У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/67/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Богоніс М.Б.
Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.
16 березня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Загороднюка А.Г.
суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
представників позивачів: Беженара Г.В., Лукавського А.В.,
представників третьої сторони: Котюжанського В.А., Крицюка А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Крижопільського районного споживчого товариства Вінницької облспоживспілки на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом споживчого товариства "Городківське сільське споживче товариство" до Реєстраційної служби Крижопільського районного управління юстиції Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Крижопільське районне споживче товариство, Крижопільська районна державна адміністрація Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, Крижопільське районне споживче товариство подало апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.
Представники позивача в судовому засіданні заперечили проти доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим просили залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Представники третьої особи в судовому засіданні підтримали вимоги апеляційної скарги та просили її задовольнити.
Представник відповідача та представник Крижопільської районної державної адміністрації Вінницької області в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи. Відповідно до частини 4 статті 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, представників позивача, представників апелянта, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено з матеріалів справи, представник Крижопільського РСТ звернувся до Реєстраційної служби Крижопільського РУЮ із завою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) на об`єкт нерухомого майна, що знаходиться по вулиці вул. Свердлова, 3 с. Висока Гребля, Крижопільського району, Вінницької області (а.с. 62).
З картки прийому заяви № 50158123 від 17 грудня 2015 року встановлено, що разом із завою представником Крижопільського РСТ для державної реєстрації права власності подано державний акт на право постійного користування землею ІІ-ВН № 001041, технічний паспорт б/н від 14 лютого 2014 року на нежитлове приміщення - магазин, що розташований по вулиці Свердлова, 3 с. Висока Гребля, Крижопільського району, Вінницької області та архівну копію акту прийняття в експлуатацію вказаного магазина б/н від 25 грудня 1973 року.
Державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Крижопільського РУЮ Загоруйко Марина Андріївна, розглянувши заяву представника Крижопільського РСТ про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та документи, подані для проведення державної реєстрації прийняла рішення № 27539342 від 25 грудня 2015 року про проведення державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення - магазин, що розташований по вулиці Свердлова, 3 с. Висока Гребля, Крижопільського району, Вінницької області, за Крижопільським районним споживчим товариство.
Позивач, вважаючи зазначені дії відповідача протиправними звернувся з адміністративним позовом до суду.
Суд І інстанції задовольняючи адміністративний позов виходив з того, що державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 27539341 від 25 грудня 2015 року відповідачем проведено за відсутності необхідних правовстановлюючих документів, а тому вказане рішення підлягає скасуванню.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначає Закон України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01 липня 2004 року № 1952-IV (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин).
Статтею 19 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено перелік документів, які можуть бути підставою для державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Так, державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
При цьому, відповідно до статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав.
Більш детально перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначено Кабінетом Міністрів України (абзац 2 частини 2 статті 15 Закону № 1952).
Зокрема, Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868 (далі - Порядок № 868), визначає процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Згідно з пунктами 8, 13 Порядку № 868 для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Міністерство юстиції України.
Заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
Пунктом 36 Порядку № 868 визначено, що для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Відповідно до пункту 37 документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є: 1) укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно чи його дублікат; 2) свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат; 3) свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат; 4) видані нотаріусом свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікати; 5) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до закону; 6) свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дублікат; 7) свідоцтво про право власності на нерухоме майно чи його дублікат, видані до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією; 8) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 9) державний акт на право приватної власності на землю, державний акт на право власності на землю, державний акт на право власності на земельну ділянку або державний акт на право постійного користування землею; 10) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 11) ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 12) заповіт, яким установлено сервітут на нерухоме майно; 13) закон, яким установлено сервітут на нерухоме майно; 14) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації; 15) рішення власника
З картки прийому заяви № 50158123 від 17 грудня 2015 року встановлено що, до переліку документів, поданих представником Крижопільского РСТ із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (які заявник вважав правовстановлюючими), увійшли державний акт на право постійного користування землею ІІ-ВН № 001041, технічний паспорт на нежитлове приміщення - магазин, що розташований по вулиці Свердлова, 3 с. Висока Гребля, Крижопільського району, Вінницької області та архівна копія акту прийняття в експлуатацію вказаного магазина.
Жодного правовстановлюючого документу, визначених Законом № 1952-IV та Порядком № 868, який би підтверджував факт виникнення у Крижопільського РСТ або факт переходу до нього права власності на вказане нежитлове приміщення, представником Крижопільського РСТ до заяви про державну реєстрацію права власності додано не було.
Також колегія суддів вважає необґрунтованими та безпідставними посилання апелянта, як на правовстановлюючі документи, а саме на технічний паспорт нежитлового приміщення - магазину, що розташований по вулиці Свердлова, 3 с. Висока Гребля, Крижопільського району, Вінницької області та архівну копію акту прийняття в експлуатацію вказаного магазина.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на те, що після закінчення розгляду справи в суді І інстанції, позивачу надійшов висновок Міністерства юстиції України №6618/121-0-2-119.2 від 01 березня 2016 року щодо перевірки правомірності дій державного реєстратора при здійсненні державної реєстрації спірної будівлі за Крижопільським РСТ, відповідно до якого дії державного реєстратора визнано неправомірними.
Також встановлено, що державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ВН № 001041 від 18 червня 1998 року, виданий Городківському сільському споживчому товариству Крижопільської райспоживспілки с. Городківка, а не Крижопільському районному споживчому товариству.
Згідно з актом приймання в експлуатацію державною приймальною комісією закінченого будівництва - магазину, який розташований у буд. № 3 по вул. Свердлова у с. Висока Гребля Крижопільського р-ну Вінницької обл., складеним 5 грудня 1973 року, введено в експлуатацію магазин площею 46,5 кв. м, що не відповідає даним технічного паспорта, виготовленого 14 лютого 2014 року комунальним підприємством «Тульчинське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» на магазин, у якому зазначена площа - 49,5 кв. м.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження
Так, при прийнятті рішення № 27539342 від 25 грудня 2015 року про проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна - магазин, який розташований буд. № 3 по вул. Свердлова, с. Висока Гребля Крижопільського р-ну Вінницької обл., за Крижопільським районним споживчим товариством державним реєстратором прав на нерухоме не було враховано невідповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, у зв'язку з чим мали місце порушення вимог статті 24 Закону.
Отже, державним реєстратором Реєстраційної служби Крижопільського РУЮ прийнято рішення № 27539342 від 25 грудня 2015 року про проведення державної реєстрації права власності без врахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття, а саме за відсутності правовстановлюючих документів, які б підтверджували факт виникнення у Крижопільського РСТ або перехід до нього права власності на нежитлове приміщення магазину, що розташований по вулиці Свердлова, 3 с. Висока Гребля, Крижопільського району, Вінницької області.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Крижопільського районного споживчого товариства Вінницької облспоживспілки залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 21 березня 2016 року.
Головуючий Загороднюк А.Г. Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.