Постанова № 56611561, 22.02.2016, Апеляційний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.02.2016
Номер справи
760/20822/15-п
Номер документу
56611561
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

№33/796/55 -/2016 головуючий у 1 інт. Букіна О.М..

Категорія - ч.1 ст.483 МК України доповідач - Корнієнко Т.Ю.

П О С Т А Н О В А

Іменем України

22 лютого 2016 року суддя Апеляційного суду м. Києва Корнієнко Т.Ю., провівши у відкритому судовому засіданні в м. Києві за участю представника Київської міської митниці ДФС України Глущенко Н.В., представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 - ОСОБА_4, розгляд апеляційної скарги представника Київської міської митниці ДФС України ГлущенкоН.В. на постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 04.12.2015 року, -

в с т а н о в и л а:

Постановою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 04.12.2015 року закрито провадження у справі про порушення митних правил № 0836/10000/15, розпочатої 09.10.2015 року за ч.1 ст.483 Митного кодексу України відносно директора ТОВ «Браво ГЛАСС ТРЕЙД» ОСОБА_3 за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Суд дійшов висновку про те, що надані митницею матеріали на підтвердження винуватості ОСОБА_3 в порушенні митних правил не можуть визнаватись як докази, які вказують на вчинення ОСОБА_3 порушення митних правил, що директор ТОВ «Браво ГЛАССТРЕЙД» ОСОБА_3 не подавав митному органу як підставу для переміщення товару документів, які містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товару та не вчиняв дій щодо переміщення зазначеного вантажу черех митний кордон України з приховуванням від митного контролю, а тому в його діях відсутні ознаки порушення митних правил.

В апеляційній скарзі представник Київської міської митниці ДФС Глущенко Н.В. просить скасувати постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 04.12.2015 року щодо ОСОБА_3, та прийняти нову постанову, якою ОСОБА_3 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в ромірі 100 відсотків вартості безпосередніх предметів правопорушення, що становить 796 231,38 грн та стягнути вартість безпосередніх предметів правопорушення, оскільки до складання протоколу про порушення митних правил вони були випущені у вільний обіг. Вважає, що наданих митницею доказів було достаньо для підтвердження винуватості ОСОБА_3 в порушенні митних правил, а суд безпідставно не взяв їх до уваги.

Захисник ОСОБА_4, представляючи інтереси ОСОБА_3, подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких посилається на те, що основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, є метод - за ціною договору ( вартість операції). Товар надійшов за ціною вказаному в інвойсі №2015700 від 31.03.2015 року, був оприбуткований за цією ціною і, відповідно за цією ціною був проведений розрахунок за імпортований товар. Стосовно доказів, які надані митницею на підтвердження винуватості ОСОБА_3 в порушенні митних правил, вказує на їх їх невідповідність вимогам ч.5 ст.495 Митного кодексу України, а тому вважає, що вина ОСОБА_3 не доведена. Просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 04.12.2015 року залишити без змін.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представника митниці на підтримку апеляційної скарги, пояснення захисника ОСОБА_4., який заперечував проти задоволення апеляційної скарги, вважаючи рішення суду законним і обґрунтованим, перевіривши матеріали справи про порушення митних правил та доводи апеляції, вважаю, що подана апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.486 МК України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.

При розгляді справи про порушення митних правил суд, відповідно до вимог ст.489 МК України, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, які пом'якшують та /або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як вбачається з матеріалів справи, місцевий суд зазначених вимог закону не дотримався, не з'ясував, чи дійсно було вчинено адміністративне правопорушення, не перевірив доводів представника митниці щодо наявності в діях ОСОБА_3 ознак порушення митних правил, та дійшов передчасного висновку про відсутність у діях ОСОБА_3 складу правопорушення.

Згідно протоколу № 0836/10000/15 від 09.11.2015 року, складеного відносно ОСОБА_3 про порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, 07.04.2015 на митну територію України з території Польщі через п/п "Ягодин-Дорогуськ" м/п "Ягодин" Волинської митниці ДФС в автомобілі НОМЕР_1/НОМЕР_3 на адресу ТОВ "БРАВО ГЛАСС ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 36590700, 01042, м. Київ, бул. Дружби народів, буд. 13) ввезено товар "монтажна піна - Magic Pro Premium 750ml, Magic Pro Elit 65L800 ml, виробник - Krimelte OU, герметик" загальною вагою брутто 20245,00 кг, вагою нетто 19223,00 кг, кількістю - 30 вантажних місць.

Підставою для переміщення вказаного вантажу через митний кордон України були: попередня митна декларація одержувача ТОВ "БРАВО ГЛАСС ТРЕЙД" від 31.03.2015 № 100000000/2015/815274, а також товаросупровідні документи: CMR від 31.03.2015 № 245624, книжка МДП (Carnet TIR) від 31.03.2015 № ХХ.75417255, інвойс від 31.03.2015 № 20150700, виставлений компанією "ATLAS DEVELOPMENT EQUITIES INC" (MOSSFON BUILDING, 2-nd floor, East 54-th street, P.O. BOX0832-0886, W.T.C. Panama, Республіка Панама) в адресу ТОВ "БРАВО ГЛАСС ТРЕЙД" з зазначенням вартості товару - 18826,56 дол. США.

Зазначені товари переміщено на виконання умов контракту від 25.04.2014 № В-25004/14 укладеного між компанією "ATLAS DEVELOPMENT EQUITIES INC" (MOSSFON BUILDING, 2-nd floor, East 54-th street, P.O. BOX0832-0886, W.T.C. Panama, Республіка Панама) та ТОВ "БРАВО ГЛАСС ТРЕЙД" в особі директора громадянина ОСОБА_3.

Після прибуття у зону діяльності Київської міської митниці ДФС, зазначені товари були заявлені для вільного обігу на митній території України на митному посту "Західний" за електронною митною декларацією № 100250001/2015/003917.

Разом із вказаною митною декларацією до митниці були надані наступні документи: контракт від 25.04.2014 № В-2504/14, CMR від 31.03.2015 № 245624, книжка МДП (Carnet TIR) від 31.03.2015 № ХХ.75417255, інвойс від 31.03.2015 № 20150700 та інші необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в графі 44 вказаної митної декларації.

Листом від 19.06.2015 № 22213/7/99-99-26-03-03-17 Державною фіскальною службою України до Київської міської митниці ДФС надіслано відповідь, отриману від митих органів РеспублікиПольща на запит про надання адміністративної допомоги у проведенні перевірки законності ввезення вищезазначеного товару.

Митні органи Республіки Польща інформували про те, що митне оформлення частини зазначених товарів було здійснено в експортній процедурі в польському митному органі, а частини товарів - в експортно/транзитній процедурі в митних органах Естонії.

Митні органи Республіки Польща надіслали копію роздруківки із транзитної системи Польщі NCTS № 15PL303080161777F9, відповідно до якої відправником товарів "герматик кількістю 6 місць, монтажна піна кількістю 24 місця" загальною вагою брутто 20245 кг "ATLAS DEVELOPMENT EQUITIES INC" (MOSSFON BUILDING, 2-nd floor, East54-th street, Республіка Панама), одержувачем - TOB "БРАВО ЕЛАСС ТРЕЙД" (01042, Київ, бул. Дружби Народів, буд. 13), також вказано номер інвойсу № 20150700, книжки МДП (Сarnet TIR) № ХХ.75417255, номер вантажного автомобіля НОМЕР_2/НОМЕР_3. Зазначені дані відповідають відомостям, вказаним в митній декларації № 100250001/2015/003917, інвойсі від 31.03.2015 № 20150700 та в інших документах, поданих ТОВ "БРАВО ЕЛАСС ТРЕЙД" для митного оформлення даного товару в Україні.

Згідно з даними, вказаними в роздруківці із транзитної системи Польщі NSTS № 15PL303080161777F9 вивіз частини товарів з території країни першого експорту здійснено за митною декларацією № 15ЕЕ1310ЕЕ70724590.

З метою з'ясування всіх обставин переміщення зазначеного товару, Державною фіскальною службою України листом від 22.06.2015 № 14923/5/99-99-26-03-03-16 направлено запит до митних органів Естонської Республіки.

Листом від 02.10.2015 № 36378/7/99-99-26-03-03-17 Державною фіскальною службою України до Київської міської митниці ДФС надіслано відповідь, отриману від митних органів Естонської Республіки на вищевказаний запит.

Митними органами Естонської Республіки надіслано копію митної декларації країни відправлення від 27.03.2015 № 15ЕЕ1310ЕЕ70724590, інвойсу виробника товару "Krimelte" OU" від 26.03.2015 № IN00124865.

Відповідно до даних, зазначених в копії експортної митної декларації форми ЕХ А № 15ЕЕ1310ЕЕ70724590 вартість товару "монтажна піна Magic Pro" (загальною вагою брутто 15535 кг, вагою нетто - 14795 кг, в кількості - 24 вантажних місця) становить 31355,52 євро (гр. 22), що значно більше за фактурну вартість даного товару - 16282,56 дол. США, яка вказана в документах, поданих ТОВ "БРАВО ЕЛАСС ТРЕЙД" для митного оформлення зазначеного товару в Україні, а саме: в інвойсі від 31.03.2015 № 20150700 (товари №2-3) та в митній декларації № 100250001/2015/003917 (товар № 2, гр. 42).

Також, в митній декларації країни відправлення ЕХ А № 15ЕЕ1310ЕЕ70724590 міститься посилання на інвойс № IN00124865.

Так, згідно з інвойсом № IN00124865, отриманим від митних органів Естонської Республіки та виставленим компанією-виробником товару "Krimelte OU", вартість товару "монтажна піна - Magic Pro Premium 750ml, Magic Pro Elit 65L800 ml" (загальною вагою брутто 15535 кг, вагою нетто - 14795 кг, в кількості - 24 вантажних місця) також становить 31355,52 євро.

Таким чином, на думку митного органу, частину товарів із загальної кількості переміщеного товару за МД № 100250001/2015/003917, а саме: "товар № 2: монтажна піна - Magic Pro Premium 750ml, Magic Pro Elit65L 800 ml, виробник - Krimelte OU" загальною вагою брутто 15535 кг, вагою нетто - 14795 кг, в кількості - 24 вантажних місця, варістю 31355,52 євро, що згідно курсу НБУ станом на дату переміщення вантажу через митний кордон України (07.04.2015) складає - 796231,38 грн., було переміщено через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення документів (інвойс від 31.03.2015 № 20150700), що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товару.

Відповідно до статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи МК чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

За диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.

Документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості предметів, щодо їх відправника чи одержувача, щодо держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, тощо не відповідають дійсності: - недійсні документи, тобто документи, що втратили юридичну силу.

Суд першої інстанції у своїй постанові послався на відсутність приводу для порушення справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_3, вважаючи, що лист митних органів Естонської Республіки є лише відповіддю митного органу іноземної держави у зв'язку з наданням взаємної допомоги.

Проте, такий висновок суду не грунтується на вимогах закону і матеріалах провадження.

Так, згідно ст. 491 МК України, підставами для порушення справи про порушення митних правил є:

1) безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил;

2) офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині першій статті 319 цього Кодексу;

3) офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.

Як вбачається з матеріалів справи митні органи України отримали інформацію від митних органів Республіки Польща про те, що митне оформлення частини зазначених товарів було здійснено в експортній процедурі в польському митному органі, а частини товарів - в експортно/транзитній процедурі в митних органах Естонії, при цьому митні органи Республіки Польща надіслали копію роздруківки із транзитної системи Польщі NCTS № 15PL303080161777F9, відповідно до якої відправником товарів "герматик кількістю 6 місць, монтажна піна кількістю 24 місця" загальною вагою брутто 20245 кг є "ATLAS DEVELOPMENT EQUITIES INC" (MOSSFON BUILDING, 2-nd floor, East 54-th street, Республіка Панама), одержувачем - TOB "БРАВО ГЛАСС ТРЕЙД" (01042, Київ, бул. Дружби Народів, буд. 13), також вказано номер інвойсу № 20150700, книжки МДП (Сarnet TIR) № ХХ.75417255, номер вантажного автомобіля НОМЕР_2/НОМЕР_3. Зазначені дані відповідають відомостям, вказаним в митній декларації № 100250001/2015/003917, інвойсі від 31.03.2015 № 20150700 та в інших документах, поданих ТОВ "БРАВО ГЛАСС ТРЕЙД" для митного оформлення даного товару в Україні.

Згідно з даними, вказаними в роздруківці із транзитної системи Польщі NSTS № 15PL303080161777F9 вивіз частини товарів з території країни першого експорту здійснено за митною декларацією № 15ЕЕ1310ЕЕ70724590.

Митними органами Естонської Республіки на запит Державної фіскальної служби України від 22.06.2015 № 14923/5/99-99-26-03-03-16 надіслано копію митної декларації країни відправлення від 27.03.2015 № 15ЕЕ1310ЕЕ70724590, інвойсу виробника товару "Krimelte" OU" від 26.03.2015 № IN00124865. В цьому інвойсі вантажоодержувачем зазначено «ROMMER EXPORT LTD» у Новій Зеландії, а адреса доставки вказана ТОВ « ROZNA», яка розташована в м. Києві по вул. Бориспільська, 132/а. В міжнародній товарно- транспортній накладній CMR KRICMR 150326/1 зазначено місце розгрузки MAGAZYN «OSKAR», ul. 22 Lipca 7, 22680 Lubycza Krolewska, POLAND.

Відповідно до даних, зазначених в копії експортної митної декларації форми ЕХ А № 15ЕЕ1310ЕЕ70724590 вартість товару "монтажна піна Magic Pro" (загальною вагою брутто 15535 кг, вагою нетто - 14795 кг, в кількості - 24 вантажних місця) становить 31355,52 євро (гр. 22), що значно більше за фактурну вартість даного товару - 16282,56 дол. США, яка вказана в документах, поданих ТОВ "БРАВО ГЛАСС ТРЕЙД" для митного оформлення зазначеного товару в Україні, а саме: в інвойсі від 31.03.2015 № 20150700 (товари №2-3) та в митній декларації № 100250001/2015/003917 (товар № 2, гр. 42).

Також, в митній декларації країни відправлення ЕХ А № 15ЕЕ1310ЕЕ70724590 міститься посилання на інвойс № IN00124865, отриманий від митних органів Естонської Республіки та виставлений компанією-виробником товару "Krimelte OU", згідно якого вартість товару "монтажна піна - Magic Pro Premium 750ml, Magic Pro Elit 65L800 ml" (загальною вагою брутто 15535 кг, вагою нетто - 14795 кг, в кількості - 24 вантажних місця) також становить 31355,52 євро.

Отримана митними органами України інформація від митних органів Республіки Польщі та Естонської Республіки, давала достатні підстави для порушення справи про порушення митних правил щодо директора ТОВ «Браво ГЛАСС ТРЕЙД», оскільки поставила під сумнів правдивість відомостей, вказаних в інвойсі № 20150700, на підставі якого проведено митне оформлення ввезенного за декларацією №100250001/2015/003917 товару.

Проте, наявності лише приводів і підстав для порушення справи про адміністративне правопорушення недостатньо для притягнення особи до відповідальності, а наявність події правопорушення та вини особи у його вчиненні підлягає доказуванню.

Доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких цу визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Разом з тим, направляючи справу про порушення митних правил до суду, митний орган не надав до протоколу доказів спільної господарської діяльності чи іншого взаємозв'язку між ТОВ «Браво ГЛАСС ТРЕЙД» з однієї сторони та «ROMMER EXPORT LTD» у Новій Зеландії чи ТОВ «ROZNA», що знаходиться згідно даним інвойсу № IN00124865 в м. Києві, не перевірив, чи надходив аналогічний вантаж на адресу ТОВ «ROZNA» в Україну, не перевірив, яка подальша доля цього товару після розгрузки в MAGAZYN «OSKAR», ul. 22 Lipca 7, 22680 Lubycza Krolewska, POLAND.

На ці недоліки протоколу про порушення митних правил суд першої інстанції уваги не звернув, і прийняв передчасне рішення про відсутність в діях директора ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до положень ч.7 ст.294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги. Апеляційний суд може дослідити нові докази, які не досліджувалися раніше, якщо визнає обґрунтованими ненадання їх до місцевого суду або необґрунтованим відхилення їх місцевим судом.

При апеляційному розгляді суддя апеляційного суду не наділений повноваженнями з власної ініціативи збирати докази, необхідні для визнання винуватості особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, чи спростування його вини.

Під час апеляційного розгляду представник митниці пояснила, що митним органом провадиться подальша перевірка для з'ясування обставин даної справи, направлені відповідні запити до державних установ, проте відповіді на час апеляційного розгляду не отримані.

За таких обставин, вважаю, що постанова суду підлягає скасуванню, а матеріали провадження направленню до митного органу, який складав протокол для проведення додаткової перевірки.

Враховуючи те, що товар випущено митницею у вільний обіг, вважаю, що ці дії не повинні шкодити господарській діяльності ТОВ «БРАВО ГЛАСС ТРЕЙД».

Керуючись ст. 294 КУпАП, ст.537 МК України суддя Апеляційного суду м. Києва

п о с т а н о в и л а:

Апеляційну скаргу представника Київської міської митниці ДФС Глущенко Н.В. задовольнити частково.

Скасувати постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 04.12.2015 року щодо ОСОБА_3, а матеріали справи №0836/10000/15 про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності направити до Київської міської митниці ДФС для проведення додаткової перевірки.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя

Апеляційного суду м. Києва Т.Ю. Корнієнко