ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
17 березня 2016 року №826/9629/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Літвінової А.В. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю «ЕД-Ворлд Трейд»
до
державної податкової інспекції у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві
про
визнання протиправними дій,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕД-Ворлд Трейд» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання неправомірними дій державної податкової інспекції у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо відмови у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2015 року та додатку №5, поданої товариством з обмеженою відповідальністю «ЕД-Ворлд Трейд».
Позовні вимоги мотивовано тим, що в порушення діючих норм податкового законодавства України, контролюючим органом протиправно не прийнято податкову звітність позивача без зазначення жодних передбачених законодавством правових підстав.
Відповідачем явку свого представника у судове засідання не забезпечено, письмових заперечень з приводу заявленого позову не подано, хоча про час та місце розгляду справи повідомлено належним чином, з огляду на що справу №826/9629/15 розглянуто у письмовому провадженні, згідно з приписами частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, товариством з обмеженою відповідальністю «ЕД-Ворлд Трейд» засобами електронного зв’язку 19.02.2015 подано до державної податкової інспекції у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2015 року з додатком №5.
За результатами обробки отриманої від товариства з обмеженою відповідальністю «ЕД-Ворлд Трейд» засобами електронного зв’язку вищезазначеної податкової декларації, шляхом направлення квитанцій №1, із змісту яких вбачається, що податкова звітність доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України 19.02.2015. Відповідно до квитанції №2, податкову звітність 19.02.2015 доставлено до державної податкової інспекції у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві.
У подальшому, державною податковою інспекцією у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві листом від 25.02.2015 №940/26-50-15-01-10 повідомлено товариство з обмеженою відповідальністю «ЕД-Ворлд Трейд» про те, що за результатами проведеної камеральної перевірки поданої позивачем податкової звітності встановлено порушення пункту 48.1 статті 48 Податкового кодексу України, на підставі чого податкова декларація товариства з обмеженою відповідальністю «ЕД-Ворлд Трейд» з податку на додану вартість за січень 2015 року від 19.02.2015 та додаток №5 вважаються не поданими.
Вважаючи таку відмову у прийнятті податкової звітності протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Досліджуючи наявні у матеріалах справи докази, аналізуючи наведені міркування, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
У відповідності до пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством (пункт 49.3 статті 49 Податкового кодексу України).
Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору (пункт 48.1 статті 48 Податкового кодексу України).
У розумінні пункту 48.2 статті 48 Податкового кодексу України, обов'язкові реквізити – це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення – залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку – фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності) (пункт 48.3 статті 48 Податкового кодексу України).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період (пункт 48.4 статті 48 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 48.7 статті 48 Податкового кодексу України, податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється (пункт 49.10 статті 49 Податкового кодексу України).
У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання (підпункт 49.11.1. пункт 49.11 статті 49 Податкового кодексу України).
Таким чином, з урахуванням вищенаведених правових норм, перелік підстав для відмови контролюючого органу від прийняття податкової декларації, визначений положеннями статей 48 та 49 Податкового кодексу України, є вичерпним, а, відтак, неприйняття податкової декларації з інших підстав податковим законодавством не передбачено, а тому забороняється.
Натомість, як вбачається із змісту листа від 25.02.2015 №940/26-50-15-01-10, державною податковою інспекцією у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві лише викладено зміст статей Податкового кодексу України та повідомлено про неприйняття поданої позивачем декларації з податку на додану вартість та додатку №5 до неї за січень 2015 року за результатами проведеної камеральної перевірки.
Таким чином, відповідачем, як суб’єктом владних повноважень, ані у вказаному листі, ані під час судового розгляду справи, не деталізовано підстав для неприйняття податкової декларації позивача з податку на додану вартість за січень 2015 року з додатком №5, у відповідності до наведених вище законодавчих положень. Водночас, іншого, у відповідності до наявних у матеріалах справи доказів, не вбачається.
Водночас, суд звертає увагу, що твердження позивача про порушення відповідачем встановленого приписами підпункту 49.11.1. пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України строку для повідомлення про не прийняття податкової звітності, а саме: п’ять робочих днів з дня її отримання, не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду справи.
Разом з тим, враховуючи відсутність законодавчо мотивованих підстав для не прийняття відповідачем вказаної податкової звітності позивача, про що вказано вище, суд приходить до висновку, що дії державної податкової інспекції у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо відмови у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2015 року та додатку №5, поданих товариством з обмеженою відповідальністю «ЕД-Ворлд Трейд», є протиправними.
Крім того, суд звертає увагу, що, згідно з пунктом 49.13 статті 49 Податкового кодексу України, у разі, якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови органом державної податкової служби (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Задоволення судом позовних вимог щодо визнання протиправною відмови прийняти податкову декларацію означає, що відповідне рішення не створило жодних правових наслідків, а податкова декларація є поданою вчасно на підставі пункту 49.13 статті 49 Податкового кодексу України. Тому в такому разі обов'язок платника податків щодо своєчасного подання податкової декларації є виконаним належним чином.
Аналогічна позиція викладена у постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 20.08.2015 у справі №826/4351/15.
З огляду на викладене, суд, керуючись приписами статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою належного захисту прав та охоронюваних законом інтересів позивача дійшов до висновку про необхідність визнання податкової декларації товариства з обмеженою відповідальністю «ЕД-Ворлд Трейд» за січень 2015 року та додатку №5 прийнятими днем їхнього фактичного отримання державною податковою інспекцією у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, а саме: 19.02.2015.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії державної податкової інспекції у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо відмови у прийнятті податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2015 року та додатку №5, поданих товариством з обмеженою відповідальністю «ЕД-Ворлд Трейд».
Визнати податкову декларацію товариства з обмеженою відповідальністю «ЕД-Ворлд Трейд» за січень 2015 року та додаток №5 прийнятими днем їхнього фактичного отримання державною податковою інспекцією у Голосіївському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, а саме: 19.02.2015.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.