Постанова № 56567667, 16.03.2016, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
16.03.2016
Номер справи
348/60/16-а
Номер документу
56567667
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 348/60/16-а

16 березня 2016 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківскої області

в складі головуючої-судді: ОСОБА_1

секретаря: Боєчко О.Р.,

з участю представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання дій неправомірними,-

ВСТАНОВИВ:

16.01.2016р. ОСОБА_4 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови в обчисленні йому пенсії без обмеження заробітної плати коефіцієнтом 5,6 та просить суд зобов'язати відповідача зняти обмеження коефіцієнта 5,6 заробітної плати за період роботи з 01.08.1989р. по 31.07.1994р. та за період з 01.07.2000р. по 31.12.2004р. та здійснити обчислення його пенсії з врахуванням повного заробітку і зобов'язати виплатити йому недоотримані кошти, починаючи з 16.05.2005року.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Надвірнянському районі та отримує пенсію за віком на пільгових умовах по списку №2 з 16.05. 2005р.

В 2014-2015р.р. він звертався до Надвірнянського районного суду за захистом своїх прав щодо незаконності винесення УПФ в Надвірнянському районі рішення про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах. Постановою Надвірнянського районного суду від 24.06.2014р. та 17.03.2015р. залишеним без змін Львівським апеляційним адміністративним судом, задоволено його позовні вимоги та зобов'язано УПФ в Надвірнянському районі призначити йому пенсію на пільгових умовах. Постанови суду набрали законної сили і УПФУ в Надвірнянському районі виконали їх в примусовому порядку.

У грудні 2014р. він отримав архівну довідку № 880/04-01/Б від 18.12. 2014р. про його заробітну плату які він отримував у період з січня 1992року по 05.07.2014р. у Долинському управлінні по підвищенню нафтовидачі пластів і капітального ремонту свердловин, яка за рішенням суду була врахована йому до пенсії та йому стало відомо, що УПФУ в Надвірнянському районі при розрахунку його пенсії застосовувало обмеження його заробітної плати коефіцієнтом 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум та максимальним розміром заробітної плати.

На його заяву від листопада 2015року управління Пенсійного фонду в Надвірнянському районі 01.12.2015року своїм листом за № 211/Б-15 відмовило у проведенні такого перерахунку. Вважає таку відмову неправомірною, оскільки порушено його право на отримання пенсії в розмірі, гарантованому чинним законодавством, в зв'язку з чим він змущений звернутися в суд з даним позовом.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених в адміністративному позові та просить позов задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала до суду письмові заперечення, зазначивши, що позовні вимоги позивача безпідставні, а тому підлягають залишенню без задоволення, оскільки відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058визначено формулу для заробітної плати (дохіоду) для обчислення пенсії. У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою працівників, зайнятих у галузях економіки України, відповідного року (кварталу). У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з частиною третьоюстатті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У заробітну плату (доход) для обчислення пенсії включаються: суми виплат (доходу), одержуваних застрахованою особою з 1 січня 2004 року, з яких були фактично обчислені і сплачені страхові внески в Пенсійний фонд у межах установленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу) - суми виплат (доход), одержуваних застрахованою особою до 1 січня 2004 року, у межах сум, на які відповідно до раніше діючого законодавства нараховувалися внески на державне соціальне страхування чи збір на обов'язкове державне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сумм, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно доЗакону України " Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. До 23.07.1998 року - зарплата враховується в межах 5.6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день одержання доходу. Просить в позові відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає до задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1, 2ст. 6 КАС Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Згідност.11 КАС Українирозгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1ст. 69 КАС Українидоказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частинами 1, 2ст. 71 КАС Українивстановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до частини 1статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

В судовому засіданні встановлено, що позивач по справі ОСОБА_4 в листопаді 2015р. звернувся до управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати, яку він отримував без обмеження коефіцієнтами 5.6, у звязку з тим, що відрахування в Пенсійний фонд проводилися із усієї заробітної плати.

Листом від 01.12.2015 № 211/Б-15 позивачу ОСОБА_4 було відмовлено у задоволенні заяви.

Із довідок про заробітну плату які містяться в матеріалах пенсійної справи від 21.06.2005року № 784 та Архівної довідки №880/04-01/Б від 18.12.2014р. про заробітну плату, яку ОСОБА_4В, отримував у період з січня 1992року по 05.07.1994рік у Долинському управлінні по підвищенню нафто видачі пластів і капітального ремонту свердловин, вбачається, що у період роботи на підприємствах в районах Крайньої півночі позивачем були сплачені до Пенсійного фонду всі внески згідно отриманих ним сум заробітної плати.

Згідно з частиною 2 статті 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують коефіцієнту 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Відповідно до ч.1 статті 66 даного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Право позивача на включення для обчислення пенсії заробітної плати в повному розмірі за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу гарантоване міжнародною Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення (далі - Угода), якою встановлено інші правила.

Згідно із положеннями статті 7 вищевказаної Угоди при переселенні пенсіонера в межах держав учасниць Угоди виплата пенсії за попереднім місцем проживання припиняється, якщо пенсія того ж виду передбачена законодавством держави за новим місцем проживання пенсіонера. Розмір пенсії переглядається відповідно до законодавства держави-учасниці Угоди за новим місцем проживання пенсіонера з дотриманням умов, передбачених пункту 3 статті 6 цієї Угоди.

Відповідно до пункту 3 статті 6 Угоди обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах- учасницях Угоди запроваджена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.

Водночас стаття 5 цієї ж Угоди констатує, що вона поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав учасниць Угоди.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо нарахування пенсії із обмеженням розміру заробітку, оскільки страхові внески сплачувалися до Пенсійного фонду із усієї заробітної плати, яку позивач отримував у період роботи в з 01.08.1989р. по 31.07.1994р. в районах Крайньої Півночі.

Відповідно дост. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення"вбачається, що у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески.

Зміни до вищевказаної статті були внесені Законом України від 22.05.2003 р., які набули чинності з 10.06.2003р.

Відповідно до вказаних змін та доповнень, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Частинами 1, 2 ст.41 даного Закону визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення"і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. (Пункт другий статті 41 доповнено абзацом згідно ізЗаконом N 2343-IV від 13.01.2005).

З даної норми Закону, обчислення пенсії проводиться за правилами та відповідно до законодавства, що діяло раніше, а обмеження 5,6 розміру середньої заробітної плати повинно застосовуватися до перерахунку за період починаючи з 13.01.2005 року.

Окрім того, на час отримання позивачем заробітної плати в період з 01.08.1989р. по 1994р. таких обмежень максимальної величини заробітної плати не існувало, так як були встановлені лише 13.07.1998року Постановою КМУ №1064 "Про встановлення максимальної величини, фактичних витрат суб'єктів господарювання на оплату праці працівників, суми оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються збори (внески) до соціальних фондів».

З врахуванням того, що страхові внески сплачувалися до Пенсійного фонду з всієї (повної) заробітної плати, яку позивач отримував у період його роботи у у Долинському управлінні по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітального ремонту і капітального ремонту свердловин, то дії відповідача щодо нарахування пенсії із обмеженого заробітку у межах суми, що не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання заробітку, є неправомірними за період з 01.08.1989р. по 1994р. при обчисленні пенсії.

Позовні вимоги в частині за період 01.07.2000р. по 16.05.2005р. не підлягають до задоволення, враховуючи, що Постановою КМУ №1064 "Про встановлення максимальної величини, фактичних витрат суб'єктів господарювання на оплату праці працівників, суми оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються збори (внески) до соціальних фондів» від 13.071998р. встановлені обмежень максимальної величини заробітної плати.

Зі змісту абз.2,3 п.6Прикінцевих положень Закону №1058-IVпільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, якіпрацюваливрайонах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", постанови Ради МіністрівСоюзуРСРвід 10 лютого1960року№148 "Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі".

Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних дорайонівКрайньоїПівночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.

Пунктом 4Прикінцевих положень Закону №1058-IVпередбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цьогоЗаконуїї розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Враховуючи положення ст. 100, ч. 2 ст. 99 КАС України, а також те, що позивач, звернувшись до суду з позовом16.01.2016р.( від мова ПФУ 01.12.2015р) пропустив строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів за період з 16.05.2005р. по 01.06.2015р. включно і доказів поважності пропуску строку звернення до суду не надав, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст.8-11,17-20,69-72,86,94,99,100,158-163,167,186,187,254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі про визнання дій неправомірними задовільнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Надвірнянському районі щодо нарахування пенсії з обмеженням заробітної плати ОСОБА_4 коефіцієнтом 5,6.

Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Надвірнянському районі зняти обмеження коефіцієнтів 5,6 заробітної плати за період роботи з 01.08.1989 року по 31.07.1994 року при обчисленні пенсії ОСОБА_4 та здійснити перерахунок його пенсії починаючи з 01.06.2015 р. з врахуванням повного заробітку, а також дорахувати, виплатити недоплачені ОСОБА_4 суми пенсії та виплачувати йому пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

В решті вимог позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст. 186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Міськевич О.Я.

Повний текст постанови виготовлено 21.03.2016р.