ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2016 року м.Житомир справа № 806/275/16
час прийняття: 12 год. 40 хв. категорія 8.3.5
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Маленька Ю.О.,
за участю: представника позивача Наумова А.М.,
представника відповідача Зеленова Л.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРЕСТИЖ НАФТА" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.11.2015 р. №0000442202,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРЕСТИЖ НАФТА" звернулося з позовом до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.11.2015 р. №0000442202.
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі і зазначила, що Відповідачем була призначена та проведена позапланова виїзна перевірка підприємства щодо повноти декларування та сплати п'яти відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів за липень 2015року. За результатами такої перевірки, на думку представника Позивача, уповноважені особи податкового органу безпідставно прийшли до висновку про заниження підприємством податкових зобов'язань з цього податку на 21144,00грн.
На думку представника Позивача, підприємством протягом липня 2015року окрім роздрібної торгівлі паливно-мастильними матеріалами здійснювався продаж цих підакцизних товарів іншим юридичним та фізичним особам для подальшого використання в господарській діяльності на загальну суму 422881,93грн., що виключало необхідність сплати такого податку.
Представник Відповідача, Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, проти позову заперечила і пояснила, що дійсно в період з 27.10.2015року по 02.11.2015року уповноваженими посадовими особами інспекції була проведена позапланова виїзна перевірка Позивача щодо повноти декларування та сплати п'яти відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів за липень 2015року. За результатами такої перевірки було встановлено, що Позивачем за липень 2015року занижено податкові зобов'язання з акцизного податку в результаті роздрібної торгівлі паливно-мастильними матеріалами на 21144,00грн. при роздрібній продажі нафтопродуктів на загальну суму 422881,93грн.
На думку представника податкового органу, при реалізації Позивачем нафтопродуктів через АЗС в тому числі при проведенні розрахунків за продані нафтопродукти готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) призводить до виникнення податкових зобов'язань з акцизного податку. Не врахування Позивачем вказаних вимог податкового законодавства стали підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення - рішення щодо збільшення Позивачу сум податкових зобов'язань з цього податку та застосування фінансових санкцій за вказаний період.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представника Позивача та заперечення представника Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо об'єкту та порядку нарахування та сплати акцизного податку та визначення платником своїх зобов'язань з цього податку регулюються правовими нормами Податкового кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.
В судовому засіданні встановлено, що в період з 27.10.2015року по 02.11.2015року уповноваженими посадовими особами податкової інспекції була проведена позапланова виїзна перевірка Позивача щодо повноти декларування та сплати п'яти відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів за липень 2015року, про що був складений відповідний акт перевірки від 09.11.2015року. За результатами такої перевірки було винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 25.11.2015 р. №0000442202, відповідно до якого підприємству були збільшені суми податкових зобов'язань з акцизного податку на 21144,00грн. та застосовані фінансові санкції в сумі 5286,00грн.
Як зазначено в оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні від 25.11.2015 р. №0000442202, підставою для його винесення щодо збільшення Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРЕСТИЖ НАФТА" суми податкових зобов'язань з акцизного податку на 21144,00грн. та застосування фінансових санкції в сумі 5286,00грн. стали порушення Позивачем вимог пп.212.1.11 п.212.1 ст.212, пп.213.1.9 п.213.1 ст.213, пп.214.1.4 п.214.1 ст.214, пп.215.3.10 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України.
Відповідно до висновків, зазначених в акті перевірки від 09.11.2015року, та пояснень представника податкового органу в судовому засіданні підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення - рішення стало не включення платником до р.4 Декларації акцизного податку за липень 2015року:
- роздрібного продажу нафтопродуктів по безготівкових розрахунках (за паливними картками, скретч-картками,тощо) на загальну суму 411222,00грн., що призвело до заниження податкових зобов'язань з акцизного податку на 19582,00грн.;
- роздрібного продажу нафтопродуктів за готівковим розрахунком фізичним та юридичним особам, яким виписувалися податкові накладні, на загальну суму 32801,00грн., що призвело до заниження податкових зобов'язань з акцизного податку на 1562,00грн.
Вказані доводи податкового органу про заниження Позивачем податкових зобов'язань з акцизного податку на за липень 2015року на загальну суму 21144,00грн. знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, так як відповідають обставинам справи та ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, з огляду на наступне.
В судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що Позивач, як особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів (нафтопродуктів) є платником акцизного податку відповідно до положень пп.212.1.11 п.212.1 ст.212 Податкового кодексу України.
Сторони визнають, що Позивачем в податкових деклараціях з акцизного податку за липень 2015року (№1500049372 та №15000010007 від 20.08.2015року) задекларовано 58475,00грн. акцизного податку в результаті реалізації підакцизних товарів на загальну суму 1592393,34грн. Вказані обставини знайшли своє підтвердження в ході дослідження судом зазначених податкових декларацій (а.с.90-102).
Сторони також визнають, що Позивачем протягом липня 2015року через систему АЗС було також реалізовано нафтопродуктів на загальну суму 422881,93грн., які не були включені до об'єкта оподаткування акцизним податком за вказаний звітний період.
Суть спору між сторонами по даній справі зведена саме виключного до того, чи підлягає включенню до об'єкта оподаткування акцизним податком за липень 2015року реалізовані Позивачем через систему АЗС нафтопродукти на вказані 422881,93грн.
Судом встановлено, що протягом липня 2015року Позивачем через мережу АЗС було реалізовано нафтопродуктів на загальну суму 390080,53грн., а не на суму 411222,00грн. (як помилково зазначено податковим органом в акті перевірки), по безготівкових розрахунках (за паливними картками, скретч-картками), що було зумовлено договірними відносинами Позивача з ТОВ ВТФ "Авіас".
Разом з тим, суд вважає безпідставними доводи представника Позивача про те, що така реалізація нафтопродуктів не може вважатися реалізацією цього підакцизного товару кінцевому споживачу і, що акцизний податок з цих нафтопродуктів був сплачений самим ТОВ ВТФ "Авіас", а оскаржуване податкове повідомлення - рішення призводить до подвійного оподаткування цих підакцизних товарів акцизним податком.
По-перше, як зазначено в дослідженій судом декларації з акцизного податку за липень 2015року, ТОВ ВТФ "Авіас" дійсно є платником цього податку як особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів відповідно до положень пп.212.1.11 п.212.1 ст.212 Податкового кодексу України.
Проте, цим платником (ТОВ ВТФ "Авіас") за липень 2015року задекларовано всього 8907,00грн. акцизного податку, з якого лише 2236,00грн. задекларовано у вигляді акцизу за роздрібну торгівлю бензинів моторних. Тобто, із вказаної декларації прямо видно, що задекларовані ТОВ ВТФ "Авіас" суми акцизного податку не можна вважати акцизом за роздрібну торгівлю вказаних нафтопродуктів на загальну суму 390080,53грн., так яку суми такого податку в розмірі 2236,00грн. і в розмірі19582,00грн. явно не є тотожними.
По-друге, відповідно до Національного стандарту України ( п.4.4 ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять") роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надання йому торговельних послуг.
Згідно із Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265) розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до п. 2 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року N 1442 (далі - Правила N1442), роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу АЗС, що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів.
Розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку (п. 10 Правил N 1442), що узгоджується із положеннями п.10.3 (Порядок відпуску нафтопродуктів) Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства палива та енергетики України, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 20.05.2008 N 281/171/578/155, щодо відпустку нафтопродуктів на АЗС за безготівковим розрахунком шляхом використання платіжних карток, смарт-карток, тощо.
Заправка автомобілів та інших транспортних засобів провадиться оператором АЗС (за допомогою оператора АЗС або водієм самостійно під наглядом оператора) через паливо-, масло- та газороздавальні колонки (п. 34 та п. 35 Правил N 1442), що виключає можливість подальшого використання таких нафтопрородуктів для інших комерційних цілей (сировина, тощо) окрім забезпечення роботи двигуна автомобіля, в паливному баку якого такий нафтопродукт знаходиться.
Аналогічна правова позиція викладена в Листі Державної фіскальної служби України від 28.12.2015 р. N 27860/6/99-95-42-01-15.
Таким чином, через мережу АЗС Позивачем протягом липня 2015року здійснювався виключно роздрібний продаж нафтопродуктів безпосередньо споживачам, незалежно від форми розрахунків (готівкова, безготівкова (в тому числі з використанням талонів, карток, відомостей на відпуск нафтопродуктів)) і у Позивача, як особи, яка безпосередньо здійснювала відпуск нафтопродуктів через АЗС виникають податкові зобов'язання зі сплати 5-відсоткового акцизного податку.
Наявність договірних відносин Позивача з ТОВ ВТФ "Авіас" за договором поставки № П15-537 від 20.07.2015року не може звільнити Позивача від податкових зобов'язань зі сплати 5-відсоткового акцизного податку (19582,00грн.), так як відносини між сторонами за своєю правовою природою є виключно роздрібним продажем нафтопродуктів, а те чи інше стилістичне викладення зобов'язань сторін за цим договором не може їх змінити.
В судовому засіданні сторони визнали, що протягом липня 2015року Позивачем через мережу АЗС було також реалізовано нафтопродукти ОСОБА_3, ТОВ "Інформграніт", ТОВ "АВРОРА 2011", ТОВ "МД2 ГРУПП", ТОВ"ВЕЛЛ БІНГ", ТОВ "ОМНІПОРТ", ТОВ "ЮРСМАРТ" на загальну суму 32801,40грн. Оплата таких нафтопродуктів підтверджена дослідженими в судовому засіданні фіскальними чеками РРО (а.с.47-61).
За своєю суттю ці відносини також є роздрібним продажем нафтопродуктів через АЗС. Надання Позивачем вказаним споживачам окрім фіскальних чеків РРО ще податкових накладних не може змінити правової сторони таких відносин і не може звільнити Позивача, як особи, яка безпосередньо здійснювала відпуск нафтопродуктів через АЗС, від податкових зобов'язань зі сплати 5-відсоткового акцизного податку на загальну суму 1562,00грн.
Зазначене свідчить, що Позивачем протягом липня 2015року окрім задекларованої реалізації підакцизних товарів на загальну суму 1592393,34грн., була здійснена також роздрібна торгівля нафтопродуктів через мережу АЗС на загальну суму 422881,93грн.
В розумінні вимог пп.213.1.9 п.213.1 ст.213 та пп.215.3.10 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України такі операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі цих підакцизних товарів є об'єктом оподаткування з акцизного податку, а ставка такого податку становить 5 відсотків, що становить 21144,00грн. від 422881,93грн.
За приписами п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання тягне за собою накладення на такого платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання.
Визначення податковим органом Позивачу податкового зобов'язання з акцизного податку на загальну суму 21144,00грн. призвело до накладання штрафу в сумі 5286,00грн. (25% від 21144,00).
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що податкове повідомлення - рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 25.11.2015 р. №0000442202, відповідно до якого Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРЕСТИЖ НАФТА" були збільшені суми податкових зобов'язань з акцизного податку на 21144,00грн. та застосовані фінансові санкції в сумі 5286,00грн. винесено на підставі вимог чинного законодавства, із врахуванням всіх обставин, що мали значення для його винесення, а тому є правомірним та не підлягає скасуванню, а позов - не підлягає задоволенню.
Згідно з вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для відшкодування чи стягнення судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст.2,86,94,159-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРЕСТИЖ НАФТА" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повний текст постанови виготовлено: 17 березня 2016 р.