Постанова № 56576596, 18.03.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.03.2016
Номер справи
826/17688/15
Номер документу
56576596
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 березня 2016 року письмове провадження № 826/17688/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Арсірія Р.О., суддів Кузьменка В.А., Огурцова О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до Міністерства оборони України Київського міського військового комісаріатупро визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства оборони України, Київського міського військового комісаріату, в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Міністерства оборони України, Київського міського військового комісаріату щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із настанням інвалідності, спричиненої захворюванням, що пов'язане з виконання обов'язків військової служби по ліквідації аварії Чорнобильської атомній електростанції;

- зобов'язати Міністерство оборони України, Київський міський військовий комісаріат нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку з настанням другої групи інвалідності, спричиненої захворюванням, що пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції у розмірі 30-місячного грошового забезпечення за останньою штатною посадою, виходячи з грошового забезпечення, передбаченого ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Під час розгляду справи позивач заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві.

Відповідачі заперечили по суті заявлених позовних вимог, посилаючись при цьому на те, що оскільки позивач звільнений з військової служби у 1993 році, то він не має законних підстав для отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 30-місячного грошового забезпечення. Наполягали на застосуванні наслідків порушення позивачем строків звернення до адміністративного суду.

Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до положень ч.6 ст. 128 КАС України за відсутності необхідності заслуховувати свідків чи експертів.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.

ОСОБА_1, наказом начальника залізничних військ від 01.04.1993 року № 0667 був звільнений з військової служби в запас згідно статті 59 пункт «б» за станом здоров'я, що підтверджується копією виписки з наказу, яка наявна в матеріалах справи.

Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 10 AAA № 777839 від 10.05.2012 позивачу встановлено другу групу інвалідності довічно. Причиною інвалідності стало захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

У січні 2014 та в подальшому в червні 2015 позивач звернувся до Київського міського військового комісаріату щодо виплати йому одноразової грошової допомоги в розмірі 5-річного грошового забезпечення, як інваліду II групи. Листами Київського міського військового комісаріату від 20.03.2014 № 1353 та № 7306 від 30.07.2015 було фактично відмовлено у виплаті даної допомоги у зв'язку із відсутністю у нього права на вказану виплату, оскільки дія Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб» від 28.05.2008 № 499 на позивача не розповсюджується.

За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом.

Оцінивши за правилами ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції до внесення змін від 03.11.2006 року Законом N 328-V) було визначено, що військовослужбовці, а також військовозобов'язані, призвані на збори, підлягають державному обов'язковому особистому страхуванню на випадок загибелі або смерті в розмірі 100-кратного мінімального прожиткового рівня населення України на час загибелі або смерті, а також в разі поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, одержаних у період проходження служби (зборів), у розмірі, залежному від ступеня втрати працездатності, що визначається у відсотковому відношенні від загальної суми страхування на випадок загибелі або смерті.

Умови страхування і порядок виплат страхових сум військовослужбовцям і військовозобов'язаним, призваним на збори, та членам їх сімей встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб» від 03.11.2006 року № 328-V (набрав чинності з 01.01.2007 року) були внесені зміни до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», зокрема стаття 16 була викладена у новій редакції та доповнена частиною 2.

Нововведеною нормою передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

З наведеного випливає, що право на отримання одноразової грошової допомоги виникає у осіб, інвалідність яких настала після набрання чинності змінами до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», тобто з 01.01.2007 року.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб» від 28.05.2008 року № 499 призначення і виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, що сталися після 01.01.2007 року, здійснюється згідно з Порядком, затвердженим цією постановою.

Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби - у розмірі 30-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи.

За змістом цього Положення зазначена в ньому умова щодо періоду - після 01.01.2007 року стосується періоду настання названих страхових випадків (загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво) чи інвалідність військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори; інвалідність звільнених з військової служби (зборів) осіб), з чим пов'язується виплата одноразової грошової допомоги.

За таких обставин, з урахуванням наведеного, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб виплачується звільненим з військової служби (зборів) особам у зв'язку із інвалідністю, що настала після 01.01.2007 року.

З огляду на те, що інвалідність позивача настала 10.05.2012 у зв'язку із встановленням йому II групи інвалідності безстроково, внаслідок захворювання, що має місце за наслідками проходження військової служби та ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, враховуючи положення статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (зі змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб» від 03.11.2006 року N 328-V) та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб» від 28.05.2008 року № 499, колегія суддів приходить до висновку про те, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до приписів вказаних нормативно-правових актів.

Аналогічний висновок викладений Верховним Судом України у постановах від 18.11.2014 року (справа N 21-446а14) та від 21.04.2015 року (справа N 21-183а13), та, згідно зі статтею 244 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

За таких обставин суд вважає позовні вимоги в частині визнати неправомірними дій Київського міського військового комісаріату щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із настанням інвалідності, спричиненої захворюванням, що пов'язане з виконання обов'язків військової служби по ліквідації аварії Чорнобильської атомній електростанції, обґрунтованими.

Разом з тим, позовні вимоги в цій частині, заявлені до Міністерства оборони України, задоволенню не підлягають, адже матеріали справи не містять письмових доказів існування спірних взаємовідносин безпосередньо між позивачем і Міністерством.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання Міністерства оборони України, Київського міського військового комісаріату нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку з настанням другої групи інвалідності, суд зазначає наступне.

Пунктом 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей № 530 від 14.08.2014 визначено, що документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.

Висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України (п. 4.8 Положення № 530 від 14.08.2014).

Департамент фінансів Міністерства оборони України доводить рішення головного розпорядника коштів про виплату одноразової грошової допомоги до розпорядників коштів другого ступеня, обласних військових комісаріатів, військових частин та здійснює переказ коштів на реєстраційні рахунки (в установах Державного казначейства України) розпорядників коштів другого ступеня, обласних військових комісаріатів, військових частин, які фінансуються через Департамент фінансів Міністерства оборони України.

Розпорядники коштів другого ступеня доводять ці рішення до командирів військових частин і здійснюють переказ коштів на реєстраційні рахунки військових частин, які через них фінансуються.

Після проведення виплати (у 3-денний строк) витяг з наказу про проведення виплати (додатки 14 - 16), завірений в установленому порядку, надсилається: до розпорядників коштів другого ступеня - військовими частинами, які через них фінансуються; до Департаменту фінансів Міністерства оборони України - розпорядниками коштів другого ступеня, обласними військовими комісаріатами, військовими частинами, які фінансуються через Департамент фінансів Міністерства оборони України (п. 4.10-4.11 Положення № 530 від 14.08.2014).

Правовий аналіз зазначених вище норм законодавства дає змогу дійти висновку, що передумовою виплати позивачу одноразової грошової допомоги, є дотримання суб'єктами владних повноважень наступної процедури: 1) оформлення та подача військовим комісаром в Департамент фінансів Міністерства оборони України документів на одержання позивачем одноразової грошової допомоги протягом 15 днів з дня реєстрації документів; 2) прийняття документів про призначення одноразової грошової допомоги для оформлення наказу про виплату такої допомоги в установлені строки Департаментом фінансів Міністерства оборони України; 3) виплата коштів.

Таким чином позовні вимоги про зобов'язання нарахувати та виплатити кошти є передчасними, та, як наслідок, задоволенню не підлягають.

В той же час, з метою всебічного і повного захисту прав позивача в рамках спірних правовідносин, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та: 1) зобов'язати Київський міський військовий комісаріат підготувати документи про одноразову грошову допомогу в розмірі 30 місячного грошового забезпечення стосовно ОСОБА_1, як інваліда II групи. Строки і умови сплати зазначити відповідно наказу Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530; 2) зобов'язати Міністерство оборони України прийняти документи про призначення одноразової грошової допомоги для оформлення наказу про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 30 місячного грошового забезпечення в установлені строки.

Доводи відповідачів пре необхідність застосування до спірних правовідносин наслідків порушення строків звернення до адміністративного суду, судом відхиляються, враховуючи наступне.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи виписних епікризів (а.с. 27-40 Том І), протягом 2014 - 2015 років позивач тривалий час перебував на стаціонарному лікуванні у відділеннях кардіології та неврології. Враховуючи наявність у позивача ІІ групи інвалідності пожиттєво внаслідок приймання останнім участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суд приходить до висновку про визнання поважними причин пропуску позивачем строків звернення до суду, внаслідок чого доводи відповідачів про необхідність застосування ст. 100 КАС України, судом відхиляються.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає, що позовні вимоги, в даному випадку, підлягають задоволенню частково.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

2. Визнати неправомірними дій Київського міського військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із настанням інвалідності, спричиненої захворюванням, що пов'язане з виконання обов'язків військової служби по ліквідації аварії Чорнобильської атомній електростанції

3. Зобов'язати Київський міський військовий комісаріат підготувати документи про одноразову грошову допомогу в розмірі 30 місячного грошового забезпечення стосовно ОСОБА_1, як інваліда II групи. Строки і умови сплати зазначити відповідно наказу Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530

4. Зобов'язати Міністерство оборони України прийняти документи про призначення одноразової грошової допомоги для оформлення наказу про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 30 місячного грошового забезпечення в установлені строки

5. В решті позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий Суддя Р.О. Арсірій

Судді В.А. Кузьменко

О.П. Огурцов