ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" березня 2016 р. м. Київ К/800/21486/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головчук С.В. (суддя-доповідач), Ліпського Д.В., Черпака Ю.К.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області
на постанову Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 19 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року
у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області (далі - УПФУ в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області) про незаконною відмову та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а:
У січні 2015 року ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання незаконним рішення та зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку. В обґрунтування вимог зазначив, що з 15 по 22 листопада 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з чим має право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ). Проте, рішенням від 23 грудня 2014 року УПФУ в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області відмовило йому у призначенні такої пенсії через відсутність довідки форми № 122 та первинних документів, що підтверджують його перебування у зоні відчуження. Вважаючи відмову відповідача неправомірною, просив суд визнати незаконним і скасувати рішення начальника УПФУ в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області від 23 грудня 2014 року № 6038/02 про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку та зобов'язати відповідача призначити з 22 липня 2014 року пенсію, відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ.
Постановою Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 19 лютого 2015 року, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року, позов задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення начальника УПФУ в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області від 23 грудня 2014 року № 6038/02 про відмову в призначенні ОСОБА_4 пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на десять років відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ. Зобов'язано УПФУ в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області призначити ОСОБА_4 з 22 липня 2014 року пенсію за віком відповідно до пункту 1 частини 1 статті 55 Закону № 796-ХІІ із зменшенням пенсійного віку на десять років.
У касаційній скарзі УПФУ в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області порушує питання про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалення нового рішення про відмову в позові, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, норм Закону 796-ХІІ. Вказує, що суди не взяли до уваги доводи відповідача про відсутність первинних документів, що підтверджують роботу позивача у зоні відчуження та довідки форми № 122.
Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1.
У вересні 2014 року позивач звернувся до УПФУ в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області із заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, як особі, яка приймала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Рішенням начальника УПФУ в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області від 23 грудня 2014 року № 6038/02 ОСОБА_4 відмовлено у призначенні такої пенсії через відсутність первинних документів та довідки форми № 122.
Вирішуючи спір та задовольняючи позов, суди виходили з того, що позивач має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ, оскільки має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Проте такі висновки є передчасними.
Відповідно до статті 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим, тобто ухваленим відповідно до норм матеріального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Частиною 3 статті 65 Закону № 796-XII посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
За умовами статі 55 Закону № 796-ХІІ особи, які приймали участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів мають право на пенсію зі зниженням на 10 років.
Процедуру подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший визначений, визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1).
Абзацом 7 підпункту «в» пункту 7 цього Порядку, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-ХІІ.
Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише посвідченням та довідкою форми №122, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.
Вирішуючи спір, суди послалися на те, що з 15 по 22 листопада 1986 року ОСОБА_4, приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в с. Копачі Київської області. Проте, жодних документів, що підтверджують ці обставини в матеріалах справи немає.
Крім того, із змісту судових рішень видно, що питання щодо наявності у позивача інших документів, окрім посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджують факт роботи ОСОБА_4 саме в зоні відчуження суди не досліджували і доводи відповідача щодо відсутності первинних документів, необхідних для призначення позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ, не перевіряли.
Наведені обставини мають суттєве значення для правильного вирішення спору.
Частиною 1 статті 220 КАС України встановлено, що суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні.
Згідно із частиною 2 статті 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи наведене, рішення судів підлягають скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції на новий розгляд.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області задовольнити частково.
Постанову Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 19 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді С.В. Головчук Д.В. Ліпський Ю.К. Черпак