Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2016 р. Справа №818/199/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника позивача - Гоч В.М.,
представників відповідача - Швайки С.І.,
- Фесенка О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/199/16 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Суми-Електрод" до Департаменту екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Сумської обласної державної адміністрації про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Суми-Електрод" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Суми-Електрод") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Сумської обласної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач, Департамент), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:
- скасувати рішення Департаменту від 03.02.2016р. №01-20/293 щодо відмови ТОВ "Суми-Електрод" у переоформленні дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 5910136600-152 від 12.01.2011;
- зобов'язати Департамент повторно розглянути заяву ТОВ "Суми-Електрод" від 20.01.2016 про переоформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 5910136600-152 від 12.01.2011, у зв'язку із зміною найменування товариства з обмеженою відповідальністю "Фрунзе-Електрод" на товариство з обмеженою відповідальністю "Суми-Електрод".
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач безпідставно відмовив у переоформленні дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та на спеціальне водокористування в зв'язку із зміною назви підприємства.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.30-31) та зазначили, що у зв'язку з тим, що ТОВ "Фрунзе-Електрод" був виданий дозвіл установи, що ліквідувалася (при цьому, відповідач не є правонаступником), а тому у відповідача відсутні правові підстави для здійснення переоформлення раніше виданого дозволу. Порядок переоформлення дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не визначено. Крім того, із змісту самої заяви можна встановити, що вона складена із пропущенням строку подачі.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що товариству з обмеженою відповідальністю "Фрунзе-Електрод" було видано Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Сумській області дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №5910136600-152 від 12.01.2011 (далі по тексту - Дозвіл) (а.с.10-20).
22.12.2015 були проведені загальні збори учасників ТОВ "Фрунзе-Електрод", на яких були прийняті рішення в тому числі: про зміну найменування на товариство з обмеженою відповідальністю "Суми-Електрод", а також про внесення змін до статуту позивача у зв'язку зі зміною найменування (а.с.24-25).
30.12.2015 державним реєстратором Панченко І.В. було здійснено державну реєстрацію змін до статуту позивача та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців зміни, пов'язані з перейменуванням позивача (а.с.23).
01.02.2016 позивачем було направлено по пошті до центру надання адміністративних послуг м. Суми заяву про переоформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №5910136600-152 від 12.01.2011, у зв'язку зі зміною найменування суб'єкта господарювання - юридичної особи, а також Дозвіл, що підлягав переоформленню, та виписку з ЄДРПОУ, що підтверджувала перейменування позивача (а.с.21-22).
Позивачем було отримано від Департаменту лист № 01-20/293 від 03.02.2016 про відсутність законних підстав переоформити Дозвіл (а.с.9).
Підставою для відмови у видачі переоформленого Дозволу Департаментом було відсутність факту правонаступництва від ліквідованого Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області, що видав первинний дозвіл, до новоутвореного Департаменту, що на даний час здійснює всі функції щодо видання дозвільних документів (в т.ч. тих, що видавало Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області).
Суд не погоджується з такою позицією відповідача, з огляду на наступне.
Порядок видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та Порядок видачі дозволів на спеціальне водокористування, затверджені Постановами Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 за №302 та №321.
При цьому слід зазначити, що Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (далі - Закон) визначає правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та державних адміністраторів.
Згідно ст. 1 Закону, дозвільні органи - органи виконавчої влади, державні колегіальні органи, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону видавати документи дозвільного характеру.
Частиною 1 статті 4-1 Закону передбачено, що порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними (регіональними, місцевими) органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону встановлено, що підставами для переоформлення документа дозвільного характеру є: зміна найменування суб'єкта господарювання - юридичної особи або прізвища, імені, по батькові фізичної особи - підприємця чи зміна місцезнаходження суб'єкта господарювання. Законом можуть бути встановлені інші підстави для переоформлення документів дозвільного характеру.
У разі виникнення підстав для переоформлення документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання зобов'язаний протягом п'яти робочих днів з дня настання таких підстав подати дозвільному органу або державному адміністратору заяву про переоформлення документа дозвільного характеру разом з документом дозвільного характеру, що підлягає переоформленню. Дозвільний орган протягом двох робочих днів з дня одержання заяви про переоформлення документа дозвільного характеру та документа, що додається до неї, зобов'язаний видати переоформлений на новому бланку документ дозвільного характеру з урахуванням змін, зазначених у заяві про переоформлення документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом.
Одночасно з переоформленим на новому бланку документом дозвільного характеру дозвільний орган на вимогу суб'єкта господарювання видає безоплатно засвідчену ним копію такого документа дозвільного характеру.
У разі переоформлення документа дозвільного характеру дозвільний орган не пізніше наступного робочого дня з дня переоформлення документа дозвільного характеру приймає рішення про визнання недійсним документа дозвільного характеру, що був переоформлений, з внесенням відповідних змін до реєстру документів дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом. Строк дії переоформленого документа дозвільного характеру не може перевищувати строк дії, зазначений у документі дозвільного характеру, що переоформлявся. За переоформлення документа дозвільного характеру у випадках, передбачених законом, справляється плата, розмір якої затверджується Кабінетом Міністрів України. Не переоформлений в установлений строк документ дозвільного характеру є недійсним.
Відповідно до ч. 11 ст. 4 Закону основні вимоги до порядку видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання документів дозвільного характеру поширюються на всі документи дозвільного характеру, у тому числі на дозвільні (погоджувальні) процедури, якщо інше не встановлено законом.
Стосовно посилання представника відповідача на те, що діючим законодавством не передбачено порядок видачі переоформлених дозвільних документів, суд звертає увагу на те, що ст. 7 Закону встановлено порядок видачі (переоформлення, видачі дублікатів, анулювання) регіональними та місцевими дозвільними органами документів дозвільного характеру
Так, видача (переоформлення, видача дублікатів, анулювання) документів дозвільного характеру, оформлених регіональними та місцевими дозвільними органами, здійснюється в дозвільному центрі державним адміністратором за принципом організаційної єдності.
Суб'єкт господарювання або уповноважена ним особа подає державному адміністратору, який здійснює прийом суб'єктів господарювання в дозвільному центрі, заяву, форма якої затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, та за погодженням з дозвільними органами.
До заяви додаються документи, необхідні для видачі документа дозвільного характеру, передбачені законодавством, яким регулюються відносини щодо одержання такого документа.
Документами, необхідними для видачі документа дозвільного характеру, можуть визначатися документи, що безпосередньо пов'язані з підтвердженням можливості суб'єкта господарювання провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або види господарської діяльності.
Державний адміністратор перевіряє документи, що посвідчують особу заявника, та реєструє заяву і документи, що додаються до неї, в журналі, який ведеться за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку.
Заява та документи, що додаються до неї, приймаються за описом, копія якого негайно видається (направляється) заявнику з відміткою про дату та номер їх реєстрації.
Забороняється вимагати від заявника для одержання документа дозвільного характеру документи, не передбачені законодавством.
При розгляді справи судом встановлено, що ТОВ "Суми-Електрод" після здійснення державної реєстрації зміни найменування 30.01.2015 звернувся до Департаменту із відповідною заявою, надав документи, визначені Законом, таким чином вчинив всі необхідні від нього дії для отримання переоформленого Дозволу.
Крім того, варто зазначити, що на даний час всі дозвільні документи, які раніше видавалися Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Сумській області, видаються саме Департаментом, але Департамент не є правонаступником ліквідованого Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області.
Стосовно посилання представників відповідача на те, що переоформлений Дозвіл повинен бути виданий тільки тим органом, що його видав, суд вважає необґрунтованим, оскільки Законом не передбачено такої умови, а встановлено обов'язок дозвільного органу видати переоформлений дозвільний документ, який на час звернення ТОВ "Суми-Електрод" із заявою є Департамент.
Крім того, представниками відповідача не надано доказів того, що попередній Дозвіл є анульованим, чи у відповідача є належні докази того, що Дозвіл був видані на підставі підроблених чи фальсифікованих документів, а тому своїми діями відповідач встановив безпідставні та необґрунтовані обмеження в реалізації права ТОВ "Суми-Електрод" на здійснення господарської діяльності за наявності належним чином оформленого дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Щодо посилання представників відповідача на обставину пропущення строку складання заяви позивача про переоформлення Дозволу, варто зазначити наступне.
Суд погоджується з тим, що заява про переоформлення Дозволу датована позивачем 20.01.2016.
Разом з тим, у наданій Департаментом відповіді №01-20/293 від 03.02.2016 не міститься жодного посилання на вказану вище обставину, а повідомлено про те, що Департамент не є правонаступником прав та обов'язків Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області. А тому, твердження відповідача, що це послугувало підставою для відмові в переоформленні Дозволу є необґрунтованим.
Враховуючи викладені вище обставини, суд визнає рішення Департаменту від 03.02.2016р. №01-20/293 про відмову в переоформленні Дозволу таким, що підлягає скасуванню та зобов'язує відповідача повторно розглянути заяву ТОВ "Суми-Електрод" від 20.01.2016 про переоформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
При подачі позовної заяви позивачем було сплачено судовий збір у сумі 487,20 грн., що підтверджується платіжним дорученням №153 від 19.02.2016 (а.с.3).
Таким чином, ТОВ "Суми-Електрод" необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Сумської ОДА в сумі 2756,00 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Суми-Електрод" до Департаменту екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Сумської обласної державної адміністрації про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Скасувати рішення Департаменту екології, природних ресурсів та паливно- енергетичного комплексу Сумської обласної державної адміністрації від 03.02.2016р. №01- 20/293 щодо відмови товариству з обмеженою відповідальністю "Суми-Електрод" у переоформленні дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 5910136600-152 від 12.01.2011.
Зобов'язати Департамент екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Сумської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Суми-Електрод" від 20.01.2016 про переоформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 5910136600-152 від 12.01.2011, у зв'язку із зміною найменування товариства з обмеженою відповідальністю "Фрунзе-Електрод" на товариство з обмеженою відповідальністю "Суми-Електрод".
Відшкодувати товариству з обмеженою відповідальністю "Суми-Електрод" (код ЄДРПОУ 36066802) витрати зі сплати судового збору в сумі 2756,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Сумської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38136517).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) В.М. Соколов
Повний текст постанови складено 21.03.2016 року.
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Соколов