Постанова № 56593598, 21.03.2016, Лисянський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
21.03.2016
Номер справи
700/3895/15-а
Номер документу
56593598
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 700/3895/15-а

Номер провадження 2-а/700/1/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2016 року Лисянський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого-судді: Пічкур С.Д.

при секретарі: Сіденко Н.П.

за участю позивача: ОСОБА_1, відповідача: Кошман Т.П., представника відповідача: Лященко Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Лисянка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до в.о. селищного голови смт. Лисянка Кошман Тетяни Петрівни, Лисянської селищної ради Лисянського району, Черкаської області, про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення Лисянської селищної ради №63-9/VI від 18 червня 2015 року, затвердження меж земельної ділянки, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до в.о. селищного голови смт. Лисянка Кошман Тетяни Петрівни, Лисянської селищної ради Лисянського району, Черкаської області, про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення Лисянської селищної ради №63-9/VI від 18 червня 2015 року, затвердження меж земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що 18 червня 2015 року в.о. селищного голови Кошман Т.П. запросила його на засідання сесії селищної ради, на якому повинно було розглядатися питання встановлення меж земельної ділянки ОСОБА_1 На саме засідання його не пустили та про прийняте рішення відразу не повідомили, а у вечері зателефонувала невідома особа та повідомила, що в задоволенні заяви відмовлено.

Через два місяці, порушуючи всі норми розгляду заяв та звернень громадян, 17 серпня 2015 року він отримав відповідь, якою йому було відмовлено в затвердженні меж на підставі фальсифікованого акту незаконної комісії, яку очолював землемір Рукавець С.С. де було вказано, що на кадастровому плані земельної ділянки площею 0,1240 га. входить частина земель загального користування, які відносяться до вулиць згідно генерального плану, що не відповідає дійсності.

На підставі даного акту, Лисянська селищна рада прийняла незаконне рішення, яким дано вказівку апарату селищної ради підготувати та подати до суду позов про скасування рішення Лисянської селищної ради від 04.08.2011 року №11-5/VI «Про розгляд заяви ОСОБА_1».

Посилаючись на рішення Європейського суду з прав людини, норми Конституції України та ЦК України щодо захисту права власності, просить визнати бездіяльність в.о. селищного голови Кошман Т.П. протиправною, скасування рішення Лисянської селищної ради №63-9/VI від 18 червня 2015 року, затвердити межі земельної ділянки площею 0,1500 га. протягом п'яти днів.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідачі письмових заперечень на позовну заяву не надали, в судовому засіданні позов не визнали повністю посилаючись на його безпідставність. Кошман Т.П. зазначає, що нею як в.о. селищного голови розгляд заяви було доручено Рукавцю С.С. та винесено її на розгляд сесії. Крім цього, представники відповідачів вказують, що об'єкт нерухомого майна в АДРЕСА_1 є багатоквартирним житловим будинком, а тому необхідно за згодою всіх співвласників вирішувати земельні спори.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановивши обставини справи та відповідні до них правовідносини, суд виходить з наступного.

Рішенням Лисянської селищної ради від 18 червня 2015 року №63-9/VI затверджено акт комісії від 18.06.2015 року про визначення на місцевості погодження меж земельних ділянок ОСОБА_1 площею 0,1240 га. та площею 0,0260 га. по АДРЕСА_1 та відмовлено у погодженні меж земельних ділянок ОСОБА_1 по АДРЕСА_1.

Відповідачами суду надано документ без назви датований 18 червня 2015 року згідно якого, комісія в складі спеціаліста-землевпорядника Рукавця С.С., депутата селищної ради Маловічка С.У., в.о. начальника відділу Держземагенства у Лисянському районі Борсенка О.В., майстра КП «Благоустрій Книша В.В., в присутності заявника ОСОБА_1 та сусіда ОСОБА_8 з виходом на місце розглянули кадастрові плани земельних ділянок площею 0,1240 га. та площею 0,0260 га. по АДРЕСА_1 які розроблені ПП ЗКБ «Звенигора» у 2008 році та на яких відсутні підписи розробників дійшла висновку, що на кадастровому плані земельної ділянки площею 0,1240 га. входить частина земель загального користування, які відносяться до вулиць згідно генерального плану погодженого відділом архітектури. Також, у цей кадастровий план увійшла частина асфальтованої території яку використовує ОСОБА_8 та частина будівлі 1, 2 поверхів, що належать ОСОБА_8 На іншу земельну ділянку не визначено її місце розташування. З вказаних підстав комісія рекомендує відмовити ОСОБА_1 у погодженні меж земельних ділянок по АДРЕСА_1.

При цьому, в даному документі відсутні підписи заявника та його сусіда, які вказані у вступній частині, а також дані про те, що вони відмовилися від підпису. Крім цього, не відомо на підставі якого документу було сформовано склад комісії, зазначений в так званому акті, чому не залучені до огляду інші співвласники об'єкту нерухомого майна по АДРЕСА_1. Більше того, не запрошено для проведення обстеження безпосередньо виконавців технічної документації та кадастрових планів земельних ділянок, спеціалістів ПП ЗКБ «Звенигора».

З надано документу також жодним чином не можливо встановити яким чином визначено накладення земельних ділянок та невідповідність їх меж, чим це підтверджується, за допомогою яких інструментів це визначено та чи складались відповідні плани-схеми, який статус спірної земельної ділянки.

В судовому засіданні представники відповідача підтвердили, що 18 червня 2015 року під час затвердження даного акту та винесення спірного рішення ОСОБА_1 присутнім не був і його на цей день не запрошували.

Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, до яких належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно статі 159 Земельного кодексу України земельні спори розглядаються органами місцевого самоврядування на підставі заяви однієї із сторін у місячний термін з дня подання заяви та за участю зацікавлених сторін, які повинні бути завчасно повідомлені про час і місце розгляду спору. У разі відсутності однієї із сторін при першому вирішенні питання у відсутності інформаційної згоди на розгляд питання, розгляд спору переноситься.

Таким чином, спірне рішення селищної ради в порушення вимог статті 159 ЗК України приймалося без участі позивача, що позбавило його реалізувати свої права визначені статтею 160 ЗК України, оскільки в даному випадку має місце земельний спір.

Крім цього, органом місцевого самоврядування не вжито всіх необхідних заходів для вирішення спору з залученням всіх зацікавлених осіб та відповідних фахівців.

За таких обставин, рішення Лисянської селищної ради №63-9/VI від 18 червня 2015 року підлягає до скасування.

Згідно п. 8 ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», селищний голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

Як встановлено в судовому засіданні, в.о. селищного голови Кошман Т.П. дотримала вимог Закону в частині винесення на розгляд сесії заяви ОСОБА_1, відтак підстав для задоволення вимоги про визнання незаконної бездіяльності в.о. селищного голови суд не вбачає.

Крім цього, адміністративний суд не наділений компетенцією затвердження меж земельної ділянки, оскільки ці питання віднесені до повноважень органу місцевого самоврядування у власності якого перебуває відповідна земельна ділянка. Тому в цій частині, позовні вимоги теж не можуть бути задоволені.

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України позивачу присуджуються судові витрати відповідно до задоволених вимог, а саме суми сплаченого ним судового збору за одну немайнову вимогу, яка задоволена судом.

Виходячи з викладеного та керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163 КАС України суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до в.о. селищного голови смт. Лисянка Кошман Тетяни Петрівни, Лисянської селищної ради Лисянського району, Черкаської області, про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення Лисянської селищної ради №63-9/VI від 18 червня 2015 року, затвердження меж земельної ділянки задовольнити частково.

Рішення Лисянської селищної ради №63-9/VI від 18 червня 2015 року «Про розгляд заяви ОСОБА_1» скасувати.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Лисянської селищної ради в користь ОСОБА_1 487 грн. 20 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, а у випадку відкладення складення постанови у повному обсязі чи її прийняття у письмовому провадженні в цей же строк з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 22 березня 2016 року.

Головуючий - Пічкур С.Д.