ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/5717/15
Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зуєвої Л.Є.,
суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02.11.2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В вересні 2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання дій управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси протиправними щодо відмови у поверненні сплаченого ОСОБА_1 збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при укладенні договору купівлі-продажу нерухомого майна та зобов'язання повернути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області 3243 грн., що були помилково сплачені.
В обґрунтування позову зазначалося, що позивачкою при нотаріальному посвідченні договору було безпідставно сплачено збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% його вартості в сумі 3243 грн., а тому вважає що на підставі п.9 ст.1 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначена сума підлягає поверненню.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02.11.2015 року позов задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо відмови у поверненні сплаченого ОСОБА_1 збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при укладенні договору купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 у розмірі 3243 грн.
Повернуто ОСОБА_1 з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області помилково сплачені 3243 грн. на р/р №26256001218035 в АКБ «Південний», МФО 328209, код ЄДРПОУ 20953647.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позову в повному обсязі.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення почтових відправлень, однак в судове засідання вони не з'явилися, поважність своєї неявки суду не повідомили, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її часткового задоволення.
З матеріалів справи встановлено, згідно договору купівлі-продажу від 17.06.2015 року ОСОБА_1 було придбано квартиру АДРЕСА_1. Продаж вищевказаної квартири вчинено за суму 324 300 грн.
Як вбачається з квитанції №052410069 від 24.07.2015 року позивачем було сплачено 1% збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 3243 грн.
06.08.2015 року позивачка звернулася із заявою до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування в розмірі 3243 грн. посилаючись на те, що вона придбала житло вперше.
Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси листом від 14.08.2015 року № 7620/02 повідомило позивача про відмову у поверненні сплаченого збору, у зв'язку з тим, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією відносно прав власності громадян на нерухоме майно та не має можливості встановити підстави правомірності повернення заявнику цих коштів.
Порядок повернення з Державного бюджету України надмірно або помилково сплачених коштів визначений законодавством .
Так, відповідно до положень ст. 45 Бюджетного кодексу України органи державної казначейської служби ведуть бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснюють повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Механізм повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначено Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 № 787, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за 1650/24182 (далі - Порядок).
Відповідно до положень пункту 5 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Подання в довільній формі подається до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Тобто, чинним законодавством України передбачено чіткий порядок повернення сум загальнообов'язкового пенсійного страхування у випадку його зарахування до Державного бюджету України.
Органи, що контролюють справляння надходжень бюджету визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 за № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» (із змінами). Відповідно до цієї Постанови контроль за справлянням загальнообов'язкового пенсійного страхування до бюджету покладено на Пенсійний фонд України.
Слід звернуту увагу, що положеннями пункту 5 Порядку передбачено, що обов'язок, щодо направлення подання про повернення помилково або надміру зарахованих коштів до органу Казначейства, покладено саме на орган, котрий повинен забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно із законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету, в даному випадку на управління Пенсійного фонду України у Приморському районім. Одеси.
Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області не отримувало від управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси подання про повернення загальнообов'язкового пенсійного страхування на користь ОСОБА_1 у сумі 3 243 грн., а тому судова колегія вважає, що ГУДКС України не мало правових підстав на здійснення операції щодо повернення коштів.
Однак як вбачається з матеріалів справи, УПФУ у Приморському районі м.Одеси на звернення ОСОБА_1 від 07.08.2015р. надало відповідь №7620/02 від 14.08.15 р., у встановлені законом строки, що подання на повернення збору надати їй не можливо у зв?язку з відсутністю компетенції органів пенсійного фонду на отримання інформації щодо реєстру власників нерухомого майна та угод, які укладала позивачка на протязі року щодо нерухомого майна. При цьому їй було роз'яснено щодо необхідності надати УПФУ документ, виданий компетентним органом, який би підтвердив інформацію, зазначену у заяві щодо оформлення заявницею угоди купівлі - продажу нерухомого майна вперше на протязі 2015р.
Позивачка до УПФУ у Приморському районі м.Одеси ніяких документів щодо підтвердження інформації про оформлення нею угоди купівлі - продажу нерухомого майна вперше на протязі 2015р. не надала, а звернулася з цим позовом до суду, тому судова колегія вважає, що в діях УПФУ у Приморському районі м.Одеси відсутні ознаки протиправності, у зв?язку з чим позовні вимоги в частині визнання дій управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси протиправними є недоведеними, безпідставними та задоволенню не підлягають.
Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання повернути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області 3243 грн., що були помилково сплачені судова колегія вважає зазначити наступне.
Повернення помилково та/або надмірно сплачених платежів з Державного бюджету України є виключними повноваженнями УПФУ та органів Державного казначейства України, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про повернення таких платежів.
Разом з тим рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Розглядом матеріалів справи встановлено, що позивачка дійсно на протязі 2015 року вперше придбала нерухоме майно, що підтверджується довідкою КП «ОМБТІ ОМР» від 05.10.2015р., інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (арк..спр.58-60) та відповідно до п.9. ст.1 ЗУ «Про збір на обов?язкове пенсійне страхування» вона була звільнена від сплати збору під час укладання угоди купівлі - продажу нерухомого майна.
З огляду на викладене, судова колегія вважає за можливе, для захисту прав позивача та гарантування дотримання його майнових прав, свобод, інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, вийти за межі позовних вимог та враховуючи встановлені судом під час розгляду справи обставини, що дійсно ці кошти були помилково сплачені позивачкою, та вона має право на їх повернення, зобов?язати Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси підготувати та направити подання до органу Казначейства про повернення помилково сплачених позивачем коштів у розмірі 3 243 грн.
Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою частково задовольнити позовні вимоги.
Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області задовольнити частково.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02.11.2015 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси, відповідно до вимог Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 № 787, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за 1650/24182, направити до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області подання щодо повернення помилково сплачених ОСОБА_1 коштів у розмірі 3 243 грн..
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва
суддя О.А. Шевчук
суддя А.Г. Федусик