Постанова № 5663536, 12.06.2008, Харцизький міський суд Донецької області

Дата ухвалення
12.06.2008
Номер справи
2-а-31/2008
Номер документу
5663536
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а-31/2008р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2008 року. Харцизький міський суд Донецької області

у складі головуючої судді ТКАЧЕНКО Л.Я.

при секретарі РАНКОВОЇ О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харцизьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради, 3-я особа: Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про стягнення недоплаченої щорічної одноразової грошової допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

14 березня 2008р. ОСОБА_1, яка є інвалідом війни 2 групи, звернулась до суду з адміністративним позовом до УПСЗН виконкому Харцизької міської ради про стягнення недоплаченої щорічної одноразової грошової допомоги, зазначаючи, що згідно ч.4 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" їй щорічно, до 5-го травня відповідач зобов'язаний виплачувати одноразову грошову допомогу в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком для інвалідів війни 2 групи.

Зазначає, що відповідно до ч.1 ст. 62 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007р'.' прожитковий мінімум для непрацездатних осіб затверджений у розмірі 406грн, тому відповідачу належало виплатити їй 3248грн. одноразової грошової допомоги (406грн. х 8 = 3248грн), але, посилаючись на ст. 29 вказаного Закону про утверджені інші, значно менші розміри для інвалідів війни 2-ї групи, відповідач виплатив їй 360грн, яку вона і отримала до 5 травня 2007 року.

При зверненні до відповідача з проханням про виплату недоплаченої одноразової грошової допомоги за 2007р в розмірі, установленому ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", отримала відмову, в якій відповідач посилається на п.17 ст. 71 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007р", згідно якого виплата зазначеної в ч.4 ст. 13 Закону грошової допомоги інвалідам війни на 2007 рік призупинено.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року стаття 29 та стаття 71 пункт 13 ЗУ „Про Державний бюджет України на 2007 рік" були визнані такими, що суперечать нормам Конституції України, та скасовані.

З цієї підстави просить визнати неправомірним відмову УПСЗН виконкому Харцизької міської ради у виплаті недоплаченої одноразової грошової допомоги і стягнути на її користь недоплачену щорічну одноразову допомогу в сумі 2888грн. (3248грн. - 360грн. = 2888грн.)

В судовому засіданні позивачка позов підтримала у повному обсязі.

Представник відповідача УПСЗН виконкому Харцизької міської ради проти позову заперечувала і просила відмовити в його задоволенні, посилаючись на необґрунтованість позову, оскільки відповідно до п.3 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів забезпечує проведення політики у сфері соціального захисту населення, його нормативно-правові акти регулюють бюджетні відносини в Україні, а фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" здійснюється за рахунок Державного бюджету. Також зазначила, що Рішення Конституційного Суду України, яким визнано неконституційними та скасовані положення

2

Закону. „Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині надання щорічної грошової допомоги інвалідам війни, було ухвалене 09.07.2007 року і цього дня набрало законної чинності, тобто, зважаючи на конституційне положення щодо забороци зворотної дії законів, не може бути застосоване до спірних правовідносин.

Представник 3-ї особи: Головне Управління Державного казначейства України у Донецькій області до суду не прибув по невідомим суду причинам, про час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином. Суд, враховуючи згоду сторін, вважає за можливе розглянути справу по суті у відсутність представника третьої особи.

Суд, вислухавши правові позиції сторін, вивчивши матеріали справи, прийшов до наступного.

Суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач має статус інваліда війни 2-ї групи, у зв"язку з чим користується правами та пільгами, передбаченими ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (а.с. З).

Згідно довідки УПСЗН м. Харцизька від 17.03.2008р., у 2007р. ОСОБА_1 виплачена грошова допомога як ветерану війни в сумі 360грн. (а.с. 20).

Відповідно до ч.4 ст. 13 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачувати разову грошову допомогу в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком для інвалідів 2-ї групи.

Відповідно до ст. 17 зазначеного Закону, фінансування витрат, пов"язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, тому його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім ЗУ "Про Державний бюджет України". Відповідно до ст. 17 даного Закону виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених ст. ст. 12-26 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення.

Відповідно п.1 Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України, положення ст. 29 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007р" стосовно виплати щорічної разової допомоги, зокрема, інвалідам війни 2-ї групи в розмірі 360грн.

Окрім того, зазначеним Рішенням було встановлено, що воно має преюдиціальне значення для суддів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Наведене положення спростовує доводи представника відповідача про те, що Рішення Конституційного Суду України ухвалене пізніше виникнення спірних правовідносин і не може бути до них застосоване.

З урахуванням викладеного суд вважає, що відмова УПТСЗН виконкому Харцизької міськради у виплаті недоплаченої разової грошової допомоги ОСОБА_1 є неправомірною.

Відповідно до ч.3 ст. 46 Конституції України встановлено єдину гарантію, яка стосується права громадян на соціальний захист, а саме таку, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Правовою гарантією забезпечення державою прав громадян, у тому числі і на отримання передбачених законом України пільг та гарантій, є виконання Державою прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як ст. 8 Конституції України, так і ст. 8 КАС України.

Перелік категорій осіб та видатків на виплату щорічної допомоги відповідно до . ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлюються ЗУ "Про Державний бюджет України" на відповідний рік.

3

Відповідно до ст. 62 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум з 01.04.2007р по 01.10.2007р становить 406грн.

Приймаючи до уваги, що відповідач виплатив ОСОБА_1 360грн. в рахунок разової грошової допомоги, до сплати належить 2888 грн, виходячи із розрахунку: 406грн х 8 = 3248грн - 360грн = 2888грн.

Доводи відповідача - представника УПСЗН виконкому Харцизької міської ради суд вважає неспроможними саме з тих міркувань, що Конституція України не допускає звуження змісту та обсягу прав людини. І хоча УПСЗН не є розпорядником бюджетних коштів, але саме на ці органи ст. 17 ЗУ „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" покладені обов'язки покладені виплати разової грошової допомоги.

Згідно із ст. 94 КАС України, Декрету КМУ «Про державне мито», суд вважає необхідним судові витрати віднести на рахунок Держави, так як у відповідності із ст. 22 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" позивач звільняється від сплати судових витрат, пов"язаних з розглядом питань щодо його соціального -захисту.

Керуючись ст. ст. 8, 46, 116 Конституції України, ст. ст. 12-26, 13, 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян № 1-29/2007), Декретом КМУ „Про державне мито", на підставі ст. ст. 2, 4, 8, 11, 17, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити. Визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради у виплаті недоплаченої щорічної одноразової допомоги неправомірною та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Харцизької міської ради (вул. Шалімова, буд. 2, м. Харцизьк, Донецька область, 86700, код 25968889) за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 2888 гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Харцизький міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови в повному обсязі - з дня складання в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.