ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2016 р. Справа № 815/103/16
Категорія: 5.3 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Милосердного М.М.
при секретарі - Павлюк К.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2016 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ікс Оіл" до Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування припису, визнання протиправною та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И Л А :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ікс Оіл" звернулось до суду з адміністративним позовом до Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу №194 від 07 грудня 2015 року про проведення позапланової перевірки ТОВ "Ікс Оіл"; визнання протиправними дій посадових осіб відповідача щодо проведення позапланової перевірки ТОВ "Ікс Оіл"; визнання протиправним та скасування припису від 09 грудня 2015 року про зобов'язання ТОВ "Ікс Оіл" розпорядитися продукцією, яка зазначена у п.1 додатку 7 до акту перевірки №53/07 від 09 грудня 2015 року, відповідно до вимог Закону України "Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції"; визнання протиправною та скасування постанови №24 від 22 грудня 2015 року про накладення на позивача стягнення, передбаченого ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів", стягнення судових витрат.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2016 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано припис Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області від 09 грудня 2015 року про зобов'язання ТОВ "Ікс Оіл" розпорядитися продукцією, яка зазначена у п.1 додатку 7 до акту перевірки №53/07 від 09 грудня 2015 року, відповідно до вимог Закону України "Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції". Визнано протиправною та скасовано постанову Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області №24 від 22 грудня 2015 року про накладення на ТОВ "Ікс Оіл" стягнення передбаченого ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів". В іншій частині позовних вимог ТОВ "Ікс Оіл" відмовлено.
В апеляційній скарзі Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в частині задоволення позовних вимог в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Ікс Оіл" є суб'єктом господарювання, який здійснює, зокрема, роздрібну торгівлю пальним.
На адресу Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області надійшло звернення споживача №К-1163 від 02 грудня 2015 року щодо придбанням ним 29 листопада 2015 року неякісного палива на АЗС ТОВ "Ікс Оіл" за адресою: м. Одеса, вул. 25-ї Чапаївської дивізії.
Інспекція з питань захисту прав споживачів в Одеській області направила зазначене звернення до Держспоживінспекції України для отримання згоди на проведення позапланового заходу та 03 грудня 2015 року відповідач отримав відповідну згоду на проведення позапланового заходу, а тому, 07 грудня 2015 року виданий наказ №194-од про проведення позапланової перевірки, на підставі якого 07 грудня 2015 року оформлено направлення №846 на проведення перевірки із зазначенням адреси перевірки, питань, які підлягають перевірці, підстав для проведення перевірки, строку її проведення.
Фахівцями Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області 08 грудня 2015 року здійснена спроба проведення перевірки АЗС №7 ТОВ "Ікс Оіл" за адресою: м. Одеса, вул. 25-ї Чапаївської дивізії, 1/1, однак, вони не були допущені до перевірки за наказом керівника АЗС з посиланням на обмеження проведення перевірок в цей період.
Враховуючи зазначені обставини та не можливість проведення перевірки без керівника АЗС, 08 грудня 2015 року відповідачем надісланий лист керівнику ТОВ "Ікс Оіл" ОСОБА_2, який ним отриманий в той же день, про зобов'язання з'явитися 09 грудня 2015 року о 12:00 до Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області та надати копії документів, необхідних для проведення позапланової перевірки.
Керівник АЗС з'явився у призначений час та надав до інспекції сертифікат відповідності UA1.182.0122875-14, паспорт якості №42166 від 11 червня 2015 року, декларацію про відповідність від 04 червня 2015 року, ТТН №09/11/15-2 від 09 листопада 2015 року, сертифікат відповідності №UA1.174.0087828-15, документ іноземною мовою №1153W/15 від 13 лютого 2015 року, ТТН №001887 від 27 листопада 2015 року, видаткові накладні №11/27-1 від 27 листопада 2015 року, №2135 від 09 листопада 2015 року, Х - звіт залишків палива, а тому у відповідача з'явилася можливість провести перевірку.
Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Одеській області 09 грудня 2015 року, в присутності керівника ТОВ "Ікс Оіл" ОСОБА_2, проведена перевірка дотримання ТОВ "Ікс Оіл" законодавства про захист прав споживачів, за результатами якої складений акт перевірки №53/07 від 09 грудня 2015 року.
Зазначеною перевіркою встановлені порушення позивачем ст. 14 Закону України "Про захист прав споживачів", п.9, п.11, п.27, п.29 "Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами", затверджених 20 грудня 1997 року Постановою Кабінету Міністрів України №1447, п.5, п.7, п.8, п.9, п.20 "Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив", затвердженого 01 серпня 2013 року Постановою Кабінету Міністрів України №927.
За результатами перевірки, в той же день, відповідачем виданий припис, яким позивача зобов'язано усунути порушення, зазначені в акті перевірки та розпорядитися продукцією у відповідності до вимог Закону України "Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції" до 22 грудня 2015 року.
Крім того, 09 грудня 2015 року відносно ОСОБА_2 складений протокол про адміністративне правопорушення №002128, розгляд якого призначений на 22 грудня 2015 року.
18 грудня 2015 року позивач, на усунення порушень зазначених в акті перевірки, надав до Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області переклад на російську мову сертифікат якості №1153W/15 від 13 жовтня 2015 року, декларацію про відповідність, видану ТОВ "Трейд Коммодиди", паспорт якості №42166.
Проте, на підставі виявлених під час перевірки порушень, Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Одеській області, 22 грудня 2015 року винесена постанова про накладення стягнення на позивача за п.4 ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів" в розмірі 3 035 145, 63 грн.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача не було підстав для притягнення позивача до відповідальності за п.4 ч.1 ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів", оскільки, у позивача були в наявності всі необхідні документи, які свідчать про відповідність пального вимогам нормативно-правових актів стосовно безпеки для життя, здоров'я та майна споживачів і навколишнього природного середовища та ці документи були надані відповідачу під час проведення перевірки, хоча і були без перекладу та в не якісній копії, проте в подальшому до винесення оскаржуваної постанови ці документи надані в належній якості та надані до суду в обґрунтування позовних вимог, у зв'язку з чим вимоги щодо скасування постанови Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області №24 від 22 грудня 2015 року підлягають задоволенню. Також, суд першої інстанції дійшов до висновку щодо обґрунтованості вимог про визнання протиправним та скасування припису від 09 грудня 2015 року, яким зобов'язано позивача розпорядитися продукцією відповідно до вимог Закону України "Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції", оскільки реалізація позивачем продукції, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів стосовно безпеки для життя, здоров'я та майна споживачів і навколишнього природного середовища, спростовується наданими документами, що підтверджують її якість, а тому ця продукція не підлягає вилученню з обігу.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При проведенні перевірки стану дотримання законодавства про захист прав споживачів ТОВ "Ікс Оіл" відповідачем було встановлено реалізацію нафтопродуктів, що не відповідає вимогам технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №927 від 01 серпня 2013 року, який встановлює вимоги до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, що виробляються, вводяться в обіг та реалізуються на території України, з метою захисту життя та здоров'я людини, тварин, рослин, національної безпеки, охорони навколишнього середовища та природних ресурсів, через відсутність паспортів якості, декларації про відповідність та національного знаку відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам вищезазначеного технічного регламенту, яким порушено вимоги ст. 14 Закону України "Про захист прав споживачів".
Відповідно до ч.1 та ч.4 ст. 14 Закону України "Про захист прав споживачів" - споживач має право на те, щоб продукція за звичайних умов її використання, зберігання і транспортування була безпечною для його життя, здоров'я, навколишнього природного середовища, а також не завдавала шкоди його майну. У разі відсутності нормативних документів, нормативно-правових актів, що містять обов'язкові вимоги до продукції, використання якої може завдати шкоди життю, здоров'ю споживача, навколишньому природному середовищу, а також майну споживача, відповідні органи виконавчої влади, що здійснюють державний захист прав споживачів, зобов'язані негайно заборонити випуск і реалізацію такої продукції.
Продукція, на яку актами законодавства або іншими нормативними документами встановлено обов'язкові вимоги щодо забезпечення безпеки для життя, здоров'я споживачів, їх майна, навколишнього природного середовища і передбачено нанесення національного знака відповідності, повинна пройти встановлену процедуру оцінки відповідності. Виробник має право маркувати продукцію національним знаком відповідності за наявності декларації про відповідність та/або сертифіката відповідності, виданих згідно із законодавством. Реалізація продукції (у тому числі імпортних товарів) без маркування національним знаком відповідності та/або без сертифіката відповідності чи декларації про відповідність забороняється. Підставою для митного оформлення імпорту таких товарів на територію України є наявність передбачених законодавством документів, які засвідчують факт проходження ними процедури оцінки відповідності. Відповідальність за порушення вимог щодо безпеки продукції, передбачених цією частиною, визначається цим Законом та іншими законодавчими актами.
Відповідно до вимог п.9, п.11, п.27, п.29 "Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами", затверджених 20 грудня 1997 року постановою Кабінету Міністрів України №1442 забороняється продаж нафтопродуктів, які не відповідають обов'язковим вимогам щодо їх якості та безпечності. Суб'єкт господарювання, що здійснює продаж нафтопродуктів, зобов'язаний своєчасно надати споживачеві необхідну доступну та достовірну інформацію про нафтопродукти, а також на вимогу споживача - копію документа про якість (паспорт якості) та копію декларації про їх відповідність. Приймання нафтопродуктів на АЗС здійснюється за наявності паспорта якості нафтопродукту, декларації про відповідність, без яких приймати нафтопродукти на АЗС забороняється.
Згідно із п.5, п.7, п.8, п.9, п.20 "Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив", затвердженого 01 серпня 2013 року постановою Кабінету Міністрів України №927 дозволяється виготовлення, введення в обіг і обіг палив, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту. На вимогу споживача (покупця) продавець повинен надати копію документа про якість (паспорт якості) палива та копію декларації про відповідність. Кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива. Перед введенням в обіг палив на документ про якість (паспорт якості) палива виробником повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так, щоб забезпечувалася його видимість, розбірливість та незмивність.
Пунктом 4 ч.1 ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів" передбачено, що у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування, у тому числі ресторанного господарства, несуть відповідальність за виготовлення або реалізацію продукції, що не відповідає вимогам нормативних документів, нормативно-правових актів стосовно безпеки для життя, здоров'я та майна споживачів і навколишнього природного середовища, - у розмірі трьохсот відсотків вартості виготовленої або одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі, коли відповідно до закону суб'єкт господарської діяльності не веде обов'язковий облік доходів і витрат, - у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ТОВ "Ікс Оіл" під час перевірки до Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області були надані щодо двох партій бензину марки А-95-Євро5-Е5 та А-95-Євро документи в підтвердження якості нафтопродуктів, а саме щодо одної партії нафтопродуктів наданий паспорт якості №42166 від 11 червня 2015 року, копія якого була виготовлена в поганій якості та з неї не вбачалося даних щодо виробника нафтопродуктів, показників якості, національного знаку відповідності; декларація про відповідність від 04 червня 2015 року; сертифікат відповідності UA1.182.0122875-14; щодо другої партії нафтопродуктів було надано сертифікат відповідності №UA1.174.0087828-15; сертифікат якості іноземною мовою №1153W/15 від 13 жовтня 2015 року.
Проте, контролюючий орган дійшов до висновку, що реалізація продукції не відповідає встановленим вимогам ст. 14 Закону України "Про захист прав споживачів", п.9, п.11, п.27, п.29 "Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами", п.5, п.7, п.8, п.9, п.20 "Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив", оскільки по одній партії пального паспорт якості №42166 від 11 червня 2015 року наданий в копії поганої якості, що не дає можливості прийняти його як належний доказ відсутності порушення, а по іншій партії пального декларація відповідності відсутня, а сертифікат якості не був наданий з перекладом з іноземної мови, що не давало можливості його дослідити.
Відповідно до листа №1870 від 18 грудня 2015 року, ТОВ "Ікс Оіл" була надана відповідачу інформація щодо усунення виявлених недоліків документів, а саме переклад на російську мову сертифікату якості №1153W/15 від 13 жовтня 2015 року, декларація відповідності на цю партію товару та копія належної якості паспорту якості №42166 від 11 червня 2015 року на іншу партію товару, в якому міститься знак відповідності, показники якості, виробник (а.с.43).
Більш того, апелянтом в апеляційній скарзі зазначено, що до Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області були надані підтвердження того, що виявлені під час проведення перевірки порушення усунуті в повному обсязі, що підтверджується листом з додатками №870 від 18 грудня 2015 року, тобто колегія суддів акцентує увагу на тому, що встановлені недоліки документів були усунуті до моменту прийняття оскаржуваної постанови №24 від 22 грудня 2015 року, якою накладено на позивача стягнення передбаченого ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів".
Також, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що декларація про відповідність Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та кательних палив була видана 29 жовтня 2015 року, а паспорт якості №42166 виданий 11 червня 2015 року (а.с.27, 31), що в свою чергу підтверджує факт існування у позивача цих документів саме на момент проведення перевірки та винесення припису, у зв'язку з чим, судом першої інстанції правомірно зроблено висновок про визнання протиправним та скасування припису відповідача з мотивів відсутності підстав для вилучення з обігу продукції, яка реалізовувалася позивачем на момент проведення перевірки за наявності документів, що підтверджують її якість.
Таким чином, з урахуванням тих обставин, що позивачем виконані вимоги припису, що не спростовано апелянтом, колегія суддів приходить до висновку, що Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Одеській області безпідставно накладено на ТОВ "Ікс Оіл" стягнення передбачені ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів", у зв'язку з чим висновки суду першої інстанції щодо задоволення адміністративного позову шляхом визнання протиправним та скасування постанови №24 від 22 грудня 2015 року є обґрунтованими.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, у зв'язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2016 року відстрочено Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2016 року по справі №815/103/16 до моменту ухвалення судового рішення, у зв'язку з чим судовий збір у розмірі 51 419, 70 грн. (110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір") підлягає стягненню з апелянта за результатами розгляду апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2016 року залишити без змін.
Стягнути з Інспекції з питань захисту прав споживачів в Одеській області до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок №:31212206781008, отримувач коштів: УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, код ЄДРПОУ суду 34380461 судовий збір в розмірі 51 419, 70 грн. (п'ятдесят одна тисяча чотириста дев'ятнадцять) гривень.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлений 23 березня 2016 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
М.М. Милосердний