Справа № 676/7589/15-а
Номер провадження 2-а/676/23/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К РА Ї Н И
05 січня 2016 року.
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючої судді - Семенюк В.В.
з участю секретаря - Стецюк-Стебницької Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам»янець-Подільський адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
16.12.2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову вказує, що вона з 04 січня 2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі, як одержувач пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
16 червня 2015 року Кам'янець-Подільським міськрайонним судом Хмельницької області винесена постанова по адміністративному позову, якою визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області в частині відмови в проведенні державному службовцю ОСОБА_1 перерахунку раніше призначеної пенсії з 15.07.2014 року у розмірі 81% від суми заробітної плати , згідно постанови Кам»янець-Подільського міськрайонного суду від 18.08.2014 року та зобов»язано управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області провести перерахунок та виплату призначеної пенсії державному службовцю ОСОБА_1 , згідно постанови Кам»янець-Подільського міськрайонного суду від 18.08.2014 року у розмірі 81% від суми заробітної плати з 15.07.2014 року.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.09.2015 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі залишено без задоволення , а постанову Кам»янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 16 червня 2015 року - без змін.
Однак, в результаті проведеного перерахунку, базовим місяцем для визначення розміру індексації встановлено липень 2014 року, попри те, що на обліку, як одержувач пенсії за
віком , призначеної відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» вона перебуває з 04.01.2010 року.
25 листопада 2015 року нею направлено лист до управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області з проханням застосувати Закон України від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення", постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" і нарахувати індексацію до пенсії та відшкодувати недоотриману індексацію, яку було знято.
Проте, у відповіді на її звернення відповідач у листі від 02.12.2015 року
№ 105/м-16 зазначив, що відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 « Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», у разі підвищення розміру мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов»язкове державне соціальне страхування , стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення , вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
Звертає увагу, що відповідно до ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 р. № 2017-III під час проведення їй донарахування пенсії державного службовця відповідачу необхідно донарахувати на всі суми індексацію пенсії не змінюючи дату базового місяця.
Проведення індексації пенсій здійснюється відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", ч.1 ст.42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078.
З часу призначення їй пенсії не виникало права на підвищення пенсії, а тому застосування відповідачем при перерахунку її пенсії згідно судових рішень п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів є безпідставним. Внаслідок таких дій відповідача, тобто зміни базового місяця на липень 2014 року при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів її незаконно позбавлено права на належний соціальний захист у вигляді такої складової як індексація пенсії.
Згідно ст.55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади.
Відповідно до приписів ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів приздійснення ними владних управлінських функцій на основі зхаконодавства, в тому числі виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідач в порушення вимог ст. 19, 58 Конституції України, ст.37 Закону України «Про державну службу» не виконав вимоги законодавства, які зобов'язаний був виконати відповідно до винесеної постанови Кам»янець-Подільським міськрайонним судом.
Позивачка просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці- Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області щодо визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії їй з врахуванням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення із січня 2010 року на липень 2014 року під час перерахунку пенсії на виконання судових рішень постанов Кам»янець-Подільського міськрайонного суду від 18.08.2014 року та від 16.06.2015 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.09.2015 року та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області при перерахунку їй пенсії згідно судових рішень постанов Кам»янець-Подільського міськрайонного суду від 18.08.2014 року та від 16.06.2015 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.09.2015 року
перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації із липня 2014 року на січень 2010 року, без врахування п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, починаючи із 15 липня 2014 року ; донарахувати при цьому індексацію пенсії та виплатити із врахуванням вже виплачених сум.
Позивачка в судове засідання не з»явилася, подала заяву в якій просить справу розглядати в її відсутності, позов підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився , подав суду заперечення в якому просить відмовити у задоволенні позову, а справу слухати в його відсутності.
Суд розглядає справу у відсутності сторін .Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ст. 41 КАС України .
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 04 січня 2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі, як одержувач пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
16 червня 2015 року Кам'янець-Подільським міськрайонним судом Хмельницької області винесена постанова по адміністративному позову, якою визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області в частині відмови в проведенні державному службовцю ОСОБА_1 перерахунку раніше призначеної пенсії з 15.07.2014 року у розмірі 81% від суми заробітної плати , згідно постанови Кам»янець-Подільського міськрайонного суду від 18.08.2014 року та зобов»язано управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області провести перерахунок та виплату призначеної пенсії державному службовцю ОСОБА_1 , згідно постанови Кам»янець-Подільського міськрайонного суду від 18.08.2014 року у розмірі 81% від суми заробітної плати з 15.07.2014 року
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.09.2015 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі залишено без задоволення , а постанову Кам»янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 16 червня 2015 року - без змін.
Однак, в результаті проведеного перерахунку, базовим місяцем для визначення розміру індексації встановлено липень 2014 року, попри те, що на обліку, як одержувач пенсії за
віком , призначеної відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» ОСОБА_1 перебуває з 04.01.2010 року.
25 листопада 2015 року ОСОБА_1 направлено лист до управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області з проханням застосувати Закон України від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення", постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" і нарахувати індексацію до пенсії та відшкодувати недоотриману індексацію, яку було знято.
Проте, у відповіді на звернення ОСОБА_1 відповідач у листі від 02.12.2015 року № 105/м-16 зазначив, що відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 « Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», у разі підвищення розміру мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов»язкове державне соціальне страхування , стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення , вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
Відповідно до ст.18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 р. № 2017-III під час проведення ОСОБА_1 донарахування пенсії державного службовця відповідачу необхідно донарахувати на всі суми індексацію пенсії не змінюючи дату базового місяця.
Проведення індексації пенсій здійснюється відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", ч.1 ст.42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078.
З часу призначення ОСОБА_1 пенсії не виникало права на підвищення пенсії, а тому застосування відповідачем при перерахунку її пенсії згідно судових рішень п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів є безпідставним. Внаслідок таких дій відповідача, тобто зміни базового місяця на липень 2014 року при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів її незаконно позбавлено права на належний соціальний захист у вигляді такої складової як індексація пенсії.
Згідно ст.55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади.
Відповідно до приписів ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів приздійснення ними владних управлінських функцій на основі зхаконодавства, в тому числі виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідач в порушення вимог ст. 19, 58 Конституції України, ст.37 Закону України «Про державну службу» не виконав вимоги законодавства, які зобов'язаний був виконати відповідно до винесеної постанови Кам»янець-Подільським міськрайонним судом.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців регулює
ст. 37-1 Вказаного Закону, відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 31.05.2000 року № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії встановлено, що вразі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається, зокрема непрацюючим пенсіонерам, на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, із якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Згідно з ст. 2 Законом України "Про індексацію грошових доходів населення"
№ 1282-ХІІ від 3 липня 1991 року (далі - Закон України № 1282) та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок), який затверджено Кабінетом Міністрів України Кабінетом Міністрів України 17 липня 2003 року при прийняті постанови № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Позивачка є непрацюючим пенсіонером.
За змістом п.4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від. 17.07.2003 року № 1078, пенсії непрацюючим пенсіонерам індексуються у межах прожиткового мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.
В силу п.5 зазначеного Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплати, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця проводиться обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Вказаний п.5 Порядку містить чіткий перелік підстав, які дають право на перевизначення базового місяця індексації пенсії.
Таким чином , суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є законними і обґрунтованими, а дії управління Пенсійного фонду України в
м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець - Подільському районі неправомірними.
Згідно ч.1 ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд може вийти за межі позовних вимог, згідно ч. 2 ст. 11 КАС України тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Отже, враховуючи вищенаведене, суд вважає заперечення представника відповідача безпідставними, а позов таким, що підлягає задоволенню з вищенаведених підстав, тому слід визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці- Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області щодо визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_1 з врахуванням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення із січня 2010 року на липень2014 року під час перерахунку пенсії на виконання судових рішень постанов Кам»янець-Подільського міськрайонного суду від 18.08.2014 року та від 16.06.2015 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.09.2015 року та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області при перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно судових рішень постанов Кам»янець-Подільського міськрайонного суду від 18.08.2014 року та від 16.06.2015 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.09.2015 року перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації із липня 2014 року на січень 2010 року, без врахування п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, починаючи із 15 липня 2014 року ; донарахувати при цьому індексацію пенсії та виплатити із врахуванням вже виплачених сум.
На підставі ст.ст.33,37 ЗУ «Про державну службу», ст.66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ст.ст.1,2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п.п.4,5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від. 17.07.2003 року № 1078, ст.ст.41,45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 2 Закону України «Про оплату праці», постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для призначення пенсії», ст.ст.19,55,58 Конституції України, керуючись ст.ст.2,11, 17, 18, 69,71, 94, 99,100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в
м. Кам'янці- Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області щодо визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_1 з врахуванням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення із січня 2010 року на липень 2014 року під час перерахунку пенсії на виконання судових рішень постанов Кам»янець-Подільського міськрайонного суду від 18.08.2014 року та від 16.06.2015 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.09.2015 року
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області при перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно судових рішень постанов Кам»янець-Подільського міськрайонного суду від 18.08.2014 року та від 16.06.2015 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.09.2015 року перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації із липня 2014 року на січень 2010 року, без врахування п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, починаючи із 15 липня 2014 року; донарахувати при цьому індексацію пенсії та виплатити із врахуванням вже виплачених сум.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд з дня отримання копії постанови.
Суддя Кам'янець-Подільського
міськрайонного суду : Семенюк В.В.