КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/3664/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Поліщук Л.О. П/825/3795/15 Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Ніжинського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2016 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Ніжинського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом про визнання протиправними дій Ніжинського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Чернігівській області (надалі за текстом - «Ніжинський відділ УДМСУ») щодо стягнення з неї 87 грн. 15 коп. в якості плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон та 238 грн. 32 коп. - вартості бланку паспорта. Позивач просила також зобов'язати Ніжинський відділ УДМСУ вчинити дії щодо повернення зайво сплачених коштів.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 20 травня 2015 р. ОСОБА_2 звернулась до Ніжинського відділу УДМСУ із заявою про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактний електронний носій.
До заяви позивачем, серед іншого, були додані: квитанція № 5710157 від 28.05.2014 р. про сплату державного мита, пов'язаного з оформленням та видачею закордонного паспорта, у розмірі 170 грн.; квитанція № 486929 від 20.05.2015 р. із призначенням платежу «оформлення та видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон».
Із матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що остання сума включає в себе вартість послуг за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 87 грн. 15 коп. та вартість бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон у сумі 238 грн. 32 коп.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21 січня 1994 р. № 3857-XII громадянин України має право виїхати з України, крім випадків, передбачених цим Законом, та в'їхати в Україну.
Статтею 2 цього Закону паспорт громадянина України для виїзду за кордон віднесено до документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну та посвідчують особу громадянина України під час перебування за її межами.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон провадиться громадянам України, які постійно проживають в Україні і досягли 18-річного віку, - за особистим клопотанням про отримання паспорта або через своїх законних представників до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. У виняткових випадках (за наявності вимог держави, до якої здійснюється виїзд, чи вимог міжнародної організації, для участі в заходах якої здійснюється виїзд, а також у разі виїзду на постійне проживання за кордон усиновленої іноземцями дитини - громадянина України) паспорт може бути оформлено до досягнення громадянином 18-річного віку. Порядок оформлення, видачі, обміну, повернення, вилучення, знищення, визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспорта громадянина України для виїзду за кордон виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.
За приписами статті 7 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.
Згідно статті 22 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20 листопада 2012 р. № 5492-VI паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, за кордоном і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну. Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152, кожен громадянин України має право на отримання паспорта для виїзду за кордон.
Пунктом 17 названого Порядку передбачено, що документи, які підтверджують здійснення встановлених законодавством платежів (консульського збору), додаються до заяви-анкети, що подається для оформлення паспорта для виїзду за кордон.
Підпунктом «б» пункту 6 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21 січня 1993 р. № 7-93 установлено, що за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон або обміну цього розмір ставка державного мита становить 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За змістом Указів Президента України «Про внесення змін до Указу Президента України від 13 вересня 1994 року № 519» від 21 листопада 1995 р. № 1082/95 та «Про грошову реформу в Україні» від 25 серпня 1996 року № 762/96 мінімум доходів громадян, що не обкладається прибутковим податком становить 17 грн. на місяць.
Таким чином, оскільки ОСОБА_2 внесла установлену законодавством плату за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 170 грн., слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про протиправність дій Ніжинського відділу УДМСУ щодо стягнення додаткової плати за оформлення і видачу паспорта та за його бланк.
Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання» від 04 червня 2007 р. № 795 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1098), обґрунтовано не взято судом до уваги.
За змістом пункту 27 Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання розмір плати за надання послуги з оформлення та видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон становить 87 грн. 15 коп.
Відповідно до пункту 4 Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1098 у разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції, у тому числі вартості персоналізації.
Разом з тим, відповідно до частин 5 та 6 статті 11 Закону України «Про адміністративні послуги» від 6 вересня 2012 р. № 5203-VI плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) вноситься суб'єктом звернення одноразово за весь комплекс дій та рішень суб'єкта надання адміністративних послуг, необхідних для отримання адміністративної послуги (включаючи вартість бланків, експертиз, здійснюваних суб'єктом надання адміністративної послуги, отримання витягів з реєстрів тощо). Стягнення за надання адміністративних послуг будь-яких додаткових не передбачених законом платежів або вимагання сплати будь-яких додаткових коштів забороняється.
Аналізуючи наведені правові норми, слід погодитись з висновком суду першої інстанції про те, що сплата встановленого Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21 січня 1993 р. № 7-93 державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із вчиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України паспорта на право виїзду за кордон, у тому числі й вартість бланка такого паспорта.
Помилковим є твердження Ніжинського відділу УДМСУ про те, що оплата за бланк паспорта була перерахована державному підприємству «Поліграфічний комбінат «Україна», тобто позивач фактично придбала його, оскільки згідно частини 2 статті 18 Закону України «Про адміністративні послуги» органи виконавчої влади, інші державні органи здійснюють закупівлю бланків для оформлення результатів надання адміністративних послуг (крім власних бланків цих органів) у державних підприємств, що входять до сфери управління Національного банку України. Закупівля товарів, робіт і послуг для надання адміністративних послуг здійснюється відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель».
Судова колегія звертає увагу, що ухвалюючи рішення у справі, окружний адміністративний суд помилково послався на Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 р. № 231, оскільки ця постанова втратила чинність з 1 квітня 2015 р. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 р. № 682.
Разом з тим, враховуючи, що помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального права не призвело до неправильного вирішення справи по суті, колегія суддів не знаходить підстав для скасування судового рішення з мотивів наведених в апеляційній скарзі.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ
Апеляційну скаргу Ніжинського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Чернігівській області залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е.Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 15 березня 2016 р.
.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Мацедонська В.Е.
Грищенко Т.М.