Постанова № 56555704, 15.03.2016, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
15.03.2016
Номер справи
361/8092/15-а
Номер документу
56555704
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 361/8092/15-а

провадження № 2-а/361/25/16

15.03.2016

Постанова

Іменем України

15 березня 2016 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

судді - Сердинського В.С.

при секретарі - Латенко Л.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Державної архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення та визнання дій протиправними,

установив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2 Державної архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення та визнання дій протиправними.

Позивач зазначав, що згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №653094, виданим 07 липня 2008 року, зареєстрованим в Книзі записів реєстрації Державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010832500574, йому належить земельна ділянка площею 0,1194 га, яка розташована за адресою: Київська область, Броварський район, с. Рожівка, вул.. Броварська, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

В 2008 році він розпочав будівництво житлового будинку, господарських будівель та споруд на належній йому земельній ділянці.

В звязку із необізнаністю із містобудівним законодавством, позивач не оформив вчасно дозвільний документ на будівництво.

Закінчивши будівельні роботи, він звернувся із питанням прийняття в експлуатацію житлового будинку, господарських будівель і споруд до ОСОБА_2 Державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області та направив відповідного листа.

05 грудня 2014 року було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на обєкті будівництва, у ході якої було встановлено, як зазначено в акті перевірки та у протоколі про адміністративне правопорушення від 05 грудня 2014 року №2-Л-А-0512/3, складених головним державним інспектором Інспекційного відділу №2 Інспекційного управління №3 ОСОБА_3, що на земельній ділянці за адресою: Київська область, Броварський район, с. Рожівка, вул.. Броварська, 22, у 2009 році, згідно із інформацією, наведеною у технічному паспорті від 26 листопада 2014 року №614, виданому Комунальним підприємством Броварської міської ради «Броварське бюро технічної інвентаризації», самочинно побудовано: житловий будинок, позначений на плані літерою «А», площею основи 95,1 кв.м. з верандою «а», площею основи 44,5 кв.м., навіс «Б», площею основи 48,2 кв.м., альтанку «В», площею основи 11,5 кв.м., літній душ «Г», площею основи 3,7 кв.м.. Зазначені дії порушують вимоги ст..34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Крім того, альтанка розміщена на відстані 0,5 м. від меж земельної ділянки, а літній душ побудовано впритул до межі земельної ділянки. Зазначені дії порушують вимоги п.3.25* ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень». Обєкт належить до ІІ категорії складності.

Постановою №А-1212/3 про адміністративне правопорушення від 12 грудня 2014 року, складеною головним державним інспектором Інспекційного відділу №2 Інспекційного управління №3 ОСОБА_3, визнано позивача винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.96 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн.

Вказаний штраф було сплачено позивачем 19 грудня 2014 року.

Відповідно до припису №С-0512/3 від 05 грудня 2014 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, позивач повинен був усунути порушення у сфері містобудівної діяльності в установленому законодавством порядку в термін до 01 травня 2015 року.

20 березня 2015 року відділом містобудування та архітектури Броварської районної державної адміністрації був виготовлений будівельний паспорт за реєстраційним №150.

Повідомлення про початок виконання будівельних робіт було зареєстровано у ОСОБА_2 Державної архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області 24 квітня 2015 року за №КС 062151140353.

Таким чином, позивач в повному обсязі вчасно виконав вимоги припису №С-0512/3 від 05 грудня 2014 року.

У липні 2015 року позивач надіслав на реєстрацію до ОСОБА_2 Державної архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області Декларацію про готовність до експлуатації обєкта, будівельні роботи на якому виконувалися на підставі повідомлення про початок їх виконання, яка була зареєстрована 28 липня 2015 року за №КС 142152090315.

21 серпня 2015 року позивач отримав Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, а саме: житловий будинок, який знаходиться за адресою: Київська область, Броварський район, с. Рожівка, вул.. Броварська, 22, (індексний номер 42650317).

У жовтні 2015 року позивач отримав із ОСОБА_2 Державної архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області листа із повідомленням про те, що у його будинку буде проведено перевірку для встановлення достовірності даних, наведених у Декларації про готовність до експлуатації обєкта, будівельні роботи на якому виконувалися на підставі повідомлення про початок їх виконання.

У постанові №А-3010/1 від 30 жовтня 2015 року зазначено, що візуальним оглядом встановлено, що вимоги припису №С-0512/3 від 05 грудня 2014 року позивач не виконав, а саме: альтанку «В», розміщену на відстані 0,5 м. від меж земельної ділянки, та літній душ «Г», побудований впритул до межі земельної ділянки, не демонтовано або не переміщено на необхідну відстань один метр, передбачену вимогами п.3.25* ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень». Зазначені дії порушують ст..34, ч.1 ст.38, ч.4 ст.41 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року №3038-VI та вимоги Постанови Кабінету Міністрів України №553 від 23 травня 2011 року. Обєкт належить до ІІ категорії складності.

Постановою №А-3010/1 від 30 жовтня 2015 року про адміністративне правопорушення, винесеною головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Управління контролю та нагляду за проведенням перевірок ОСОБА_2 Державної архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області ОСОБА_3, після розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення у сфері містобудівної діяльності: акту перевірки від 16 жовтня 2015 року, припису №С-1610/2, протоколу № 3-Л-А-1610/2, матеріалів фотофіксації, визнано позивача винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.96, ч.2 ст.188-42 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 5100 грн.

Позивач стверджував, що своєчасно виконав вимоги припису №С-0512/3 від 05 грудня 2014 року, усунуті порушення у сфері містобудівної діяльності в установленому законодавством порядку до 01 травня 2015 року, одержані дозвільні документи на будівництво та документи про прийняття житлового будинку в експлуатацію, а також здійснено державну реєстрацію права власності на житловий будинок.

Обстеження обєкта будівництва інспектором ДАБІ в 2014 році та 2015 році проводилося лише на підставі візуального огляду, що зафіксовано у постановах.

Посилаючись на викладене, просив суд визнати дії ОСОБА_2 Державної архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області по складанню відносно нього постанови по справі про адміністративне правопорушення № А-3010/1 від 30 жовтня 2015 року протиправними та скасувати постанову № А-3010/1 від 30 жовтня 2015 року в справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 5100 грн.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_4 позов підтримали, надали пояснення аналогічні позовній заяві та просили суд про задоволення позову в повному обсязі.

В судовому засіданні представники відповідача ОСОБА_2 Державної архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області ОСОБА_3 та ОСОБА_5 позовні вимоги не визнали, заперечували проти їх задоволення, оскільки позивач ОСОБА_1 повинен був привести будівлі у відповідність згідно даних технічного паспорта, чого виконано не було, обстеження обєкта будівництва інспектором ДАБІ проводилося лише на підставі візуального огляду, оскільки інспектора фактично не було допущено до обєкта обстеження, позивача вдома не було.

Посилаючись на викладене, просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

ОСОБА_6 із ч.ч. 1, 2 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що відповідно до акту перевірки та протоколу про адміністративне правопорушення від 05 грудня 2014 року №2-Л-А-0512/3, складених головним державним інспектором Інспекційного відділу №2 Інспекційного управління №3 ОСОБА_3, на земельній ділянці, яка знаходиться за адресою: Київська область, Броварський район, с. Рожівка, вул.. Броварська, 22, площею 0,1194 га, кадастровий номер 3221287001:01:025:0041, яка належить позивачу ОСОБА_1 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №653094, виданого 07 липня 2008 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації Державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010832500574, у 2009 році, згідно із інформацією, наведеною у технічному паспорті від 26 листопада 2014 року №614, виданому Комунальним підприємством Броварської міської ради «Броварське бюро технічної інвентаризації», самочинно побудовано: житловий будинок, позначений на плані літерою «А», площею основи 95,1 кв.м. з верандою «а», площею основи 44,5 кв.м., навіс «Б», площею основи 48,2 кв.м., альтанку «В», площею основи 11,5 кв.м., літній душ «Г», площею основи 3,7 кв.м.. Зазначені дії порушують вимоги ст..34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Крім того, альтанка розміщена на відстані 0,5 м. від меж земельної ділянки, а літній душ побудовано впритул до межі земельної ділянки. Зазначені дії порушують вимоги п.3.25* ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень». Обєкт належить до ІІ категорії складності (а.с.20-22,28-35,36).

Постановою №А-1212/3 про адміністративне правопорушення від 12 грудня 2014 року, складною головним державним інспектором Інспекційного відділу №2 Інспекційного управління №3 ОСОБА_3, визнано позивача ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.96 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн. (а.с.23-24).

Вказаний штраф було сплачено позивачем ОСОБА_1 в повному обсязі, що підтверджується копією квитанції №21790863 від 19 грудня 2014 року (а.с.26).

Відповідно до припису №С-0512/3 від 05 грудня 2014 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, позивач ОСОБА_1 повинен був усунути порушення у сфері містобудівної діяльності в установленому законодавством порядку в термін до 01 травня 2015 року (а.с.25).

20 березня 2015 року відділом містобудування та архітектури Броварської районної державної адміністрації був виготовлений будівельний паспорт на будівництво житлового будинку та господарських будівель та споруд за адресою: Київська область, Броварський район, с. Рожівка, вул.. Броварська, 22, за реєстраційним №150 (а.с.8-15).

Повідомлення про початок виконання будівельних робіт за вищевказаною адресою було зареєстровано у ОСОБА_2 Державної архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області 24 квітня 2015 року за №КС 062151140353 (а.с.16).

Декларація про готовність до експлуатації обєкта, будівельні роботи на якому виконувалися на підставі повідомлення про початок їх виконання, була зареєстрована у ОСОБА_2 Державної архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області 28 липня 2015 року за №КС 142152090315 (а.с.17).

21 серпня 2015 року позивач ОСОБА_1 отримав Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, а саме: житловий будинок, який знаходиться за адресою: Київська область, Броварський район, с. Рожівка, вул.. Броварська, 22, (індексний номер 42650317) (а.с.18).

ОСОБА_6 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяження, за позивачем ОСОБА_1 зареєстровано право приватної власності на житловий будинок, загальною площею 284,8 кв.м., житловою площею 91,5 кв.м., що знаходиться за адресою: Київська область, Броварський район, с. Рожівка, вул.. Броварська, 22 (а.с.19).

ОСОБА_6 постанови №А-3010/1 від 30 жовтня 2015 року, при перевірці достовірності даних, наведених у Декларації про готовність до експлуатації обєкта, візуальним оглядом встановлено, що вимоги припису №С-0512/3 від 05 грудня 2014 року позивач ОСОБА_1 не виконав, а саме: альтанку «В», розміщену на відстані 0,5 м. від меж земельної ділянки, та літній душ «Г», побудований впритул до межі земельної ділянки, не демонтовано або не переміщено на необхідну відстань один метр, передбачену вимогами п.3.25* ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень». Зазначені дії порушують ст..34, ч.1 ст.38, ч.4 ст.41 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року №3038-VI та вимоги Постанови Кабінету Міністрів України №553 від 23 травня 2011 року. Обєкт належить до ІІ категорії складності (а.с.27).

Постановою №А-3010/1 від 30 жовтня 2015 року про адміністративне правопорушення, винесеною головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Управління контролю та нагляду за проведенням перевірок ОСОБА_2 Державної архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області ОСОБА_3, після розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення у сфері містобудівної діяльності: акту перевірки від 16 жовтня 2015 року, припису №С-1610/2, протоколу № 3-Л-А-1610/2, матеріалів фотофіксації, визнано позивача винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.96, ч.2 ст.188-42 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 5100 грн.

ОСОБА_6 п. 3.25а* ДБН 360-92* «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», відстань між житловими будинками та господарськими будівлями і спорудами слід приймати відповідно до санітарних норм та таблицею 3.2а, але не менше протипожежних норм згідно з таблицею 1 додатка 3.1, в примітках 3, 6 та 7 якого зазначено, що відстані між будинками і спорудами приймаються у світлі між зовнішніми стінами або іншими конструкціями. За наявності конструкцій будинків і споруд, що виступають більше, як на 1 м., виготовлених із спалимих матеріалів, приймається відстань між цими конструкціями. Відстань між стінами будинків без віконних прорізів допускається зменшувати на 20%, за винятком будинків IIIа, IIIб, IV, IVа, і V ступенів вогнестійкості. Відстані між будинками I і II ступенів вогнестійкості допускається передбачати менше 6 м. за умови, якщо стіна вищого будинку, розміщеного навпроти іншого будинку, є протипожежною. Мінімальні протипожежні розриви між житловими будинками і господарськими будівлями у межах однієї присадибної ділянки не нормуються.

Дослідивши письмові матеріали справи та вислухавши сторін у судовому засіданні, судом встановлено, що обстеження обєкта будівництва, а саме: житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: Київська область, Броварський район, с. Рожівка, вул.. Броварська, 22, було проведено головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Управління контролю та нагляду за проведенням перевірок ОСОБА_2 Державної архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області ОСОБА_3 на підставі візуального огляду, що зафіксовано у постанові №А-3010/1 по справі про адміністративне правопорушення від 30 жовтня 2015 року (а.с.27). Тобто жодних фактичних обмірів інспектором проведено не було.

Крім того, в будівельному паспорті, виданому відділом містобудування та архітектури Броварської районної державної адміністрації 20 березня 2015 року, міститься схема забудови земельної ділянки, що була виготовлена на підставі топозйомки, яка проводиться за допомогою вимірювальних приладів щодо вже збудованих обєктів. Відповідно до вищезазначеної схеми, відстань від меж земельної ділянки наступна: альтанка «В», площею основи 11,5 кв.м. (на схемі позначена цифрою 3) від межі сусідньої ділянки, будівлі на якій відсутні, належної ОСОБА_7 1 м., до цегляної (0,5 цеглини в цегляних стовпчиках) огорожі від вул.. Броварської 0,74 м., до межі земельної ділянки 1 м.; літній душ «Г», площею основи 3,7 кв.м. (на схемі позначена цифрою 6) від межі сусідньої земельної ділянки, належної ОСОБА_7 1 м. (а.с.9).

Суд також дійшов висновку, що позивач ОСОБА_1 вчасно подав повідомлення про початок виконання будівельних робіт, яке було зареєстровано у ОСОБА_2 Державного архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області 24 квітня 2015 року за №КС 062151140353, таким чином виконавши вимоги припису №С-0512/3 від 05 грудня 2014 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, а тому постанова про адміністративне правопорушення №А-3010/1 від 30 жовтня 2015 року по справі про адміністративне правопорушення, відповідно до якої позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.96, ч.2 ст.188-42 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 5100 (пять тисяч сто) гривень, винесено незаконно.

За таких обставин суд приходить до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись Положенням про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою КМ України від 06.04.1995 року № 244, Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року за № 7/52, ст. ст. 71,72, 161-163 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати дії ОСОБА_2 Державної архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області по складанню відносно ОСОБА_1 постанови по справі про адміністративне правопорушення № А-3010/1 від 30 жовтня 2015 року протиправними.

Скасувати постанову № А-3010/1 від 30 жовтня 2015 року по справі про адміністративне правопорушення, винесену головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Управління контролю та нагляду за проведенням перевірок ОСОБА_2 Державної архітектурно-будівельної Інспекції у Київській області ОСОБА_3, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.96, ч.2 ст.188-42 КУпАП, і накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5100 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної Інспекції України (01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26, ідентифікаційний код 37471912) на користь ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, витрати зі сплати судового збору в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп..

На постанову протягом десяти днів може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Сердинський В. С.