Постанова № 56556110, 21.03.2016, Обухівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
21.03.2016
Номер справи
372/527/16-а
Номер документу
56556110
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 372/527/16-а

провадження № 2-а-22/16

П О С Т А Н О В А

Іменем України

21 березня 2016 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Мора О.М., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулася до Обухівського районного суду Київської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області (далі - Відповідач) про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови їй в обчисленні пенсії, призначеної відповідно доЗакону України «Про державну службу», з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на суму - 12886,44 гривень та індексації заробітної плати на суму 3844,85гривень; зобовязати відповідача здійснити розрахунок пенсії позивачу згідно з нормами законодавства, що діяли на дату її призначення, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії заурахуванням вже сплаченої суми та виплачувати пенсію в перерахованому розмірі до внесення змін в законодавство суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на суму - 12886,44 гривень та індексації заробітної плати на суму 3844,85гривень, здійснити виплату недорахованої суми пенсії з моменту її призначення, з урахуванням визначеного відсотку ( 90 % суми заробітної плати) що діяв на момент призначення пенсії позивачу. Дії відповідача вважає неправомірними, та такими, що порушують конституційні права позивача на більший розмір пенсії.

Ухвалою судді від 15 березня 2016 року було відкрите скорочене провадження по справі.

Представник відповідача направив на адресу суду заперечення на позов, в яких просить у задоволенні позову відмовити вказуючи на те, що виплати, на які посилається позивач, не входять до структури заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при призначенні пенсії.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Згідно до ч. 3ст. 2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вивчення матеріалів справи та оцінка повідомлених сторонами обставин є підставою для висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Частиною 1ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Позивач є пенсіонером та з 15 травня 2011 року перебуває на обліку у Відповідача, отримує пенсію за віком відповідноЗакону України «Про державну службу».

28 січня 2016 року Позивач звернулася до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки про заробітну плату виданою Державною податковою адміністрацією від 29 квітня 2011 року № 1100, з врахуванням під час перерахункупенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Проте листом від 04 лютого 2016 року №10к/04 управлінням Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області в перерахунку пенсії їй відмовлено в перерахунку пенсії відповідно доЗакону України "Про державну службу"з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати,та вказано, що розмір пенсії обчислено вірно та відповідно вимог діючого законодавства, оскільки інші виплати відповідно дост. 33 Закону України "Про державну службу"не враховуються для призначення пенсії.

Ст. 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

За змістомст. 37 Закону України "Про державну службу"(у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад10 років на державній службіпенсіязбільшуєтьсянаодин відсоток заробітку, але не більше90відсотківзаробітноїплати.Так як стаж позивача на державній службі становив на момент призначення пенсії 29 років 4 місяці 18 днів, то пенсія йому була призначена в розмірі 90% заробітної плати, на яку нараховувався збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці»(далі - Закон N 108/95-ВР) визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2ст. 33 Закону України «Про державну службу»(далі - Закон N 3723-XII), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ч. 7ст. 33 Закону N 3723-XII).

Пунктом 1Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

За змістомстатті 37 Закону N 3723-XIIпенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першійстатті 1 Закону N 108/95-ВРвстановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другоюстатті 33 Закону N 3723-XIIпередбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч. 1ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення"до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України від 26 червня 1997 року N 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зістаттею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цим самимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України в ухвалі від 27 травня 2014 року по справі№К/800/10646/14.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що відповідач при нарахуванні пенсії ОСОБА_2 зобов'язаний був врахувати суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Дану правову позицією підтримує Верховний суд України своєю постановою від 20.02.2012 року у справі 21-430а11. Так, за правилами частини 1ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для усіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Однак, суд не може погодитись із позовною вимогою щодо наявності у позивача права на захист порушених правпочинаючи з 13.05.2011року, тобто з моменту призначення пенсії державного службовця, з огляду на таке.

Основні засади призначення та перерахунку пенсії визначенніЗаконом України "Про пенсійне забезпечення"таЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частиною 1 п. 1ст. 45Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"передбачено, що пенсіяпризначається (перераховується) зднязвернення за пенсією.

Відповідно до п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженогопостановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з 28.01.2016року, тобто з моменту звернення позивача до Управління із заявою про перерахунок пенсії.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України в постанові від 21.01.2015 року по справі№К/800/53362/14.

Таким чином суддя дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові питання, індексації заробітної плати, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Керуючисьст. 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.8-9,11,183-2 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Позовні вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за період з 13.05.2011 року по 27.01.2016 року залишити без розгляду.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, призначеної відповідно доЗакону України «Про державну службу»з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на суму 1886,44 грн. та індексації заробітної плати на суму 3844,85 грн. згідно довідки від 29.04.2011 року №1100.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми заробітної плати відповідно доЗакону України «Про державну службу», включивши до суми заробітної плати, яка береться для розрахунку пенсії державного службовця, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на суму 1886,44 грн. та індексації заробітної плати на суму 3844,85 грн. згідно довідки від 29.04.2011 року №1100, починаючи з 28 січня 2016 року, з урахуванням раніше здійснених виплат.

В задовленні решти позовних вимог відмовити.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Обухівський районний суд Київської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження, підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за один місяць.

СуддяОСОБА_3