Постанова № 56618749, 22.03.2016, Лугинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
22.03.2016
Номер справи
281/61/16-а
Номер документу
56618749
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Лугинський районний суд Житомирської області

Справа № 281/61/16-а

Провадження по справі № 2-а/281/13/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2016 року смт. Лугини

Лугинський районний суд Житомирської області

в складі: головуючого-судді Нечуй Б.П.

розглянувши в порядку письмового провадження в смт Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

4 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, в якому просив визнати протиправними дії щодо відмови управлінням Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на підставі п. «е» ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» через неврахування його стажу роботи в КП «Стоматологічний центр» з 24.07.2003 року по 28.12.2015 року; зобов'язати відповідача здійснити призначення та нарахування йому пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на підставі п. «е» ч.1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з врахуванням його стажу роботи в КП «Стоматологічний центр» з 24.07.2003 року по 28.12.2015 року, з моменту його звернення з заявою про призначення пенсії, а саме: з 29.12.2015 року; на підставі ч.1 ст. 267 КАС України зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області подати у встановлений строк звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказує, що він має необхідний вік та трудовий стаж для призначення пенсії за вислугу років.

В грудні 2015 року він звернувся до управлінням Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області з заявою про призначення йому пенсії за вислугу років на підставі п. «е» ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та додав необхідні для цього документи на підтвердження свого стажу.

31.12.2015 року від управлінням Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області він отримав відповідь про відмову в призначенні пенсії. Відповідь мотивована тим, що так як з 2003 року по 2015 рік він працював на посаді зубного техніка в закладі з назвою КП «Стоматологічний центр», а в переліку закладів охорони здоров'я, затвердженого наказом МОЗ від 28.10.2002 року №385, немає саме такої категорії медичних закладів як «центр», то і зарахувати йому стаж роботи з 24.07.2003 року по 28.12.2015 року можливості немає, так як це суперечить ст.. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» щодо вимог до спеціального стажу для призначення пенсії.

Вважає дану відмову відповідача необґрунтованою та безпідставною.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Від нього надійшла письмова заява у відповідності до якої він просить зазначену справу розглядати без його участі; позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове не з'явився, надіслав письмову заяву про слухання справи у його відсутності.

Разом із тим, від управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області надійшло заперечення, згідно якого вони просять відмовити ОСОБА_1 в задоволенні його адміністративного позову.

Дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно п.«е» ч.1 ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (із змінами та доповненнями, чинними на момент виникнення спірних правовідносин) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку:

працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення незалежно від віку за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців.

Відповідно до «Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. № 909 до закладів охорони здоров'я відносяться лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади, установи з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідемслужби та територіальні органи Держсанепідемслужби, діагностичні центри; до посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, віднесено лікарів та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад).

Згідно примітки 2 вищезазначеного Переліку, робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим Переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.

Згідно додатку 1 Наказу міністерства охорони здоров'я «Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я» № 385 від 28.10.2002р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.11.2002р. за № 892/7180 до закладів охорони здоров'я відносяться лікувально-профілактичні заклади (багатопрофільні, однопрофільні, спеціалізовані, особливого типу лікарняні заклади; амбулаторно-поліклінічні заклади; заклади переливання крові, швидкої та екстреної медичної допомоги; санаторно-курортні заклади), санітарно-профілактичні заклади, заклади медико-соціального захисту, інші заклади, фармацевтичні (аптечні) заклади.

Відповідно до положень ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання.

Положеннями ст.16 Основ законодавства України про охорону здоров'я від 19.11.1992р. № 2801-ХІІ (із змінами та доповненнями, чинними на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що заклади охорони здоров'я створюються підприємствами, установами, організаціями з різними формами власності, а також приватними особами при наявності необхідної матеріально-технічної бази та кваліфікованих працівників.

29.12.2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років.

Листом від 31.12.2015 р. (№ 11500/02) управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі відмовило позивачу у призначені йому пенсії за вислугу років, передбаченої п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», мотивуючи відсутністю 25 років 6 місяців спеціального стажу роботи, зарахувавши стаж роботи на посаді працівника охорони здоров'я 13 років 2 місяці 7 днів, відмовивши в зарахуванні періоду роботи позивача на посаді зубного техніка КП «Стоматологічний центр» з 24.07.2003 р. по 28.12.2015 р. до спеціального стажу, так як останній не входить до Переліку закладів охорони здоров'я, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на час звернення до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області за призначенням йому пенсії за вислугу років, мав на цей час спеціальний стаж в галузі охорони здоров'я понад 25 років 6 місяців. За період своєї трудової діяльності позивач обіймав посади завідувача фельдшерсько-акушерським пунктом с. Старосілля Лугинського району, фельдшера швидкої допомоги Лугинської ЦРЛ, зубного техніка зубопротезної лабораторії Лугинської ЦРЛ, зубного техніка КП «Стоматологічний центр».

Дані обставини підтверджуються даними паспорта позивача, даними трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 14 березня 1988 року; дипломом від 29.02.1988р. серії НОМЕР_2, виданого ОСОБА_1 про закінчення ним Бердичівського медичного училища за спеціальністю фельдшер, свідоцтвом НОМЕР_3 до диплому НОМЕР_2 про проходження кваліфікації та підготовки молодших медичних спеціалістів ОСОБА_1, виданого Житомирським інститутом медсестринства, посвідченням НОМЕР_4, виданим ОСОБА_1 про проходження ним 13.02.2014 року атестації, свідоцтвом НОМЕР_5 до диплому НОМЕР_2 про проходження кваліфікації та перепідготовки молодших медичних працівників ОСОБА_1 з 17.02.2003 року по 14.03.2003 року, виданого Житомирським обласним стоматологічним об'єднанням.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» від 12 серпня 1993 року ( із змінами) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Так, згідно Трудової книжки ОСОБА_1 з 14.03.1988 р. був призначений на посаду завідувача фельдшерсько-акушерським пунктом в с. Старосілля (Наказ №53 від 10.03.1988 р.).

01.06.1988 р. був звільнений із займаної посади у зв'язку із призивом до лав Радянської Армії (Наказ № 122 від 02.06.1988р.).

05.08.1990р. був прийнятий на роботу на посаду фельдшера швидкої допомоги Лугинської ЦРЛ (Наказ № 162 від 04.08.1990р.).

11.04.1991р. переведений на посаду зубного техніка зубопротезної лабораторії Лугинської ЦРЛ (Наказ № 57 від 11.04.1991р.).

23.07.2003р. звільнений з посади зубного техніка зубопротезної лабораторії Лугинської ЦРЛ по переводу на посаду зубного техніка КП «Стоматологічний центр» згідно п.5 ст. 36 КЗпП України (Наказ № 97 від 23.07.2003р.).

24.07.2003 р. зарахований на роботу по переводу на посаду зубного техніка КП «Стоматологічний центр» (Наказ № 1 від 24.07.2003 р.).

28.12.2015р. звільнений з посади зубного техніка в зв'язку із виходом на пенсію ст.. 38 КЗпП України (Наказ № 5-к від 28.12.2015р.).

Згідно ліцензії серії АЕ №459517, виданої Міністерством охорони здоров'я України від 27.08.2014 року №603, Комунальне підприємство «Стоматологічний центр» - місце провадження діяльності: Житомирська область, смт Лугини вул.. Червона Гірка,21; вид діяльності: медична практика.

Також, комунальне підприємство «Стоматологічний центр» (Житомирська область, смт Лугини вул.. Червона Гірка,21) пройшло державну реєстрацію та згідно спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань види діяльності даного підприємства, зокрема, 86.23 стоматологічна практика.

Згідно акредитаційного сертифікату серія ДОЗ №000014 другої категорії, виданого Департаментом охорони здоров'я Житомирської обласної державної адміністрації від 24.02.2014 року №14, прийнято рішення про акредитацію закладу охорони здоров'я - Комунального підприємства «Стоматологічний центр» (Житомирська область, смт Лугини вул.. Червона Гірка,21).

Відповідно до статті 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я, введених в дію постановою Верховної Ради України від 19 листопада 1992 року № 2802-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) заклад охорони здоров'я - підприємства, установи та організації, завданням яких є забезпечення різноманітних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом подання медико-санітарної допомоги, включаючи широкий спектр профілактичних і лікувальних заходів або послуг медичного характеру, а також виконання інших функцій на основі професійної діяльності медичних працівників.

Згідно зі статтею 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) безпосередню охорону здоров'я населення забезпечують санітарно-профілактичні, лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі, санаторно-курортні, аптечні, науково-медичні та інші заклади охорони здоров'я.

Заклади охорони здоров'я створюються підприємствами, установами та організаціями з різними формами власності, а також приватними особами при наявності необхідної матеріально-технічної бази і кваліфікованих фахівців. Порядок і умови створення закладів охорони здоров'я, державної реєстрації та акредитації цих закладів, а також порядок ліцензування медичної практики, виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами визначаються актами законодавства України.

При цьому необхідною умовою створення закладів охорони здоров'я є їх державна реєстрація та акредитація, порядок якої визначається актами законодавства України.

Відповідно до пункту 1 Порядку державної акредитації закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 765 офіційним визнанням статусу закладу охорони здоров'я, наявності в ньому умов для надання певного рівня медико-санітарної допомоги, підтвердження його відповідності встановленим критеріям та гарантії високої якості професійної діяльності є державна акредитація закладу охорони здоров'я.

Згідно з пунктом 2 Порядку державної акредитації закладу охорони здоров'я акредитації підлягають незалежно від форми власності усі заклади охорони здоров'я. Акредитація проводиться один раз на три роки, перша акредитація закладу проводиться не пізніше ніж через два роки від початку здійснення діяльності.

Отже, проведення державної акредитації лише визначає наявність в медичному закладі умов для надання певного рівня медико-санітарної допомоги, причому цей рівень не може бути нижчим, ніж рівень спроможності, який визначається при видачі ліцензії. Тобто, сам факт отримання ліцензії на здійснення певного виду господарської діяльності вже свідчить про спроможність закладу охорони здоров'я провадити діяльність на певному рівні.

Аналіз вищезазначених правових норм, які є імперативними, а також встановленні судом обставини, свідчать про те, що період роботи ОСОБА_1 на посаді зубного техніка у комунальному підприємстві «Стоматологічний центр» (Житомирська область, смт Лугини вул.. Червона Гірка,21) за період з 24.07.2003 року по 28.12.2015 року, повинен бути зарахований до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років.

Разом із тим, неналежне оформлення відповідних документів та реєстрація відповідного закладу охорони здоров'я уповноваженими на те особами, в зв'язку із чим зазначений заклад відсутній в Переліку закладів охорони здоров'я, затвердженого Наказом міністерства охорони здоров'я № 385 від 28.10.2002р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 листопада 2002 р. за N 892/7180 (із внесеними змінами), не може бути підставою для позбавлення працівників закладу охорони здоров'я (в даному випадку середній медичний персонал (незалежно від найменування посад) права на соціальний захист.

Позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій щодо відмови йому управлінням Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку та зобов'язання відповідача здійснити призначення та нарахування йому пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку задоволенню не підлягають, так як зазначена пенсія призначається та виплачується відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Оскільки у відповідності до ч.2 ст. 11 КАСУ суд може вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони звернулись, тому суд виходить за межі позовних вимог та приходить до висновку про необхідність визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті пенсії за вислугу років та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі п. «е» ч.1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (із змінами та доповненнями, чинними на момент виникнення спірних правовідносин) з 29 грудня 2015 року.

На підставі ч.1 ст 267 КАС України, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Керуючись ст. ст. 160, 163, 255, 256, 267,183-2 КАС України, ст. ст. 55, 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 3, 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті пенсії за вислугу років.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області зарахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю с. Лугинки Лугинського району Житомирської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 до спеціального стажу період його роботи :

- у комунальному підприємстві «Стоматологічний центр» (Житомирська область, смт Лугини вул.. Червона Гірка,21) з 24 липня 2003 року по 28 грудня 2015 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області призначити та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю с. Лугинки Лугинського району Житомирської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 пенсію за вислугу років на підставі п. «е» ч.1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (із змінами та доповненнями, чинними на момент виникнення спірних правовідносин) з 29 грудня 2015 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 (одного) місяця з дня набрання постановою законної сили.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Житомирського о апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Б. П. Нечуй