Постанова № 56573796, 18.03.2016, Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
18.03.2016
Номер справи
577/1034/16-а
Номер документу
56573796
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 577/1034/16-а

Провадження № 2-а/577/29/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"18" березня 2016 р.

Конотопський м ісь крайонний суд Сумської області

в складі: головуючого судді Ярмак О.М.,

за участі секретаря Степаненко Л.В.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Конотопського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання незаконним рішення, зобов»язання призначити пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку ,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Конотопського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області та прохає визнати незаконним рішення Конотопського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови призначити йому як учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС пенсію зі зниженням пенсійного віку та зобов»язати прийняти рішення про призначення та проведення нарахування йому пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку на 8 років, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Свої вимоги обгрунтовує тим, що рішенням Конотопського міського суду Сумської області від 26 листопада 1993 року був встановлений факт, що він працював в зоні відчуження Чорнобильської АЕС на дільниці Посудово - Янів з 2 до 4 липня 1987 року, з 16 до 17 липня 1987 року, з 10 до 11 вересня 1987 року, з 8 до 9 жовтня 1987 року, з 9 до 11 листопада 1987 року, з 8 до 9 грудня 1987 року, всього 14 днів. На підставі зазначеного рішення суду 24 грудня 1993 року Сумською обласною державною адміністрацією йому було видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році. Він перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Конотопської міської ради як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 20 листопада 2015 року він звернувся до Конотопського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про призначення йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням його пенсійного віку на 8 років. Проте 4 грудня 2015 року відповідач відмовив йому у призначенні пенсії, пославшись на те, що надані ним документи не підтверджують факт його роботи у зоні відчуження під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році. Вважає рішення відповідача щодо відмови призначити йому пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку незаконними, так як рішенням Конотопського міського суду Сумської області від 26 листопада 1993 року вже встановлений факт його роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у 1987 року протягом 14 днів. За таких обставин, він змушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 (а.с. 42-43) позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача - Конотопського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області за довіреністю ОСОБА_3 (а.с. 31) позов не визнала та пояснила, що 20 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Конотопського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Для призначення вказаного виду пенсії, позивач, крім документів, які підтверджують його особу і стаж роботи, надав також посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, а довідку, за формою, затв. постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальним питанням від 9 березня 1988 року форми № 122, копію рішення Конотопського міського суду від 26 листопада 1993 року, довідки, видані підприємством за місцем його роботи. Проте, довідка форми № 122 видана без підтвердження зазначених у ній даних будь-якими первинними документами, а інші довідки - на доводять факту роботи позивача в зоні відчуження. Що стосується рішення Конотопського міського суду від 26 листопада 1993 року, то вказане рішення є підставою для видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, а не для призначення йому пенсії. За таких обставин позивачеві рішенням Конотопського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 27 листопада 2015 року № 74 було відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Суд, вислухавши пояснення сторін, представника позивача, дослідивши матеріали справи та матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 , вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а.с. 23).

ІНФОРМАЦІЯ_1 року йому виповнилося 52 роки.

20 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році 2 категорії (а. 7 пенсійної справи).

Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі, правонаступником якого в подальшому стало Конотопське об»єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, від 27 листопада 2015 року № 74 позивачеві було відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв»язку з тим, що ним не надані документи, які відображають фактичну кількість днів роботи безпосередньо в зоні відчуження Чорнобильської АЕС під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (а. 1-2 пенсійної справи).

Про вищевказане рішення Конотопського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області позивач був повідомлений листом відповідача від 4 грудня 2015 року за вих. № 15885/03-11 (а.с. 5).

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 вищевказаного закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, а саме учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Пенсії вказаним особам призначаються відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Пунктом 2 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії є особи, які працювали у зоні відчуження:

- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;

- з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;

- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;

- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);

- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов»язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.

Крім того, ст. 15 вказаного закону визначено, що підставами для надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. При зміні категорії, а також у випадках, передбачених ст. 17 цього Закону, посвідчення підлягає заміні. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Згідно п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затв. постановою КМУ від 20.01.1997 № 51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року - не менше 5, а у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору. серія А; при цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору «Перереєстровано» і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 24 грудня 1993 року. Вказане посвідчення перереєстроване у встановленому законодавством України порядку (а.с. 6).

Відповідно до під. 5 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об»єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

З матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що до заяви про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах для підтвердження свого особливого статусу він долучив:

- копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії (а.с. 6, а. 36 пенсійної справи);

- довідку форми 122 від 19 листопада 2015 року № 675, видану відокремленим підрозділом Південно-Західної залізниці «Конотопська колійна машинна станція 119», в якій зазначено, що ОСОБА_1 був зайнятий на роботах, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах з 2 до 4 липня 1987 року, з 16 до 17 липня 1987 року, з 10 до 11 вересня 1987 року, з 8 до 9 жовтня 1987 року, з 9 до 11 листопада 1987 року, з 8 до 9 грудня 1987 року. У довідці зазначено, що періоди роботи вказані згідно рішення Конотопського міського суду Сумської області від 26 листопада 1993 року (а. 28 пенсійної справи).

Рішенням Конотопського міського суду Сумської області від 26 листопада 1993 року встановлений факт, що ОСОБА_1 працював у зоні відчуження Чорнобильської АЕС на ділянці Посудово - Янів з 2 до 4 липня 1987 року, з 16 до 17 липня 1987 року, з 10 до 11 вересня 1987 року, з 8 до 9 жовтня 1987 року, з 9 до 11 листопада 1987 року, з 8 до 9 грудня 1987 року, всього 14 днів (а.с. 4, 46, а. 39 пенсійної справи).

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов»язковими до виконання на всій території України.

За таких обставин, суд вважає, що встановлений рішенням суду факт, що ОСОБА_1 14 днів працював у зоні відчуження Чорнобильської АЕС на ділянці Посудово - Янів не потребує додаткової перевірки первинними документами, а рішення Конотопського міського суду Сумської області від 26 листопада 1993 року має бути враховане всіма органами, в тому числі й Конотопським об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області, при вирішенні питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд приходить висновку, що позивачем станом на 20 листопада 2015 року до Конотопського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області були надані всі, визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, необхідні документи, які підтверджували, що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році та працював у зоні відчуження Чорнобильської АЕС не менше 14 календарних днів, а тому він мав право на призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Крім того, Конотопським об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області проводилася перевірка щодо підтвердження періодів роботи позивача у зоні відчуження, у зв»язку з чим з управління соціального захисту населення Конотопської міської ради були витребувані відповідні документи (матеріали пенсійної справи).

Відповідно до листа управління Південно-Західної залізниці від 18 травня 1987 року колійній машинній станції № 119 слід було виконати капітальний ремонт колії на дільниці Янів - Чернігів на перегонах Посудово - Іолча, Іолча - Неданчичи, Зимовище - Посудово, Посудово - Іолча, Неданчичи - Малейки (а.38 пенсійної справи).

За довідкою Чернігівської дистанції колії від 18 лютого 1998 року № 177 ОСОБА_1 дійсно з липня 1987 року по грудень 1987 року працював у 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС по ремонту залізничної колії на дільниці Іолча - Посудово - Янів (а.с. 9 зв., а. 40 пенсійної справи).

Відповідно до довідки служби колії Південно-Західної залізниці від 16 лютого 1998 року № 84 колійна машинна станція № 119 дійсно з липня 1987 року до грудня 1987 року проводила капітальний ремонт колії у 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС на дільниці Посудово - Янів (а.с.10, а. 40 зв. пенсійної справи).

Постановою Кабінеті Міністрів УРСР «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазначала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.07.1991 № 106 визначено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення.

Зазначеною постановою КМУ населений пункт смт. Янів віднесено до зони відчуження.

Крім того, відповідно до довідки колійної машинної станції № 119 Південно-Західної залізниці від 4 листопада 1992 року № 427 ОСОБА_1 виконував роботи: 2 липня 1987 року на дільниці Іолча - Посудово, 3 липня 1987 року на дільниці Неданчичи - Іолча, 17 липня 1987 року на дільниці Іолча-Посудово, 10 листопада 1987 року на дільниці Іолча - Янів. Оплата праці за вказані дні проводилася із застосування коефіцієнта 2 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР від 10.06.1986 № 207-7 (а. с. 8 зв., а. 38 пенсійної справи).

Розмір оплати ОСОБА_1 підтверджується також і особовими рахунками за період з липня до грудня 1987 року (а.с. 11-16, 48-53, а. 42-45 пенсійної справи).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

За таких обставин, з метою повного захисту прав ОСОБА_1 слід визнати незаконним та скасувати рішення відповідача від 27 листопада 2015 року № 74 щодо відмови призначити ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян», які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 звернувся до управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі, правонаступником якого в подальшому стало Конотопське об»єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, 20 листопада 2015 року, а 52 роки йому виповнилося ІНФОРМАЦІЯ_1 року, тобто ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення пенсії не пізніше трьох місяців з дня досягнення ним пенсійного віку.

За таких обставин, пенсія за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має бути призначена позивачеві з 10 вересня 2015 року, а не з ІНФОРМАЦІЯ_1 року як прохав ОСОБА_1

Керуючись ст. ст. 19, 49, 124 Конституції України, ст. ст. 14,15, 49, 55, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 26, 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затв. постановою КМУ від 20.01.1997 № 51, постановою Кабінету Міністрів УРСР «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазначала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.07.1991 № 106 , ст. ст. 9, 11, 69-71, 72, 158-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішенням комісії з призначення пенсій Конотопського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 27 листопада 2015 року № 74 щодо відмови призначити ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії державну пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Зобов»язати Конотопське об»єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області вчинити дії щодо призначення ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії державної пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 8 років, починаючи з 10 вересня 2015 року.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О. М. Ярмак