ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2016 року м. Київ К/800/13975/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)СуддівГоляшкіна О.В. Шведа Е.Ю. провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Управління розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської районної державної адміністрації Одеської області до Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення за касаційною скаргою Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2014 року
в с т а н о в и л а :
У вересні 2013 року Біляївський міжрайонний прокурор Одеської області в інтересах держави в особі Управління розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської районної державної адміністрації Одеської області в Одеському окружному адміністративному суді пред'явив позов до Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення.
Просив визнати протиправним та скасувати рішення Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області від 29 березня 2013 року № 578-VІ "Про затвердження містобудівної документації - проекту детального плану території садибної житлової забудови обмеженого вулицями Леніна, Кірова, Каштанова".
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року, залишеною без зміни ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2014 року, позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області від 29 березня 2013 року № 578-VІ "Про затвердження містобудівної документації - проекту детального плану території садибної житлової забудови обмеженого вулицями Леніна, Кірова, Каштанова".
У касаційній скарзі Нерубайська сільська рада Біляївського району Одеської області вказує на те, що рішення судами першої та апеляційної інстанцій прийняті з порушенням вимог матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити у справі нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем з порушенням норм Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що рішенням Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області від 29 березня 2013 року № 578-VI затверджено проект детального плану території садибної житлової забудови обмеженого вулицями Леніна, Кірова, Каштанова площею 25 га в проектних рішеннях з терміном реалізації до 2016 року та визначено, що детальний план територій садибної житлової забудови обмежений вулицями Леніна, Кірова, Каштанова в с. Нерубайське є невід'ємною складовою частиною містобудівної документації - генерального плану с. Нерубайське.
Листом начальника розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської райдержадміністрації Одеської області підтверджено, що житловий масив в с. Нерубайське Біляївського району Одеської області обмежений вулицями Леніна, Кірова, Каштанова, Вознесенська входить в межі населеного пункту с. Нерубайське, але не входить в раніше розроблений генеральний план с. Нерубайське.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так відповідно до частини першої статті 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон) планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Частиною першою статті 17 Закону передбачено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
Згідно з частиною першою статті 19 Закону детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.
З наведених норм зазначеного Закону вбачається, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівельної документації, а детальний план, в свою чергу, уточнює положення генерального плану населеного пункту, а тому не може виходити за його межі.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку, що Нерубайською сільською радою Біляївського району Одеської області при прийняті рішення від 29 березня 2013 року № 578-VI порушено вимоги статей 16, 17 та 19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", оскільки затверджений детальний план території садибної житлової забудови площею 25 га обмеженої вулицями Леніна, Кірова, Каштанова в с. Нерубайське виходить за межі генерального плану с. Нерубайське Біляївського району Одеської області.
За таких обставин суд першої інстанції правильно задовольнив позов, а суд апеляційної інстанції обґрунтовано залишив в законній силі рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення судів у цій справі є законними і обґрунтованими.
Доводи касаційної скарги не містять у собі посилань на наявність порушень чинного законодавства, які є підставами для висновку про те, що судами неправильно застосовані норми матеріального чи процесуального права і що призвело або могло призвести до ухвалення незаконного та необґрунтованого судового рішення.
Відповідно частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Оскільки суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, підстав для їх скасування чи зміни немає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2014 року в адміністративній справі за позовом Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Управління розвитку інфраструктури, містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Біляївської районної державної адміністрації до Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Голяшкін О.В.
Швед Е.Ю.