Рішення № 56545351, 14.03.2016, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
14.03.2016
Номер справи
904/5165/15
Номер документу
56545351
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14.03.16р. Справа № 904/5165/15

За позовом Керівника Нікопольської місцевої прокуратури Дніпропетровської області, м. Нікополь, Дніпропетровська область в інтересах держави в особі Апостолівської міської ради Апостолівського району Дніпропетровської області, м. Апостолове, Дніпропетровська область

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Солідус", м. Дніпропетровськ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Колісник І.І.

Представники:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: ОСОБА_1, довіреність № 3 від 19.01.2016 року, представник;

за участю прокурора: Ягольник Г.В., посвідчення № 032900 від 10.04.2015 року.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Апостолівського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Апостолівської міської ради Апостолівського району Дніпропетровської області звернувся до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Солідус" та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог № 64-1365вих.-15 від 10.07.2015 року просить:

- доповнити договір оренди земельної ділянки від 29.06.2011 року, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень 30.08.2013р. за реєстраційним номером 61062012203, укладений між Апостолівською міською радою (код ЄДР 04052583) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Солідус" (код ЄДР 36962267), пунктом 6.1 в такій редакції:

"6.1. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 0,2487 га (кадастровий номер 1220310100:03:088:0017) станом на 15.04.2015р. становить 458 723,99 грн.";

- внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 29.06.2011р., зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень 30.08.2013р. за реєстраційним номером 61062012203, укладеного між Апостолівською міською радою (код ЄДР 04052583) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Солідус" (код ЄДР 36962267), виклавши пункт 8 договору у новій редакції:

"п. 8: Річна орендна плата встановлюється у грошовій формі (у гривнях) за земельну ділянку площею 0,2487 га у розмірі 37 993,85 грн., у тому числі за земельну ділянку площею 0,09461 га у розмірі 20 940,83 грн. (12% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки) та за земельну ділянку площею 0,15409 га у розмірі 17 053,02 грн. (6% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки) з урахуванням її індексації. Річна орендна плата за земельну ділянку, не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом".

Обгрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначає про те, що пунктом 8 укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки № 04/11 від 29.06.2011 року встановлено орендну плату у розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (10,33 за 1 кв. м) згідно Витягу № 1-15/1434 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.02.2011 року.

Посилаючись на статті 121, 144 Конституції України, статтю 288 Податкового кодексу України, статтю 188 Господарського кодексу України, статті 651 - 654 Цивільного кодексу України, статтю 30 Закону України "Про оренду землі", а також пункт 12 укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки щодо перегляду розміру орендної плати у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції та в інших випадках, передбачених законом, прокурор стверджує про наявність підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Правомірність вимог щодо зміни розміру орендної плати додатково вмотивовує рішеннями Апостолівської міської ради № 418 від 22.12.2011 року "Про задіяння процедури розробки регуляторного акта з питання затвердження розмірів орендної плати за землю по Апостолівській міській раді на 2012 рік", № 510 від 26.01.2012 року "Про затвердження регуляторного акта з питання затвердження розмірів орендної плати за землю по Апостолівській міській раді на 2012 рік", а також пунктом 5.1 розділу V Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у населених пунктах Апостолівської міської ради, затвердженого рішенням сесії міської ради № 1682-62/VI від 25.12.2014 року, згідно з якими встановлено річну орендну плату у розмірі 12% нормативно-грошової оцінки земельної ділянки під забудовою та у розмірі 6% нормативно-грошової оцінки земельної ділянки під незабудованою площею (а.с. 3 - 7, 91-92 том 1).

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 10.08.2015 року (суддя Назаренко Н.Г.), залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.10.2015 року, позов задоволено повністю (а.с. 122 - 126, 172 - 175 том 1).

Постановою Вищого господарського суду України від 16.12.2015 року рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.08.2015 року та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.10.2015 року скасовано, справу № 904/5165/15 направлено на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області (а.с. 201 - 208 том 1).

При цьому суд касаційної інстанції зазначив, що висновки судів в частині зміни розміру орендної плати у вигляді відсотків є передчасними, оскільки такий розмір визначається за взаємною згодою сторін, але в межах граничних розмірів орендної плати, встановлених Податковим кодексом України. Одностороннє збільшення ставки орендної плати в межах статті 288 Податкового кодексу України не є приведенням договору у відповідність до норм чинного законодавства. Суди попередніх інстанцій, пославшись на пункт 5.1 розділу V Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у населених пунктах Апостолівської міської ради, не мотивували владних повноважень органу місцевого самоврядування щодо односторонньої зміни ставки орендної плати в укладених договорах та в межах існуючих правовідносин. Крім того, суди не врахували, що договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього поза наведених законодавством підстав; зацікавлена сторона може просити суд внести зміни до договору згідно з рішенням суду лише у випадках, передбачених законом та договором.

Вищий господарський суд України дійшов висновку, що господарські суди не навели у судових рішеннях обставин, що свідчили б про наявність визначених законом чи договором підстав для внесення судом змін у договір за ініціативою орендодавця у разі зміни ним ставки орендної плати в діючому договорі оренди земельної ділянки в межах граничних розмірів орендної плати.

Скасовуючи попередні судові рішення, суд касаційної інстанції також звернув увагу на те, що матеріали справи взагалі не містять належним чином засвідченої копії Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у населених пунктах Апостолівської міської ради, затвердженого рішенням сесії Апостолівської міської ради №1682-62/VI від 25.12.2014 року, а також витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1-15/1434 від 01.02.2011 року, на які послався суд апеляційної інстанції в своїй постанові.

При новому розгляді справи суду необхідно врахувати все вищевикладене, всебічно і повно з'ясувати обставини справи, дійсні права та обов'язки сторін. В залежності від встановленого вирішити спір відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Згідно з частиною першою статті 111-12 Господарського процесуального кодексу України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

Відповідно до підпункту 3.1.13 Положення про автоматизовану систему документообігу за результатом автоматизованого розподілу справу передано на новий розгляд судді Коліснику І.І.

Ухвалою господарського суду від 05.01.2016 року справу прийнято до свого провадження суддею Колісником І.І. з призначенням її розгляду у судовому засіданні на 20.01.2016 року після чого розгляд справи відкладався на 15.02.2016 року, 29.02.2016 року та 14.03.2016 року у межах продовженого до 23.03.2016 року строку розгляду справи за клопотанням представника відповідача та відповідно до ухвали господарського суду від 29.02.2016 року.

Під час розгляду справи прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги.

15.02.2016 року представник позивача надав для долучення до справи витребувані судом копію Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у населених пунктах Апостолівської міської ради, затвердженого рішенням Апостолівської міської ради від 25.12.2014 року № 1682-62/VI та копію витягу від 01.02.2011 року № 1-15/1434 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (а.с. 2 - 7 том 2).

Представник відповідача проти позову заперечує. У відзиві на позов та у письмових поясненнях зазначає, що договір оренди № 04/11 від 29.06.2011 року було укладено сторонами після набрання чинності Податковим кодексом України та розмір орендної плати встановлено у розмірі 7% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тобто в межах від 3% до 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає вимогам пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу. З посиланням на статтю 30 Закону України "Про оренду землі", статтю 188 Господарського кодексу України та статтю 651 Цивільного кодексу України стверджує, що в односторонньому порядку зміна умов договору не допускається.

Щодо рішень Апостолівської міської ради № 418 від 22.12.2011 року "Про задіяння процедури розробки регуляторного акта з питання затвердження розмірів орендної плати за землю по Апостолівській міській раді на 2012 рік" та № 510 від 26.01.2012 року "Про затвердження регуляторного акта з питання затвердження розмірів орендної плати за землю по Апостолівській міській раді на 2012 рік" вказує на те, що у вказаних рішеннях немає жодної згадки про необхідність приведення у відповідність до них договорів оренди, укладених до моменту їх прийняття або що рішення розповсюджуються на орендні відносини, що виникли до моменту прийняття вказаних рішень.

При цьому відповідач також акцентує увагу суду на тому, що відомості, які відображені у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі від 15.04.2015 року № 34-28-0.3-2266/2-15, не відповідають дійсності. Зокрема, площа земельної ділянки під забудовою зазначена 2487 кв. м, хоча насправді це загальна площа земельної ділянки, яка передана в оренду. Відповідно до технічного паспорту площа забудови становить 946,1 кв. м. Крім того, представник відповідача вважає, що сама нормативна грошова оцінки визначена неправильно і має бути різною для земельної ділянки, яка під забудовою і поза нею (а.с. 33 - 37, 215 - 218 том 1).

Ухвалою господарського суду від15.02.2016 року у зв'язку з реорганізацією здійснена заміна в порядку процесуального правонаступництва прокуратури Апостолівського району Дніпропетровської області на Нікопольську місцеву прокуратуру Дніпропетровської області (а.с. 11 том 2).

У останнє судове засідання 14.03.2016 року представник позивача не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується протоколом судового засідання від 29.02.2016 року (а.с. 18 том 2).

За таких обставин неявка представника позивача у судове засідання не перешкоджає закінченню розгляду справи за його відсутності.

У судовому засіданні 14.03.2016 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, дослідивши докази у їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

29.06.2011 року між Апостолівською міською радою (далі - Орендодавець, Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Солідус" (далі - Орендар, Відповідач) укладено договір оренди землі № 04/11, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 30.08.2013 року за реєстраційним номером 61062012203 (далі - Договір).

Відповідно до пункту 1 договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для комерційного використання обслуговування існуючого магазину ТОВ "Солідус".

Згідно з пунктом 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2487 га на підставі рішення 10 сесії 6 скликання Апостолівської міської ради за № 244-10/VI від 29.06.2011року "Про надання земельної ділянки по вул. Леніна, 49 в м. Апостолове для обслуговування існуючого магазину ТОВ "Солідус", кадастровий №1220310100:03:088:0017.

Передача земельної ділянки орендарям здійснюється у триденний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі (пункт 18 договору).

Строк дії договору - 15 років з моменту державної реєстрації договору оренди землі. Після закінчення строку договору орендар має право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (пункт 7 договору).

Пунктом 8 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі: 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (10.33 за 1 м2) згідно витягу № 1-15/1434 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.02.2011 року. Загальна сума за 1 рік складає 25 709,11 грн. та сплачується щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на рахунок Апостолівської міської ради згідно з чинним законодавством. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації на дату її виплати відповідно до рівня інфляції національної валюти України.

Відповідно до пункту 9 договору обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної власності (комунальної) здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Орендна плата вноситься щомісяця протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем звітного місяця. Кінцевий строк сплати - 20 грудня кожного року (пункт 10 договору).

Пунктом 12 договору встановлено, що орендар має право вносити орендну плату наперед за будь-який термін у розмірі, що визначається на момент оплати.

Розмір орендної плати переглядається у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 33 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.

Факт передачі земельної ділянки відповідачеві за договором підтверджується двостороннім актом приймання-передачі земельної ділянки (а.с. 19 том 1).

22.12.2011 року Апостолівською міською радою прийнято рішення № 418-16/VI "Про задіяння процедури розробки регуляторного акта з питання затвердження розмірів орендної плати за землю по Апостолівській міській раді на 2012 рік". Згідно з Додатками до вказаного рішення та до рішення Апостолівської міської ради від 26.01.2012 року № 510-18/VI "Про затвердження регуляторного акта з питання затвердження розмірів орендної плати за землю по Апостолівській міській раді на 2012 рік" затверджені відсоткові ставки річної орендної плати за користування земельними ділянками: під забудовою - 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки; під незабудованою площею - 6% нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а.с. 20 - 22 том 1).

Крім того, рішенням Апостолівської міської ради від 25.12.2014 року № 1682-62/VI затверджено Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у населених пунктах Апостолівської міської ради на 2015 рік.

За вказаним Положенням також встановлені ставки орендної плати у розмірі 12% під забудовані землі та 6% під незабудовані (а.с. 2 - 6 том 2).

Згідно витягу з технічної документації від 15.04.2015 року № 34-28-0.3-2266/2-15 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,2487 га, кадастровий номер 1220310100:03:088:0017, м. Апостолове, вул. Леніна, 49, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2487 кв.м складає 458 723,99 грн. (а.с. 26 том 1).

Листом від 23.02.2015 року № 215 позивач звернувся до відповідача з пропозицією укласти додаткову угоду до договору оренди землі № 04/11 від 29.06.2011 року, у звязку з підвищенням ставок (%) орендної плати, посилаючись при цьому на Податковий кодекс України та рішення Апостолівської міської ради № 418-16/VI від 22.12.2011 року та № 510-18/VІ від 26.01.2012 року (а.с. 24-25 том 1).

Відмова відповідача від внесення змін до договору оренди і є причиною виникнення спору.

За частинами першою - четвертою статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно зі статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Як вбачається із обставин справи спірним є питання щодо відсоткової ставки орендної плати.

Відповідно до частин першої - третьої статті 21 Закону України "Про орендну землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

За змістом статті 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальність за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.

За приписами частини третьої статті 22 вказаного Закону орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, справляється виключно у грошовій формі.

Відповідно до абзацу першого пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно з пунктами 288.2, 288.3 цього Кодексу платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

За змістом підпункту 288.5.1 Податкового кодексу України (в редакції Закону України № 1166 від 27.03.2014 року, чинній з 01.04.2014 року) та підпункту 288.5.2 цього ж Кодексу розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (підпункт 289.1 статті 289 Податкового кодексу України).

Частиною п'ятою статті 5 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (абзац третій частини першої статі 13 Закону України "Про оцінку земель").

Передбачена пунктом 8 укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки від 29.06.2011 року № 04/11 відсоткова величина орендної плати складає 7% нормативної грошової оцінки земельної ділянки (10,33 грн. за 1 кв.м) згідно з витягом № 1-15/1434 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01.02.2011 року.

За вказаним витягом нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2 487 кв.м за адресою: Дніпропетровська обл., Апостолівський район, м. Апостолове, вул. Леніна, 49 складає 367 273,01 грн. (а.с. 7 том 2).

За таких обставин зазначені у пункті 8 договору річна орендна плата у сумі 25 709,11 грн. за 2487 кв.м (367273,01 х 7% = 25709,11) та 10,33 грн. за 1 кв.м (25709,11 / 2487 = 10,33) розраховані правильно.

Запропонована прокурором у позові нова редакція пункту 8 договору основана на рішеннях Апостолівської міської ради № 418-16/VI від 22.12.2011 року, № 510-18/VІ від 26.01.2012 року, № 1682-62/VI від 25.12.2014 року та містить грошову форму річної орендної плати за орендовану відповідачем земельну ділянку як за забудовою так і поза нею, у тому числі й у відсотковому відношенні від нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,2487 га у сумі 458723,99 грн., а саме: 12% нормативної грошової оцінки під забудовою (0,09461 га) - 20940,83 грн.; 6% нормативної грошової оцінки поза межами забудови (0,15409 га) - 17053,02 грн.

Однак прокурором не враховано, що рішеннями Апостолівської міської ради № 418-16/VI від 22.12.2011 року, № 510-18/VІ від 26.01.2012 року відсоткові ставки орендної плати визначені виключно на 2012 рік, так само як і ставки за рішенням Апостолівської міської ради № 1682-62/VI від 25.12.2014 року, які встановлені тільки на 2015 рік.

Крім того, розрахунок орендної плати під забудовою здійснений виходячи з площі 946,1 кв.м, яка підтверджена позивачем не землевпорядною документацією, а технічним паспортом на нежитловий будинок станом на 08.04.2004 року, тобто інвентаризаційними даними нежитлового будинку, які не є актуальними відомостями станом на час розгляду справи (а.с. 42-43 том 1).

Належними доказами стосовно розміру та меж земельної ділянки може бути землевпорядна документація.

Так, за статтею 1 Закону України "Про землеустрій", документація із землеустрою (землевпорядна документація) - це затверджені в установленому порядку текстові та графічні

матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

Відповідно до частини другої статті 26 вказаного Закону розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Надаючи правову оцінку відсотковому розміру орендної плати, вказаного у пункті 8 діючого договору (7%), слід зазначити, що ця величина узгоджується з вимогами статті 288 Податкового кодексу України.

Таким чином, вимоги прокурора щодо викладення у новій редакції пункту 8 не основані на вимогах чинного законодавства.

Позов прокурора стосується також доповнення договору пунктом 6.1 щодо грошової величини нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,2487 га (кадастровий номер 1220310100:03:088:0017) станом на 15.04.2015 року у сумі 458 723,99 грн. відповідно до витягу з технічної документації від 15.04.2015 року № 34-28-0.3-2266/2-15 про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки.

Частиною першою статті 15 Закону України "Про оренду землі" передбачені істотні умови договору оренди, якими є: обєкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За частиною другою статті 15 цього Закону за згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Отже, нормативна грошова оцінка земельної ділянки в частині щодо її величини, суми, розміру тощо не є такою істотною умовою договору. А тому доповнення договору новим пунктом 6.1 в редакції, запропонованій прокурором, залежить виключно від волі обох сторін.

За змістом частини першої статті 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Пунктом 33 договору та статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється лише за взаємною згодою сторін.

Відповідач не погоджується вносити запропоновані прокурором зміни до договору, які до того ж не узгоджуються з чинним законодавством.

Згідно з частиною першою статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

За таких обставин позов задоволенню не підлягає.

Щодо розподілу судового збору суд зазначає таке.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (частина 2 статті 44 Господарського процесуального кодексу України).

За статтею 4 Закону України "Про судовий збір" (станом на час подання позову) за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору встановлюється у розмірі 1 мінімальної заробітної плати.

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" установлено з 1 січня 2015 року мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі - 1 218 грн.; у погодинному розмірі - 7,29 грн.

З прохальної частини позовної заяви вбачається, що вона містить одну позовну вимогу немайнового характеру, так як фактично позивач просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 29.06.2011 року шляхом доповненням договору пунктом 6.1 та внесенням змін до пункту 8 договору.

З урахуванням того, що дана позовна заява містить вимогу немайнового характеру, судовий збір повинен складати 1218,00 грн.

За змістом статті 49 Господарського процесуального кодексу України та згідно з абзацом першим пункту 4.1 постанови пленуму Вищого господарського суду від 21.02.2013 року № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI ГПК України" у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог; при задоволенні позову в повному обсязі відшкодування витрат позивача, що пов'язані зі сплатою судового збору, покладається на відповідача; в разі відмови у позові повністю ці витрати покладаються на позивача.

Крім того, відповідно до абзацу першого пункту 4.4 постанови пленуму Вищого господарського суду від 21.02.2013 року № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI ГПК України" у випадках скасування рішення господарського суду і передачі справи на новий розгляд розподіл судового збору у справі, в тому числі й сплаченого за подання апеляційної та/або касаційної скарги або заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, здійснює господарський суд, який приймає рішення за результатами нового розгляду справи, керуючись загальними правилами розподілу судових витрат.

За статтею 4 Закону України "Про судовий збір" (станом на час подання апеляційної скарги) за подання апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору становила 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру - 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" (станом на час подання касаційної скарги) за подання касаційної скарги на рішення суду ставка судового збору складає 120 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Враховуючи викладене, а також відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у сумі 1 218,00 грн. за подання позовної заяви, 609,00 грн. (1218,00 х 50% = 609,00) за подання апеляційної скарги та 1461,60 грн. (1218,00 х 120% = 1461,60) за подання касаційної скарги покладається на позивача.

Під час подання відповідачем апеляційної та касаційної скарги останній сплатив судовий збір у загальній сумі 4141,20 грн., з яких: 1218,00 грн. за подання апеляційної скарги відповідно до квитанцій № 35 від 18.08.2015 року на суму 609,00 грн., № 7 від 19.08.2015 року на суму 609,00 грн. та 2923,20 грн. за подання касаційної скарги відповідно до квитанції № 2 від 22.10.2015 року (а.с. 142, 190 том 1).

Отже, надмірно сплачена відповідачем сума судового збору складає 609,00 грн. (1218,00 - 609,00 = 609,00) за подання апеляційної скарги та 1461,60 грн. (2923,20 - 1461,60 = 1461,60) за подання касаційної скарги.

З урахуванням викладеного відповідачеві підлягає поверненню з Державного бюджету України судовий збір у сумі 609,00 грн. за подання апеляційної скарги, надмірно сплачений за квитанцією № 7 від 19.08.2015 року та 1461,60 грн. за подання касаційної скарги, надмірно сплачений у складі судового збору у загальній сумі 2923,20 грн. за квитанцією № 2 від 22.10.2015 року.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

На час вирішення спору клопотання від відповідача про повернення судового збору до суду не надходило.

За таких обставин вирішення питання щодо повернення надмірно сплаченого судового збору за подання апеляційної та касаційної скарги можливе лише за наявності відповідного клопотання відповідача.

Керуючись статтями 4, 32-34, 36, 43-44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Стягнути з Апостолівської міської ради Апостолівського району Дніпропетровської область (53800, Дніпропетровська обл., Апостолівський район, м. Апостолове, вул. Леніна, буд. 65, ідентифікаційний код 04052583) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної Казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, ідентифікаційний код 37989269, рахунок 31214206783005 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області (Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, код банку за ЄДРПОУ 37988155), МФО 805012, КБКД 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Дніпропетровської області 03499891, КБКД 22030001) судовий збір у сумі 1 218,00 грн.

Стягнути з Апостолівської міської ради Апостолівського району Дніпропетровської область (53800, Дніпропетровська обл., Апостолівський район, м. Апостолове, вул. Леніна, буд. 65, ідентифікаційний код 04052583) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Солідус" (49000, м. Дніпропетровськ, житловий масив Сокіл-1АДРЕСА_1, ідентифікаційний код 36962267) судовий збір за подачу апеляційної скарги у сумі 609,00 грн., судовий збір за подання касаційної скарги у сумі 1 461,60 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 18.03.2016 року.

Суддя ОСОБА_2