ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 березня 2016 року письмове провадження № 826/14624/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., вирішив адміністративну справу
за позовом
Першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України
до
Закритого акціонерного товариства «Державний науково-виробничий комплекс заготівлі і збереження аутологічної крові та її компонентів»
про
стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з відповідача штрафні санкції у розмірі 85 000,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те, що постановою № 94-ЦД-1-Е від 07.03.2013 на відповідача був накладений штраф за вчинене правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 85 000,00 грн. Зазначену постанову відповідач отримав та оскаржив у встановленому законодавством порядку до суду. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.06.2014 по справі № 826/10945/13-а в задоволенні позовних вимог про скасування постанови № 94-ЦД-1-Е відмовлено. Рішення суду набрало законної сили. Оскільки у позивача відсутні докази сплати відповідачем штрафу до Державного бюджету, то позивач просить позовні вимоги задовольнити.
Представники відповідача зазначили про повну сплату боргу в добровільному порядку, на підтвердження чого надали до матеріалів справи копії відповідних платіжних доручень.
Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до положень ч.4 ст.122 КАС України за письмовим клопотанням сторін про розгляд справи за їх відсутності в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.
27.08.2012 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі ст. 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №285 від 09.02.2012 року, постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних №1635-ЦД-1-Е від 27.08.2012 року у відношенні ЗАТ «Державний науково-виробничий комплекс заготівлі і збереження аутологічної крові та її компонентів» встановлено порушення вимог законодавства про цінні папери, а саме: п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - невиконання розпорядження №992-КУ від 12.08.2011 року про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Розпорядження виносилось у зв’язку з порушенням вимог: ч.2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» та ст.6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», а саме, не здійснення емітентом переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування до 30.04.2011 року; п. 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а саме, не приведення до 30.04.2011 року статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства».
За наслідками встановлених порушень відповідачем винесено розпорядження №874-ЦД-1-Е, яким надано термін до 27.11.2012 року для усунення порушення законодавства про цінні папери.
Як вбачається з постанови №94-ЦД-1-Е від 07.04.2013 року, за невиконання розпорядження №874-ЦД-1-Е від 27.11.2012 року на ЗАТ «Державний науково-виробничий комплекс заготівлі і збереження аутологічної крові та її компонентів» накладено штрафну санкцію у розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000 гривень.
Не погоджуючись з правомірністю постанови № 94-ЦД-1-Е позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.06.2014 по справі № 826/10945/13-а, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2015 та ухвалою Вищого адміністративного суду України в задоволенні позовних вимог закритого акціонерного товариства «Державний науково-виробничий комплекс заготівлі і збереження аутологічної крові та її компонентів» про скасування постанови № 94-ЦД-1-Е відмовлено.
За таких обставин, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Закон України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” від 30.10.1996 року № 448/96-ВР визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” державне регулювання ринку цінних паперів – це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Згідно із п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п. 8 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.
Згідно з розділом XVIII "Виконання постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів" Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470 встановлено, що штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
З матеріалів справи вбачаться, що на час вирішення справи вказана вище постанова є чинною, а отже – підлягає виконанню.
При цьому, доводи відповідача з приводу сплати штрафу в добровільному порядку, на підтвердження чого надано копії платіжних доручень, які наявні в матеріалах справи, судом відхиляються, адже самі по собі платіжні доручення не є належним доказом перерахування коштів до бюджету, як того вимагає розділ XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій від 16.10.2012 №1470.
Позивач в клопотанні (вх. № 1047/16 від 11.01.2016) зазначив, що Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, не володіє інформацією та не може підтвердити твердження представника Закритого акціонерного товариства «Державний науково-виробничий комплекс заготівлі і збереження аутологічної крові та її компонентів» про сплату штрафної санкції у повному обсязі.
Крім того, на дату вирішення даної справи у суду відсутні належні докази зарахування коштів в сумі 85000 грн. до бюджету.
Згідно ст. 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ст. 121 Конституції України, представництво інтересів громадян і держави у судах покладається саме на органи прокуратури.
Згідно з ч.1 ст.24 Закону України “Про прокуратуру”, право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
Однією із форм представництва є звернення до адміністративного суду з адміністративними позовами на захист інтересів держави, що передбачено ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, приймаючи до уваги ту обставину, що відповідач, у встановлені законодавством строки штраф не сплатив та не оскаржив постанову про його накладення, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача штрафу в сумі 85 000,00 грн.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.
Оскільки спір вирішено на користь сторони, звільненої від сплати судового збору, а також за відсутності витрат, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 41, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Державний науково-виробничий комплекс заготівлі і збереження аутологічної крові та її компонентів» (код ЄДРПОУ 32557330) до Державного бюджету України суму штрафу у розмірі 85 000 (вісімдесят п’ять тисяч) грн. 00 коп. на рахунки відкриті в управліннях Державного казначейства за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій