П ОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 556/650/16-а
09.03.2016 року.
Володимирецький районний суд Рівненської області в складі
головуючої судді Іванків О.В.,
секретаря Кньовець Н.П.,
представника відповідача Лемещук І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Володимирець справу за позовом ОСОБА_2 до управління ПФУ у Володимирецькому районі про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення дій, -
встановив:
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі про визнання протиправною відмови відповідача у поновленні виплати пенсії та зобов'язання відновити пенсійні виплати з 1 червня 2015 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Відтак, з 01.06.2015 року позивач втратив право на призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про державну службу», а відповідно обмеження щодо тимчасового зупинення виплати пенсій державним службовцям на нього не поширюються.
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, просила задоволити позов, про що подала письмову заяву.
Представник відповідача заперечив проти позову, надав письмові заперечення на позов, які долучені до матеріалів справи, та в судовому засіданні вказувала, що позивач працює в органах місцевого самоврядування, займаючи посаду, на яку поширюється спеціальний порядок виплати пенсії, а саме тимчасове обмеження виплати пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області та отримує пенсію по інвалідності, як інвалід ІІІ групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування». Виплату пенсії позивачу припинено з 01.04.2015 року і не відновлено на час судового розгляду справи.
Відповідно до наданих суду письмових доказів, позивач з листопада 2015 року обрана головою Городецької сільської ради, і перебуває на цій посаді на час судового розгляду, що підтверджується трудовою книжкою позивача НОМЕР_1, також встановлено, що ОСОБА_2 присвоєно девятий ранг службовця органів місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що призупинення виплати пенсії позивачу було здійснено на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 2 березня 2015 року, який набув чинності з 01.04.2015 року.
Цим законом до абзацу другого частини 1 статті 47 Закону України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були внесені зміни, якими встановлено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", «Про державну службу", «Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", «Про прокуратуру"; "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України"; "Про Кабінет Міністрів України"; "Про судову експертизу"; "Про Національний банк України"; "Про службу в органах місцевого самоврядування"; "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону №213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» та Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цими Законами не призначаються.
В даний час особам, які підпадають під дію Закону України «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» та Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", у зв'язку з чим передбачені ч. 1 ст. 47 ст. 54 Закону № 1058 підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, відпали, і з 1 червня 2015 року перешкоди для виплати ОСОБА_2 вказаної пенсії відсутні.
Як вбачається з п. 6 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно Законами України.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» принципами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, поряд з іншими, є рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат; державна гарантія реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, відповідальність суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.
Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи інших людей.
Відповідно до ст. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року зазначено, що Високі Договірні Сторони гарантують кожній людині, яка знаходиться під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі 1 цієї Конвенції.
Стаття 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим. 4.Х1.195( (Європейська конвенція про захист прав і основних свобод людини) передбачає, що здійснення прав і свобод, викладених у цій Конвенції, гарантується без будь-якої дискримінації за ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного або соціального походження, належності до національних меншин майнового стану, народження або інших обставин.
Відповідно до статті 18 Конвенції обмеження, які дозволяються нею щодо згаданих прав та свобод, можуть застосовуватися тільки з тією метою, з якою вони передбачені.
Враховуючи викладене, суд вважає, що діями відповідача безпосередньо порушено право позивача на соціальний захист, гарантоване ст.46 Конституції України, обмеження якого неможливе, враховуючи положення норм вище проаналізованого чинного законодавства.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що з 1 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону № 1058, підлягає відновленню у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати, у зв"язку з чим позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню в межах строку звернення до суду.
Доказів, які б спростовували наведені висновки суду, відповідач всупереч вимогам ст.71 КАС України, не надав.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.160-162 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області щодо невиплати ОСОБА_2 пенсії з 24.08.2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області відновити нарахування та виплату ОСОБА_2 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 24 серпня 2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володимирецький районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосуванням судом частини третьої статті 160 КАСУ,а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: