Постанова № 56553720, 22.01.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2016
Номер справи
804/16225/15
Номер документу
56553720
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2016 р. Справа № 804/16225/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіНіколайчук С.В. при секретарі судового засіданняФедуркіна А.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Арісто Капітал" про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

09 грудня 2015 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Арісто Капітал" , в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Арісто Капітал» до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 17000,00грн. (сімнадцять тисяч гривень нуль копійок).

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що відповідно до постанови про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинених на ринках фінансових послуг від 01.07.15р. №92/16/03/01-ФК винесеної на підставі акта про правопорушення законодавства про фінансові послуги від 11.06.15р. №92/16/03-ФК, Товариством не надано звітні дані в електронній та паперовій формі за грудень 2014 року та 2014р., що свідчить про порушення ТОВ "Арісто Капітал" вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг. Документів, які б підтверджували виконання зазначеної постанови, до Нацкомфінпослуг не надходило, отже сума штрафу у розмірі 17000,00грн. не була перерахована до Державного бюджету України, а тому позивач звернувся з даним адміністративним позовом для стягнення штрафної санкції у судовому порядку.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2015 року позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 25.12.15р.

Ухвалою суду від 25.12.15р. провадження по справі зупинено до 22.01.15р.

22.01.15р. в судове засідання сторони не прибули, позивач клопотав про розгляд справи за його відсутністю.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Арісто Капітал" (код ЄДРПОУ 37150436) зареєстрована як юридична особа та відповідно до ст. 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" належить до фінансових установ.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

01.07.2015 року посадовими особами Нацкомфінпослуг у відношенні ТОВ "Арісто Капітал" складено Акт № 92/16/03-ФК про правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг.

Підставою для складання вказаного акту став факт порушення відповідачем вимог ст. 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у частині обов'язковості надання фінансовою установою звітності відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг, підпунктів а), б) та в) пункту 2.1, підпунктів а) та б) пункту 2.4 розділу 2, підпункту 1) та пункту 12 розділу 3. Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливі надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 27.01.2004р. №27, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.04.2004р. за №431/9030.

01.07.2015 року у відношенні ТОВ "Арісто Капітал" прийнято постанову № 92/16/03/01-ФК про застосування штрафних санкцій за порушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою до відповідача застосовано штраф у розмірі 17000,00 грн.

Статтею 39 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Згідно з Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженим Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 р. №2319 (далі-Положення №2319) Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів. Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу як накладення штрафів в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Відповідно до ст. 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частини 2 наведеної статті рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.

Статтею 14 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг встановлено, що фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Так, відповідно до статті 14 Закону № 2664-14 фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Згідно з пунктом 2.2 та пункту 2.3 розділу 2 Порядку № 2740 звітним періодом для складання звітності, яка подається до Нацкомфінпослуг, є календарний рік.

Проміжна звітність складається щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року.

Судом з'ясовано, що відповідачем допущено порушення на ринках фінансових послуг, оскільки ним не подано до Комісії звітних даних в електронній та паперовій формі за грудень 2014 року та 2014 рік.

Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з допущенням відповідачем порушень на ринку цінних паперів, Комісією прийнято постанову від 01.07.2015 року № 92/1603/01-ФК.

Оскільки доказів оскарження постанови про накладення штрафу до суду не надано, як і не надано доказів сплати зазначеного штрафу, суд вважає вимоги про стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 17000,00 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, суд зробив висновок про задоволення позовних вимоги в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.14, 70, 71, 72, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Арісто Капітал" про стягнення штрафу - задовольнити повністю.

Стягнути з з Товариства з обмеженою відповідальністю «Арісто Капітал» до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у сумі 17000,00грн. (сімнадцять тисяч гривень нуль копійок).

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 22.01.16р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді С.В. Ніколайчук С.В. Ніколайчук О.В. Бринза