Постанова № 56617605, 17.03.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2016
Номер справи
803/3810/15
Номер документу
56617605
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2016 року Справа № 876/977/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Каралюса В.М.,

суддів: Костіва М.В., Матковської З.М.,

за участі секретаря судового засідання Бєлкіної Н.І.,

та за участі осіб:

від позивача - Міщук І.В.,

від третьої особи - Коваль О.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ПАККО Холдинг» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2015 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ПАККО Холдинг» до Міжрегіонального Головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників податків, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору товариство з обмеженою відповідальністю «Баядера Логістик» про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

В грудні 2015 року позивач товариство з обмеженою відповідальністю «ПАККО Холдинг» звернувся до суду з адміністративним позовом до Міжрегіонального Головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників податків, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення Міжрегіонального Головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників податків про застосування фінансових санкцій від 20 листопада 2015 року № 25749 /0146/2810.

Позовна заява обґрунтована тим, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесене протиправно, так як що гарантійний термін зберігання реалізованого вина закінчується 30 травня 2016 року, а отже було дотримано вимоги статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Крім цього позивач вказує, що набір горілка "Хлібний дар" Класична" та напій сильногазований на ароматизаторах "КОКА - КОЛА" не складається з окремих товарів, а є однією товарною позицією, яка була реалізована за 54,99 грн., що не є нижчою за встановленні мінімальні роздрібні ціни на такі напої.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2015 року в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Пакко Холдинг" до Міжрегіонального Головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників податків, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю "Баядера Логістик" про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій відмовлено повністю.

Не погодившись із таким рішенням суду першої інстанції, його оскаржив позивач, який в поданій апеляційній скарзі, покликаючись на те, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, в зв'язку з чим просить таку постанову скасувати та прийняти нову, якою заявлені позовні вимоги задовольнити. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тими ж обставинами, що й позовної заяви.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача та третьої особи на підтримання вимог апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 04 листопада 2015 року працівниками Головного управління ДФС в Івано-Франківській області було проведено перевірку магазину "Пакко", що розташований за адресою: м. Івано Франківськ , вул. Надрічна, 1, та належить суб'єкту господарювання Товариству з обмеженою відповідальністю "Пакко Холдинг".

За результатами проведеної перевірки складено акт №120/09-19-21-11/1/34928470 від 04 листопада 2015 року (41 44), згідно якого виявлено порушення ст.ст. 11, 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме виявлено зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка, а саме термін знаходження в реалізації вина "Лідія" закінчився 30.05.2015 року, отже така продукція вважається немаркованою та роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановленні мінімальні роздрібні ціни на такі напої.

На підставі зазначеного акту перевірки Міжрегіональним Головним управлінням ДФС - центральним офісом з обслуговування великих платників податків винесено рішення від 20.11.2015 року №25749/0146/2810 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 27980 грн.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України врегульовано Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Статтею 1 цього Закону визначено, що роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування (абзац 13);

мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари (абзац 30);

мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки (абзац 31).

Згідно ч.12 ст.15 даного Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Частиною 10 ст.18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" надано Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

Відповідно до ч.10 ст.18 вказаного Закону Кабінет Міністрів України у постанові від 30.10.2008 №957 встановив розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв.

Додатком до Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" від 30.10.2008 №957 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №426) визначено, що з 01.09.2015 мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту, що застосовується для виготовлення горілки та лікеро-горілчаних виробів становить 274,50 грн.

Приміткою 1 Додатку до згаданої постанови встановлено, що мінімальні роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.

З урахуванням наведеного, з 01.09.2015 мінімальна роздрібна ціна горілки 0,5 л, міцністю 40% об становить 54,90 грн. (274,50 грн. * 40% об * 0,5 л / 100%).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на підставі договору постачання, укладеного із Товариством з обмеженою відповідальністю "Баядера Логістик" (постачальник), відповідно до видаткової накладної №51032/46987 від 20.10.2015 придбано у постачальника 240 наборів, кожен з яких складається з 1 пляшки горілки "Хлібний Дар"Класична", пляшка скляна, місткість 0,5 л, вміст спирту 40% об та напою безалкогольного сильногазованого на натуральних ароматизаторах "Кока-Кола" пляшка полімерна, місткість 0,5 л, за оптово-відпускною ціною 45,36 грн. на загальну суму 10886,40 грн.

При цьому, вказаному набору Асоціацією Товарної Нумерації України "ДжіЕс1 Україна" присвоєно глобальний номер товарної позиції 4820178650328 у всесвітній системі GS1, про що Товариству з обмеженою відповідальністю "Баядера Логістик" видано свідоцтво №18644-34 від 27.08.2015.

Відповідно до п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, база оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів та не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх собівартості.

Таким чином, оскільки позивач придбав згадані набори у постачальника - Товариства з обмеженою відповідальністю "Баядера Логістик", база оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання цього товару не може бути нижчою за ціну його придбання.

Враховуючи вищевикладене, позивачем під час реалізації набору, складовими якого є горілка "Хлібний Дар" Класична" 0,5 л та напій безалкогольний сильногазований на натуральних ароматизаторах "Кока-Кола" 0,5 л, за ціною 54,99 грн. дотримано вимоги як п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України, так і Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 №957, якою встановлено мінімальну роздрібну ціну горілки 0,5 л, міцністю 40% об у розмірі 54,90 грн.

Покликання податкового органу про те, що 28.10.2015 позивачем також реалізовано одну пляшку безалкогольного сильногазованого напою "Кока-Кола" 0,5 л за ціною 8,15 грн., тоді як вартість такого напою у наборі становила тільки 0,09 грн., а отже ціна горілки "Хлібний Дар"Класична" 0,5 л складала 46,84 грн., є помилковим з огляду на наступне.

Так судом першої інстанції вірно встановлено, що позивачем дійсно придбано у ПП "Буковина Трек" напій безалкогольний сильногазований "Кока-Кола" 0,5 л за ціною 6,78 грн. за 1 пляшку, що підтверджується видатковою накладною від 14.10.2015 №В-00109198.

При цьому, напій безалкогольний сильногазований "Кока-Кола" 0,5 л, придбаний у ПП "Буковина Трек", є окремим видом товару, якому присвоєна товарна позиція ідентифікаційного номера у всесвітній системі GS1 - 54491472, тоді як уже встановлено колегією суддів позивач здійснював продаж набору вцілому, якому присвоєно глобальний номер товарної позиції - 4820178650328 у всесвітній системі GS1, а не окремо його складові.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що на безалкогольний напій "Кока-Кола" чинним законодавством України не встановлено мінімальні роздрібні ціни, що надає право суб'єкту господарювання, в даному випадку позивачу, самостійно та на власний розсуд вести цінову політику при реалізації такого товару.

З урахуванням наведеного, викладені в акті перевірки від 04.11.2015 висновки податкового органу про порушення позивачем вимог Постанови Кабінету України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" від 30.10.2008 №957 при реалізації горілки "Хлібний Дар" Класична" 0,5 л, 40% об, не відповідають фактичним обставинам справи.

За таких обставин, підстави для застосування до позивача штрафних санкцій згідно абз.11 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" відсутні, а відтак рішення про застосування фінансових санкцій в цій частині є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо правомірності застосування до позивача фінансових санкцій за порушення вимог зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" марки акцизного збору виготовляються, зберігаються та продаються відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Виробники алкогольних напоїв та тютюнових виробів проводять маркування кожної пляшки (упаковки) алкогольних напоїв та кожної пачки (упаковки) тютюнових виробів у такий спосіб, щоб марка розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару відповідно до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Маркування алкогольних напоїв здійснюється марками акцизного збору, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 % об'ємних одиниць. Кожна марка акцизного збору на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного збору за одиницю маркованої продукції. Порядок запровадження марок акцизного збору нового зразка встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Як передбачено частиною 2 статті 7 цього Закону, наявність марки акцизного збору на пляшці (упаковці) алкогольних напоїв та пачці (упаковці) тютюнових виробів є однією з умов для ввезення на митну територію України і реалізації їх споживачам. Забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.

Відповідно до пунктів 20 та 21 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України "Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 23.04.2003 №567, марки наклеюються виробниками на кожну пляшку, пачку (упаковку) у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів. Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного збору, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного збору, міцності продукції та місткості тари. Для прикріплення марок повинен використовуватися клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання.

Згідно з п. 4 ч. 4 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", у разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

В ході перевірки податковим органом виявлено порушення ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка, оскільки термін знаходження в реалізації вина "Лідія" закінчився 30.05.2015 року, отже така продукція вважається немаркованою. Зокрема, зазначене вино було виготовлене 30 травня 2014 року, гарантійний термін його зберігання становив 12 місяців

Разом з тим, відповідно до Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи №05.03.02-04/4423 від 10.02.2015 року та додатку до вказаного Висновку, термін придатності: гарантійний термін зберігання вина ординарного кріпленого десертного солодкого рожевого «Лідія», виробленого згідно ДСТУ 4806: 2007 «Вина. Загальні технічні умови» - 24 місяці з дня виготовлення. Ревізорами-інспекторами під час перевірки було встановлено, що датою виробництва вина «Лідія» є 30.05.2014 рік. Відповідно гарантійний термін зберігання вказаного вина згідно висновку закінчується 30.05.2016 року.

Таким чином, підприємством під час реалізації алкогольного напою (тетра-пак вина «Лідія») було в повному обсязі дотримано вимоги ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про неповноту з'ясування судом першої інстанції обставин, які мають значення для справи та невідповідність його висновків дійсним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення спору по суті. Відтак, оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової про задоволення заявлених позовних вимог.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.195, ст.196, п.3 ч.1 ст.198, п.1,3,4 ч.1 ст.202, ч.2 ст.205, ст.207, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ПАККО Холдинг» задовольнити.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2015 року у справі № 803/3810/15 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов товариства з обмеженою відповідальністю «ПАККО Холдинг» задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення Міжрегіонального Головного управління ДФС - центрального офісу з обслуговування великих платників податків про застосування фінансових санкцій від 20 листопада 2015 року № 25749/0146/2810.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя В.М. Каралюс

суддя М.В. Костів

суддя З.М. Матковська

повний текст постанови виготовлений 22.03.2016