ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
22 березня 2016 р. Справа № 522/11050/14-а
Головуючий в 1 інстанції: Турецький О.С.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Семенюк Г.В. судді - Потапчук В.О. судді - Жук С.І.при секретаріПолянській А.М.
за участю сторін: ТОВ „Блаз"Оксюта В.В. (довіреність)ОМР Ходаковська О.Ю. (довіреність)ТОВ „Мірс"Іваніченко О.В. (довіреність)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду клопотання про зобов'язання опублікування оголошення по адміністративній справі за апеляційною скаргою Одеської міської ради на Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 10 грудня 2014 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „Блаз" до Одеської міської ради; за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - товариство з обмеженою відповідальністю „Мірс" про визнання протиправним та скасування рішень суб'єкта владних повноважень, -
встановиЛА:
Позивач, звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до Одеської міської ради; за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - товариство з обмеженою відповідальністю „Мірс" про визнання протиправним та скасування рішень суб'єкта владних повноважень.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 10 грудня 2014 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Одеської міської ради №41-VI від 28.12.2010 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси». Визнано протиправним та скасовано рішення Одеської міської ради №1268-VI від 20.09.2011 року «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 №41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси».
Одеська міська рада не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції від 10 грудня 2014 року по справі № 522/11050/14-а та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.
14 березня 2016 року за вх. № 3643 до Одеського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання товариства з обмеженою відповідальністю „Блаз", у якому останнє просило покласти на Одеську міську раду обов'язок опублікувати оголошення в друкованому засобі масової інформації „Одеські вісті".
Відповідно до частини 2 статті 171 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Частиною 3 статті 171 КАС України передбачено, що у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до судового розгляду.
У відповідності з діючим законодавством нормативно-правовий акт це офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, має неперсоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування. Іншими словами, нормативно-правовий акт - це документ, прийнятий у визначеному порядку компетентним державним органом, у якому містяться норми права. Нормативно-правові акти поділяють на закони та підзаконні нормативно-правові акти.
Підзаконні нормативно-правові акти - результат нормотворчої діяльності компетентних органів держави (їх посадових осіб) та уповноважених на те державою громадських об'єднань. Такі акти зазвичай розвивають чи деталізують окремі положення законів.
Одним із видів підзаконних нормативно-правових актів є нормативні акти органів місцевого самоврядування. Порядок, терміни та умови оприлюднення і набрання чинності нормативно-правових-актів регулюються Конституцією України та відповідним Указом Президента України.
Дія закону (нормативно-правового акта) чи навіть окремої його норми права - це обов'язковість їх виконання (всіма) громадянами, посадовими особами, державними органами та іншими суб'єктами права стосовно певної сфери (виду) суспільних відносин, за певних обставин (ситуацій), протягом певного часу, на певній території та щодо конкретного кола суб'єктів права, тобто осіб, організацій (в широкому значенні цього слова), які наділені певними характеристиками.
Дія нормативного акта починається з моменту набрання ним чинності - календарної дати, з якої всі суб'єкти права (органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, інші фізичні і юридичні особи тощо) повинні керуватися ним, виконувати і додержуватись його приписів. Мається на увазі його юридична сила. Порядок набрання нормативними актами чинності встановлюється законодавством.
За правилами ст.ст. 5 і 13 Закону України "Про оцінку землі" обов'язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ст. 18 ЗУ "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Вищезгаданий Закон зазначає, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що рішення Одеської міської ради №41-VI від 28.12.2010 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» та №1268-VI від 20.09.2011 року «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 №41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» є офіційними письмовими документами, прийнятими відповідачем у визначеній законодавством формі які спрямовані на регулювання суспільних відносин, що містять норми права, які поширюють свою дію на невизначене коло осіб, і призначені для неодноразового застосування, тобто за своїми ознаками оскаржувані рішення є нормативно-правовими актами, а тому інформація щодо їх оскарження має бути офіційно оприлюднена.
Аналогічну правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України в своїй Ухвалі від 18.02.2016 року по справі № К/800/24435/15.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення клопотання позивача та зобов'язання Одеську міську раду опублікувати оголошення про оскарження означених рішень в друкованому засобі масової інформації „Одеські вісті".
Керуючись ст.ст. 165, 171 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Клопотання товариства з обмеженою відповідальністю „Блаз" про зобов'язання опублікування оголошення, - задовольнити.
2. Зобов'язати Одеську міську раду відповідно до статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України опублікувати оголошення про оскарження рішень Одеської міської ради №41-VI від 28.12.2010 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» та №1268-VI від 20.09.2011 року «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 №41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси» в друкованому засобі масової інформації „Одеські вісті".
3. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваних актів, реквізити нормативно - правових актів, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення повинно бути опубліковано не пізніше як за сім днів до судового розгляду.
4. Надати суду належні докази опублікування оголошення про призначення судового засідання адміністративної справи № 821/3550/15-а.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає як така, що не перешкоджає подальшому провадженню у справі.
Головуючий суддя Г.В. Семенюк суддя В.О. Потапчук суддя С.І. Жук