Ухвала суду № 56615761, 17.03.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
17.03.2016
Номер справи
801/9062/13-а
Номер документу
56615761
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"17" березня 2016 р. м. Київ К/800/9111/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.

розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики на постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014р. у справі № 801/9062/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики про скасування постанови,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся з позовом про визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) "Про накладення штрафу на TOB "Об'єднання Транс - Континенталь" та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ" від 08.08.2013 р. № 1077.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірною постановою на ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" був накладений штраф в розмірі 50 000,00 грн. та попереджено про необхідність усунення виявлених в ході проведення перевірки порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом і Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ. Позивач стверджує, що викладені в якості підстави для прийняття спірної постанови факти не відповідають дійсним обставинам та будь-які порушення Ліцензійних умов ним допущені не були.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.11.2013р. у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014р. постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.11.2013р. скасовано. Прийнято нове рішення яким позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) "Про накладення штрафу на TOB "Об'єднання Транс - Континенталь" та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ" від 08.08.2013р. № 1077.

На постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014р. надійшла касаційна скарга Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про її скасування та залишення в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що у період з 15.07.2013р. по 02.08.2013р. відділом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики України в АР Крим проведено планову перевірку дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом (далі - Ліцензійні умови з постачання) та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ (далі - Ліцензійні умови з розподілу) ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" за період діяльності з 01.01.2012 по 31.12.2012, про що складений акт від 02.08.2013 року № 16.

Перевіркою встановлено порушення позивачем:

1. підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договору про транспортування природного та нафтового газу розподільними трубопроводами;

2. підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності лише на території, затвердженій НКРЕ;

3. підпункту 2.1.4 п. 2.1 розділу ІІ та п.п.3.4.2 п. 3.4 розділу ІІІ Ліцензійних умов з розподілу в частині забезпечення надійності, стабільності роботи та безаварійності експлуатації газорозподільних мереж та утримання обладнання відповідно до технічних характеристик;

4. пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання та пункту 3.9 Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання вимог законодавства України та нормативно-технічних документів, а саме: статті 20 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" щодо надання під час перевірки всіх необхідних для проведення перевірки документів та забезпечення умов її проведення;

5. пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання та пункту 3.9 Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання вимог законодавства України та нормативно-технічних документів, а саме: статті 20 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" щодо надання під час перевірки всіх необхідних для проведення перевірки документів та забезпечення умов її проведення та вимог розділу 6 Постанови НКРЕ від 19.04.2012 р. №420 "Про затвердження Порядку доступу та приєднання до Єдиної газотранспортної системи України" в частині дотримання умов приєднання та підключення об'єктів замовників до газових мереж;

6. підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу в частині надання НКРЕ достовірної інформації та п.п. 3.8.2 а) Ліцензійних умов з розподілу в частині ненадання на вимогу НКРЕ обґрунтування відповідності тарифу на транспортування газу розподільними трубопроводами фактичним складовим його витрат та прибутку; б) використання коштів, отриманих за рахунок надання послуг з транспортування газу розподільними трубопроводами, за цільовим призначенням;

7. підпункту 2.2.6 пункту 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов з постачання; підпункту 2.2.6 пункту 2.2 розділу ІІ, підпункту 3.4.17, 3.4.18 пункту 3.4 розділу ІІІ Ліцензійних умов з розподілу в частині здійснення інших видів діяльності без встановлених НКРЕ вимог; підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з постачання щодо надання НКРЕ достовірної інформації;

8. підпункту 2.2.6 пункту 2.2 розділу ІІ Ліцензійних умов з постачання; підпункту 3.4.17, 3.4.18 пункту 3.4 розділу ІІІ Ліцензійних умов з розподілу в частині здійснення інших видів діяльності без встановлених НКРЕ вимог;

9. підпункту 3.1.1 Ліцензійних умов з постачання та підпункту 3.1.1 Ліцензійних умов з розподілу в частині надання звітності НКРЕ у порядку, встановленому Постановами НКРЕ від 23.11.2005 № 1044 та від 04.10.2012 р. №1258;

10. підпункту 3.4.15 пункту 3.4 розділу ІІІ Ліцензійних умов з розподілу в частині розроблення та затвердження плану перспективного розвитку газорозподільних мереж та погодження його з місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, на території яких буде проводитися газифікація, Мінпаливенерго та НКРЕ;

11. пункту 3.9 Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання вимог законодавства України та нормативно-технічних документів, а саме: постанови НКРЕ від 29.05.2003 р. №476 (із змінами від 23.06.2011 р. №1075) в частині неопублікування в ЗМІ результатів досліджень фізико-хімічних властивостей природного газу;

12. пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання та пункту 3.9 Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання вимог законодавства України та нормативно-технічних документів щодо якості надання послуг, а саме: п. 3.1 Порядку формування інвестиційних програм газопостачальних, газорозподільних, газотранспортних та газозберігаючих підприємств, затвердженого Постановою НКРЕ від 28.11.2011 р. №2255 в частині подання до НКРЕ інвестиційної програми на 2012 рік для розгляду та схвалення.

На підставі акту перевірки Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, 08.08.2013 р. прийнято постанову № 1077 "Про накладення штрафу на ТОВ "Об'єднання Транс - Континенталь" та попередження про необхідність усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ", якою на позивача накладено штраф у розмірі 50 тис. грн. за порушення:

- підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 пункту Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ;

- пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання та пункту 3.9 Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання вимог законодавства України та нормативно-технічних документів щодо якості надання послуг, а саме: вимог статті 20 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" щодо надання під час перевірки всіх необхідних для проведення перевірки документів та забезпечення умов її проведення та п. 3.1 Порядку формування інвестиційних програм газопостачальних, газорозподільних, газотранспортних та газозберігаючих підприємств, затвердженого Постановою НКРЕ від 28.11.2011 р. №2255 в частині подання до НКРЕ інвестиційної програми на 2012 рік для розгляду та схвалення;

- ухилення від виконання постанови НКРЕ від 22.11.2012 р. №1481.

Також попереджено ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" про необхідність усунення до 31.12.2013 р. порушень: - підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договорів про транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами; - підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ; - підпункту 3.4.15 Ліцензійних умов з розподілу в частині розроблення та затвердження плану перспективного розвитку газорозподільних мереж; - підпункту 3.4.17 Ліцензійних умов з розподілу в частині звернення до НКРЕ в установленому порядку для отримання вимог щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності та надання відомостей щодо уникнення можливого ризику для ліцензованої діяльності.

Розглядаючи справу та відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не були надані належні та допустимі докази на спростування викладених в акті перевірки фактів порушення ліцензіатом вимог чинного законодавства в сфері здійснення ліцензованої діяльності з поставки та розподілу природного газу, виявлення яких стало підставою для прийняття відповідачем спірної постанови № 1077 від 08.08.2013р.

Натомість суд апеляційної інстанції скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги вмотивував свої висновки тим, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв в межах та у спосіб, які не передбачені чинним законодавством.

Однак колегія суддів не погоджується з такими висновками суду апеляційної інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до пункту 2.1 Розділу ІІ Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, затверджених Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13.01.2010 р. N 12, провадження господарської діяльності з розподілу газу можливе при виконанні таких умов: - 2.1.3. Провадження господарської діяльності з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ.

Відповідно до пункту 2.1 Розділу ІІ Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом, затверджених Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13.01.2010 р. N 11, провадження господарської діяльності з постачання газу за регульованим тарифом можливе при виконанні таких умов: - 2.1.4. Провадження господарської діяльності з постачання газу за регульованим тарифом лише на території, затвердженій НКРЕ.

Судами встановлено, що згідно постанови НКРЕ від 22.07.2010 № 872 ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь» видано ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ та з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом на території с. Партизани Кіровського району, селах Красна Зорька та Урожайне Сімферопольського району АР Крим у зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у користуванні ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь».

Під час проведення планової перевірки було встановлено здійснення позивачем ліцензованої діяльності на території с. Спасівка, с. Новопокрівка, с. Журавки, с. Маковське, с. Матросівка, с. Бабенкове, с. Тутовка, с. Ізюмівка, с. Первомайське, Ж.Криму, с. Садове, с. Ізобільне Кіровського району. Факт здійснення господарської діяльності з постачання та розподілу природного газу на території зазначених населених пунктів позивачем не оспорюється, однак при цьому він зазначає, що положення ч. 5 ст. 14 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» надаються йому право здійснювати господарську діяльність на всій території України без будь-яких територіальних обмежень. Зазначеною нормою обумовлено, що господарська діяльність на підставі ліцензії, виданої органом ліцензування, яким є центральний орган виконавчої влади чи державний колегіальний орган, здійснюється на всій території України.

Водночас, наведена правова норма є загальною, закріплює можливість здійснення діяльності на підставі відповідної ліцензії на всій території України, проте не звільнює ліцензіата від обов'язку виконувати відповідні ліцензійні умови.

Згідно з ст. 8 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" №1775 (чинного на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №1775) ліцензійні умови є нормативно-правовим актом, положення якого встановлюють кваліфікаційні, організаційні, технологічні та інші вимоги для провадження певного виду господарської діяльності. Суб'єкт господарювання зобов'язаний провадити певний вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, відповідно до встановлених для цього виду діяльності ліцензійних умов.

Як зазначалося вище, підпунктом 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпунктом 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання передбачено, що ліцензована господарська діяльність може проваджуватися ліцензіатом лише на території, затвердженій НКРЕ.

При цьому, згідно з підпунктом 3.4.9 пункту 3.4 Ліцензійних умов з постачання у разі зміни ліцензіатом території провадження господарської діяльності з постачання газу за регульованим тарифом ліцензіат зобов'язаний надавати НКРЕ: - засвідчені в установленому порядку копії документів, які підтверджують право власності або користування на трубопроводи та споруди на них, необхідні суб'єкту господарювання для провадження відповідного виду господарської діяльності; - перелік трубопроводів, що перебувають у власності або користуванні заявника, їх технічну характеристику та інформацію про річні обсяги транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ; - схему трубопроводів, нанесену на географічну карту місцевості; - перелік приладів обліку із зазначенням місць їх встановлення на території провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ між ліцензіатом з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ та ліцензіатами з транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ магістральними трубопроводами та/або з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ; - копію затвердженого місцевим органом виконавчої влади плану газифікації населених пунктів, розташованих на території провадження господарської діяльності з транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами (за наявності); - відомості про стан матеріально-технічної бази, необхідної для провадження відповідного виду господарської діяльності; - засвідчені в установленому порядку копії актів і схем розмежування ділянок обслуговування між суб'єктами господарювання, трубопроводи яких з'єднані між собою.

Положення аналогічного змісту закріплені в підпункті 3.4.20 пункту 3.4 Ліцензійних умов з розподілу.

Таким чином, отримання ліцензіатом від центрального органу виконавчої влади відповідної ліцензії надає йому потенційну можливість здійснення ліцензованої діяльності в будь-якому місці в межах території України, однак також потребує дотримання суб'єктом ліцензійних умов.

Отже, оскільки відповідно до постанови НКРЕ від 22.07.2010 № 872 ТОВ «Об'єднання Транс - Континенталь» видано ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання та розподілу газу на території с. Партизани Кіровського району, селах Красна Зорька та Урожайне Сімферопольського району АР Крим, здійснення позивачем ліцензованої діяльності на іншій території, без затвердження НКРЕ відповідних змін, є порушенням підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання.

Крім того, спростовуючи наявність відповідних порушень, позивач зазначає, що він неодноразово звертався до НКРЕ із заявою про розширення зони (території) діяльності, проте відповідачем було відмовлено у розширенні з підстав ненадання правовстановлюючих документів на газопроводи. З цього приводу слід зазначити.

Відповідно до положень статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про трубопровідний транспорт» магістральний трубопровід - технологічний комплекс, що функціонує як єдина система і до якого входить окремий трубопровід з усіма об'єктами і спорудами, зв'язаними з ним єдиним технологічним процесом, або кілька трубопроводів, якими здійснюються транзитні, міждержавні, міжрегіональні поставки продуктів транспортування споживачам, або інші трубопроводи, спроектовані та збудовані згідно з державними будівельними вимогами щодо магістральних трубопроводів.

Промислові трубопроводи (приєднані мережі) - всі інші немагістральні трубопроводи в межах виробництв, а також нафтобазові, внутрішньопромислові нафто, газо- і продуктопроводи, міські газорозподільні, водопровідні, теплопровідні, каналізаційні мережі, розподільчі трубопроводи водопостачання, меліоративні системи тощо.

Також, частиною першою статті 11 цього Закону встановлено, що до земель трубопровідного транспорту належать земельні ділянки, на яких збудовано наземні і надземні трубопроводи та їх споруди, а також наземні споруди підземних трубопроводів.

Тобто газопроводи є об'єктами, що не можуть існувати без землі та переміщення їх є неможливим без їх знецінення, що відповідає ознакам нерухомого майна. Отже, газопровід є нерухомим майном.

Крім того, спірною постановою на позивача був накладений штраф також за порушення пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання та пункту 3.9 Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання вимог законодавства України та нормативно-технічних документів щодо якості надання послуг, а саме вимог статті 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» щодо надання під час перевірки всіх необхідних для проведення перевірки документів та забезпечення умов її проведення та п. 3.1 Порядку формування інвестиційних програм газопостачальних, газорозподільних, газотранспортних та газозберігаючих підприємств, затвердженого Постановою НКРЕ від 28.11.2011 р. №2255 в частині подання до НКРЕ інвестиційної програми на 2012 рік для розгляду та схвалення.

Відповідно до пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання ліцензіат повинен дотримуватися вимог законодавства України, нормативно-технічних документів щодо якості надання послуг.

Згідно з пунктом 3.9 Ліцензійних умов з розподілу ліцензіат повинен дотримуватися вимог законодавства України, нормативно-технічних документів щодо якості надання послуг.

Частиною 11 статті 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» передбачено, що ліцензіат під час перевірки дотримання ним ліцензійних умов надає всі необхідні для проведення перевірки документи та забезпечує умови для її проведення.

З матеріалів справи вбачається, що під час проведення планової перевірки було встановлено ряд фактів ненадання інформації, а саме, ненадання необхідної для проведення перевірки інформації та документів, перелік яких був визначений в запитах Відділу НКРЕ в АР Крим. Так, в пункті 10 акта перевірки відповідачем зазначено, що ліцензіатом не надані документи на запит Відділу НКРЕ у АР Крим від 25.06.2013 № 30-11-17г/336 щодо проектування, будівництва та прийняття до експлуатації газорозподільних мереж та інших об'єктів і споруд, пов'язаних з ними єдиним технологічним процесом в 2012 році.

Відповідно до пункту 3.6 Ліцензійних умов з розподілу проектування, будівництво та прийняття до експлуатації газорозподільних мереж та інших об'єктів і споруд, пов'язаних з ними єдиним технологічним процесом, здійснюються ліцензіатом згідно з нормативними документами.

Отже, наявність у позивача відповідних документів вбачається з необхідності дотримання останнім Ліцензійних умов, що, в свою чергу, є предметом контролю НКРЕ.

Так, згідно з Додатком 3 до Порядку контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності на ринку природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 19.05.2011 р. N881, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 р. за N 910/19648, здійснення відповідно до нормативних документів проектування, будівництва та прийняття в експлуатацію газорозподільних мереж та інших об'єктів і споруд, пов'язаних з ними єдиним технологічним процесом, входить до переліку питань, що підлягають перевірці (п.10).

Відповідно до вищевказаної статті 10 Закону України «Про природні монополії» суб'єкти природних монополій зобов'язані, серед іншого, надавати органам, які регулюють їх діяльність, документи та інформацію, необхідні для виконання цими органами своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені відповідними органами.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Об'єднання Транс-Континенталь" є суб'єктом природних монополій, що, зокрема, підтверджується включенням його до Зведеного переліку суб'єктів природних монополій (номер 44), розміщеного на веб-сайті Антимонопольного комітету України, а отже, зобов'язаний виконувати вимоги НКРЕ щодо надання документів та інформації, необхідної для проведення перевірки.

Згідно з пунктом 11 частини 2 статті 23 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» неподання або несвоєчасне подання оператору та органам, які здійснюють державне регулювання, державний нагляд і контроль, інформації, необхідної для виконання їх функцій, або подання завідомо неправдивої інформації є правопорушеннями на ринку природного газу.

Отже, суд вважає правомірним висновок Відділу НКРЕ в АР Крим, викладений в пункті 10 акта перевірки, про порушення позивачем пункту 3.8 Ліцензійних умов з постачання та пункту 3.9 Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання вимог законодавства України та нормативно-технічних документів щодо якості надання послуг, а саме вимог статті 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» щодо надання під час перевірки всіх необхідних для проведення перевірки документів та забезпечення умов її проведення.

В пункті 12 акта перевірки Відділом НКРЕ в АР Крим зазначено, що позивачем на запит №30-110-17г/337 від 25.06.2013р. не були надані бухгалтерські документи (оборотні відомості, первинні документи), на підставі яких здійснювалося формування витрат, відображених у звітах форми №4-нкре-газ, що не надає змоги оцінити їх достовірність.

Позивач не погоджується з відповідним порушенням та зазначає, що усі документи за запитом були надані під час проведення перевірки, а також направлені в електронній формі; вказані у запиті питання не стосуються питань планової перевірки; в переліку питань згідно Додатку №3 до Порядку контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності на ринку природного газу вказані питання відсутні. Крім того, позивач зауважує, що кожного кварталу він надає відповідачу звітність за формою №4-нкре-газ, зауваження до якої висловлені не були, при цьому на запит Об'єднання щодо уточнення переліку витребуваних первинних документів та оборотних відомостей відповіді не отримано.

Однак, як вірно було встановлено судом першої інстанції, будь-які документальні докази на підтвердження вищевказаних обставин позивач суду не надав.

Стосовно накладення штрафу за ухилення позивача від виконання постанови НКРЕ від 22.11.2012 р. №1481 суд зазначає наступне.

Так, як було зазначено вище, цією постановою на позивача накладено штраф в сумі 50 тис. грн., а також було попереджено ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" про необхідність усунення в строки до 31.12.2012 р. та до 01.03.2013 р. виявлених порушень. При цьому, постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.03.2013 р. у справі №801/104/13-а, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2013 р., визнано протиправним та скасовано лише пункт 1 постанови НКРЕ від 22.11.2012 р. №1481, яким на Об'єднання накладено штраф.

В пункті 4.3 акта перевірки відповідачем зазначено, що відповідно до п. 2 постанови НКРЕ №1481 від 22.11.2012 р. ліцензіат був попереджений про необхідність усунення порушення підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договору про транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами шляхом врегулювання договірних відносин з ПАТ «Кримгаз». На момент перевірки вказаний договір не укладений, що розцінено Відділом НКРЕ в АР Крим як невиконання вимог п. 2 постанови НКРЕ №1481 від 22.11.2012р.

Крім того, в пункті 27.2 акта перевірки Відділ НКРЕ в АР Крим також зазначив, що Об'єднанням не була виконана постанова НКРЕ №1481 від 22.11.2012 р. в частині усунення наступних порушень: - підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу в частині надання НКРЕ достовірної інформації - виправлені звіти за формою №4-нкре-газ до НКРЕ не надходили; - підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання в частині провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу газу лише на території, затвердженій НКРЕ, - на момент перевірки розподіл та постачання природного газу на території с. Спасівка, с. Новопокрівка, с. Журавки, с. Маковське, с. Матросівка, с. Бабенкове, с. Тутовка, с. Ізюмівка, с. Первомайське, Ж.Криму, с. Садове, с. Ізобільне Кіровського району здійснюється без рішення НКРЕ про розширення території Ліцензованої діяльності.

На підставі цього відділом НКРЕ зазначено, що ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" не виконало вимоги п. 2 та п. 3 постанови НКРЕ №1481 від 22.11.2012р. в частині усунення порушень підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання; підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу; підпункту 2.1.3 Ліцензійних умов з розподілу та підпункту 2.1.4 Ліцензійних умов з постачання.

Однак згідно з постановою НКРЕ №1481 від 22.11.2012 р. порушення ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" вимог підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу було підставою як для накладення штрафу (п. 1), так і для попередження про необхідність усунення порушень. При цьому, вчинення позивачем порушень підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу було спростовано Окружним адміністративним судом АР Крим при винесенні постанови від 13.03.2013р. у справі №801/104/13-а, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2013 р., якою був визнаний протиправним та скасований пункт 1 постанови НКРЕ №1481 від 22.11.2012р. При винесенні цієї постанови судом була встановлена правомірність формування позивачем показників, які відображені в звітності форми №4-нкре-газ, а отже факти, встановлені цією постановою, є преюдиціальними та не можуть бути поставлені під сумнів. Враховуючи, що представник НКРЕ був присутній у судовому засіданні Севастопольського апеляційного адміністративного суду 17.07.2013 р., за результатом якого була залишена без змін постанова суду першої інстанції, суд зазначає, що відповідач був обізнаний про спростування судом факту порушення позивачем підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу, проте не зважаючи на це, в акті перевірки від 02.08.2013 р. все одно зазначено про невиконання Об'єднанням постанови НКРЕ №1481 від 22.11.2012 р. в частині надання до НКРЕ виправлених звітів за формою №4-нкре-газ.

За таких обставин, з огляду на наявність судового рішення, яке набрало законної сили, суд вважає безпідставним відображення відповідачем в акті перевірки твердження про неусунення ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" виявленого під час проведення попередньої перевірки порушення підпункту 3.1.4 Ліцензійних умов з розподілу в частині надання НКРЕ достовірної інформації, а саме: ненадання до НКРЕ виправлених звітів за формою №4-нкре-газ.

Щодо порушень, які ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь", згідно постанови №1077 від 08.08.2013 р., зобов'язано усунути.

В пункті 2 оскаржуваної постанови відповідачем викладене попередження про необхідність усунення порушення позивачем підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договорів про транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами.

Так, в пункті 4 акта перевірки Відділом НКРЕ в АР Крим зазначено, що ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" укладені наступні договори: - з НАК «Нафтогаз України» - договір купівлі-продажу природного газу №14/2624/11 від 30.09.2011р.; - з ДК «Укртрансгаз» - договір транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1109011059/Н27 від 27.09.2011р.; - з ПАТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» - договір на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №1166-ТГ-2012 від 26.12.2011р.; - з ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» - договір про закупівлю за державні кошти послуг з транспортування природного газу розподільними трубопроводами №5 від 31.01.2011р.

При цьому, Відділом зазначено, що ліцензіатом не укладений договір з ПАТ «Кримгаз» на транспортування природного газу розподільними газопроводами на 2011, 2012, 2013 роки в Сімферопольському районі (с. Красна зорька). Судове рішення щодо укладення договору на розподіл (транспортування) природного газу на 2011 рік набрало чинності лише в 2012 році. Відповідно до пункту 2 постанови НКРЕ №1481 від 22.11.2012 р. ліцензіат був попереджений про необхідність усунення порушення підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договору з транспортування газу розподільними газопроводами шляхом врегулювання договірних відносин з ПАТ «Кримгаз». На момент перевірки вказаний договір не укладений. Листом від 01.08.2013 р. №05-3132/09 ПАТ «Кримгаз» повідомили Відділ НКРЕ в АР Крим про те, що проект договору на 2013 рік був направлений ним до ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь", однак останнім не підписаний. ПАТ «Кримгаз» підготовлений позов до господарського суду про спонукання Об'єднання укласти цей договір.

На підставі викладеного, Відділом був зроблений в акті перевірки висновок про те, що неукладення договору на 2013 рік свідчить про повторне порушення позивачем підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання в частині наявності у ліцензіата договору з транспортування газу розподільними газопроводами.

Заперечуючи проти вказаного порушення, ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" посилається на те, що законодавством не передбачена необхідність укладання буд-якого договору між двома ліцензіатами - газорозподільними підприємствами. Позивач зазначає, що ним укладений договір з власником газу - НАК «Нафтогаз України» та договір на транспортування природного газу магістральними трубопроводами з ПАТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз». Договір на транспортування природного газу розподільними газопроводами у позивача відсутній, позаяк відсутні замовники послуг (окрім населення). При цьому позивач зазначає, що у даному випадку між ним та ПАТ «Кримгаз» має бути укладений договір про спільне використання газорозподільних мереж, аналогічний Типовому договору про спільне використання технологічних електричних мереж, передбаченому Правилами користування електричною енергією.

Однак, з цього приводу слід зазначити наступне. Відповідно до підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання провадження господарської діяльності з постачання газу за регульованим тарифом можливе при виконанні, зокрема, такої умови як наявність у ліцензіата договорів купівлі-продажу газу (контрактів) із власниками газу, договорів про транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ магістральними трубопроводами та договорів про транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ розподільними трубопроводами. Обсяг газу, зазначений у договорах купівлі-продажу газу (контрактах) та договорах про постачання газу, повинен відповідати обсягу, що зазначається в договорах на його транспортування магістральними та розподільними трубопроводами.

Згідно з абзацом 3 пункту 10 Порядку забезпечення споживачів природним газом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1729, постачальники природного газу у разі постачання природного газу за регульованим тарифом укладають з газотранспортними і газодобувними підприємствами та суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на здійснення розподілу природного і нафтового газу, договори про транспортування природного газу.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, схеми газопостачання населених пунктів Автономної Республіки Крим, ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" не має технічної можливості провести закуплений природний газ від магістрального газопроводу постачальника до своїх газопроводів, та при цьому закуплений позивачем природний газ проходить через певну частину розподільного газопроводу ПАТ «Кримгаз» до пункту приймання-передачі газу (балансового розмежування газопроводу).

Вказаний факт також був встановлений рішенням Господарського суду автономної Республіки Крим від 10.10.2013 р. у справі №5002-22/2754-2012, в якому зазначено про наявність у ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" обов'язку укласти з ПАТ «Кримгаз» договір на транспортування газу розподільними газопроводами.

Таким чином, враховуючи використання позивачем при переміщенні придбаного природного газу від магістрального газопроводу до власних газопроводів газорозподільної мережі ПАТ «Кримгаз», укладання з останнім договору на транспортування природного газу є обов'язковим, відсутність якого, в свою чергу, є порушенням підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання.

Більш того, суд звертає увагу на те, що відповідне порушення було виявлено під час проведення попередньої перевірки, та в постанові НКРЕ № 1077 від 08.08.2013 р. (п. 2) попереджено ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" про необхідність його усунення в строк до 31.12.2012р., однак вказана постанова в зазначеній частині позивачем виконана не була.

За таких обставин, суд вважає підтвердженим факт порушення позивачем підпункту 2.1.2 Ліцензійних умов з постачання.

Також пунктом 2 постанови НКРЕ №1077 від 08.08.2013 р. позивача попереджено про необхідність усунення порушення підпункту 3.4.15 Ліцензійних умов з розподілу в частині розроблення та затвердження плану перспективного розвитку газорозподільних мереж.

В пункті 19 акта перевірки Відділом НКРЕ в АР Крим зазначено, що ТОВ "Об'єднання Транс-Континенталь" не надало погоджений з місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, на території яких буде проводитися газифікація, План перспективного будівництва та розвитку газових мереж на 2012-2014 роки.

Відповідно до підпункту 3.4.15 Ліцензійних умов з розподілу ліцензіат зобов'язаний протягом одного року з моменту видачі ліцензії розробити та затвердити план перспективного розвитку газорозподільних мереж на наступні 5 років за погодженням з місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, на території яких буде проводитись газифікація, Мінпаливенерго України та НКРЕ. План перспективного розвитку щорічно переглядається та уточнюється, зміни та доповнення погоджуються з місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, на території яких проводитиметься газифікація, Мінпаливенерго України та НКРЕ.

Заперечуючи проти вказаного порушення, позивач стверджує, що Об'єднання отримало ліцензію у липні 2005 року, а тому обов'язок по розробленню відповідного плану перспективного розвитку стосується лише періоду часу 2005-2010 роки. Крім того, позивач зауважує, що ним укладений Генеральний договір з районною державною адміністрацією та локальні договори з місцевими (сільськими або селищними) радами, а тому, враховуючи, що законодавчо форма плану не затверджена, у даному випадку, на думку Об'єднання, вказані договори і є планом перспективного розвитку газорозподільних мереж.

Суд не може погодитися зі вказаними твердженнями позивача та звертає увагу на те, що ліцензії з постачання та розподілу природного газу були видані позивачеві 22.07.2010 р. зі строком їх дії з 22.07.2010 р. по 21.07.2015 р., а тому посилання позивача на необхідність розроблення плану перспективного розвитку лише на період 2005-2010 роки є хибними.

Судом першої інстанції встановлено, що протягом одного року з моменту видачі ліцензії позивачем не був розроблений та затверджений план перспективного розвитку газорозподільних мереж на наступні 5 років за погодженням з місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, на території яких буде проводитись газифікація, Мінпаливенерго України та НКРЕ. При цьому суд не приймає до уваги Генеральний договір газифікації Кіровського району від 27.12.2002 р., укладений ним з Кіровською районною державною адміністрацією АР Крим, а також договори локальної газифікації населених пунктів, в якості відповідного плану перспективного розвитку, з огляду на дати укладання зазначених договорів та відсутності доказів їх погодження з Мінпаливенерго України та НКРЕ, як того вимагає підпункт 3.4.15 Ліцензійних умов з розподілу.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується факт порушення позивачем відповідного підпункту Ліцензійних умов.

Враховуючи наведене, судова колегія визнає обґрунтованими висновки суду першої інстанції і вважає, що рішення суду першої інстанції, яке ухвалене відповідно до закону, було помилково скасовано судом апеляційної інстанції.

Згідно ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Керуючись ст.ст. 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики задовольнити.

Постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2014р. скасувати.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.11.2013р. залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: