Постанова № 56576519, 10.03.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2016
Номер справи
806/121/16
Номер документу
56576519
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2016 року Житомир справа № 806/121/16

категорія 12.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шимоновича Р.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить зобов'язати управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області зарахувати йому вислугу років в пільговому обчисленні для призначення пенсії та внести зміни в наказ №319 о/с від 05.11.2015, вказавши у пільгову вислугу років. В обґрунтування своїх вимог зазначив, що у період з 17.03.1993 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справі України в окремому батальйоні УВС по охороні зон відсклкння, оремому батальоні міліції по охороні зон обов'язкового та гарантованого відселення та Овруцькому РВ УМВС України в Житомирській області. Наказом УМВС України в Житомирській області №319 о/о від 05.11.2015 року його було звільнено. Проте, до пільгової вислуги років позивачу не було зараховано період проходження служби в зоні безумовного (обов'язкового) та гарантованого відселення. Вказує, що його право на зарахування до вислуги років в пільговому обчисленні періоду служби у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого відселення встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.

Позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили справу розглянути в порядку письмового провадження, про що подали відповідні заяви.

Представник відповідача подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження та письмові заперечення проти позову, у яких зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій, грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" законодавець чітко визначив умови зарахування на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме згідно з переліком, визначеним у постанові затвердженого МВС підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством внутрішніх справ, який на сьогоднішній день не існує. Крім того, позивач проходив службу в окремому батальйоні УВС по охороні зон відсклкння, оремому батальоні міліції по охороні зон обов'язкового та гарантованого відселення та Овруцькому РВ УМВС України в Житомирській області, однак зазначені підрозділи під дію постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 не підпадають.

Представник третьої особи подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з огляду на наступне.

Встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України з 17.03.1993 по 06.11.2015, а саме:

з 17.03.1993 по 21.08.1998 на посаді міліціонера взводу № 2 ІІ роти окремого батальйону УВС по охороні зон відселення;

з 21.08.1998 по 20.03.2000 на посаді міліціонера взводу № 2 ІІ роти окремого батальйону УВС по охороні зон відселення;

з 20.03.2000 по 03.05.2001 на посаді експерта групи з експертно-криміналістичного забезпечення роботи Овруцького РВ відділу організації роботи з експертно-криміналістичного забезпечення органів внутрішніх справ НДЕКЦ при УМВС;

з 03.05.2001 по 10.08.2005 на посаді експерта групи по обсуговуванню МРЕВ ДАІ (м. Овруч) відділення авто технічної експертизи та КДТЗ відділу інженерно-технічних експертиз та упровадження криміналістичної техніки НДЕКЦ при УМВС;

з 10.08.2005 по 25.11.2005 на посаді екперта по обслуговуванню 3-го міжрайонного відділення ДАІ відділення автотехнічних експертиз та комплексного дослідження транспортних засобів відділу інженерно-технічних експертиз та упровадження криміналістичної техніки НДЕКЦ при УМВС;

з 25.11.2005 по 30.11.2007 на посаді екперта по обслуговуванню 3-го міжрайонного відділення ДАІ групи з комплексного дослідження транспортних засобів відділу інженерно-технічних експертиз та упровадження криміналістичної техніки НДЕКЦ при УМВС;

з 30.11.2007 по 14.05.2008 на посаді екперта сектору комплексного дослідження транспортних засобів та оцінювальної діяльності відділу інженерно-технічних експертиз та упровадження криміналістичної техніки НДЕКЦ при УМВС;

з 14.05.2008 по 06.11.2015 на посаді екперта сектору комплексного дослідження транспортних засобів відділу інженерно-технічних експертиз та упровадження криміналістичної техніки НДЕКЦ при УМВС.

Указані періоди проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ України у м. Овручі - зоні безумовного (обов'язкового) та гарантованого відселення підтверджується витягом із послужного списку та табелями обліку робочого часу (а.с. 28-47).

Наказом начальника УМВС України у Житомирській області №319 о/с від 05.11.2015 звільнено капітана міліції ОСОБА_1, екперта сектору комплексного дослідження транспортних засобів відділу інженерно-технічної, економчної та товарознавчої експертизи науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Житомирській області звільнено на підставі п. 64 "г" (скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (а.с. 9).

Із наказу вбачається, що на день звільнення календарна вислуга років позивача складає 24 роки 7 місяців 4 дні.

Зважаючи на те, що відповідачем не зарахона йому вислугу років у пільговому обчисленні періоду проходження служби в органах внутрішніх справ у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 18 Закону України "Про міліцію" встановлює, що порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 114 від 29.07.1991 із змінами і доповненнями (далі - Положення № 114), це Положення визначає порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки.

Відповідно до пункту 21 Положення № 114, для осіб рядового і начальницького складу встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках вони несуть службу понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в понадурочний, нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до законодавства.

Внутрішній розпорядок в органах внутрішніх справ, а також у навчальних закладах (навчальних підрозділах), що здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації начальницького складу Міністерства внутрішніх справ, встановлюється з урахуванням особливостей діяльності різних служб і підрозділів.

При змінній роботі (службі) і безперервному чергуванні встановлюється однакова тривалість денної, вечірньої та нічної зміни.

Особи рядового і начальницького складу зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами прямих начальників. Направлення для проходження служби за межами республіки здійснюється за згодою працівника в порядку, встановленому законодавством.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначено постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 № 393 із змінами і доповненнями (далі - Порядок № 393).

Згідно з підпунктом "в" пункту 3 Порядку № 393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, зокрема, у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони гарантованого добровільного відселення, в якому, зокрема, до зони гарантованого добровільного відселення віднесено м. Овруч Житомирської області.

Суд вважає, що оскільки Постановою № 393 передбачено зарахування служби в органах внутрішніх справ у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених в пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку один місяць за півтора і цей Порядок діє, тому у відповідача не було правових підстав для не зарахування позивачу вислуги років у пільговому обчисленні.

Посилання відповідача на відсутність затвердженого переліку підрозділів, затверджуваного Міністерством внутрішніх справ не дає останньому права для відмови позивачу в зарахуванні вислуги років в пільговому обчисленні.

За таких обставин суд дійшов висновку, що дії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо не зарахування ОСОБА_1 вислуги років в пільговому обчисленні є неправомірними.

А тому, позовні вимоги про зобов'язання управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області внести зміни до наказу №319 о/с від 05.11.2015, зарахувавши ОСОБА_1 до вислуги років в пільговому обчисленні час проходження служби в зоні гарантованого добровільного відселення один місяць служби за півтора місяця за період з 17.03.1993 по 06.11.2015, - є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 86, 128, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області внести зміни до наказу №329 о/с від 05.11.2015, зарахувавши ОСОБА_1 до вислуги років в пільговому обчисленні час проходження служби в зоні гарантованого добровільного відселення один місяць служби за півтора місяця за період з 17.03.1993 по 06.11.2015.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Р.М.Шимонович