ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Остапенко Н.М.
Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.
ПОСТАНОВА
іменем України
"23" березня 2016 р. Справа № 279/6950/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Іваненко Т.В.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "13" листопада 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату коштів ,
ВСТАНОВИВ:
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області постановою від 13.11.2015 р. ОСОБА_3 задовольнив частково.
Визнав неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради щодо виплати ОСОБА_3 в неповному обсязі коштів, передбачених ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Визнав неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_3 в неповному обсязі коштів, передбачених ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов"язав Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_3 допомогу в зв"язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у розмірах, визначених ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: у розмірі 40 % мінімальної заробітної плати за період з 18.06.2014 року по 03.08.2014 року з урахуванням виплачених коштів за вказаний період.
Зобов"язав Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_3 доплату до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: у розмірі 2-х мінімальних заробітних плат, за період з 18.06.2014 року по 03.08.2014 року з урахуванням виплачених коштів за вказаний період.
В частині перерахунку та виплати коштів за період з 03.08.2014 року по 31.10.2014 року відмовив за безпідставністю позовних вимог.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації звернулося до Житомирського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В апеляційній скарзі вказує, що місцевий суд неповно, поверхнево та однобічно дослідив матеріали справи, які мають суттєве значення для вирішення справи по суті, чим порушив вимоги норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши справу в межах, визначених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга належить до часткового задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_3 проживає в м.Коростені, працює в Житомирській обласній дирекції ПАТ "Рейффайзен Банка Аваль" в секторі інкасації коштів та перевезення валютних цінностей в м.Коростені та отримує доплату до заробітної плати згідно статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення, однак, в розмірі, що встановлений постановою КМУ №836 від 26.07.1996 року, що підтверджується довідкою № 253 від 18.11.2014 року (а.с. 5).
Згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: - у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати.
Водночас сума, з якої здійснювався розрахунок виплати позивачу, передбаченої Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначалася згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначеною постановою, всупереч вимогам вказаного Закону, який встановлює розмір доплат як величину кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати, встановлено конкретний розмір такої доплати в твердій грошовій сумі.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що платником щомісячної доплати відповідно статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за роботу в зоні радіоактивного забруднення є Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.5 пункту 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних з соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року №936, виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м.Києва та Севастополя) рад, за місцем реєстрації громадян, працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших структур, громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, зокрема, доплата особам за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до статей 39, 40 Закону, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836.
Відповідно до пункту 5 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних з соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, соціальні виплати, доплати (види допомоги), передбачені підпунктами 5 - 13 пункту 4 цього Порядку, проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Враховуючи вищезазначені правові норми, колегія суддів зазначає, що обов'язок щодо нарахування доплати до заробітної плати, передачі розрахунку до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації та проведення виплат виникає саме у роботодавця, тобто у Житомирської обласної дирекції ПАТ "Рейффайзен Банка Аваль". Також відсутні повноваження в управління здійснювати такі виплати безпосередньо фізичній особі.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації не наділено функціями та повноваженнями нарахування та виплати доплати працюючим громадянам відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в названій частині з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову до вказаного відповідача.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації задовольнити частково.
Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "13" листопада 2015 р. в частині визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_3 в неповному обсязі коштів, передбачених ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та зобов"язання Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_3 доплату до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: у розмірі 2-х мінімальних заробітних плат, за період з 18.06.2014 року по 03.08.2014 року з урахуванням виплачених коштів за вказаний період скасувати.
Прийняти в цій частині нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
В іншій частині постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: Т.В. Іваненко
Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11500
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації вул.Цитадельна,4/7,м.Київ,01015
- ,