Постанова № 56552606, 18.03.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2016
Номер справи
804/1558/16
Номер документу
56552606
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2016 р. Справа № 804/1558/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді суддів Турлакової Н. В. Єфанова О.В. Царікова О.В. розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом офіційного спостерігача від Громадської організації "Громадяни Дніпропетровщини" ОСОБА_5 до Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області, треті особи: офіційний спостерігач ОСОБА_6, голова Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпроп про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

17 березня 2016 року офіційний спостерігач від Громадської організації «Громадяни Дніпропетровщини» ОСОБА_5 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області, у якому просив:

- скасувати постанову Криворізької міської виборчої комісії №74 від 12.03.2016р. «Про розгляд скарги офіційного спостерігача ОСОБА_6 від 11.03.2016 року (вх.№237 від 07.03.2016р.)».

В обґрунтування позовних вимог позивачем посилається на те, що зазначення відповідачем в оскаржуваній Постанові права офіційних спостерігачів від громадських організацій брати участь у всіх етапах виборчого процесу, в т.ч. і не в засіданнях, а в поточній діяльності комісій, не підтверджується жодним нормативно-правовим актом. 06.03.2016р. Тернівська районна у місті Кривому Розі виборча комісія жодного засідання, в тому числі з утворення дільничних виборчих комісій, в цей день не проводила. Крім того, позивач зазначає, що згідно інформації, що розміщена на офіційному сайті мережі опора та відео, стосовно даного інциденту офіційний спостерігач ОСОБА_6 намагався пройти до приміщення виборчої комісії о 20 год. 40 хв. і на питання голови комісії, щодо його цілей перебування у робочих приміщеннях виборчої комісії відповідав загальними фразами та посилався, що має право там бути у будь-який час. Позивач вважає, що відмовивши в допущенні офіційного спостерігача ОСОБА_6 до робочого приміщення ТВК, голова Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії керувалась виключно нормами Конституції України, Закону України «Про місцеві вибори» та Постановами ЦВК.

Від відповідача надійшло заперечення в яких він зазначає, що офіційні спостерігачі від громадських організацій можуть брати участь як спостерігачі в утворенні дільничних виборчих комісій, в тому числі спостерігати різні етапи утворення цих комісій, в тому числі етап прийому відповідною територіальною виборчою комісією подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій. Недопущення з боку будь якої особи офіційного спостерігача до спостереження за здійсненням суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур, передбачених Законом України «Про місцеві вибори» суперечить засадам публічності і відкритості виборів. Таким чином, скаргу офіційного спостерігача ОСОБА_6 було задоволено частково, визнано такими, що не відповідають вимогам Закону та порушують права і законні інтереси відповідного суб'єкта виборчого процесу дії голови Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії ОСОБА_8 06 березня 2016 року, щодо заборони офіційному спостерігачу ОСОБА_6 бути присутнім під час прийому Тернівською районною у місті Кривому Розі виборчою комісією подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій та встановлено за таких обставин невиконання головою комісії покладених на неї обов'язків члена виборчої комісії, у зв'язку з чим, оскаржувана постанова є правомірною, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Третя особа - голова Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_8 надала до суду письмові пояснення, у яких зазначила, що вона, разом з двома членами Тернівської районної ВК 06.03.2016р. згідно Протоколу, затвердженому на попередньому засіданні Тернівської районної ВК, чергувала з метою прийняття подань, щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій та сумлінно виконувала покладені на неї обов'язки. 06.03.2016р. Тернівська районна у місті Кривому Розі виборча комісія не проводила засідань, тобто утворення дільничних виборчих комісій, як етапу виборчого процесу в цей день не було, тому законних підстав щодо допущення офіційного спостерігача у голови ТВК не було. Т.ч. 06.03.2016 о 20.40, не впустивши до приміщення ТВК офіційного спостерігача ОСОБА_6, голова Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії діяла згідно Конституції України, Постанов Центральної виборчої комісії та відповідно до Закону України «Про місцеві вибори». Також зазначила, що при розгляді Скарги, та при винесенні оскаржуваної Постанови, Криворізька міська виборча комісія не вірно застосувала норми Закону України «Про місцеві вибори», Конституції України та Постанов Центральної виборчої комісії, у зв'язку з чим, адміністративний позов просила задовольнити.

Позивач до суду не з'явився, направив клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача до суду не з'явився, направив клопотання про розгляд справи без його участі.

Третя особа ОСОБА_6 та представник третьої особи-2, у судовому засіданні надали надали пояснення по суті спору щодо фактичних обставин, які визнані сторонами, та правових позицій, проти розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечували.

На підставі положень ч.6 ст.128 КАС України, суд ухвалив продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_6, офіційний спостерігач від ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», діє на підставі посвідчення №7, виданого Криворізькою міською виборчою комісією 19.02.2015р., копія якого наявна в матеріалах справи.

Постановою Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області №4 від 12.02.2016р. «Про режим роботи виборчої комісії та графік чергувань членів комісії у приміщенні виборчої комісії» вирішено у т.ч.:

1.Визначити та затвердити наступний режим роботи виборчої комісії: Понеділок-П'ятниця з 08.30 до 17.00, Перерва з 12.30 до 13.00, Субота з 08.30 до 15.00, Неділя вихідний день;

3.Затвердити графік чергувань членами виборчої комісії.

Згідно Додаткового графіку чергування членів Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області на 06.03.2016р., з 19.00 до 24.00: ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10

Крім того, Постановою Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області №12 від 07.03.2016р. «Про формування складу дільничних виборчих комісій та призначення їх керівного складу» вирішено у т.ч.: 1.Утворити дільничні виборчі комісії у кількості 40шт. 2. Призначити керівний склад дільничних виборчих комісій від різних суб'єктів подання враховуючи їх досвід роботи у виборчих компаніях.

11.03.2016р. офіційний спостерігач ОСОБА_6 звернувся до Криворізької міської виборчої комісії із скаргою вх.№237 від.11.03.2016р. на дії голови Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії ОСОБА_8

У вказаній скарзі офіційний спостерігач ОСОБА_6 зазначив, що у неділю 06 березня 2016р., голова Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії заборонила йому, як спостерігачеві ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», бути присутнім під час процесу прийому ТВК подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

Так, з метою моніторингу цього процесу він, як спостерігач ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», прибув до приміщення Тернівської районної у місті ради, де знаходиться ТВ К о 20:40, однак двері виконкому було зачинено. Викликавши чергового працівника, він пояснив, що має потрапити до ТВК.

Чергова працівник покликала до дверей голову ТВК, ОСОБА_8. Проте, остання відмовила йому, спостерігачеві ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», у праві бути присутнім у приміщенні, мотивуючи це положенням пункту 6 частини 9 ст. 66 Закону України «Про місцеві вибори». Голова ТВК наполягала, що спостерігач не може перебувати у приміщенні комісії під час проведення роботи в іншому режимі, відмінному від засідання. На заперечення про те, що виборчий процес має бути публічним і відкритим згідно з частиною і ст. 13 Закону України «Про місцеві вибори», а процес формування ДВК є його частиною, голова ТВК продовжила наполягати на своїй позиції і ще раз відмовила спостерігачеві ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА» у праві бути присутнім у приміщенні. У зв'язку з цим, йому довелося викликати поліцію.

При цьому посилався на ч.1 ст.11, ч.1 ст.13, ст.23, ч.1 ст.64, п.12 ч.9 ст.99 Закону України «Про місцеві вибори», зокрема зазначив, що визначений вказаним законом перелік прав офіційних спостерігачів від громадських організацій, серед яких відповідно до п.12 ч.9 ст.66 Закону - реалізовувати інші права, передбачені законом для офіційних спостерігачів.

В зазначеній скарзі просив: 1.Визнати дії голови Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії, ОСОБА_8, щодо недопущення, ОСОБА_6, офіційного спостерігача ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», 06.03.2016 року об 20:40 в приміщення Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії з метою здійснення спостереження за процесом прийняття подань від суб'єктів виборчого процесу щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, такими, що не відповідають вимогам законодавства та порушують права і законні інтереси суб'єкта виборчого процесу. 2. Зобов'язати голову Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії, ОСОБА_8, утриматися від перешкоджання діяльності офіційного спостерігача ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», ОСОБА_6, під час організації та проведення позачергових виборів Криворізького міського голови 27 березня 2016 року.

Згідно Протоколу засідання Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області №15 від 12.03.2016р., одним з питань слухали голову комісії Гивель П.О., який поставив на голосування вцілому проект постанови №74 «Про розгляд скарги офіційного спостерігача ОСОБА_6 від 11.03.2016 року (вх.№237 від 07.03.2016р.)».

Вирішили: прийняти вцілому (без змін) проект постанови №74 «Про розгляд скарги офіційного спостерігача ОСОБА_6 від 11.03.2016 року (вх.№237 від 07.03.2016р.)», запропонований ОСОБА_12

За це рішення проголосували: «За» - 10, «Проти» - 6. Виступив голова комісії Гивель П.О. наголосив, що буде окрема думка.

Згідно Постанови №74 від 12.03.2016р. «Про розгляд скарги офіційного спостерігача ОСОБА_6 від 11.03.2016 року (вх.№237 від 07.03.2016р.)», до Криворізької міської виборчої комісії 11 березня 2016 року від офіційного спостерігача ОСОБА_6 (посвідчення № 7 від 19.02.2016р.) надійшла скарга на дії голови Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії ОСОБА_8, яка 06 березня 2016 року заборонила офіційному спостерігачу ОСОБА_6 бути присутнім під час прийому Тернівською районною у місті Кривому Розі виборчою комісією подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

У вказаній Постанові зазначено, що голова Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії ОСОБА_8 своїми діями щодо заборони офіційному спостерігану ОСОБА_6 бути присутнім під час прийому Тернівською районною у місті Кривому Розі виборчою комісією подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій 06 березня 2016 року порушила вимоги Закону.

Зазначене порушення головою Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії ОСОБА_8 вимог Закону дає підстави Криворізькій міській виборчій комісії встановити невиконання зазначеною особою покладених на неї обов'язків члена виборчої комісії.

Вказаною Постановою, постановлено, зокрема: 1. Скаргу офіційного спостерігача ОСОБА_6 (посвідчення №7 від 19.02.2016р.) від 11.03.2016р. (вх. № 237 від 11.03.20 і6р.) щодо оскарження дій голови Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії ОСОБА_8 06 березня 2016 року щодо заборони офіційному спостерігачу ОСОБА_6 бути присутнім під час прийому Тернівською районною у місті Кривому Розі виборчою комісією подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій задовольнити частково.

2. Визнати такими, що не відповідають вимогам Закону та порушують права і законні інтереси відповідного суб'єкта, виборчого процесу дії голови Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії ОСОБА_8 (далі - голова комісії) 06 березня 2016 року щодо заборони офіційному спостерігачу ОСОБА_6 бути присутнім під час прийому Тернівською районною у місті Кривому Розі виборчою комісією подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій та встановити за таких обставин невиконаним головою комісії покладених на неї обов'язків члена виборчої комісії.

Згідно Окремої думки члена Криворізької міської територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_13 щодо постанови Криворізької міської виборчої комісії №74 від 12.03.2016р., останній зазначив, що рішення Криворізької міської виборчої комісії є таким, що прийняте з порушенням законодавства про вибори. Частиною дев'ятою статті 66 Закону «Про місцеві вибори» передбачені, права та обмеження для офіційних спостерігачів від громадських організацій. Відповідно до ч.10 вищезазначеної статті офіційні спостерігачі від громадських організацій не мають права втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують хід виборчого процесу або заважають членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження. Статтею 66 Закону та іншими нормами законодавства не передбачено права офіційного спостерігача від громадської організації бути присутнім під час прийняття подань в діях голови Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії ОСОБА_8 не вбачається порушень Закону.

При цьому звернув увагу на те, що головою виборчої комісії ставився на голосування проект Постанови з приводу розгляду офіційного спостерігача ОСОБА_6 «вх.№237 від 11.03.2016р.», який повністю відповідав вимогам законодавства, оскільки передбачав відмову у задоволенні вимог скаржника у зв'язку з відсутністю підстав для її задоволення, але оскільки тільки 5 членів комісії проголосували за її прийняття ця Постанова не була прийнята.

Також зазначив, що заявляє окрему думку відповідно до частини 16 статті 27 Закону України «Про місцеві вибори» та п.8.8 Постанови ЦВК № 228 від 5 вересня 2015 року, та вважає, що в даному випадку є усі підстави для скасування вищезазначеної Постанови Центральною виборчою комісією або судом.

Основні засади, організацію і порядок проведення місцевих виборів визначає Закон України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року № 595-VІІІ (далі - Закон №595).

Стаття 11 Закону №595 зазначає, що виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур, передбачених Законом, та містить перелік етапів виборчого процесу, до якого входить такий етап, як - утворення дільничних виборчих комісій (п.2 ч.3 ст.11 Закону).

Згідно п.6 ч.1 ст.12 Закону №595 суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ст.64 Закону №595, у виборчому процесі можуть брати участь офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій, кандидати в депутати від яких зареєстровані в багатомандатних виборчих округах, кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, від громадських організацій. Офіційні спостерігачі іноземних держав і міжнародних організацій, які зареєстровані в установленому цим Законом порядку, можуть вести спостереження за ходом виборчого процесу.

Повноваження офіційних спостерігачів починаються з дня, наступного за днем реєстрації відповідною виборчою комісією, і припиняються після встановлення територіальною виборчою комісією результатів місцевих виборів.

Частинами 1, 2 ст.13 Закону №595 передбачено, що організація і проведення місцевих виборів здійснюються публічно і відкрито.

Виборчі комісії інформують громадян України про свій склад, місцезнаходження та режим роботи, про виборчі округи і виборчі дільниці, про основні права виборців (у тому числі про право оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових та службових осіб, які обмежують або порушують виборчі права), про порядок заповнення виборчих бюлетенів, забезпечують можливість для ознайомлення виборців зі списками виборців, відомостями про кандидатів, оприлюднюють протоколи про підрахунок голосів виборців, про підсумки голосування та результати місцевих виборів, надають іншу інформацію у випадках, передбачених цим Законом

Згідно ч.1 ст.27 Закону №595, територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону у формі відкритих засідань.

П.5 ч.9 вказаної статті передбачено, що на засіданнях виборчої комісії, у приміщеннях виборчої дільниці мають право бути присутніми з додержанням вимог цього Закону офіційні спостерігачі від громадських організацій, іноземних держав і міжнародних організацій (не більше двох осіб від однієї організації).

Також, у п.6 Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від. 05.09.2015р. №228 зазначено, що на засіданнях виборчої комісії, у приміщеннях виборчої дільниці без дозволу чи запрошення відповідної комісії мають право бути присутніми з додержанням вимог Закону та цього Порядку офіційні спостерігачі від громадських організацій, іноземних держав і міжнародних організацій (не більше двох осіб від однієї організації).

Ч.9 ст.66 Закону України «Про місцеві вибори» передбачені права офіційного спостерігача від громадської організації в кількості 12 підпунктів.

Відповідно до п.12 ч.9 ст.66 Закону № 595, офіційний спостерігач від громадської організації має право, реалізовувати інші права, передбачені цим Законом для офіційних спостерігачів.

Ч.10 вказаної статті передбачено, що офіційний спостерігач від громадської організації не має права, в тому числі : втручатись в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують хід виборчого процесу або заважають членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження.

Приймаючи рішення по суті спору, колегія суддів виходить з наступного.

Щодо права звернення позивача до суду з вказаним позовом, та необхідності встановлення факту порушених прав позивача у спірних правовідносинах, то суд звертає увагу на п.3.1.1 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» №15 від 01.11.2013р., згідно якої суб'єктам відповідного виборчого процесу, крім виборців, надано право на звернення до суду з таким позовом незалежно від того, чи порушені їхні права, свободи та інтереси, або від того, чи уявно вони вважають про таке порушення.

У зазначених випадках під час вирішення виборчих спорів суд повинен перевіряти лише правомірність оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності відповідача та не встановлювати у разі їх протиправності наявність порушення прав, свобод та інтересів позивача.

Надаючи оцінку спірний постанові, суд зазначає, що 11.03.2016р. офіційний спостерігач ОСОБА_6 звернувся до Криворізької міської виборчої комісії із скаргою вх.№237 від.11.03.2016р. на дії голови Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії ОСОБА_8, у якій зазначив, що у неділю 06 березня 2016р., голова Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії заборонила йому, як спостерігачу ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», бути присутнім під час процесу прийому ТВК подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

При цьому, як зазначено останнім в судовому засіданні він прибув до Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії, з метою необхідності огляду книги вхідної кореспонденції, встановлення кількості зареєстрованих подань щодо кандидатур, та проведення моніторингу, при цьому подання кандидатур до складу виборчих комісій ним не подавалось.

Сторонами також не заперечується, та підтверджується матеріалами справи що Тернівська районна у місті Кривому Розі виборча комісія 06.03.2016р. не проводила засідань, таким чином суд звертає увагу сторін, що утворення дільничних виборчих комісій, як завершального етапу виборчого процесу передбаченого п.2 ч.3 ст.11 Закону, в цей день не відбувалось.

Проте, Постановою №74 від 12.03.2016р. «Про розгляд скарги офіційного спостерігача ОСОБА_6 від 11.03.2016 року», постановлено, зокрема: 1. Скаргу офіційного спостерігача ОСОБА_6 задовольнити частково. 2. Визнати такими, що не відповідають вимогам Закону та порушують права і законні інісреси відповідного суб'єкта, виборчого процесу дії голови Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії ОСОБА_8 (далі - голова комісії) 06 березня 2016 року щодо заборони офіційному спостерігачу ОСОБА_6 бути присутнім під час прийому Тернівською районною у місті Кривому Розі виборчою комісією подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій та встановити за таких обставин невиконаним головою комісії покладених на неї обов'язків члена виборчої комісії.

Суд зазначає що, резолютивна частина оскаржуваної постанови не містить чіткого зазначення норми та навіть найменування Закону порушення якого на думку комісії допущено третьою особою, головою Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії.

Також письмово була висловлена Окрема думки члена Криворізької міської територіальної виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_13 щодо постанови Криворізької міської виборчої комісії №74 від 12.03.2016р., в якій останній зазначив, що рішення Криворізької міської виборчої комісії є таким, що прийняте з порушенням законодавства про вибори. Також зазначив, що заявляє окрему думку відповідно до частини 16 статті 27 Закону України «Про місцеві вибори» та п.8.8 Постанови ЦВК № 228 від 5 вересня 2015 року, та вважає, що в даному випадку є усі підстави для скасування вищезазначеної Постанови Центральною виборчою комісією або судом.

Судом встановлено, що оскаржувані дії голови ТВК відбулись 06.03.2016 о 20.40 години. Разом з тим, Постановою Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області №4 від 12.02.2016р. «Про режим роботи виборчої комісії та графік чергувань членів комісії у приміщенні виборчої комісії» визначено затвердити наступний режим роботи виборчої комісії: Понеділок-П'ятниця з 08.30 до 17.00, перерва з 12.30 до 13.00, Субота з 08.30 до 15.00, Неділя вихідний день.

Також затверджено графік чергувань членами виборчої комісії. Згідно Додаткового графіку чергування членів Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області на 06.03.2016р., з 19.00 до 24.00: ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10

Таким чином Голова Тернівської районної виборчої комісії ОСОБА_8, разом з двома членами Тернівської районної ВК 06.03.2016р. 0 20-40 згідно вищевказаної Постанови Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області №4 від 12.02.2016р. «Про режим роботи виборчої комісії та графік чергувань членів комісії у приміщенні виборчої комісії», здійснювала чергування.

Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд звертає увагу, що згідно ч. 1 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори», територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону у формі відкритих засідань та ч.2 вказаної статті визначено, що основною формою роботи виборчої комісії є засідання.

При цьому, пунктом 6 Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 05.09.2015 №228, зазначено перелік осіб, що мають право бути присутніми на засіданні виборчої комісії, у приміщеннях виборчої дільниці, у т.ч. офіційний спостерігач має право бути присутнім та вести фото та відео зйомку з додержанням вимог Законів та Порядку, але на засіданнях.

Разом з тим, як судом зазначено вище, 06.03.2016р. Тернівська районна у місті Кривому Розі виборча комісія не проводила засідань, тобто утворення дільничних виборчих комісій, як етапу виборчого процесу в цей день не відбувалось, у зв'язку з чим законних підстав щодо допущення офіційного спостерігача у голови ТВК не було.

Етап утворення дільничних виборчих комісій відбувся на наступний день після приймання подань щодо кандидатур на засіданні Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії, про що було винесено Постанову Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області №12 від 07.03.2016р. «Про формування складу дільничних виборчих комісій та призначення їх керівного складу».

Таким чином, знайшли підтвердження доводи третьої особи, що офіційний спостерігач ОСОБА_6 намагався пройти до приміщення виборчої комісії о 20 год. 40 хв., поза межами робочого часу районної виборчої комісії, у якій жодного засідання не відбувалося.

Також, суд наголошує, що частиною дев'ятою статті 66 Закону «Про місцеві вибори» передбачені, виключні права та обмеження для офіційних спостерігачів від громадських організацій.

Разом з тим, зазначено що відповідно до п.12 ч.9 ст.66 Закону № 595, офіційний спостерігач від громадської організації має право, реалізовувати інші права, передбачені цим Законом для офіційних спостерігачів.

При цьому жодного іншого Закону чи підзаконного нормативного акту, який би надавав можливість офіційному спостерігачу від громадської організації витребовувати у голови дільничної виборчої комісії книгу вхідної кореспонденції, з метою встановлення кількості зареєстрованих подань щодо кандидатур, та проведення моніторингу в позаробочий час о 20год 40хв, як відповідачем так і третьою особою не зазначено.

Суд також звертає увагу на ч.10 вищезазначеної статті, згідно якої офіційні спостерігачі від громадських організацій не мають права втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують хід виборчого процесу або заважають членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження.

У зв'язку з вищевикладеним, суд зазначає, що в діях голови Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії ОСОБА_8 не вбачається порушень чинного законодавства.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте відповідач не подав до суду доказів правомірності прийняття оскаржуваної постанови Криворізької міської виборчої комісії №74 від 12.03.2016р. «Про розгляд скарги офіційного спостерігача ОСОБА_6 від 11.03.2016 року (вх.№237 від 07.03.2016р.)», та не навів належних доводів на підтвердження правильності і обґрунтованості такого рішення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірність своїх дій не доведена, а позовні вимоги офіційного спостерігача від Громадської організації «Громадяни Дніпропетровщини» ОСОБА_5 до Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області, треті особи: офіційний спостерігач ОСОБА_6, голова Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_8 про скасування постанови обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 172, 175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов офіційного спостерігача від Громадської організації «Громадяни Дніпропетровщини» ОСОБА_5 до Криворізької міської виборчої комісії Дніпропетровської області, треті особи: офіційний спостерігач ОСОБА_6, голова Тернівської районної у місті Кривому Розі виборчої комісії Дніпропетровської області ОСОБА_8 про скасування постанови - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати постанову Криворізької міської виборчої комісії №74 від 12.03.2016р. «Про розгляд скарги офіційного спостерігача ОСОБА_6 від 11.03.2016 року (вх.№237 від 07.03.2016р.)».

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення у відповідності до вимог частини 5 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції згідно до вимог частини 3 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Суддів Н.В. Турлакова О.В. Єфанова О.В. Царікова