Постанова № 56617449, 15.03.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2016
Номер справи
820/546/16
Номер документу
56617449
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

15 березня 2016 р. № 820/546/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова головного управління ДФС у Харківській області щодо не реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" як платника податку на додану вартість;

- зобов'язати ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській повторно розглянути питання щодо реєстрації ТОВ "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" як платника податку на додану вартість, розглянувши заяву ТОВ "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" від 25 січня 2016 року про реєстрацію платником податку на додану вартість у встановленому чинним законодавством порядку, із врахуванням висновків суду по даній справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 02.02.2016 року ТОВ "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" отримано поштою від ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області лист від 28.01.2016 за № 938/10/20-30-11-01-25, в якому контролюючий орган повідомив про недостовірність та неповноту даних в реєстраційній заяві платника, у зв'язку з чим пропонував ТОВ "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" надати нову реєстраційну заяву платника податку на додану вартість. Позивач вважає, що вищезазначений лист контролюючого органу, не містить законного обґрунтування недостовірності або неповноти даних реєстраційній заяві платника ПДВ, а тому відповідач безпідставно та необґрунтовано пропонує надати нову заяву про реєстрацію.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 25.01.2016 позивачем через канцелярію ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області подано заяву про реєстрацію платника податку на додану вартість за формою 1-ПДВ з додатками, а саме: завірена ксерокопія паспорта керівника; виписки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; завірена копія ідентифікаційного коду керівника підприємства (а.с. 12-14).

02.02.2016 на адресу TOB «МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ» надійшов лист ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області від 28.01.2016р. №938/10/20-30-11-01-25, в якому контролюючий орган зазначив, що в заяві 1-ПДВ від 25.01.2016 розділі 4 вказано неповні або недостовірні дані щодо місцезнаходження платника, а надана реєстраційна заява за ф.1-ПДВ не відповідає вимогам р. ІІІ п.3.9 Положення реєстрацію платників податків податку на додану вартість, затвердженого наказом верства фінансів України від 14.11.2014 року №1130.Також контролюючим органом запропоновано позивачу надати нову реєстраційну заяву платника податку на додану вартість через те, що в розділі 4 вказано недостовірні дані щодо місцезнаходження платника (а.с. 10).

Крім того, судовим розглядом встановлено, що позивач неодноразово звертався до контролюючого органу, проте в усіх випадках відповідачем ТОВ "МАСТЕРГРАДІНВЕСТ" відмовлено у реєстрації платника ПДВ, що підтверджується листами ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, які наявні в матеріалах справи (а.с. 35, 39,40).

Відповідно до положень пункту 181.1. статті 181 розділу V Податкового кодексу України, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням ( місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.

Згідно із приписами п. 182.1 ст.182 Податкового кодексу України, якщо особа, яка відповідно до приписів пункту 181.1 статті 181 цього Кодексу не є платником податку у зв'язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій відсутні або є меншими від встановленої зазначеною суми, вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник податку, така реєстрація здійснюється за її заявою.

Відповідно до положень п. 183.1 ст.183 Податкового кодексу України, будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.

Згідно із приписами п. 183.3. ст. 183 розділу V Податкового кодексу України, у разі добровільної реєстрації особи як платника податку або особи, яка відповідає вимогам, визначеним підпунктом 6 пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу, реєстраційна заява подається згідно з пунктом 183.7 цієї статті не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на податковий кредит і виписку податкових накладних.

Відповідно до положень п. 183.5 ст. 183 розділу V Податкового кодексу України, особи, зазначені у пункті 183.3 цієї статті, можуть навести у заяві бажаний (запланований) день реєстрації як платника податку, що відповідає даті початку податкового періоду календарний місяць), з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на виписку податкових накладних.

Згідно із п. 183.7 ст.183 Податкового кодексу України, заява про реєстрацію особи і як платника податку подається особисто такою фізичною особою або безпосередньо керівником або представником юридичної особи - платника (в обох випадках з документальним підтвердженням особи та повноважень) до контролюючого органу за місцезнаходженням (місцем проживання) особи.

Відповідно до п. 183.8 ст. 183 Податкового кодексу України, контролюючий орган відмовляє в реєстрації особи як платника податку, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа або не відповідає вимогам, визначеним статтею 180. пунктом 181.1 статті 181. пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 цього Кодексу, або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із статтею 184 цього Кодексу, а також якщо при поданні реєстраційної заяви чи визначенні бажаного (запланованого) дня реєстрації не дотримано порядок та строки (терміни), встановлені пунктами 183.1, 183.3 - 183.7 цієї статті.

Згідно із п. 183.9 ст. 183 Податкового кодексу України, у разі відсутності підстав для відмови у реєстрації особи як платника податку контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після надходження реєстраційної заяви до контролюючого органу внести до реєстру платників податку запис про реєстрацію такої особи як платника датку: з бажаного (запланованого) дня реєстрації, зазначеного у реєстраційній заяві, що відповідає даті початку податкового періоду (календарного місяця), з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на виписку податкових накладних, у разі добровільної реєстрації особи як платника податку; з першого числа місяця, вступного за днем спливу 20 календарних днів після подання реєстраційної заяви до контролюючого органу, у разі добровільної реєстрації особи як платника податку на дану вартість, якщо бажаний (запланований) день реєстрації у заяві не зазначено; з бажаного (запланованого) дня, що відповідає першому числу календарного кварталу, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату податку на додану вартість, у разі переходу осіб на спрощену систему оподаткування або зміни ставки єдиного податку; з першого числа календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, у разі реєстрації осіб, визначених в абзаці першому пункту 183.4, що відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, якщо перше число календарного місяця, з якого здійснюється перехід на сплату інших податків і зборів, на день подання реєстраційної заяви не настало; з дня внесення запису до реєстру платників податку у разі обов'язкової реєстрації особи як платника, податку або у разі реєстрації осіб, визначених в абзаці першому пункту 183.4, що відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, якщо перше число календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, на день подання реєстраційної заяви настало.

Наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130 затверджено Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість.

Відповідно до п.п. 3.8 п. 3 Положення № 1130 при реєстрації платника ПДВ обов'язково проводиться перевірка його реєстраційних даних з Єдиного банку даних про платників податку - юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб. Відомості про заявника мають бути включені до Єдиного державного реєстру. Дані реєстраційної заяви мають бути достовірними та відповідати відомостям Єдиного державного реєстру. З метою підтвердження достовірності відомостей про відповідність особи вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 розділу V Кодексу, така особа відповідно до підпункту 20.1.2 пункту 20.1 статті 20 розділу І Кодексу, пункту 73.3 статті 73 розділу II Кодексу подає до контролюючого органу документи, що підтверджують такі відомості.

Згідно із п. 3.9 п. З Положення №1130, якщо в заяві про реєстрацію не зазначені обов'язкові реквізити, надані недостовірні або неповні дані, її не скріплено печаткою заявника (за наявності), не підписано заявником (для фізичних осіб), відповідальною собою заявника (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження щодо підпису реєстраційної заяви від особи, яка реєструється платником ІІДВ, відомості про заявника не включені до Єдиного державного реєстру, то протягом З робочих дні від дня отримання заяви контролюючий орган звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про реєстрацію (із зазначенням підстав неприйняття попередньої).

Відповідно до п. 3.10 Положення №1130, контролюючий орган відмовляє в реєстрації особи як платника ГІДВ. якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181. пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті .83 розділу V Кодексу (пункт 1.5 розділу І. пункти 3.3, 3.4, підпункт 1 пункту 3.5 розділу III цього Положення), або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно зі статтею 184 розділу V Кодексу (пункт 5.1 розділу V цього Положення), а також якщо при поданні реєстраційної заяви чи визначенні бажаного і запланованого) дня реєстрації не дотримано порядок та строки (терміни), встановлені пунктами 183.1, 183.3 - 183.7 статті 183 розділу V Кодексу.

Згідно до п.3.11 п. З Положення №1130, у разі відсутності підстав для відмови у реєстрації особи як платника ПДВ контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після надходження реєстраційної заяви до контролюючого органу внести до Реєстру запис про реєстрацію такої особи як платника ПДВ: з бажаного (запланованого) пня реєстрації, зазначеного у реєстраційній заяві, що відповідає даті початку податкового періоду (календарного місяця), з якого такі особи вважатимуться платниками ПДВ га матимуть право на складання податкових накладних, у разі добровільної реєстрації особи як платника ПДВ; з першого числа місяця, наступного за днем спливу 20 календарних пнів після подання реєстраційної заяви до контролюючого органу, у разі добровільної реєстрації особи як платника ПДВ, якщо бажаний (запланований) день реєстрації у заяві не зазначено; з бажаного (запланованого) дня, що відповідає першому числу календарного кварталу, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату то датку на додану вартість, у разі переходу осіб на спрощену систему оподаткування або міни ставки єдиного податку; з першого числа календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, у разі реєстрації осіб, визначених в абзаці першому пункту 183.4 статті 183 розділу V Кодексу, що відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 розділу V Кодексу, якщо перше число календарного місяця, з якого здійснюється перехід на сплату інших податків і зборів, на день подання реєстраційної заяви не настало; з дня внесення запису до Реєстру у разі обов'язкової реєстрації особи як платника ПДВ або у разі реєстрації осіб, визначених в абзаці першому пункту 183.4 статті 183 розділу V Кодексу, що відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 розділу V Кодексу, якщо перше число календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, на день подання реєстраційної заяви настало.

Перебіг строку у 3 робочих дні. установленого для реєстрації платника ПДВ. розпочинається з першого календарного дня, що настає за днем отримання контролюючим органом заяви про реєстрацію платника ГІДВ. У разі якщо останній день строку подання заяви припадає на вихідний, святковий або неробочий день, останнім днем строку вважається наступний за вихідним, святковим або неробочим робочий день.

Аналізуючи зміст наведених норм, суд приходить до висновку, що підставою для надання платнику податків пропозиції щодо подання нової заяви про реєстрацію платником ГІДВ можуть бути лише недоліки оформлення поданої заяви, а саме: не зазначення обов'язкових реквізитів, надання недостовірних або неповних даних (крім розділу 15 такої заяви), якщо таку заяву не скріплено печаткою заявника, не підписано заявником (для фізичних осіб), відповідальною особою заявника (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження щодо підпису реєстраційної заяви від особи, яка реєструється платником ПДВ.

При цьому, при наданні письмової пропозиції про подання нової заяви контролюючий орган має зазначити підстави неприйняття попередньої.

Як встановлено з листа ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області від 28.01.2016р. №938/10/20-30-11-01-25, контролюючим органом запропоновано позивачу надати нову реєстраційну заяву платника податку на додану вартість через те, що в р.4 1-ПДВ вказано недостовірні дані щодо місцезнаходження платника.

Надаючи до відповідача заяву 1-ПДВ від 25.01.2016 року для проведення реєстрації платника ПДВ. TOB «МАСТЕРГРАДІНВЕСТ» в п. 4 зазначено: місцезнаходження підприємства - 61072. м. Харків. Проспект Науки, будинок 56.

Крім того, відповідно до пункту 45.2 статті 45 Податкового кодексу України, податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться в Єдиному реєстрі підприємств та організацій України.

Порядок встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та зборів визначається розділом XII наказу Міністерства фінансів "Про затвердження Порядку обліку платників податків та зборів" №1588 від 09.12.2011 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1562/20300 від 29.12.2011 року.

Згідно пункту 12.5 Наказу №1588, якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, іо фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу протягом трьох робочих днів приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за нормою № 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону. Повідомлення за формою № 18-ОПП надсилається державному реєстратору поштовим відправленням або в електронному вигляді у порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та Центрального контролюючого органу. Копія повідомлення підшивається . реєстраційної частини облікової справи платника податків. Про надсилання такого відомлення вносяться дані до Єдиного банку даних юридичних осіб та запис до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за нормою № 19-ОПП (додаток 25).

З виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців вбачається, що позивач зареєстрований за адресою: 61072, Харківська 5ласть, м. Харків, Проспект Науки, буд. 56, що також підтверджується відомостями з СДР підприємств та організацій України Головного управління статистики у Харківській області. При цьому, немає жодних доказів про внесення даних стосовно відсутності платника податків за місцезнаходженням.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що лист ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області від 28.01.2016р. №938/10/20-30-11 -01- 25 не містить законного обґрунтування недостовірності або неповноти даних в реєстраційній заяві платника ПДВ, у зв'язку з чим відсутні законні та обґрунтовані підстави для звернення до позивача із пропозицією надати нову заяву про реєстрацію.

Таким чином, слід зазначити про безпідставність відмови відповідача в реєстрації позивача як платника податку на додану вартість.

Завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

З урахуванням вищенаведеного, беручи до уваги безпідставність відмови відповідача в реєстрації позивача як платника податку на додану вартість, суд приходить до висновку, що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача необхідно зобов'язати ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській повторно розглянути питання щодо реєстрації TOB «МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ» як платника податку на додатку вартість, розглянувши заяву TOB «МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ» від 25 січня 2016 року про реєстрацію платником податку на додану вартість у встановленому чинним законодавством порядку, із врахуванням висновків суду по даній справі.

Згідно із ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта - владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідач ні документально, ні нормативно не довів обґрунтованості відмови в реєстрації позивача як платника податку на додану вартість, а тому суд вважає за доцільне позов задовольнити в повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст. 2, 71, 94 160-163, 167, 186 , 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова головного управління ДФС у Харківській області щодо не реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" як платника податку на додану вартість;

Зобов'язати ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській повторно розглянути питання щодо реєстрації ТОВ "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" як платника податку на додану вартість, розглянувши заяву ТОВ "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" від 25 січня 2016 року про реєстрацію платником податку на додану вартість у встановленому чинним законодавством порядку, із врахуванням висновків суду по даній справі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Дзержинському районі ГУ ДФС у Харківській області (61166, м. Харків, пр. Леніна, 9, код ЄДРПОУ 39859805) судовий збір на користь товариства з обмеженою відповідальністю "МАСТЕРГРАДІНВЕСТ" (61072, м. Харків, Проспект Науки, буд. 56, код ЄДРПОУ 40184560) у розмірі 2 756,00 (дві тисячі сімсот п'ядесят шість гривен).

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.М. Тітов