Постанова № 56566117, 29.02.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.02.2016
Номер справи
826/18471/15
Номер документу
56566117
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

29 лютого 2016 року № 826/18471/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шулежка В.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві, Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві про стягнення пені,

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» (надалі - ТОВ «Аскоп-Україна», позивач) до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві (надалі - ДПІ у Дніпровському районі ГУ ДФС у м. Києві, відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві ( ГУ ДКСУ у м. Києві, відповідач 2) про стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКСУ у м. Києві на користь ТОВ «Аскоп-Україна» пеню в розмірі 69 563,36 грн., нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 14.05.2014р. по 15.06.2015р.

Свої позовні вимоги ТОВ «Аскоп-Україна» обґрунтовує тим, що податковий орган повинен був відповідно до ст. 200 Податкового кодексу України подати до органу Державної казначейської служби України до 30.04.2014р. висновок із зазначенням суми ПДВ в загальному розмірі 559 610,00 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету, а орган Державної казначейської служби України - перерахувати такі кошти ТОВ «Аскоп-Україна» до 13.05.2014р. Однак сума податку на додану вартість в розмірі 559 610,00 грн. була відшкодована ТОВ «Аскоп-Україна» з бюджету лише 16.06.2015р.

В зв'язку з порушенням строків бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Аскоп-Україна» відповідно до вимог п. 200.23. ст. 200 Податкового кодексу України нарахувано на суму бюджетної заборгованості пеню за період з 14.05.2014р. по 15.06.2015р. в сумі 69 563,36 грн., що підлягає стягненню з бюджету на користь позивача.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача 1 у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав, зазначених у письмових запереченнях.

Представник відповідача 2 у судове засідання не прибув, письмових заперечень чи пояснень з приводу заявлених позовних вимог суду не надав.

Відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, судом встановлено наступне.

ТОВ «Аскоп-Україна» 19.02.2014 року подало до ДПІ у Дніпровському районі ГУ Міндоходів у м. Києві в електронній формі Податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2014 року, якій присвоєний реєстраційний номер № 9008392797 від 19.02.2014р.

В рядку 23.1. вищезазначеної податкової декларації ТОВ «Аскоп-Україна» заявило суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника, в розмірі 560019,00 грн., також позивачем було подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) та розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3).

Співробітниками ДПІ у Дніпровському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві в період з 07.04.2014р. по 18.04.2014р. проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності нарахування ТОВ «Аскоп-Україна» бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку в сумі 560 019,00 грн., відображених в податковій декларації з ПДВ за січень 2014 року.

За результатами перевірки складений Акт № 2426/26-53-15-01/30579869 від 25.04.2014р.

В акті перевірки №2426/26-53-15-01/30579869 зазначено, що перевіркою не встановлено порушень при відображенні ТОВ «Аскоп-Україна» у декларації за січень 2014 року бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 537 821 гривень, та зафіксовано порушення п. 198.1, п.198.2, ст. 198, п.200.1 п. 200.4 ст.200, п.201.6, ст. 201 розділу V Податкового кодексу України, в результаті чого підприємством завищено суму податкового кредиту на 22 198 грн. за грудень 2013 року, що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок платника в банку по декларації за січень 2014 року на 22 198 грн.

На підставі Акту перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 13.05.2014 №0000241530, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 22 198,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 11099 грн.

ТОВ «Аскоп-Україна», не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 13.05.2014р. №0000241530 та невчиненням відповідачем 1 дій щодо відшкодування з державного бюджету податку на додану вартість за січень 2014, звернулось з відповідним позовом до суду.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.12.2014р. №826/6965/14 адміністративний позов ТОВ «Аскоп-Україна» задоволено частково, а саме: визнано протиправною бездіяльність ДПІ у Дніпровському районі ГУ Міндоходів у місті Києві щодо неподання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість в розмірі 559 610,00 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь ТОВ «Аскоп-Україна»; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення (Форма «В1») ДПІ у Дніпровському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві №0000241530 від 13.05.2014 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму в розмірі 21789,00 грн. та нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 10894,50 грн.; в іншій частині позовних вимог відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015р. №826/6965/14 апеляційну скаргу ТОВ «Аскоп-Україна» задоволено повністю, а саме: скасована постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.12.2014 року в частині відмовлених позовних вимог та ухвалено в цій частині нову постанову, якою позов задоволено; стягнуто з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь ТОВ «Аскоп-Україна» заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість в розмірі 559 610,00 грн.; в іншій частині постанову залишено без змін.

Вказані рішення суду вмотивовані тим, що оскільки висновки акту перевірки від 25.04.2014 року №2426/26-53-15-01/30579869 щодо порушення ТОВ «Аскоп-Україна» пунктів 198.1, 198.2 статті 198, пунктів 200.1, 200.4 статті 200, пункту 201.6 статті 201 ПК України, що призвело до завищення податкового кредиту за грудень 2013 року на суму 21 789,00 грн. є необґрунтованими, та відповідачем не доведено коли ним було отримано рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014 року у справі №826/5801/14, отже, з боку відповідача 1 наявна протиправна бездіяльність щодо подання до органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість в розмірі 21789,00 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Зокрема, відповідачем 1 не подано до органу державної казначейської служби висновку щодо відшкодування позивачу суми податку на додану вартість в розмірі 559 610,00 грн., правомірність щодо відшкодування суми податку на додану вартість якої підтверджена зокрема і судовими рішеннями (Постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.06.2014р. по справі №826/5801/14 та Ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014р.), які набрали законної сили, а отже, позивач має право на повернення суми бюджетного відшкодування у зазначеному розмірі.

На виконання рішення суду Окружним адміністративним судом міста Києва видано виконавчий лист по справі №826/6965/14 про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь ТОВ «Аскоп-Україна» заборгованості з бюджету з відшкодування податку на додану вартість в розмірі 559 610,00 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, сума податку на додану вартість в розмірі 559 610,00 грн. відшкодована ТОВ «Аскоп-Україна» з бюджету 16.06.2015р.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 Податкового кодексу України.

Відповідно до пунктів 200.7 та 200.10 статті 200 Податкового кодексу України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Згідно з пунктом 200.11 статті 200 Податкового кодексу України, за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, перевірка достовірності декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість закінчена податковим органом 25.04.2014р., а також враховуючи підтвердження податковим органом суми бюджетного відшкодування ПДВ в розмірі 537 821,00 грн. та протиправне зменшення ним в податковому повідомленні-рішенні (Форма «В1») № 0000241530 від 13.05.2014р. суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 21 789,00 грн., податковий орган повинен був відповідно до ст. 200 Податкового кодексу України подати до органу Державної казначейської служби України до 30.04.2014р. висновок із зазначенням суми ПДВ в загальному розмірі 559 610,00 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету, а орган Державної казначейської служби України - перерахувати такі кошти ТОВ «Аскоп-Україна» до 13.05.2014р.(протягом п'яти операційних днів з урахуванням святкових і вихідних днів).

Однак сума податку на додану вартість в розмірі 559 610,00 грн. була відшкодована ТОВ «Аскоп-Україна» з бюджету лише 16.06.2015р.

Згідно п. 200.23. ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Зокрема, облікова ставка Національного банку України, встановлена на момент виникнення пені, становила 9,50%, таким чином, пеня нараховується на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, та становить 11,40 %.

У зв'язку порушенням строків бюджетного відшкодування податку на додану вартість, ТОВ «Аскоп-Україна» відповідно до вимог п. 200.23. ст. 200 Податкового кодексу України нарахувало на суму бюджетної заборгованості пеню за період з 14.05.2014р. по 15.06.2015р. в сумі 69 563,36 грн., що підлягає стягненню з бюджету на користь товариства.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідач 1, як суб'єкт владних повноважень не виконав покладений на нього законом обов'язок і не довів правомірність своїх дій.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог і наявність підстав для їх задоволення.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» пеню в розмірі 69 563,36 грн., нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 14.05.2014р. по 15.06.2015р.

Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» (код ЄДРПОУ 30579869) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 182,70 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко