за подання заяви з грошовими вимогами до боржника у розмірі 2 436, 00 грн.
Суддя ОСОБА_4