Справа № 815/795/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Токмілової Л.М., суддів – Левчук О.А., Завальнюка І.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства “Клінічний санаторій “Лермонтовський” Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” до Міністерства юстиції України, третя особа: Державне підприємство “Санаторій “Лермонтовський” про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу,-
ВСТАНОВИВ:
03 лютого 2015 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дочірнього підприємства “Клінічний санаторій “Лермонтовський” Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” до Міністерства Юстиції України, Державного підприємства “Санаторій “Лермонтовський”, в якому позивач просить визнати протиправними дії Державного підприємства “Санаторій “Лермонтовський” стосовно проведення інвентаризації основних засобів та інших необоротних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, коштів у розрахунках та інших статей балансу позивача; визнати протиправними дії Міністерства Юстиції України стосовно проведення такої інвентаризації; визнати протиправними дії Міністерства Юстиції України стосовно прийняття наказу №28/7 від 28.01.2015р. “Про проведення інвентаризації”, яким передбачено проведення інвентаризації основних засобів та інших необоротних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, коштів у розрахунках та інших статей балансу Державного підприємства “Санаторій “Лермонтовський” та визнати протиправним та скасувати даний наказ.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що дії Міністерства юстиції України, ДП “Санаторій “Лермонтовський” стосовно проведення без жодних правових підстав інвентаризації самостійного суб’єкта господарювання - Дочірнього підприємства “Клінічний санаторій “Лермонтовський” ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” не відповідають вимогам чинного законодавства України, оскільки порушують законні права позивача, у зв’язку з чим підлягають визнанню протиправними. Також на думку позивача скасуванню підлягає Наказ Міністерства Юстиції України №28/7 від 28.01.2015 року «Про проведення інвентаризації». Позивач вважає, що відповідачем неправомірно порушено право користування ДП “Лермонтовський” ЗАТ “Укрпрофоздоровниця” та право власності ПрАТ “Укрпрофоздоровниця” на належне йому майно санаторію “Лермонтовський”.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував, просив в задоволенні позову відмовити з підстав, вказаних у письмових запереченнях на адміністративний позов в яких зазначив, що Міністерство юстиції України вважає обставини, викладені в адміністративному позові необґрунтованими, а вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню, оскільки позивач не є власником майна санаторію «Лермонтовський». Також, відповідач зазначає, що на момент подачі адміністративного позову до суду у позивача були відсутні правові підстави володіти та користуватись майном держави, а тому відповідно і відсутнє порушене право.
Ухвалою від 06 лютого 2015 року судом відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом Дочірнього підприємства “Клінічний санаторій “Лермонтовський” Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” в частині позовних вимог до Державного підприємства “Санаторій “Лермонтовський” про визнання дій протиправними.
05 березня 2015 року в судовому засіданні залучено Державне підприємство “Санаторій “Лермонтовський” у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Представником третьої особи через канцелярію суду подано пояснення по справі у яких представник звертає увагу суду на те, що позивач не є власником приміщень санаторію “Лермонтовський”. Також, представник третьої особи вважає, що не відповідають дійсним обставинам твердження, викладені позивачем у позовній заяві, що власником майна є ПрАТ “Укрпрофоздоровниця”.
Представником позивача через канцелярію суду подано клопотання за вх.№5707/16 від 10.03.2016 року про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У відповідності до ч.1 ст.41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відтак, суд ухвалив про розгляд даної адміністративної справи в порядку письмового провадження згідно приписів ст.128 КАС України.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, надані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року №52-р з метою реалізації соціальної функції держави в частині створення умов для реабілітаційного лікування та оздоровлення працівників системи органів юстиції, Державної пенітенціарної служби, Державної архівної служби, а також учасників антитерористичної операції віднесено будівлі та споруди санаторію “Лермонтовський” розташованому по пров. Лермонтовському 2, у м.Одесі за переліком, згідно додатку до сфери управління Міністерства юстиції для забезпечення ефективного використання цього майна за цільовим призначенням. (а.с.149-151)
На підставі вищевказаного розпорядження КМУ, Міністерством юстиції України видано наказ №29/7, яким прийнято до сфери управління Мін’юсту нерухоме майно санаторію “Лермонтовський” за переліком згідно з додатком №1; утворено Державне підприємство «Санаторій “Лермонтовський”» на базі нерухомого майна санаторію “Лермонтовський”, прийнятого до сфери управління Мін’юсту відповідно до п.1 даного наказу. Відповідно до даного наказу майно та майнові права закріпити за державним підприємством «Санаторій “Лермонтовський”» на праві господарського відання. (а.с.123-126).
Як вбачається з матеріалів справи у 2003 році створено дочірнє підприємство «Клінічний санаторій «Лермонтовський» ЗАТ «Укрпрофздоровниця», до статутного капіталу якого передано майно санаторію «Лермонтовський», з правом володіти та користуватися майном, що передано у господарське та оперативне володіння.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 09 грудня 2011 року у справі № 9/17-4164-2011 за позовом Прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави в особі, якою є Фонд державного майна України до Виконавчого комітету Одеської міської ради; Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Дочірнє підприємство «Клінічний санаторій Лермонтовський» закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» про визнання недійсними рішення та свідоцтва про право власності, про визнання права власності позов задоволено в повному обсязі, зокрема, визнано недійсними рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради (65004, Одеська область, м. Одеса, Думська площа, 1, код ЄДРПОУ 04056919) №151 від 04.07.2002 р. «Про оформлення свідоцтв на право власності Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» на об'єкти нерухомого майна санаторію «Лермонтовський» розташовані за адресами: пров. Лермонтовський, 2, вул. Белінського, 7» та свідоцтво про право власності на нежитлові будівлі № 021961 від 17.07.2002 р. видане Виконавчим комітетом Одеської міської ради (65004, Одеська область, м. Одеса, Думська площа, 1, код ЄДРПОУ 04056919) на ім'я Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» (ПАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця»: 01033, м. Київ, Печерський район, вул. Шота Руставелі, 39/41, код ЄДРПОУ 02583780); визнано за державою в особі Фонду державного майна України (01133, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) право власності на нежитлові будівлі майнового комплексу санаторію «Лермонтовський»: літера «В» - лікувальний корпус; літера «Г» - гуртожиток та пральня; літера «Д» - корпус № 2; літера «Е, Е1, Е2» - корпус № 1; літера «Ж» - корпус № 5; літера «З,М» - грязелікарня; літера «Н» - котельна; літера «О» - майстерня; літера «Л» - сушка; літера «И» - клуб та поліклініка; літера «Й» - кінобудка; літера «ЬІ» - естрада; літера «X» - бібліотека та перукарня; літера «П» - водонапірна башта; літера «С» - їдальня; літера «Р, Ю» - адмін. корпус; літера «Я, Я1» - експериментально-монтажний цех; літера «Т» дитячий садок та аптека; літера «Ф, Э, Щ» - житлові; літера «Ш» - радонова лабораторія; літера «Ч» - приймальне відділення; літера «У» - корпус № 4; № 1, 2, 26, 36 - кіоски; № 10,31, «Ц» - трансформаторні будки; № 24 - газобалонна; № 11, 12, 13, 14, 15, 16 - аеросолярій; № 25, 23, 4, 5, 6, 7, 8, 27, 28 - сараї; № 32 - гараж; № 3, 17, 18, 21, 22 - навіси; № 19 - душова літня; № 20, 9 - убиральні; № 35 - танцювальний майданчик; № 37 - спортивний майданчик; № 38 - метео-майданчик; № ІІІ-VIII - оранжерея; № І - мостіння; № 39-47 - ворота; № 48-52 - забори; № 29 - резервні запаси води; № 11 - бетонний борт; № ІХ - фонтан; № Х-ХХІХ - грязеві басейни, загальною площею 12 663 кв. м., що знаходяться у м. Одесі по провулку Лермонтовському, 2».
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 14 лютого 2012 року апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця» залишено без задоволення, рішення Господарського суду Одеської області від 09.12.2011 р. у справі № 9/17-4164-2011 - без змін.
24 листопада 2014 року Фонд державного майна України направив лист № 10-16-16100 на адресу Кабінету Міністрів України з переліком майна, розташованого на території України, яке повернуто у власність держави за рішенням суду. В зазначеному листі також вказані способи управління майном, що повернуто у власність держави, одним із яких вказано: «віднесення таких об’єктів до сфери управління відповідних центральних або місцевих органів державної виконавчої влади з метою забезпечення подальшого ефективного, цільового використання».
21 січня 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Розпорядження № 52-р «Про віднесення нерухомого майна санаторію «Лермонтовський» у м. Одесі до сфери управління Міністерства юстиції України».
Міністерством юстиції України 28 січня 2015 року прийнято наказ «Щодо деяких питань управління майном Міністерства юстиції» № 29/7, пунктами 1, 2, 4 якого прийняв до сфери свого управління нерухоме майно санаторію «Лермонтовський» за переліком згідно з додатком №1; утворив на базі нерухомого майна санаторію «Лермонтовський», прийнятого до сфери управління відповідно до п. 1 цього Наказу, державне підприємство «Санаторій «Лермонтовський» та затвердив Статут державного підприємства «Санаторій «Лермонтовський».
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року №52-р «Про віднесення нерухомого майна санаторію “Лермонтовський” у м. Одесі до сфери управління Мін’юсту», Міністерством Юстиції України прийнято наказ від 28.01.2015 року №28/7 про проведення інвентаризації основних засобів та інших необоротних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, коштів у розрахунках та інших статей балансу Державного підприємства «Санаторій “Лермонтовський”» станом на 29 січня 2015 року.
Наказом Мін’юсту №31/7 від 30.01.2015 року внесено зміни до п.1 наказу №28/7, а саме: «Провести інвентаризацію нерухомого майна санаторію “Лермонтовський” по пров. Лермонтовському, 2, у м. Одесі, віднесеного до сфери управління Міністерства Юстиції, відповідно до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року №52-р.»
30.01.2015 року співробітниками Дочірнього підприємства “Клінічний санаторій “Лермонтовський” Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” було складено акт про недопуск комісії Міністерства юстиції України. При цьому співробітниками Дочірнього підприємства “Клінічний санаторій “Лермонтовський” Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” , згідно вказаного акту було роз`яснено, що за вказаною адресою знаходиться ДП «Клінічний санаторій «Лермонтовський» ЗАТ ЛОЗПУ “Укрпрофоздоровниця”, а не Державне підприємство «Санаторій “Лермонтовський”».
Відповідно до Закону України «Про управління об'єктами державної власності», постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Єдиний реєстр об'єктів державної власності» від 14.04.2004 №467 та «Про затвердження Методики проведення інвентаризації об'єктів державної власності» від 30.11.2005 № 1121 Фонд з 2005 року веде Єдиний Реєстр об'єктів державної власності, що формується за результатами інвентаризації об'єктів державної власності, яка проводиться органами, уповноваженими управляти об'єктами державної власності.
Згідно з приписами ст. 20 Закону №794-VII Уряд України, серед іншого, здійснює відповідно до закону управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами, делегує в установленому законом порядку окремі повноваження щодо управління зазначеними об'єктами міністерствам; забезпечує проведення державної політики у сферах охорони здоров'я, санітарно-епідемічного благополуччя, охорони материнства та дитинства, освіти, фізичної культури і доступність для громадян послуг медичних, освітніх та фізкультурно-оздоровчих закладів.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №794-VII та пункту 5 частини першої статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності; здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 185-V управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Статтею 5 Закону № 185-V передбачено, що Кабінет Міністрів України є суб'єктом управління державним майном, що визначає об'єкти управління державної власності, стосовно яких виконує функції з управління, а також об'єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб'єктам управління, визначеним цим Законом.
Приписами частини другої ст. 328 ЦК України визначено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає з закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Як встановлено під час розгляду справи, рішенням Господарського суду Одеської області у справі № 9/17-4164-2011, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 14.02.2012, за державою в особі Фонду державного майна України визнано право власності на нежитлові будівлі майнового комплексу санаторію «Лермонтовський», що знаходяться у м. Одесі по провулку Лермонтовському, 2.
Частиною першою ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Оскільки майно санаторію «Лермонтовський» є державною власністю, Уряд мав повноваження на управління його майном шляхом видання відповідних актів.
Управлінням об'єктами державної власності є здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Таким чином, рішенням Уряду Міністерство юстиції визначено суб’єктом управління вказаними об'єктами права державної власності з відповідними повноваженнями щодо реалізації прав держави як власника, пов’язаних з володінням, користуванням і розпорядженням ними.
Міністерство юстиції, керуючись Законом та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року № 52 «Про віднесення нерухомого майна санаторію «Лермонтовський» у м. Одесі до сфери управління Міністерства юстиції», видало наказ від 28 січня 2015 року № 29/7 деяких питань управління майном Міністерства юстиції», яким прийняло до сфери свого управління нерухоме майно санаторію «Лермонтовський», що належить державі.
Крім того, відповідно до пункту 2 вказаного наказу Міністерства юстиції на базі нерухомого майна санаторію «Лермонтовський», прийнятого до сфери управління Міністерства юстиції відповідно до пункту 1 цього наказу, утворено державне підприємство «Санаторій «Лермонтовський» (місцезнаходження: пров. Лермонтовськнй, 2, м Одеса, 65014).
Порядок, передбачений вказаною постановою Кабінету Міністрів України, застосовується у разі передачі об'єктів держаної власності зі сфери управління міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, Фонду державного майна, інших державних органів. які відповідно до законодавства здійснюють функції з управління державним майном, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти державним майном, та передачі об'єктів права у державну або комунальну власність відповідно до Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності».
Тоді як розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року за № 52 «Про віднесення нерухомого майна санаторію «Лермонтовський» у м. Одесі до сфери управління Міністерства юстиції» передбачено віднесення будівель та споруд санаторію «Лермонтовський» по пров. Лермонтовському, 2, у м. Одесі за переліком згідно з додатком, до сфери управління Міністерства юстиції (відповідно до статті 5 Закону України «Про управління об'єктами державної власності»). Тобто вказаним рішенням Уряду, як визначено вище, було визначено суб'єкта управління майном, що належить відповідно до рішення суду.
Стосовно проведення інвентаризації суд зазначає наступне. З метою удосконалення механізму управління об'єктами державної власності Кабінетом Міністрів України затверджено Методику проведення інвентаризації об'єктів державної власності, яка визначає механізм проведення інвентаризації державного майна та упорядкування обліку юридичних осіб з метою формування Єдиного реєстру об'єктів державної власності (постанова Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2005 р. № 1121).
Відповідно до цієї Методики та з урахуванням наказу Міністерства фінансів України від 02 вересня 2014 року №879, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 жовтня 2014 року за № 1365/26142 «Про затвердження Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань», Міністерство юстиції 28 січня 2015 року видачо наказ № 28/7 «Про проведення інвентаризації» (зі змінами, внесеними наказом Міністерства юстиції України від 30 січня 2015 року № 31/7), яким передбачено провести інвентаризацію нерухомого майна санаторію «Лермонтовський» та подати протокол інвентаризаційної комісії до 16 лютого 2015 року. Метою проведення цієї інвентаризації було виявлення наявності об'єктів, якими Міністерство юстиції уповноважене управляти, та встановлення їх фактичного фізичного стану.
Під час розгляду справи доводи позивача були спростовані поясненнями та доказами наданими відповідачами, які довели, що діяли у відповідності до повноважень, наданих законодавством.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у справі, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, в зв'язку із чим, в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Питання щодо розподілу судових витрат вирішено судом відповідно до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.69-71,ст.94,ст.128,ст.ст.158-163,ст.167,ст.254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Дочірнього підприємства “Клінічний санаторій “Лермонтовський” Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Укрпрофоздоровниця” – відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Л.М. Токмілова
суддя О.А. Левчук
суддя І.В. Завальнюк