Постанова № 56556020, 16.03.2016, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
16.03.2016
Номер справи
369/12462/15-а
Номер документу
56556020
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 369/12462/15-а

Провадження № 2-а/369/50/16

ПОСТАНОВА

іменем України

16.03.2016 року суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Ковальчук Л.М., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В :

У листопаді 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок пенсії, посилаючись на те, що вона з 03 червня 2010 року отримує пенсію за віком у відповідності до вимог Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від заробітку, але не з повної суми доходів з яких було сплачено страхові внески до пенсійного фонду, а саме без врахування до розрахунку пенсії матеріальної допомоги.

Про неправильне призначення пенсії їй стало відомо лише 21 липня 2015 року, під час перегляду судових рішень в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

З 21 липня 1997 року по 28 травня 2010 року вона працювала у апараті Верховного Суду України. Обчислення розміру її пенсії здійснювався на підставі поданих нею довідок з останнього місця роботи.

На час призначення їй пенсії, станом на 03 червня 2010 року пенсія державним службовцям призначалася за Законом України «Про державну службу» в максимальному розмірі 90 % від сум заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Загальна сума матеріальної допомоги, з яких при нарахуванні та виплаті були утримані та своєчасно сплачені страхові внески до пенсійного фонду та які є зазначені в наданій до пенсійного фонду довідці № 701 від 22 липня 2015 року і відповідають її персоніфікованим даним по доходам і страховим внескам у пенсійному фонді, мають бути враховані в загальній сумі за 24 місяці при обчисленні 90 % встановленого розміру суми її пенсії.

Позивач зверталась до Управління пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі з проханням провести перерахунок її пенсії з урахуванням інших виплат, проте в листі Управління ПФУ в Києво-Святошинському районі від 31 липня 2015 року їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вказаних виплат.

Такі дії посадових осіб пенсійного фонду позивач вважає неправомірними і тому вона звернулася до суду для захисту своїх прав.

Враховуючи викладене, позивач ОСОБА_1 просила визнати протиправними дії Управління ПФУ в Києво-Святошинському районі у звязку з відмовою в проведенні перерахунку пенсії; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області провести перерахунок пенсії у розмірі 90 % від її заробітку з включенням у розрахунок суми пенсії виплат зазначених у довідці № 701 від 22 липня 2015 року загальною сумою - 25710 грн. 33 грн., 16330 грн. 52 коп., 21830 грн. 40 коп. та 51474 грн. 41 коп..

Згідно вимог п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 серії ААА № 464705.

З 03 червня 2010 року позивач ОСОБА_1 набула права на пенсію за віком в розмірі 90 відсотків від сум її заробітної плати у відповідності до вимог Закону України «Про державну службу».

З наявних матеріалів справи вбачається, що у липні 2015 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області, з відповідною заявою, в якій вона просила здійснити їй перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.

Згідно листа УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області за № 199/М-01 від 31 липня 2015 року ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії. В даному листі відповідач УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області зазначив, що порядок визначення заробітної плати при обчисленні пенсій державним службовцям визначений постановою КМУ від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсій». Відповідно до постанови КМУ від 31 від 31.05.2000 р. № 865 в довідку про складові заробітної плати враховуються надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук, враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони будуть фактично встановлені особі. Матеріальна допомога постановою КМУ від 31.05.2000 р. № 865 та ст. 33 Закону України «Про державну службу» не передбачена. Індексація не передбачена ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, підстави для її врахування для обчислення пенсії відповідно до ст. 37 цього закону відсутні.

Згідно довідки № 701 від 22 липня 2015 року, виданої Верховним Судом України на імя ОСОБА_1, встановлено, що сума заробітної плати ОСОБА_1А, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування становить 13260 грн., інші виплати: матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Надбавка за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи за період з 01 травня 2008 року до 30 квітня 2010 року становить 51474 грн. 41 коп.; премії нараховані за період з 01 травня 2008 року до 30 квітня 2010 року 21830 грн. 40 коп.; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат за період з 01 травня 2008 року до 30 квітня 2010 року становить 16330 грн. 52 коп.; інші виплати за період з 01 травня 2008 року до 30 квітня 2010 року становлять 25710 грн. 33 коп.. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

В довідці № 701 від 22 липня 2015 року, виданої Верховним Судом України на імя ОСОБА_1 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно Закону України «Про державну службу» зазначено, що ОСОБА_1 виплачувались надбавки, премії та інші виплати за період її роботи з 01 травня 2008 року до 30 квітня 2010 року.

Згідно вимог ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до вимог ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Зідно з ч. 2 ст. 33 ЗаконуУкраїни «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Разом з тим слід зазначити, що аналізуючи вказані положення, вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, вимогами ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до положень ст. 41 цього Закону визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи викладене, слід вважати, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, суд вважає такими, що ґрунтуються на вимогах закону, доводи позивача про необхідність врахування при призначенні їй пенсії сум матеріальної допомоги для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Як вбачається з матеріалів справи 03 червня 2010 року позивач ОСОБА_1 набула право на пенсію за віком.

У позовній заяві позивач ОСОБА_1 зазначила, що про порушення своїх прав, а саме щодо неправильного призначення її пенсії як державному службовцю їй стало відомо лише 21 липня 2015 року під час перегляду судових рішень в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

У відповідності до положень ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42, ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення права на підвищення пенсії з першого числа місця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Згідно положень ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадиться при виникненні права на підвищення пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа.

Згідно вимог ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи та інтереси.

Згідно вимог ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до положень ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановлено цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась до УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області з відповідною заявою з проханням здійснити їй перерахунок пенсії у відповідності до положень Закону України «Про державну службу» у липні 2015 року, тобто позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню саме з дати її звернення до пенсійного фонду з відповідною заявою про здійснення перерахунку пенсії.

Щодо вимоги позивача про зобовязання УПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, нарахування пенсії при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства України слід зазначити, що вона не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення може бути постановлене тільки щодо правовідносин, які склались на день його постановлення, та має бути наслідком чинного правового регулювання. Суд не може обмежувати законодавчий орган в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних правовідносин.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 33 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 41, 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 1 - 2 Закону України «Про оплату праці», Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 6, 90, 159, 160, 167, п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС України,суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії.

Зобовязати Управління ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області провести перерахунок пенсії у встановленому розмірі 90 % від заробітку ОСОБА_1 з включенням у розрахунок суми пенсії виплат, зазначених у довідці № 701 від 22 липня 2015 року.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л.М. Ковальчук