ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" березня 2016 р. Справа № 809/4409/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі Пиріг Х.І.
за участю: позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Дзеби Б.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1,
до відповідачів: Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області, Відділу Держгеокадастру у Рожнятівському районі,
про визнання дій протиправними, зобов'язання до вчинення дій та визнання протоколу №1 від 12.08.2015 неправомірним і нечинним,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до начальника відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області Семянчук П.В., головного бухгалтера Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області Флісак О.І., Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області в особі експертної комісії Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області про визнання дій щодо надання в листі №363, 364/12/29 від 16.07.2015 недостовірної та неповної інформації протиправними та зобов'язання надати повну та достовірну інформацію на запит від 10.07.2015, визнання дій щодо відмови листом №396/12/29 від 13.08.2015 в задоволенні запиту про надання інформації від 03.08.2015 - протиправними та зобов'язання надати інформацію щодо рахунку, на який відраховувались профспілкові внески позивача та код ЄДРПОУ отримувача таких внесків та про визнання протоколу №1 від 12.08.2015 засідання експертної комісії Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області неправомірним та нечинним.
Ухвалою суду від 02.03.2016 замінено відповідачів: начальника Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області Семянчук П.В., головного бухгалтера Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області Флісак О.І. на Відділ Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області та залучено другого відповідача - Відділ Держгеокадастру у Рожнятівському районі Івано-Франківської області.
Позивач позовні вимоги мотивує тим, що на момент надання відповіді №363, 364/12/29 від 16.07.2015 на запити від 10.07.2015 запитувані протоколи були у володінні Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області, що підтверджується протоколом №1 від 12.08.2015 засідання експертної комісії Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області, тому їй надано недостовірну та неповну інформацію, оскільки на цей час запитувані документи були у володінні відповідача. Протиправність дій щодо відмови, листом №396/12/29 від 13.08.2015, в задоволенні запиту про надання інформації від 03.08.2015, вбачає в тому, що безпідставно та з порушенням норм чинного законодавства відмовлено у наданні такої інформації. Протокол №1 від 12.08.2015 засідання експертної комісії Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області вважає неправомірним та не чинним, оскільки експертна комісія Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області вийшла за межі своїх повноважень, зокрема знищила документи, які не створював Відділ Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представники відповідачів у судових засіданнях щодо задоволення позову заперечили. В обґрунтування своєї правової позиції зазначили, що відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений нормами діючого законодавства.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача та представників відповідачів, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 14.07.2015 подано два запити до Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області про надання інформації від 10.07.2015, дані запити зареєстровані за вх. №№363/12/29, 364/12/29 (а.с. 82, 83).
16.07.2014 за № 363, 364/12/29 Відділом Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області Головного управління Держземагенства у Івано-Франківській області надано відповідь у частині, в решті повідомлено про неможливість надання копій запитуваних документів у зв'язку із закінченням строків зберігання (а.с. 84).
03.08.2015 позивач звернулася до головного бухгалтера Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області Флісак О.І. з запитом про надання інформації щодо рахунку, на який перераховувалися кошти з її заробітної плати, як профспілкові внески та щодо надання інформації про код ЄДРПОУ отримувача внесків (а. с. 21).
13.08.2015 позивачу було відмовлено у наданні вищевказаної інформації, мотивуючи відмову тим, що запитувана інформація відноситься до таємної інформації (а.с. 85).
Також судом встановлено, що 12.08.2015 експертною комісією Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі проведено засідання, про що складено Протокол №1, затверджений начальником відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Семянчуком П.В., згідно даних якого порядком денним було питання здійснення експертизи цінності документів, а саме - виділення до знищення документів і справ, строки зберігання яких закінчилися та оформлення акту про вилучення для знищення документів, що не підлягають зберіганню, профспілкового комітету Держкомзему у Рожнятівському районі (а.с. 23).
На підставі ст. 1220 розділу 12 «Діяльність громадських організацій» Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2012 №578/5, складено акт № 1 від 12.08.2015, де зазначено строк зберігання до ку мен тів (про то ко лів, до по ві дей, сте но гра м, поста но в, ре зо лю цій) за га ль них збо рів, засідань за 2010-2011 роки - до ліквідації організації (а.с. 24).
Судом встановлено, що у відповідях на запити про надання інформації від 16.07.2015 та 13.08.2015 відповідачем надано неповну інформацію, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
У відповідності, до ч.1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Частиною 4 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що у відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації, дату відмови, мотивовану підставу відмови, порядок оскарження відмови, підпис.
Частиною 2 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено три складові обмеження доступу до інформації: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Згідно п.2 ч.1 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у випадку, якщо інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
Зокрема, статтею 8 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що таємна інформація - інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю. Порядок доступу до таємної інформації регулюється цим Законом та спеціальними законами.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею.
Згідно абз. 2 ст. 2 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» діяльність профспілок будується на принципах законності та гласності. Інформація щодо їх статутних і програмних документів є загальнодоступною.
Абзацом 3 ст. 4 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» до профспілок застосовується Закон України "Про об'єднання громадян", якщо інше не передбачено цим Законом.
Так, відповідно до п.1 ч.7 ст. 23 Закону України «Про громадські об'єднання» громадські об'єднання зобов'язані: зберігати правоустановчі документи, документи, в яких міститься інформація про діяльність, яка здійснена відповідно до мети (цілей) та завдань; зберігати і регулярно оновлювати інформацію, достатню для ідентифікації згідно з вимогами закону кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) громадського об'єднання, а також надавати її державному реєстратору у випадках та в обсязі, передбачених законом. Ця інформація не може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом.
Відповідно до абз.2 ч.2. ст. 11 Закону України "Про інформацію" кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом.
Згідно частин 1 та 2 ст. 7 Закону України "Про інформацію" право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.
Таким чином, Відділом Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області на запит від 03.08.2015 протиправно не надано інформацію, яка є відкритою, та знаходилася у його володінні та стосується безпосередньо позивача.
Пунктом 1 до Типового Положення про експертну комісію державного органу, органу місцевого самоврядування, державного і комунального підприємства, установи та організації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 19.06.2013 №1227/5 передбачено, що відповідно до Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» і Порядку утворення та діяльності комісій з проведення експертизи цінності документів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2007 №1004, державний орган, орган місцевого самоврядування, державне і комунальне підприємство, установа та організація утворюють експертну комісію для організації і проведення експертизи цінності документів, що утворилися в діловодстві юридичної особи, та подання результатів експертизи цінності документів на розгляд експертно-перевірної комісії державного архіву, у зоні комплектування якої вона перебуває.
Відповідно до п. 11 Типового положення № 1227/5 рішення ЕК приймається більшістю голосів членів комісії, присутніх на засіданні, оформляється протоколом, який підписують голова (у разі його відсутності - заступник) і секретар комісії, та набирає чинності з моменту затвердження протоколу засідання ЕК керівником юридичної особи.
Згідно абз. 3 ст. 12 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» забороняється втручання державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, роботодавців, їх об'єднань у статутну діяльність профспілок, їх організацій та об'єднань.
Однак, засіданням експертної комісії Держземагенства у Рожнятівському районі прийнято рішення про знищення документів і справ за минулі роки іншої організації - профспілкового комітету Держкомзему у Рожнятівському районі, про що складено Протокол №1 від 12.08.2015.
Враховуючи вищенаведені норми судом встановлено, що відповідачем - Відділом Держземагенства у Рожнятівському районі, протиправно прийнято рішення про знищення документів іншої організації з порушенням порядку прийняття такого рішення.
Також, слід зазначити, що в судовому засіданні уточнено вимогу позивача про визнання протоколу засідання експертної комісії Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі №1 від 12.08.2015 неправомірним та нечинним, а позивач фактично вважає протиправним рішення Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області щодо знищення документів, зафіксоване у даному протоколі.
Відповідно до ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За таких обставин, на підставі наданих сторонами доказів, суд дійшов до висновку, що Відділом Держземагенства у Рожнятівському районі в порушення встановленого порядку знищено документи іншої організації, а таке рішення слід визнати протиправним.
Оскільки, при розгляді справи також встановлено, що Відділом Держземагенства у Рожнятівському районі протиправно надано неповну інформацію на запити від 10.07.2015 та запит від 03.08.2015, не розглянуто дані запити відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації"за таких обставин, слід зобов'язати Відділ Держземагенства Рожнятівському районі Івано-Франківської області розглянути вказані запити та надати відповіді в порядку, встановленому Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Крім цього, згідно заяви про уточнення позовних вимог (а.с. 110-111) позивач просить зобов"язати Відділу Держгеокадастру у Рожнятівському районі надати відповідь на запити позивача.
Однак вказана позовна вимога, звернена до Відділу Держгеокадастру у Рожнятівському районі задоволенню не підлягає, так, як здіснення процесу реорганізації відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області, шляхом приєднання до Відділу Держгеокадастру у Рожнятівському районі Івано-Франківської області не завершено, а відтак відділ Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області повинен відповідати за своїми зобов'язаннями до моменту проведення державної реєстрації його припинення.
Відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи те, що суд задовольняє позовні вимоги частково, слід стягнути з Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати пропорційно задоволених вимог.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст.ст. 11, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області щодо надання неповної інформації на запити ОСОБА_1 від 10.07.2015 та зобов"язати Відділ Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області розглянути та надати відповідь на запити ОСОБА_1 від 10.07.2015 в порядку встановленому Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Визнати протиправними дії Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області щодо надання неповної інформації на запити ОСОБА_1 від 13.08.2015 та зобов"язати Відділ Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області розглянути та надати відповідь на запит ОСОБА_1 від 13.08.2015 в порядку встановленому Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Визнати протиправним рішення відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області зафіксоване у протоколі №1 від 12.08.2015 щодо знищення документів.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу Держземагенства у Рожнятівському районі Івано-Франківської області, код 38379025, на користь ОСОБА_1, код НОМЕР_1, частину сплаченого судового збору в сумі 974 (дев"ятсот сімдесят чотири) грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 21.03.2016.