Троїцький районний суд Луганської області
Справа № 433/520/16-к
У Х В А Л А
Іменем України
про надання дозволу на проведення позапланової перевірки
22.03.2016 року Слідчий суддя Троїцького районного суду Луганської області Ляшенко М.А.,
при секретарі Книшові О.С.,
за участю: прокурора Дерябіна С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Троїцьке клопотання слідчого СВ Троїцького ВП ГУНП в Луганській області ст. лейтенанта поліції Терещенко І.В.,. про надання дозволу на проведення позапланової перевірки у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016130590000070 від 23.02.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172 КК України ,
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, -
ВСТАНОВИВ:
Слідчим відділом Троїцького ВП ГУНП проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №1201613590000070 від 23.02.2016 за фактом грубого порушення законодавства про працю посадовими особами СФГ «Агротранс» (ЄДРПОУ 31844388) з попередньою кваліфікацією кримінального правопорушення за ч.1 ст. 172 КК України.
Відповідно до отриманих в ході досудового розслідування даних, керівництвом сільгосппідприємства допускаються грубі порушення трудового законодавства під час використання найманої праці робітників.
Зокрема, не дотримуються вимоги законодавства щодо тривалості робочого часу під час роботи охоронців підприємства, відсутній належний облік часу роботи, порушуються вимоги законодавства щодо надання відпусток та нарахування і виплати заробітної плати працівникам підприємства, зокрема охоронцям.
З метою підтвердження, або спростування зазначених фактів порушень виникла необхідність в проведенні позапланової перевірки суб'єкта господарювання СФГ «Агротранс» (ЄДРПОУ 31844388) з питань дотримання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до Указу Президента України від 6 квітня 2011 року N386/2011 «Про Положення про Державну інспекцію України з питань праці» (далі Положення)державним органом виконавчої влади, яким здійснюється контроль за додержанням законодавства про працю покладається Державну інспекцію України з питань праці.
Відповідно до абз.1 п.4 Положення Державна інспекція України з питань праці здійснює державний нагляд та контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (далі - роботодавці) законодавства про працю з питань трудових відносин, робочого часу та часу відпочинку, нормування праці, оплати праці, надання гарантій і компенсацій, пільг для працівників, які поєднують роботу з навчанням, дотримання трудової дисципліни, умов праці жінок, молоді, інвалідів, надання пільг і компенсацій за важкі та шкідливі умови праці, забезпечення спеціальним одягом і спеціальним взуттям, засобами індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними засобами, молоком і лікувально-профілактичним харчуванням; проведення обов'язкових медичних оглядів працівників певних категорій; дотримання режимів праці та інших норм законодавства.
Відповідно до абз. 5 п.6 Положення Держпраці України для виконання покладених на неї завдань має право здійснювати безперешкодно перевірки у виробничих, службових та адміністративних приміщеннях в роботодавця, а також перевірки робочих місць працівників, розташованих поза цими приміщеннями, з метою нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, ознайомлюватися під час проведення перевірок з
інформацією, документами і матеріалами та одержувати від роботодавця, необхідні для виконання повноважень копії або витяги з документів, ведення яких передбачено законодавством про працю та законодавством про зайнятість.
Порядок та підстави проведення перевірок врегульовані Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно ст. 35 Закону України "Про оплату праці" контроль за додержанням законодавства про оплату праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Таким центральним органом виконавчої влади відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 року №386/2011 від 06.04.2011 «Про Положення про Державну інспекцію України з питань праці» є Державна інспекція України з питань праці (далі - Положення).
Так, відповідно до абз. 2 п. 1 Положення, Держпраці України до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до абз. 4-5 п. 3 Наказу Мінсоцполітики України № 390 від 02.07.2012 року «Про затвердження Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів» - Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно ч. 4 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Згідно із п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014 року, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 КПК України.
Згідно ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Таким чином, в ході досудового розслідування виникла необхідність проведення позапланової перевірки спеціалістами Головного управління Держпраці у Луганській області дотримання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування посадовими особами СФГ «Агротранс»
Враховуючи , як вказує слідчій в своєму клопотанні, що результати вказаної перевірки в подальшому можуть використовуватись як докази у даному кримінальному провадженні, в інший спосіб орган досудового розслідування отримати їх не має можливості, слідчій суддя доходить висновку, що дійсно існує необхідність проведення позапланової перевірки спеціалістами Головного управління Держпраці у Луганській області дотримання вимог законодавства про працю
та загальнообов'язкове державне соціальне страхування посадовими особами, у зв'язку з чим вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1,7,9,93 КПК України, слідчій суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого СВ Троїцького ВП ГУНП в Луганській області ст. лейтенанта поліції Терещенко І.В., погоджене з прокурором Дерябіним С.М. про надання дозволу на проведення позапланової перевірки - задовольнити в повному обсязі.
Доручити Головному управлінню Держпраці в Луганській області провести позапланову перевірку суб'єкта господарювання СФГ «Агротранс» (ЄДРПОУ 31844388) з питань дотримання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове соціальне страхування за період з 01.01.2011 (дата прийняття на роботу охоронцем заявника ОСОБА_2.) до дати проведення перевірки і складення акту.
Встановити термін проведення перевірки десять робочих днів з дати надходження ухвали суду до Головного управління Держпраці в Луганській області.
На вирішення інспекторів поставити питання щодо дотримання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати СФГ «Агротранс» (ЄДРПОУ 31844388), Луганська область,
Троїцький район смт. Троїцьке провулок Піонерський, будинок 4-а, забезпечити допуск працівників Головного управління Держпраці в Луганській області для проведення позапланової перевірки, а також надати їм у повному обсязі документальні матеріали, необхідні для проведення перевірки.
Ухвала оскарженню не підлягає .
Слідчий суддя М.А. Ляшенко