Постанова № 56550747, 10.03.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2016
Номер справи
818/125/16
Номер документу
56550747
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 березня 2016 р. Справа №818/125/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

представника позивача - Школи І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/125/16

за позовом Приватного підприємства "Імпульс"

до Управління Укртрансінспекції у Сумській області

третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "Голландська аграрна компанія"

про визнання протиправною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство "Імпульс" (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Укртрансінспекції в Сумській області, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "Голландська аграрна компанія", в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 031605 від 07.12.2015 року в сумі 1700,00 грн.

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що 20.01.2016 року на адресу позивача надійшла постанова відділу державної виконавчої служби Шосткинського МРУЮ Сумської області від 13.01.2016 року про відкриття виконавчого провадження.

Дане виконавче провадження було відкрито на підставі постанови Укртрансінспекції у Сумській області № 031605 від 07.12.2015 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн. В постанові Укртрансінспекції зазначено, що штрафна санкція застосована на підставі акту перевірки №069922 від 11.11.2015 року, яким встановлено порушення позивачем вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: обов'язок автоперевізника забезпечити транспортний засіб переліком документів, проте, яких саме, в постанові не зазначено.

Крім того, позивач вказує, що під час перевірки транспортного засобу не було враховано, що перевіряємий транспорт було передано в користування товариству з обмеженою відповідальністю "Голландська аграрна компанія" за договором оренди. Отже, "перевізником" до якого може бути застосовано штрафні сагкції за порушення вимог ст.48 вищезазначеного Закону є ТОВ "Голландська аграрна компанія".

Таким чином, позивач вважає постанову управління Укртрансінспекції у Сумській області № 031605 від 07.12.2015 року винесена незаконно та безпідставно, а отже підлягає скасуванню.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується відповідною розпискою (а.с.38). Ухвалою суду від 24.02.2016 року (а.с.33) відповідачу було запропоновано надати до суду письмові заперечення проти позову та докази, якими вони обґрунтовуються.

Відповідач письмові заперечення до суду не надав, в судове засідання не з"явився.

Представник третьої особи в судове засідання не з"явився, про час та місце розгляду срави провідомлений належним чином. До суду надано письмове пояснення позиції, відповідно до якого третя особа вважає позовні вимоги обгрунтованими і правомірними.

Зважаючи на викладену обставини, суд розглядає справу за наявними в ній доказами, оскільки відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказах.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні докази по справі, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

У судовому засіданні встановлено, що позивач приватне підприємство "Імпульс" має у своїй власності траспортний засіб марки МАЗ 5516 білого кольору реєстраційний номер НОМЕР_1 2008 року випуску, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 (а.с.68).

Згідно договору оренди №1 від 24.03.2015 року (а.с.10), укладеного між Позивачем та ТОВ «Голландська аграрна компанія» та акту приймання-передачі транспортного засобу до нього від 24.03.2015 року (а.с.12), ПП "Імпульс" передало, а ТОВ «Голландська аграрна компанія» прийняло у строкове використання вантажний автомобіль МАЗ 5516, державний номер НОМЕР_1, 2008 року випуску, тип - самоскид-С, колір - білий в кількості одна штука на наступних умовах:

- використання вантажного автомобіля для перевезення вантажів виключно для

власних потреб;

- строк оренди - до 31.12.2016 року;

- орендна плата у розмірі 1563,56 грн. з ПДВ.

У зв'язку з чим, починаючи з 24.03.2015 року, ТОВ «Голландська аграрна компанія» використовує вантажний автомобіль для власних потреб, а зокрема для перевезення зерна з полів до зернового складу й інших вантажів.

До матеріалів справи позивачем надано длкази сплати орендної плати за користування транспортним засобом орендарем.

Зі змісту постанови №031605 від 07.12.2015 року вбачається, що автомобіль, який належить ПП «Імпульс» 11.11.2015 року, був зупинений о 14:55 та складений акт перевірки (а.с.7). Перевіркою встановлено порушення норм ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: обов'язок автоперевізника забезпечити транспортний засіб переліком документів, проте, яких саме, в постанові не зазначено.

На підставі акту перевірки була винесена постанова №031605 від 07.12.15 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700,00 грн. (а.с.7) та відкрито виконавче провадження ВП №49784912 від 13.01.2016 року (а.с.9).

У ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено такі поняття:

автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;

документи на вантаж - документи, визначені відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про транспортно-експедиторську діяльність", "Про транзит вантажів", інших актів законодавства, в тому числі міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, які необхідні для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом.

Згідно ст. 33 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах.

Відповідно до ст. 48 Закону автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

- для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;

- для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

Відповідальність за порушення норм ст. 60 встановлена абзацем 2, частини 1, статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, 11.11.2015 року при проведенні перевірки на автомобільній дорозі Алтинівка-Глухів представники Управління Укртрансінспекції в Сумській області зупинили автомобіль МАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1 було складено Акт перевірки від 11.11.2015 року, в якому у якості порушника ("перевізника") вказано Приватне підприємство "Імпульс".

Але позивач, в розумінні ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт», не є автомобільним перевізником, не надає жодних послуг з перевезення вантажів, на нього не покладаються обов'язок зі складання товарно-супровідних документів на вантаж, та інші встановлені законодавством обов'язки перевізника.

Згідно договору оренди №1 від 24.03.2015 року (а.с.10), укладеного між Позивачем та ТОВ «Голландська аграрна компанія» та акту приймання-передачі транспортного засобу до нього від 24.03.2015 року (а.с.12), ПП "Імпульс" передало, а ТОВ «Голландська аграрна компанія» прийняло у строкове використання вантажний автомобіль МАЗ 5516, державний номер НОМЕР_1, 2008 року випуску, тип - самоскид-С, колір - білий в кількості одна штука на наступних умовах:

- використання вантажного автомобіля для перевезення вантажів виключно для

власних потреб;

- строк оренди - до 31.12.2016 року;

- орендна плата у розмірі 1563,56 грн. з ПДВ.

У зв'язку з чим, починаючи з 24.03.2015 року, ТОВ «Голландська аграрна компанія» використовує вантажний автомобіль для власних потреб, а зокрема для перевезення зерна з полів до зернового складу й інших вантажів.

До матеріалів справи позивачем надано длкази сплати орендної плати за користування транспортним засобом орендарем.

Крім цього, у письмових поясненнях ТОВ "Голландська аграрна компанія (а.с.19-20) вважає позовні вимоги обгрунтованими, до матеріалів справи додано подорожні листи від 11.11.2015р., відповідно до яких вбачається, що водій, який керував транспортним засобом дійсно є працівником даного Товариства, що також підтверджується витягом з книги обліку подорожніх листів вантажного автотранспорту та витягом з журналу щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв (а.с.21-28) .

Згідно ст. 60 Закону, лише до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Тому, представниками Управління Укртрансінспекції в Сумській області невірно вказано в постанові №031605 від 07.12.2015 року про застосування адміністративно-господарського штрафу приватне підприємство "Імпульс" як перевізника у розумінні ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5)добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому суд має виходити з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

В ході судового розгляду відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належним чином правомірність прийнятого ним рішення.

Таким чином, суд вважає за доведені ті обставини на які посилається позивач. Відповідно, у зв'язку з вищевикладеним, позовні вимоги приватного підприємства "Імпульс" до Управління Укртрансінспекції у Сумській області, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "Голландська аграрна компанія" про про визнання протиправною та скасування постанови підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Імпульс" до Управління Укртрансінспекції у Сумській області, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "Голландська аграрна компанія" про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити в повному обсязі

Визнати протиправним та скасувати постанову Управління Укртрансінспекції в Сумській області № 031605 від 07.12.2015 року про застосування адміністративно-господарських санкцій до приватного підприємства "Імпульс" в сумі 1700 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 15.03.2016 року.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець