Виноградівський районний суд Закарпатської області
_____________ Справа № 299/446/16-а
Номер рядка звіту 90
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.03.2016 м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі: головуючого - судді Левка Т.Ю., при секретарі - Роман К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Виноградові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, зобовязання провести виплати компенсації 50 % вартості продуктів харчування,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до судуз адміністративним позовом до ОСОБА_2 соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, зобовязання провести виплати компенсації 50 % вартості продуктів харчування,посилаючись на те, щовін є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інвалід 1-ї групи, захворювання повязане з виконання обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до п.14 статті 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 від 28.02.1991 р. йому потрібно компенсувати 50% вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.1992 року № 258«Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлені фізіологічні і медичні норми забезпечення продуктами харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також Додатковий набір продуктів харчування за медичними нормами, понад фізіологічні норми, для осіб, віднесених до 1-ї категорії.
Загальна вартість продуктів харчування згідно переліку за фізіологічними (медичними) нормами та додатку і даних Держстату щодо середніх цін на продукти харчування, що склалися в регіоні на 01.01.2016 року складає близько 2000 грн., відповідно 50% = 1000 грн., а позивач отримує компенсацію вартості продуктів харчування щомісячно у розмірі 349,20 грн. У звязку з цим 10.02.2016 року він звертався до відповідача із заявою щодо перерахунку щомісячної часткової компенсації за продукти харчування, однак 15.02.2016 року йому було відмовлено у задоволенні поданої заяви, у зв'язку із чим він вимушений звернутись до суду із цим позовом. Просив визнати неправомірними дії ОСОБА_2 соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації щодо нарахування та виплати йому компенсації 50 % вартості продуктів харчування в розмірі іншому ніж це передбачено п.14 статті 20 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобовязати відповідача нарахувати та виплачувати йому щомісячну часткову компенсацію вартості продуктів харчування, встановивши її у розмірі 50 % вартості продуктів харчування для 1-ї категорії, починаючи з 01.01.2016 року з урахуванням попередніх виплат, без обмеження строку проведення виплат.
Представник відповідача ОСОБА_2 соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації подав суду письмове заперечення, з якого вбачається, що відповідач позовні вимоги не визнав, зазначивши, що відповідно до п. 14 ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 компенсується 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоровя. Фізіологічні (медичні) норми харчування, для громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженіПостановою Кабінету Міністрів України від 21.05.1992 № 258" Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Додаток 4 до постанови). Згідно п.9 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року № 936 «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальними захистом громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Міністерство праці в десятиденний строк після прийняття Закону про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи із розроблених Міністерством охорони здоров'я фізіологічних (медичних) норм харчування,затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.1992 № 258 і даних Держкомстату щодо середніх цін на продукти харчування, що склалися в регіонах за попередні три місяці, визначає в розрізі областей розміри грошової компенсаціївартості продуктів харчування відповідно до Закону для громадян віднесених до категорії 1 не забезпечуються продуктами харчування. Функції щодо визначення розміру грошової компенсації вартості продуктів харчування відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» покладено на Мінсоцполітики. Наказом Міністерства соціальної політики України від 25.01.2016 року № 42 встановлено та затверджено розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на 2016 рік, зокрема для громадян 1 категорії у Закарпатській області передбачено виплату у розмірі 394,20 щомісячно. Згідно зі статтею 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат повязаних з реалізацією цього Закону, здійснюються за рахунок Державного бюджету України. Відповідач не може у законний спосіб та на підставі Законів України чи будь-яких інших нормативно - правових актів України, задовольнити вимоги позивача, тому в задоволенні позовних вимог відповідач просив відмовити в повному обсязі.
Позивач ОСОБА_1 та представник відповідачаОСОБА_2 соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації, будучи належним чином повідомленими про день, час та місце розгляду справи в судове засідання не зявилися, однак від них надійшли клопотання про розгляд справи без їй участі. Їхня неявка не перешкоджає судовому розгляду.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимогипідлягаютьзадоволенню знаступних підстав.
Відповідно дост. 2 КАС України завданнямадміністративного судочинства є захист прав, свобод, та інтересівфізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з бокуу тому числі, органів державної влади.
Статтею 19 Конституції Українивстановлено, щооргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їхпосадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно дост. 50 Конституції Україникожен має право на безпечне для життяі здоров'я довкілля та навідшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Основні положення щодо реалізації конституційногоправа громадян, які постраждаливнаслідокЧорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначеніЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 63 Закону передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цьогоЗакону, здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, якоюзатвердженийПорядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населенняза рахунок субвенцій з державного бюджету, встановлено, що головними розпорядникамикоштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населенняєкерівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійнихструктурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці тасоціального захисту населення.
Таким чином, відповідач є головним розпорядником коштів місцевого бюджетуза рахуноксубвенцій здержавногобюджету та на нього покладений обов'язок щодо реалізації механізму фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, зокрема, пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інвалід 1-ї групи, захворювання повязане з виконання обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням, яке діє на всій території України, постійно, серії А № 113194 від 02.03.2000 року та довідкою МСЕК серії 7-66 КА № 0288820 від 03.03.2009 року.
Згідност. 20 п.14 ЗУ «Про статуста соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ,позивач має право на компенсацію 50% вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України, оскільки він віднесений до громадян 1 категорії як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС.
Суд вважає необґрунтованим застосування відповідачем при виплаті позивачу сум компенсації на харчування Постанови Кабінету Міністрів№ 258 від 21.05.1992 р. «Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Наказу Міністерства соціальної політики від 12.10.2015 року № 1006, якими затверджено розміри грошової компенсації, оскількистаттею 20 п.14 Закону України «Про статуста соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІпозивач має право на компенсацію 50% вартості продуктів харчування за медичними нормами.
Відповіднодост. 8 КонституціїУкраїнив Українівизнається та діє принцип верховенства права.
Згідно ч. 4ст. 9КАС Україниу разіневідповідності нормативно-правового актуКонституції України, суд застосовуєправовий акт, який має вищу юридичну силу у відповідностідо п. 2УказуПрезидента України «Про Єдиний державнийреєстр нормативних актів» від 27.06.1996 рокустосовно преюдиції нормативних актів.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами при вирішення даного спорупідлягають застосуваннюнормист. 20 п.14 Закону України «Про статуста соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІта Закони Українипро встановлення розмірумінімальної заробітної плати на 2016 рік, а не вказана Постанова КМУ.
Як встановлено з листа ОСОБА_2 соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації від 15.02.2016 року № 09-05/707 позивачу в лютому місяці 2016 року відповідач сплатив компенсацію вартості продуктів харчування за лютий місяць в сумі 394,20 грн. В той час, як згідно фізіологічних норм забезпечення продуктами харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (на одну особу віком старше 18 років на місяць)та даних Головного управління статистики у Закарпатській області щодо середніх цін на продукти харчування, що склалися в регіоні за період з жовтня по грудень 2015 року, загальна вартість продуктів харчування станом на 01.01.2016 року складає близько 2000 грн. Відповідно розмір компенсації вартості продуктів харчування позивачу повинен був складати 50 % від вказаної суми, тобто по 1000 грн. щомісячно.
Оскільки позивач є особою, якавіднесена до 1-ї категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, він на підставі ст. 5 Закону України " Про судовий збір " підлягає звільненню від сплати судового збору.
На підставівищевикладеного і керуючись ст.ст.3,8,9,10,11,159,160, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,Закону України «Про статуста соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ,суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовільнити.
Визнати дії ОСОБА_2 соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації, щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації 50 процентів вартості продуктів харчування за фізіологічними і медичними нормами, в розмірі іншому ніж це передбачено п. 14 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.
Зобовязати ОСОБА_2 соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації нарахувати і виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, щомісячну часткову компенсацію вартості продуктів харчування для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (встановивши її у розмірі 50% процентів вартості продуктів для І категорії) згідно статті 20, пункту 14, враховуючи положення ч.3. ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України № 258 від 21.05 1992 року пункту 4 згідно додатків № 4 і № 5, як інваліду 1-ї групи починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням попередніх виплат.
Допустити негайне виконання постанови суду з межах суми платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченомупровадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий ОСОБА_3