Ухвала суду № 56546555, 15.03.2016, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
15.03.2016
Номер справи
5021/122/12
Номер документу
56546555
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

15.03.2016 Справа № 5021/122/12

Господарський суд Сумської області у складі судді Джепи Ю.А., розглянувши заяву (вх. № 642(р)) Управління Державної казначейської служби України у Сумському районі Сумської області про зміну способу і порядку виконання додаткового рішення у справі № 5021/122/12

за позовом: Прокурора Сумського району в інтересах держави в особі

Українського державного фонду підтримки фермерських

господарств в особі Сумського відділення Українського державного

фонду підтримки фермерських господарств, м. Суми;

до відповідачів: 1. Відділу державної виконавчої служби Сумського районного

управління юстиції, м. Суми;

2. Фермерського господарства ОСОБА_1О., с. Велика

Чернеччина, Сумський район Сумської області;

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору:

Публічного акціонерного товариства ОСОБА_2 Аваль в

особі Сумської обласної дирекції, м. Суми;

про звільнення з-під арешту майна

За участю представників сторін:

від позивача: не зявився;

від відповідача: не зявився;

прокурор: Ольховик О.С. (службове посвідчення № 03876 від 11.01.2016);

заявник: ОСОБА_3В.(довіреність № 01-19/478 від 02.03.2016);

при секретарі судового засідання Куриленко О.В.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Сумської області від 12.03.2012 по справі № 5021/122/12 позов задоволено повністю: зобов'язано відділ державної виконавчої служби Сумського районного управління юстиції зняти арешт з трактору МТЗ-82.1.26 2006 випуску, д.н. НОМЕР_1, що знаходяться в заставі у Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Сумського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств на підставі договору застави від 02.09.2010, укладеного між Українським державним фондом підтримки фермерських господарств в особі Сумського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських та фермерським господарством ОСОБА_1О.. Крім того, додатковим рішенням господарського суду Сумської області від 24.10.2012 по справі № 5021/122/12 розподілено судові витрати, повязані з розглядом даної справи, про що 05.11.2012 видані відповідні накази.

Управління Державної казначейської служби України у Сумському районі Сумської області звернулось до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання додаткового рішення у справі № 5021/122/12.

В обґрунтування поданої заяви позивач посилається на те, що на виконанні в управлінні Державної казначейської служби України у Сумському районі Сумської області знаходиться наказ господарського суду Сумської області від 05.11.2012 по справі № 5021/122/12 про стягнення з відділу державної виконавчої служби Сумського районного управління юстиції в дохід державного бюджету України судового збору в сумі 536,50 грн.

Із заявою про виконання судового рішення до органів Державної казначейської служби України звернулася Державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області.

Скаржник зазначає, що на звороті наказу господарського суду Сумської області від 05.11.2012 по справі № 5021/122/12, даний виконавчий документ неодноразово пред'являвся для виконання до органів державної виконавчої служби та, відповідно, повертався на підставі статті 47 Закону України „Про виконавче провадження".

Згідно частини 2 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затверджений постановою Кабінет Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок).

Згідно пункту 24 Порядку оригінал виконавчого документа подається для виконання до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник.

Процедура здійснення безспірного списання коштів з рахунків боржника, за якою при виконанні судових рішень діють органи Казначейства, визначена пунктами 25-32 Порядку. Зокрема, згідно пункту 27 Порядку для здійснення безспірного, списання коштів орган Казначейства відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання боржника. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється за рахунок бюджетних асигнувань зазначеного боржника. Одночасно боржник зобов'язаний привести у відповідність із такими бюджетними зобов'язаннями інші взяті ним бюджетні зобов'язання. Відповідно до пункту 28 Порядку орган Казначейства протягом трьох робочих днів після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (коди тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету і рахунки боржника, з яких проводиться безспірне списання коштів.

Проте здійснити вищевказані дії відносно відділу державної виконавчої служби Сумського районного управління юстиції (код 34932948), який виступає боржником за поданим виконавчим документом, неможливо.

Представник відділу державної виконавчої служби Сумського районного управління юстиції в судове засідання не прибув, проте надіслав факсограму, в якій просить суд відкласти розгляд заяви про зміну способу і порядку виконання додаткового рішення по справі № 5021/122/12. В задоволенні даного клопотання судом відмовлено з огляду на приписи ч. 1 ст. 121 Господарського процесуального кодексу України щодо строку розгляду даної заяви протягом 10 днів з дня її подання.

Відповідно до ст. 121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.

Підставою для зміни способу та порядку виконання рішення, постанови можуть бути конкретні обставини. Вирішуючи питання про зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд враховує матеріальні інтереси сторін та інші обставини справи.

Згідно статті 3 Закону України „Про державну виконавчу службу" районні; районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції є юридичними особами, мають відповідні рахунки в органах Державного казначейства України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках, гербову печатку.

Тобто в органах Казначейства для відділів державної виконавчої служби відкриваються лише депозитні рахунки, на які зараховуються стягнуті з боржників суми коштів. Таким чином в управлінні ДКСУ у Сумському районі Сумської області немає відкритих рахунків, на яких обліковуються кошти безпосередньо відділу державної виконавчої служби Сумського районного управління юстиції.

Водночас статтею 5 Закону України «Про державну виконавчу службу» визначено компетенцію органів державної виконавчої служби з організації діяльності державної виконавчої служби. Зокрема Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі організують виконання законів і здійснюють керівництво управліннями державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними відділами державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції, координують і контролюють їх діяльність; організують професійну підготовку та атестацію державних виконавців; розглядають скарги на дії державних виконавців; заохочують за успіхи в роботі і накладають стягнення за порушення трудової дисципліни; здійснюють технічне забезпечення державної виконавчої служби;організують виконання рішень відповідно до закону, надають рекомендації щодо виконання державними виконавцями рішень у порядку, встановленому законом.

Згідно пункту 5.9 Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 № 1707/5, Головне територіальне управління юстиції з метою організації своєї діяльності здійснює централізований бухгалтерський облік витрат на утримання районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, нотаріальних контор.

Згідно пункту 1 Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний, міжрайонний відділ державної виконавчої служби, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 10.04.2012 № 549/5 районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний міжрайонний відділ державної виконавчої служби є структурним підрозділом районного, районного у місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного, міжрайонного управління юстиції, що забезпечує реалізацію повноважень Державної виконавчої служби України.

Таким чином, матеріально-технічне забезпечення діяльності та фінансування відділу ДВС Сумського районного управління юстиції здійснюється централізовано через Головне територіальне управління юстиції у Сумській області. Рахунків, на яких обліковувались би кошти безпосередньо цього органу державної влади та з яких можливо було б провести списання коштів на виконання наказу господарського суду Сумської області від 05.11.2012 по справі №5021/122/12, в управлінні ДКСУ у Сумському районі Сумської області не відкрито.

Вищевикладене підтверджується листами відділу ДВС Сумського районного управління юстиції від 06.01.2016 № 67-02-02 та від 13.01.2016 № 184-02.

Натомість відповідно до пункту 15 Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 № 1707/5, Головне територіальне управління юстиції має рахунки в установах Казначейства.

Головне територіальне управління юстиції у Сумській області, яке виступає розпорядником бюджетних коштів та забезпечує функціонування органів державної виконавчої служби Сумської області шляхом здійснення відповідних видатків, має відкриті рахунки в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Сумській області.

Згідно підпункту 1 пункту 5 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, під час виконання виконавчих документів органи Державної казначейської служби України мають право повідомляти органу, який видав виконавчий документ, про наявність обставин, що ускладнюють чи унеможливлюють його виконання, у спосіб і порядку, які визначені таким документом.

Судом встановлено, що ні боржник за даним виконавчим документом - відділ державної виконавчої служби Сумського районного управління юстиції, ні Головне територіальне управління юстиції у Сумській області як розпорядник бюджетних коштів не можуть виконати дане судове рішення в добровільному порядку, тому суд вважає за необхідне змінити спосіб і порядок виконання додаткового рішення господарського суду Сумської області від 24.10.2012 по справі № 5021/122/12 для забезпечення його реального виконання шляхом списання коштів в сумі 536,50 грн. в дохід державного бюджету України з рахунків Головного територіального управління юстиції у Сумській області.

Враховуючи вищевикладені обставини, господарський суд вважає заяву Управління Державної казначейської служби України у Сумському районі Сумської області про зміну способу і порядку виконання додаткового рішення у справі № 5021/122/12 обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1.Заяву Управління Державної казначейської служби України у Сумському районі Сумської області про зміну способу і порядку виконання додаткового рішення у справі № 5021/122/12 задовольнити.

2.Змінити спосіб і порядок виконання додаткового рішення господарського суду Сумської області від 24.10.2012 по справі № 5021/122/12 шляхом стягнення з відділу державної виконавчої служби Сумського районного управління юстиції (м. Суми, вул. Янки Купали, 1, ідентифікаційний код 34932948) в дохід державного бюджету України судового збору в сумі 536 грн. 50 коп. з рахунків Головного територіального управління юстиції у Сумській області (40003, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 28, ідентифікаційний код 34933040).

СУДДЯ Ю.А. ДЖЕПА