Справа № 604/148/16-а
Провадження № 2-а/604/5/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2016 року
Підволочиський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді - Кузьменко І.О.,
при секретарі - Козак І.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Підволочиськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Підволочиському районі про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в:
18 лютого 2016 року позивач звернулася до суду з позовом про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок пенсії, посилаючись на те, що 31 березня 2014 року їй призначено пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 р. При призначенні пенсії відповідачем не було взято до уваги сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації за період з 01.04.2012 р. по 31.03.2014 р., хоча із них були сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У січні 2016 року позивач дізналась про порушення свого права та звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Підволочиському районі із заявою про перерахунок пенсії. Листом відповідача від 05 лютого 2016 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку тим, що зазначені виплати не входили до складу заробітної плати.
Позивач вважає відмову незаконною та просить суд визнати причину пропуску терміну для звернення до адміністративного суду поважною і поновити його, уточнивши позовні вимоги, просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 29 січня 2016 року відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням сум матеріальної допомоги та грошової індексації.
В судовому засіданні позивач позов підтримала і пояснила: у січні 2016 року по радіо вона дізналася про те, що до розміру пенсії повинні бути включені різні надбавки, з яких проводилися відрахування до пенсійного Фонду і тому звернулася до відповідача з відповідною заявою. До того часу вона вважала, що управлінням Пенсійного фонду належним чином проведене нарахування пенсії, якому вона довіряла.
Представник відповідача у судовому засіданні в позові просила відмовити та пояснила, що пенсія позивачу нарахована відповідно до вимог Закону, зокрема: згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. У п.3 Постанови КМУ №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» визнано перелік інших надбавок за звання та використання в роботі іноземної мови, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, надбавка за почесне звання «заслужений». Підстав для включення матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за вислугу років до розміру заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» немає. При цьому підтвердила, що із надбавок, які отримувала ОСОБА_1 під час трудової діяльності, проводилися відрахування до пенсійного фонду.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав:
Позивач знаходиться на обліку в УПФУ в Підволочиському районі, де отримує пенсію за віком - з 31.03.2014 р.
Як підтвердила у судовому засідання представник відповідача Суха І., пенсія ОСОБА_1 нарахована лише із нарахувань по заробітній платі.
29 січня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок від 27 січня 2016 року, фактично вимагаючи про донарахування сум визначеного розміру пенсії.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Підволочиському районі №445 від 05.02.2016 р. в перерахунку пенсії позивачу відмовлено по тій причині, що матеріальні допомоги, індексація заробітної плати, грошова винагорода за вислугу років не входять до інших надбавок, які виплачуються державним службовцям, немає підстав для включення цих сум до розміру заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Вказану відмову суд вважає незаконною, виходячи із наступного:
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. №5-1 затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу».
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону можна зробити висновок, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови КМУ від 24.02.2003 р. №212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до пенсійного фонду довідці форми 5-1.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею ЗУ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, при вирішенні справи суд враховує також правову позицію Верховного Суду України від 03 червня 2014 року у справі №21-134а14, згідно якої: «отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок суду касаційної інстанції про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів №3723-XII та №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону №1058-IV та стаття 66 Закону №1788-XII».
Проаналізувавши наведене, суд вважає що відмова УПФУ у Підволочиському районі щодо перерахунку (донарахування) пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати являється незаконною і її вимоги щодо визнання відмови Управління пенсійного фонду України у Підволочиському районі щодо перерахунку пенсії з урахуванням вказаних суми незаконною - слід задовольнити.
Крім того, оскільки в даному випадку має місце порушення прав позивача, то порушене право підлягає поновленню шляхом зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в Підволочиському районі Тернопільської області провести донарахування та виплату позивачу призначеної пенсії, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань на підставі довідки з розшифруванням інших виплат, з яких було виплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу» - за період останніх шести місяців з дня подання заяви, тобто з 18.08.2015 р. з урахуванням положень статті 99 КАС України.
Твердження позивача про те, що про порушене право вона дізналася лише у січні 2016 року із юридичних публікацій, не були спростовані та оспорені відповідачем. Тому суд вважає причину пропуску звернення до суду поважною і цей строк слід поновити.
На підставі Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про державну службу», «Про оплату праці», керуючись ст.ст. 5, 6, 71, 99, 100, 160, 161-163 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1- задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у Підволочиському районі щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати - незаконною.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України у Підволочиському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески - з 18.08.2015 р.
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Підволочиський районний суд протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі.
Дата складення постанови у повному обсязі - 18 березня 2016 року.
Суддя - підпис
З оригіналом згідно:
Суддя І.О. Кузьменко