Постанова № 56618129, 18.03.2016, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
18.03.2016
Номер справи
161/428/16-а
Номер документу
56618129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/428/16-а

Провадження № 2-а/161/74/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 березня 2016 року м.Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі головуючого судді Подзірова А.О., при секретарі Кубяк О.В., з участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луцьк адміністративну справу за уточненим адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Свій позов мотивує тим, що 24 червня 2015 року звернувся до Луцької міської ради з клопотанням № К-1897/2 від 24.06.2015 року щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою з відведення безоплатно у власність земельної ділянки в адміністративних межах Луцької міської ради Волинської області з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» не більше 0,10 га в порядку статті 118 Земельного кодексу України.

Зазначає, що до клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою № К-1897/2 від 24.06.2015 року на виконання вимог ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України ним було долучено графічний матеріал з позначенням контуру бажаної до відведення у власність земельної ділянки, яка розташована біля вулиці Балакірєва в м. Луцьку.

24 червня 2015 року Луцькою міською радою було прийнято та зареєстровано вказане клопотання за № К-1897/2 від 24.06.2015 року.

15 липня 2015 року позивач отримав від Луцької міської ради за підписом першого заступника міського голови Тараса Яковлева Лист інформаційного характеру (№ К-1897,/1,2,3,4-020 від 15.07.2015р.) з якого вбачається, що його клопотання не було розглянуто у зв'язку тим, що ОСОБА_1 необхідно надати графічні матеріали яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, довідку про наявність у Державному земельному кадастрі відомостей про одержання у власність земельної ділянки в межах норм безоплатної приватизації за певним видом її цільового призначення (використання), графічний додаток до рішення Луцької міської ради, розроблений на актуальній топографо - геодезичній зйомці землевпорядною організацією, що має ліцензію на проведення таких робіт, актуальну топографо - геодезичну зйомку.

Позивач вважає, що дії відповідача є незаконними, необґрунтованими та такими, що порушують його законне право на отримання у власність земельної ділянки. У зв'язку з чим, просив визнати протиправними дії відповідача щодо порушення процедури розгляду клопотання № 3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд» у межах норм безоплатної приватизації згідно з нормами статті 118 Земельного кодексу України та невинесення на розгляд сесії Луцької міської ради Волинської області його клопотання № 3 зареєстрованого за № К- 1897/2 від 24.06.2015 року; зобов'язати відповідача винести на засідання чергової сесії Луцької міської ради Волинської області клопотання № 3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд», орієнтовною площею 0,10 га в межах міста Луцька Волинської області та прийняти відповідне вмотивоване рішення у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України; стягнути з місцевого бюджету Луцької міської ради в його користь 3000 грн. витрат на правову допомогу та 551 грн. 21 коп. судового збору.

В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову.

Таким чином, суд, заслухавши пояснення сторін, повно і всебічно з'ясувавши обставини в справі, об'єктивно дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що 24 червня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Луцької міської ради з клопотанням № К-1897/2 від 24.06.2015 року щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою з відведення безоплатно у власність земельної ділянки в адміністративних межах Луцької міської ради Волинської області з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» не більше 0,10 га в порядку статті 118 Земельного кодексу України, вказане клопотання було досліджене з матеріалів наданих представником відповідача.

До клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою № К-1897/2 від 24.06.2015 року на виконання вимог ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України ОСОБА_1 було долучено графічний матеріал з позначенням контуру бажаної до відведення у власність земельної ділянки, яка розташована біля вулиці Балакірева в м. Луцьку

Цільове та функціональне призначення земельної ділянки, вказаної у його графічному матеріалі, узгоджується та відповідає офіційним даним затвердженої містобудівної документації міста Луцька - Генерального плану міста Луцька та Плану зонування міста Луцька.

Листом від 15 липня 2015 року № К-1897,/1,2,3,4-020 за підписом першого заступника міського голови Тараса Яковлева на клопотання ОСОБА_1 була надана відповідь про те, що його клопотання не було розглянуто у зв'язку тим, що ним до клопотання були додані не належним чином оформлені графічні матеріали

Земельним кодексом України визначено правові засади земельних відносин в Україні. Статтею 2 ЗК України, визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Нормами статті 3 цього ж кодексу визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятим відповідно до них нормативно-правовими актами. Таким чином, правовідносини пов'язані земельними відносинами регулюються у відповідності з нормами Конституції та Земельного кодексу України. Інші прийняті нормативно-правові акти не можуть їм суперечити.

Стаття 14 Конституції України визначає, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Крім того, статтею 81 ЗК України, встановлено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки серед іншого на підставі безоплатної передачі із земель державної комунальної власності.

Статтею 116 ЗК України, визначено підстави набуття права власності на земельні ділянки державної та комунальної власності. Частиною 3 цієї статті встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації визначених ЗКУ. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межа норм, визначених ЗКУ, провадиться один раз по кожному виду використання

Положеннями статті 121 Земельного кодексу України визначено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Так відповідно до цих норм громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у певних розмірах. Для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах - надається земельна ділянка не більше 0,10 гектара.

Частиною 6 статті 118 ЗКУ визначено порядок отримання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян в межах безоплатної приватизації. Громадяни зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарські будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. При цьому не вказано необхідності визначати межі земельної ділянки та додавати інші документи та матеріали.

Цією ж статтею визначено порядок та строки розгляду клопотання щодо надання у власність громадянам земельних ділянок державної та комунальної власності. Згідно цього порядку відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених встановленому законом порядку.

Статтею 122 ЗК України, визначено повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування. Частиною 1 цієї статті визначено, що міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Таким чином, у розумінні цієї норми Луцька міська рада є органом місцевого самоврядування, який має повноваження щодо надання у власність громадянам земельних ділянок комунальної власності в межах м. Луцька для всіх потреб і в тому числі для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки).

Засади організації та діяльності та правового статусу органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено ЗУ «Про місцеве самоврядування». Нормами статті 26 цього закону визначено, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин відбувається виключно на пленарних засіданнях міської ради. Таким чином, клопотання щодо надання у власність земельної власності із земель комунальної власності повинно розглядатися виключно на пленарному засіданні Луцької міської ради Волинської області.

У відповідності до наведених вище норм законодавства позивач звернувся з клопотанням до Луцької міської ради Волинської області щодо отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою з відведення безоплатно у власність в адміністративних межах Луцької міської ради Волинської області з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» не більше 0,10 га в порядку статті 118 Земельного кодексу України. При цьому позивач додав до клопотання передбачені частиною 6 статті 118 ЗК України додатки, а саме, графічні матеріали з бажаним місцем розташування земельної ділянки в межах міста Луцька Волинської області.

Роблячи такий висновок суд крім іншого враховує позицію викладену в Ухвалі ВАС України від 16 липня 2015 року справа № К/800/63658/14.

Однак, відповідачем в порушення вищевказаних норм законодавства у місячний строк та відповідно до встановленої чинним законодавством процедури не розглянуто та відповідне рішення за наслідками такого розгляду не прийнято, чим порушено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги щодо визнання протиправними дії Луцької міської ради Волинської області щодо порушення процедури розгляду клопотання ОСОБА_1 зареєстроване 24.06.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» у межах норм безоплатної приватизації згідно з нормами ст. 118 Земельного кодексу України та невинесення на розгляд сесії Луцької міської ради вказаного клопотання зареєстроване від 24.06.2015 року; зобов'язання Луцьку міську раду винести на засідання чергової сесії Луцької міської ради Волинської області клопотання ОСОБА_1 зареєстроване 24.06.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)», орієнтовною площею 0,10 га., та прийняття відповідного вмотивованого рішення у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України.

У той же час, суд вважає необґрунтованими посилання Луцької міської ради на необхідність подання додаткових документів, перелік яких визначено рішенням Луцької міської ради № 66/26 від 26.11.2014 року про затвердження реєстру адміністративних послуг (інформаційна карта рішення Луцької міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності (в оренду) фізичним особам ІК-254/29/01КП), оскільки зазначені положення рішення Луцької міської радим суперечать положенням ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України як нормативно-правовому акту вищої юридичної та застосуванню до спірних правовідносин не підлягають.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що наявність у позивача можливості скористатися своїм правом, передбаченим абзацом 3 ч.7ст.118 ЗК України на замовлення розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання (отримання) відповідного дозволу Управлінням, не позбавляє його права, на підставі частин 10 і 11 цієї ж статті та ч.4 ст.105, ч.2 ст.162 КАС, на звернення до суду із позовом про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобовязання його вчинити дії по розгляду відповідного клопотання (заяви) позивача.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, відповідачем, з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин по справі та вимог законодавства, не доведено правомірність своїх дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 98 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.

Згідно з ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать: витрати на правову допомогу; витрати сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз; витрати, пов'язані з проведенням огляду доказів на місці та вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи.

Як вбачається із ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем було укладено договір про надання правової допомоги від 19.08.2015 р. № 21/08-5 з ФОП «Калько Дмитро Олексійович» (а.с.29 ) та відповідно до акту виконаних робіт сплачено 3000,00 грн., що складається з надання правової консультації і роз'яснень з правових питань протягом 30 хв. 05 хв, вартість 231,00 грн. та складання (написання) позовної заяви до суду протягом 6 годин, вартість - 2772,00 грн. (а.с. 31), дана обставина також стверджується чеком № 1908201 183827 на суму 3000,00 грн. (а.с. 35).

Також позивачем при зверненні до суду з вказаним позовом було сплачено судовий збір в сумі 551,21 гривень (а.с. 1а)

Таким чином, суд приходить до висновку, що на користь позивача слід стягнути з місцевого бюджету Луцької міської ради витрати на правову допомогу в сумі 3000,00 грн. та 551,21 грн. судового збору.

Відповідно до ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе зобов'язати Луцьку міську раду надати звіт про виконання судового рішення на протязі 10 днів з моменту набрання рішення законної сили за наслідками апеляційного провадження, перебіг цього строку починається з дня набрання постановою законної сили.

Керуючись ст. ст. 8, 14, 55, 56, 75, 124 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 11, 17, 18, 19, 21, 68, 104, 105, 106, 162, 244-2 КАС України, ст.ст. 81, 116, ч. 6 ст. 118, ст.ст. 121, 122 ЗК України, ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», суд,

П О С Т А Н О В И В :

уточнений адміністративний позов ОСОБА_1 до Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Луцької міської ради Волинської області щодо порушення процедури розгляду клопотання ОСОБА_1 зареєстроване Луцькою міською радою 24.06.2015 року за № К-1897/2 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» у межах норм безоплатної приватизації згідно з нормами ст. 118 Земельного кодексу України та невинесення на розгляд сесії Луцької міської ради вказаного клопотання №3 зареєстрованого за № К-1897/2 від 24.06.2015 року.

Зобов'язати Луцьку міську раду винести на засідання чергової сесії Луцької міської ради Волинської області клопотання №3 ОСОБА_1 зареєстроване Луцькою міською радою 24.06.2015 року за № К-1897/2 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)», орієнтовною площею 0,10 га., та прийняти відповідне вмотивоване рішення у відповідності до вимог ст. 118 Земельного кодексу України.

Стягнути з місцевого бюджету Луцької міської ради на користь ОСОБА_1 понесених і документально підтверджених судових витрати на правову допомогу в сумі 3000 (три тисячі) грн. 00 коп. та 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 21 коп. судового збору.

Зобов'язати Луцьку міську раду надати звіт про виконання судового рішення на протязі 10 днів з моменту набрання рішення законної сили за наслідками апеляційного провадження, перебіг цього строку починається з дня набрання постановою законної сили.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складений та підписаний 23.03.2016 року.

Суддя А.О. Подзіров