Постанова № 56542931, 11.03.2016, Козелецький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
11.03.2016
Номер справи
734/547/16-а
Номер документу
56542931
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/734/12/16 Справа № 734/547/16-а

ПОСТАНОВА

іменем України

11 березня 2016 року смт. Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого - судді: Бараненко С.М.,

при секретарі: Москалюк О.Є.,

за участю представника позивача: ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Козелець справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії звернувся ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області. Позивач ОСОБА_2 ставить позовні вимоги про: визнання неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку розміру його пенсії за вислугу років згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області перерахувати ОСОБА_2 пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50 - 1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на 02 грудня 2012 року), у розмірі 90 %, від місячного заробітку, зазначеного у довідці виданої прокуратурою Чернігівської області від 02 лютого 2016 року № 18-20, без обмеження її максимального розміру, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 січня 2016 року.

У судовому засіданні представний позивача ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги, та просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача Коломієць В.І. в судове засідання не з'явилась, подала письмове заперечення проти позову, в якому вважає необхідним відмовити у задоволенні вказаних позовних вимог.

При судовому розгляді адміністративної справи встановлено, що ОСОБА_2 з 02 грудня 2002 року, по даний час, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на підставі ст.50-1 Закону України «Про Прокуратуру» ( у редакції, що діяла станом на 02.12.2002року), ( далі - Закону України «Про прокуратуру») в розмірі 90% від суми місячного тонного) заробітку.

Згідно ст. 50-1 (в ред. 05.11.1991), ст. 86 (в ред. 14.10.2014) Закону України «Про прокуратуру», ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач має право на перерахунок пенсії згідно довідки прокуратури Чернігівської області № 18-20 від 02.02.2016 р. у розмірі 90% від заробітку, без обмеження її максимального розміру.

02 лютого 2016 року (та 03 лютого 2016 року з заявою у довільній формі) позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області з письмовими заявами про перерахунок своєї пенсії за вислугою років в розмірі 90% від суми місячного заробітку, без обмеження її максимального розміру, у відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013.

Управління Пенсійного фонду України у Козелецькому районі Чернігівської області листом від 11 лютого 2016 № 225/04 протиправно відмовило в проведенні перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми місячного заробітку, без обмеження її максимального розміру. Пенсія може бути призначене у розмірі не більше 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати. Максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Вислухавши пояснення представника позивача ОСОБА_1, вивчивши надані сторонами докази, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» № 76 від 28 листопада 2014 року, який набув чинності з 01 січня 2015 року внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру», пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, для якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Однак, ці законодавчі зміни стосуються тих прокурорсько-слідчих працівників, які реалізували чи реалізовують своє право на пенсію із 1 січня 2015 року, адже відповідно до вимог ст. 58 Конституції України, «Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи».

При перерахунку пенсії позивача необхідно врахувати те, що законодавчі зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення і характерно, що норми, які регулюють порядок перерахунку пенсії законодавчих змін не зазнали, змінилась лише нумерація відповідних частин ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Крім того, при вирішенні питання про застосування відповідних норм ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку вже призначених пенсій, необхідно також керуватись вимогами ст. 22 Конституції України, у якій, зокрема зазначено, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».

При вирішенні цього питання необхідно також врахувати правову позицію Конституційного Суду України, викладену, зокрема, у його рішеннях від 6 липня 1999 року № 8 рп-99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року № 8рп/2005 у справі № 1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання.

У цих рішеннях викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Правову позицію на користь позивачів до підрозділів Пенсійного фонду України висловив Вищий Адміністративний суд України, зокрема, в ухвалі від 20.06.2013 у справі № К/800/11225/3 та ухвалі від 22.07.2014 року у справі № К/9991/25629/11.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання також була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року в справі № 21 -348а 13 та постанові від 17 грудня 2013 року .

Таким чином, суди різних інстанцій правомірно дійшли висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку, яка діяла на момент призначення пенсії.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті ж самі особи, або особа, щодо якої встановлені ці обставини.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а томудо вимог ст. 19 Конституції України «зобов'язані діяти лише на підставі, в межі повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Тобто, управління Пенсійного фонду України у Козелецькому районі Чернігівської області зобов'язане було при вирішенні заяви позивача про перерахунок пенсії керуватись вимогами ст. 22 Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів та ст. 58 Конституції Укряїни про неприпустимість зворотної дії у часі законів та інших нормативно-правових актів.

Відповідач також зобов'язаний був керуватись вимогами ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, у якій зазначено, що «прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку».

Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім того, у даному випадку при перерахунку мені пенсії підлягаєзастосування положення ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_2, який не встановлював обмежень максимального розміру пенсії, на відміну від чинної на даний час редакції статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру».

Таким чином призначення та виплата пенсій не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності пенсійного законодавства, яке обмежує їхні права.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами і Закону прямої дії, а саме, Конституції України над іншими законами при перерахунку мені пенсії застосуванню підлягає розмір встановлений згідно зі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на 02 грудня 2002 року), відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку (згідно довідки, виданої прокуратурою Чернігівської області від 02 лютого 2016р. № 18-20, у відповідності з постановою Кабінету міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013), без обмеження її максимального розміру.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вище викладене, суд вважає, що Управлінням Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області неправомірно відмовлено ОСОБА_2 у перерахунку розміру його пенсії за вислугу років згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013. При цьому, необхідно зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст. 50 - 1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на 02 грудня 2012 року), у розмірі 90 %, від місячного заробітку, зазначеного у довідці виданої прокуратурою Чернігівської області від 02 лютого 2016 року № 18-20, без обмеження її максимального розміру, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 січня 2016 року.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 64 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на 02 грудня 2012 року), ст.ст. 6, 18, 71, 72, 104-106, 161 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку розміру його пенсії за вислугу років згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області перерахувати ОСОБА_2 пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50 - 1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на 02 грудня 2012 року), у розмірі 90 %, від місячного заробітку, зазначеного у довідці виданої прокуратурою Чернігівської області від 02 лютого 2016 року № 18-20, без обмеження її максимального розміру, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 січня 2016 року.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 1 102 грн. (одна тисяча сто дві гривні) 20 коп.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.

Повний текст постанови виготовлений «16» березня 2016 року.

Головуючий суддя: С.М. Бараненко